Kinkiety w sypialni

Kinkiety w sypialni – nastrój czy koncentracja?

Sypialnia to miejsce, które kojarzy się przede wszystkim ze snem. Odpoczynkiem i relaksem każdego dnia. Najczęściej jest to oddzielne pomieszczenie, w którym poza łóżkiem i ewentualnie garderobą, nie znajduje się zbyt wiele elementów wyposażenia. Sypialnia sprzyjająca poczuciu bezpieczeństwa, zapewniająca warunki do komfortowego snu i pozwalająca wyciszyć się tuż przed, powinna być odpowiednio skomponowana. Tu nie ma miejsca na przesyt, nadmiar ozdób czy pobudzające kolory. Wiele jednak można zdziałać przy pomocy dobrze dobranego oświetlenia.

Kinkiety w sypialni – nie tylko nastrojowo

Doskonałym rozwiązaniem do pomieszczeń, w których śpimy, są kinkiety. Nie zabierają zbędnie miejsca na podłodze, a na ścianie praktycznie zawsze znajdziemy choćby wolny fragment, by je umieścić. Pod względem stylistyki czy konstrukcji nie ma najmniejszych problemów, by dopasować je do zaaranżowanej sypialni. Do tego rozwiązują problem z brakiem stolika nocnego, na którym można by postawić lampkę. Choć mawia się, że jest to oświetlenie dodatkowe, kinkiety w sypialni niewątpliwie stają się niezbędnymi. Dlaczego?

Wisząca lampa czy centralnie umieszczony plafon, dają dużo jasnego rozproszonego światła. Można komfortowo sprzątać sypialnię, zaglądając we wszystkie zakamarki, o które chcemy zadbać. Korzystanie z garderoby jest równie proste. Gdy jednak układamy się do snu, potrzebujemy wyciszenia. Chwil tylko dla siebie, w których zrelaksujemy się i pomału zaczniemy odpływać w krainę sennych marzeń. Centralne oświetlenie nie sprzyja tej fazie. Jest zbyt mocne i oślepiające. Zamiast ukoić po całym dniu zmagania się z obowiązkami, utrudni zasypianie.

Kinkiety w sypialni są zatem potrzebne. Dadzą przytłumione światło, o znacznie węższym strumieniu. Ukierunkowane w taki sposób, jak sobie tego życzymy. Tym bardziej, gdy do dyspozycji mamy nowoczesne lampy montowane naściennie, z dodatkowym elastycznym wysięgnikiem, na którym znajduje się pojedyncze źródło światła. Doskonała alternatywa dla tradycyjnej lampki nocnej. Rozwiązanie zadowalające miłośników książek, którzy tuż przed snem lubią pogrążyć się w lekturze.

Światło – odpowiedni kąt padania i jego barwa

Barwa oraz moc światła padającego z kinkietów, zadecydują o tym, jaka atmosfera zapanuje w sypialni. Półprzezroczyste bądź matowe klosze, także mleczne, dają nieco bardziej przytłumione, subtelne światło. Wnętrze staje się klimatyczne i przyjazne. Kinkiety w sypialni są w stanie zaoferować poczucie bezpieczeństwa. Delikatnie sączące się światło pozwala płynnie przejść przez etap układania się do snu, aż do momentu całkowitego weń zapadnięcia.

Na transparentne i otwarte klosze kinkietów możemy zdecydować się wtedy, gdy mają pełnić głównie rolę dekoracyjną. W takim wypadku powinny być skierowane ku górze, by nie oślepiać osób leżących w łóżku. Uzyskamy wyjątkowo ozdobny efekt, jeśli światło zostanie skierowane na dekoracyjne ściany. Poza tym pomieszczenie zostanie optycznie powiększone i podwyższone. Finalnie stanie się bardziej przestronnym, co szczególnie w małych sypialniach, jest efektem pożądanym.

Chłodna barwa światła daje szansę na lepszą koncentrację. Przy niej skupiamy się podczas pracy, nauki i czytania. W sypialni jednak trzeba zadbać o barwę ciepłą, która nie męczy wzroku. Tym bardziej, że tutaj mamy się wyciszać, a nie skupiać na czymkolwiek. Co jednak z osobami, które każdorazowo przed snem pogrążają się w lekturze lub sprawdzają ostatnie zadania w laptopie? Dla nich oświetlenie sypialni będzie spełniać kolejno rolę użytkową. Kompromisem stają się kinkiety w sypialni, opatrzone dwoma źródłami światła. O ciepłej barwie, ale oferujące dodatkowe ramię z niewielkim punktem świetlnym. Gwarantujemy, że to wygoda czytania. Wąski snop światła pozwala studiować kolejny tom bez męczenia wzroku, a jednocześnie bez konieczności jego nadmiernego wytężania, by dojrzeć tekst.

Uporządkowana i harmonijna przestrzeń

W sypialni najlepiej postawić na symetrycznie zamontowane kinkiety. Zachowany porządek, czystość i ład to kolejne elementy, które wpływają na wyciszenie się przed snem. Taki efekt gwarantuje właśnie symetryczne rozmieszczenie oświetlenia bocznego.

