Kinkiety w sypialni – najmodniejsze rozwiązanie do domu
Sypialnia służy do przyjemnego odpoczynku. Aby był jak najbardziej udany, potrzebujemy oczywiście odpowiednio zaplanowanego oświetlenia. W tego typu przestrzeniach pojawiają się rozmaite lampy. Często stosuje się modele sufitowe lub wiszące. Oprócz nich wielu klientów decyduje się na kinkiety – w tradycyjnej lub nowoczesnej odsłonie.
Jaki powinien być kinkiet, wprowadzany do modnych sypialni? Jeśli szukacie inspiracji lub chcielibyście dowiedzieć się więcej, to zachęcamy do lektury dzisiejszego artykułu na naszym blogu.
Oświetlenie sypialni – sposób na praktyczne i piękne pomieszczenie
W sypialni wiele osób stawia po prostu na praktyczne oświetlenie główne. W tej roli idealnie sprawdzają się oczka wpustowe lub inne lampy natynkowe. Obecnie sporą popularnością cieszą się ponownie lampy wiszące, a nawet żyrandole, które na dobre zagościły w sypialniach. Montuje się je poza głównym ciągiem komunikacyjnym, w strefie przeznaczonej do odpoczynku. Stanowią solidny punkt dekoracyjny, mocno przykuwający wzrok.
Jednak nie tylko żyrandol lub inna okazała, wisząca lampa do sypialni potrafią ozdabiać wnętrza. Również inne oprawy oświetleniowe sprawdzają się świetnie w tej roli. Szczególnie ciekawe możliwości daje kinkiet do sypialni.
Najczęściej umieszcza się kilka lamp ściennych tego typu obok siebie. Potrafią dawać całkiem sporo światła, mocno rozproszonego lub nakierowanego na konkretne punkty w pomieszczeniu. Z tego względu idealnie sprawdzają się jako oświetlenie boczne uzupełniające oraz dekoracyjne. Zdarza się także, że pełnią rolę lamp zadaniowych, zastępując standardowe lampki nocne.
Kinkiety do sypialni nie dość, że zapewniają światło i same w sobie stanowią ozdobę, to jeszcze budują przytulność i nastrój w tej charakterystycznej, domowej przestrzeni. A tego przecież potrzebujemy szczególnie mocno, żeby móc w pełni się zrelaksować.
Jakie kinkiety są najlepsze – cechy najpopularniejszych rozwiązań do sypialni
Kinkiety pojawiają się w domowych wnętrzach od wieków. Swą popularność zawdzięczają Antoine’owi Quinquetowi, francuskiemu farmaceucie i przedsiębiorcy, który rozpowszechnił ten typ lampy. Pierwsze publiczne zastosowanie takich produktów miało miejsce 23 maja 1784 w teatrze Comédie-Française.
Od tego czasu kinkiety zadomowiły się na dobre w naszych domach, zapewniając w nich przytulność i atmosferę wprost idealną do odpoczynku. Stąd tak wielka ich popularność w pomieszczeniach o przeznaczeniu rekreacyjnym. Chętnie montuje się je w salonach oraz właśnie w sypialniach.
Kinkiet w sypialni występuje w grupach, zdecydowanie mniejsza ilość osób decyduje się na montaż pojedynczych opraw. Zazwyczaj umieszcza się je w symetrycznych układach, na przykład po obu stronach łóżka, w zastępstwie stojących lampek nocnych.
Z czego najczęściej wykonuje się kinkiety? Producenci niezmiernie lubią ten typ opraw oświetleniowych. Dlatego można znaleźć wiele mocno zróżnicowanych modeli z rozmaitych materiałów. Tradycyjne rozwiązania mają metalową konstrukcję ze źródłem światła okrytym mlecznobiałym, szklanym kloszem. Nie jest to jednak jedyna, obowiązująca koncepcja, a nowoczesne kinkiety potrafią zaskakiwać przestrzenną, rzeźbiarską formą, jak choćby nasza lampa Quadratus Wall Dimm.
Spotyka się kinkiety z tworzyw sztucznych, popularne w stylu nowoczesnym lub hi-tech, lub z modnego obecnie drewna, które szczególnie dobrze wpisuje się w nurt eko-architektury.
Kinkiety w sypialni bywają nieruchome, przytwierdzone na stałe do ściany. Niektóre modele przybierają jednak formę zbliżoną do tradycyjnych biurkowych lampek zadaniowych. W tego typu przypadkach mają one regulowane ramię, które łatwo dostosować do bieżących potrzeb. Przydaje się to do czytania w łóżku lub precyzyjnego oświetlania wybranych fragmentów sypialni, na przykład ozdobnych przedmiotów oraz detali architektonicznych.
Nie tylko sama oprawa – kilka słów na temat światła
Wiele miejsca poświęca się zawsze na omówienie modnych opraw oświetleniowych. Nie można jednak zapominać o charakterze samego światła. Czym ma się wyróżniać? Nie powinno być zbyt mocne. Zazwyczaj kinkiety budują nastrój odpowiedni do relaksu, dając światło o niewielkim natężeniu.
Przytulność uzyskuje się przede wszystkim poprzez rozproszenie światła z pomocą mlecznobiałego klosza lub odbijając je od ścian i sufitu. Światło okłada się delikatnie, nie podrażniając oczu. Pozwala na wyciszenie oraz uspokojenie się przed snem.
Do stworzenia idealnej przestrzeni, nastawionej na odpoczynek, warto zastosować żarówki o barwie ciepłobiałej, które działają kojąco, uspokajają, perfekcyjnie sprawdzają się jako praktyczne oświetlenie do sypialni.
Kinkiety do sypialni – kwestia mody?
Kinkiet w sypialni znów jest modny. Uzupełnia system, który tworzy lampa sufitowa, lampa do sypialni stojąca. Bez względu na to, jaka stylistyka jest nam najbliższa, możemy zdecydować się na modele minimalistyczne, klasyczne lub skandynawskie.
Kinkiety występują w rozmaitych wielkościach i kształtach. Produkuje się je z różnych materiałów, montuje w nich jedno lub kilka źródeł światła. Każdy znajdzie coś dla siebie – rozwiązanie dopasowane do potrzeb własnych oraz wystroju pomieszczenia.
Dobrze dobrane oświetlenie w sypialni spełnia rolę funkcjonalną, zapewniając odpowiednią ilość światła do czytania lub odpoczynku wieczorową porą, a przy tym stanowi piękną dekorację. Wiadomo przecież, że w dobrze zaprojektowanym pomieszczeniu przyjemniej spędza się czas. Dotyczy to również perfekcyjnego oświetlenia sypialni.
Zostaw komentarz