Tendencje i przewidywania trendów - nominacje Lighting Design Awards 2019

Tendencje i przewidywania trendów – nominacje Lighting Design Awards 2019

Tegoroczne rozdanie Oscarów już za nami. Teraz z kolei świat designu przygotowuje się do nagrodzania swoich gwiazd za osiągnięcia z ostatniego roku. Jakiś czas temu opisywaliśmy główne idee, które przyświecały zwycięskim projektom Lighting Design Awards 2018. Możecie przeczytać o tym w artykule: „Lighting Design Awards. Najlepsze projekty oświetleniowe roku 2018”.

Niedawno kapituła konkursu ogłosiła nominacje do tegorocznej edycji. Kto wygra, dowiemy się dopiero za jakiś czas. Za to już dziś możemy przeanalizować tendencje, które dostrzegli jurorzy, a które panują w świecie aranżacji wnętrz i doboru najmodniejszego oświetlenia.

Co jest obecnie modne?

Współczesność nie lubi nudy, ani pojedynczych stylów, którym można by się oddać do reszty. Czasy, gdy przez wiele, wiele lat panowała jedna tendencja aranżacyjna, zdecydowanie możemy uznać za minioną i zamkniętą przeszłość. Co się dziś liczy? Elektyczność i elastyczność, w której każdy znajdzie coś dla siebie.

Od kilku lat nieustanną popularnością cieszą się style czerpiące z nurtów skandynawskich. Obecnie jednak można je również łączyć z innymi elementami.

Pojawiły się trendy, spajające najróżniejsze tendencje, żeby nadążyć za zmieniającym się dynamicznie trybem życia. Styl globalnego nomady, w którym odrobina północnego minimalizmu, łączy się z pamiątkami z odległych podróży, tkaninami w egzotyczne printy i zielenią, jest tego najlepszym przykładem. Stanowi swobodną kontynuację stylu boho, który towarzyszył nam przez ostatnich kilka lat.

Oprócz artystycznych mieszanek stylistycznych powróciły znów style spoiste i bardzo eleganckie. Rok 2019 należy do modernistycznego art déco, które kocha symetrię, geometrię i luksus. Znów są modne duże, geometryczne printy i zdobienia, kolorowe metale w wyposażeniu wnętrz (np. miedź lub mosiądz), a także stylowe lampy, które stanowią integralną część każdej aranżacji.

W jaki sposób do tych ogólnych tendencji światowego designu odnieśli się jurorzy tegorocznego londyńskiego konkursu? Czas napisać więcej o stylach oświetlenia, które zostały uznane za sztandarowe i ważne dla współczesnych wnętrz.

Oświetlenie wnętrza na poziomie konkursowym

W kategorii oświetlenia wnętrz – innowacyjnego i podkreślającego charakter przestrzeni, pojawiły się trzy główne tendencje, odpowiadające światowym trendom aranżacyjnym. Czym się wyróżniają?

Minimalizm w różnych odsłonach

Można zaobserwować nieustanne zainteresowanie stylami stawiającymi na minimalizm. Nominowani projektanci pozwalają sobie jednak na dość nowatorskie podejście do niego.

Michael Anastassiades postawił na kontrasty. Tworzone przez niego oprawy oświetleniowe mają skrajnie ascetyczną formę – najczęściej składają się z delikatnej i prostej, metalowej konstrukcji ramion (zazwyczaj w czarnym kolorze), zwieńczonych kulistym, szklanym kloszem o mlecznobiałej barwie. Sprawdzają się zwłaszcza w klasycznych przestrzeniach skandynawskich, ale również w modernistycznych willach, a nawet zaadaptowanych do komercyjnych celów gotyckich pomieszczeniach. Dowodzi to, że ta odmiana minimalizmu wpisze się w każde nowoczesne wnętrze.

W Azzardo uniwersalność minimalizmu jest nam również bliska. Dlatego też wśród naszych produktów znalazły się lampy Azzardo Ball White, które nawiązują do tych samych idei. Ich prostota i nienarzucająca się elegancja pozwala zastosować je w przeróżnych aranżacjach.

Podobnie jest również z lampą Azzardo Sweet. Jednak w jej przypadku oprócz prostoty konstrukcji postawiliśmy też na subtelną dekoracyjność, którą udało się uzyskać dzięki mieniącej się, krystalicznej powierzchni szklanego klosza.

Bądźmy dekoracyjni

Drugą z tendencji, które przykuły uwagę jurorów, są lampy o bardziej ozdobnym charakterze, również czerpiące z klasycznych wzorców.

Nominowana w tej kategorii grupa Orlight stawia na elegancję w modernistycznym wydaniu. Podstawowy walor dekoracyjny ich produktów to zastosowanie wysokiej jakości materiałów. W przypadku lamp jest to zazwyczaj szkło i metal, w tym również bardzo popularne ostatnio miedź i mosiądz. Oprawy są skrajnie proste i eleganckie, dzięki zastosowaniu geometrycznych, najczęściej prostopadłościennych kloszy, wykonanych z pięknego mlecznego szkła.

Klasyczna stylistyka, nawiązującą do art déco, wyróżnia również niektóre spośród naszych aktualnie dostępnych wzorów. Kinkiet Leticia o prostej, a przy tym wciąż stylowej formie, sprawdza się świetnie w pomieszczeniach o różnym zastosowaniu. Z kolei lampy Ida to piękny blask metalu w najmodniejszych ostatnio odcieniach, podobnie jak Azzardo Chink, w której skontrastowano wewnętrzną silnie połyskującą powierzchnię, z modnym matem zewnętrznej strony.

Światło z ukrycia

Jurorzy zwrócili też uwagę na olbrzymią rolę oświetlenia technicznego, które z łatwością można wykorzystać w każdej aranżacji, bez względu na styl naszego wnętrza. Pozwala ono konstruować całe systemy świetlne – od oświetlenia ogólnego, przez punktowe aż po dekoracyjne, z pomocą niewielkich, często nawet na pierwszy rzut oka niewidocznych lamp. Ich rolą jest dawać światło, samemu pozostając w cieniu.
W naszej ofercie mamy sporo produktów, które idealnie nadają się do zadań specjalnych, zwłaszcza jeśli są potrzebne subtelne i niezauważalne oprawy, pozwalające dokładnie doświetlić wnętrza. Zachęcamy do zapoznania się z naszymi lampami technicznymi na stronie internetowej.

Dokąd zmierza oświetlenie wnętrz?

Każdy konkurs to pewnego rodzaju podsumowanie pracy ostatniego roku i spoglądanie w przyszłość, przypuszczając, co może się wydarzyć w ciągu nadchodzących dwunastu miesięcy. W przypadku tegorocznej edycji Lighting Design Awards, można zauważyć, że znów jest modna klasyka, o delikatnej i prostej formie – nawiązującej zarówno do stylu minimalistycznego, jak i bardziej eleganckich rozwiązań. Olbrzymią rolę przykłada się również do jakości zastosowanych materiałów.
Takie są najmodniejsze obecnie lampy. Każda z nominowanych grup to inne możliwości aranżacyjne (wizualne i techniczne) w naszych wnętrzach. Kto dostanie nagrodę? Czas pokaże. Choć dla nas wszystkie omówione tendencje są równie ważne i potrzebne.

Lampy przestrzenne, czy już prawdziwe rzeźby?

Lampy przestrzenne, czy już prawdziwe rzeźby?

Współcześni projektanci zdobywają się na coraz większą odwagę przy tworzeniu nowoczesnych lamp do naszych wnętrz. Korzystają z różnych materiałów i nadają swoim produktom coraz bardziej rozbudowane i przestrzenne formy. Lampy stają się istotnym elementem dekoracji każdej przestrzeni. Niekiedy zyskują nawet prawdziwie rzeźbiarskie kształty. Jakie są najmodniejsze lampy dekoracyjne, które możemy wprowadzić do naszych domów i mieszkań? O najciekawszych projektach opowiemy Wam w tym artykule.

Szwedzki, nowy design a światowe trendy

W znanym, polskim łamańcu językowym pada pytanie: I cóż, że ze Szwecji? My pytamy: a czemu nie? Szwedzki design zdobył już dawno bardzo stabilną pozycję na świecie oraz rozgościł się na dobre również w naszych rodzimych domach. I zdecydowanie nie spoczął na laurach – zmienia się i rozwija nieustannie. Co takiego piszczy w trawie w aktualnych trendach made in Sweden?

Powrót do natury, czyli piękne drewno we wnętrzach

Powrót do natury, czyli piękne drewno we wnętrzach

Moda ma to do siebie, że przychodzi falami. Coś, co było niezmiernie popularne jeszcze kilka lat temu, obecnie już nie cieszy się tak wielką popularnością. A z kolei po wielu sezonach odkrywamy na nowo piękno przedmiotów, które były doceniane dawno temu. Fakt ten dotyczy zarówno mody odzieżowej, jak i dekoracji wnętrz, w której oprócz całościowych stylów, pojawiają się również pojedyncze detale wykończeniowe.

Biophilia w designie, czyli nowoczesny powrót do źródeł

Żyjemy w świecie nowoczesnych technologii, uprzemysłowionym i nastawionym na nieustanny rozwój. Mieszkamy w miejskiej dżungli, pozbawionej prawdziwej zieleni. A gdyby tak można było inaczej? Biophilia to jeden z pronaturalnych nurtów, który zdobywa ostatnio ponownie wielu zwolenników. Obejmuje wiele aspektów życia od antropologii, filozofii, techniki aż po design i muzykę (album Bjork Biophilia z 2011 roku). Czy dzięki temu trendowi można poprawić jakość naszego życia?

Walka o światło, czyli o trochę innym konkursie oświetleniowym

Luty to czas wielkich gali, których ukoronowaniem jest bez wątpienia wieczór rozdania Nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej. Ważne nagrody i odznaczenia pojawiają się jednak nie tylko w świecie filmu, ale również w przypadku innych dziedzin sztuki, między innymi designu. Jakiś czas temu opisywaliśmy konkurs Lighting Design Awards, o którym można przeczytać tutaj. Dziś z kolei chcielibyśmy opowiedzieć o międzynarodowych zawodach, które są jedyne w swoim rodzaju. Mowa o projekcie International Lighting Design Competition and Exhibition, realizowanym w ramach Lighting Architecture Movement Project, w skrócie LAMP.

Oświetlenie zapatrzone w gwiazdy. Ponadczasowy i wieloprzestrzenny Sputnik

Wydawać by się mogło, że Kosmos i domowe oświetlenie nie mają zbyt wiele wspólnego. Teoretycznie nic ich przecież nie łączy. Gdybyśmy Wam jednak powiedzieli, że podbój kosmosu wpłynął w olbrzymim stopniu na kształt lamp, które pojawiają się w różnych domowych aranżacjach od wielu lat? Poznajcie inne oblicze Sputnika, które pokochały miliony ludzi na całym świecie.

Jak wykorzystać nowy Kolor Roku Pantone w modnym wnętrzu?

Skończyło się całoroczne panowanie chłodnych i głębokich fioletów. Na początku grudnia został ogłoszony kolor Pantone, który będzie dominującym trendem w 2019 roku. Tym razem towarzyszyć nam będzie Living Coral. Jak wykorzystać ten kolor najlepiej w Waszych wnętrzach i jak dobrać do niego odpowiednie oświetlenie?

Trendy oświetleniowe 2018 – najciekawsze nowinki ostatniego roku

Koniec roku to zawsze świetna okazja do podsumowań. Daje wystarczająco dużo czasu, żeby zauważyć konkretne trendy, które zarysowały się przez 12 miesięcy. Jakie były oświetleniowe perły, które pokochali ludzie na całym świecie w ostatnim czasie? Jakie lamp zyskały największą sympatię dekoratorów wnętrz i indywidualnych klientów?

Oświetleniowe serce każdego wnętrza

Oświetleniowe serce każdego wnętrza – mistrzowie skandynawskiego designu

Styl skandynawski zadomowił się w naszych domach na dobre. Od dłuższego czasu jest jednym z obowiązujących trendów wnętrzarskich. Pozwala na zbudowanie przyjemnej atmosfery przy pomocy prostych elementów. Jak w każdym nurcie też i tu można znaleźć prawdziwych mistrzów, którzy wnieśli do stylu nowe idee i produkty, kształtując ten sharmonizowany i wyważony styl według swoich własnych zasad. Kim są skandynawscy klasycy, którzy dali nam oświetlenie wnętrz?