Wpływ na aranżację wnętrza oraz wygodę jego użytkowania, będzie mieć wysokość, na jakiej zostanie umieszczone oświetlenie dodatkowe. Pod uwagę należy brać wysokość sypialni oraz meble, które się w niej znajdują. Kinkiety w sypialni umieszcza się przyjmując za punkt wyjścia, wysokość około 2 metrów. Ostateczne umiejscowienie – wyżej czy też niżej, zależne będzie od zaaranżowanego pomieszczenia. Kinkiety w sypialni nie mogą jednak powodować zawadzania o nie głową podczas siedzenia czy wstawania. Od wysokości, na której zagoszczą, zależeć będzie także kierunek padania światła i jego moc.

Styl i charakter, jakie oferują kinkiety w sypialni

Pod względem konstrukcji, zastosowanych materiałów i stylistyki, mamy pełną dowolność wyboru. Pamiętajmy nie tylko o własnych upodobaniach, ale i wszystkich elementach, które już znalazły swoje miejsce w sypialni. Kolejno o pozostałych rodzajach lamp, jeśli takie umieściliśmy tutaj. Dla zachowania maksymalnej harmonii warto postawić na kinkiety w sypialni, które stanowić będą komplet z pozostałymi lampami. Nie jest to jednak konieczność, jeśli rezygnujemy z oświetlenia głównego.

Ekstrawaganckie propozycje najlepiej sprawdzą się w sypialniach bardzo nowoczesnych. Minimalistycznych i surowych, które nie posiadają żadnych innych ozdób lub dekoracji. Taki kinkiet może zatem być funkcjonalny, piękny, a przy tym sam w sobie stanowić dekorację, która przyciągnie wzrok.

Decydując się na zakup, nie nasycajmy jedynie naszych oczu. I nie oceniajmy tylko i wyłącznie wedle zasobności portfela. Liczy się jakość zastosowanych materiałów oraz wykonania. Precyzja. Detale, które sprawią, że całość będzie trwała, solidna i zadowalająca przez długi czas. A nie tylko na chwilę.

Jakość i funkcjonalność to podstawa, gdy wybieramy kinkiety do sypialni. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by jednocześnie zyskać na unikatowym projekcie, który nudną i banalną sypialnię przemieni we wnętrze niczym ze światowych apartamentów.

lampka nocna do sypialni

Lampka nocna do sypialni. Estetyka i poczucie intymności

Oświetlenie naszych wnętrz spełnia funkcje estetyczne oraz użytkowe. Proporcje obydwu będą się zmieniać, w zależności od pomieszczenia. Możemy je również modyfikować względem naszych potrzeb. Kolejno uwzględniając metraż sypialni oraz fakt czy jest to typowa sypialnia, w której spędzamy czas tylko i wyłącznie na spoczynku, czy też mamy do czynienia z otwartymi przestrzeniami lub małym mieszkaniem i sypialnia stanowi jedynie wydzieloną strefę. Koniec końców musimy zadbać o światło przyjazne dla oczu. Pozwalające skupić się na książce tuż przed snem, a jednocześnie dające poczucie, że nasza sypialnia jest osobistym azylem.

Lampka nocna do sypialni – oświetlenie niezbędne

Oświetlenie dodatkowe jest niezbędne w sypialni. Trudno wyciszyć się przed snem, korzystać z uroków ulubionej lektury bądź oglądając telewizję, gdy w oczy razi mocne światło płynące wprost z sufitu. Tym bardziej nie ma mowy o kameralnej i przytulnej atmosferze, a przecież takiej wymaga sypialnia.

Lampka nocna do sypialni powinna dawać delikatne, nieco przytłumione światło. Znaczenie ma zatem jej konstrukcja, ale i wybierane klosze czy abażury. Klosze powinny być mleczne bądź półprzeźroczyste. Otwarte ku dołowi, by nie razić w oczy. Światło musi płynąć skupionym strumieniem, by oświetlać wybrane fragmenty sypialni, chociażby łóżko, w którym czytamy. Z drugiej strony musi być na tyle subtelne, a jego kierunek tak zaplanowany, aby osoba śpiąca obok miała zapewnione warunki do spoczynku.

Lampka nocna do sypialni może zostać zaopatrzona w abażur. To dobre rozwiązanie, ponieważ światło sączące się przez materiał abażuru jest delikatniejsze, ale wciąż wystarczająco wyraziste. Poza tym taka konstrukcja z abażurem sprawia, że sypialnia staje się bardzo przytulna, ciepła w odbiorze, nawet romantyczna. Jeszcze jedną zaletą jest możliwość wymiany abażuru. Dzięki temu odświeżymy nieco wnętrze lub nadamy innego wyrazu stylistyce, jeśli dawna aranżacja nieco nam się znudziła.

Istotą będzie miejsce, w którym zagości lampka nocna do sypialni. Powinna znajdować się odpowiednio blisko łóżka. Także ze względu na to, by swobodnie dosięgnąć do jej wyłącznika. Wskazówka – krawędź abażuru powinna znajdować się na wysokości 50 cm licząc od poziomu łóżka.

Na dodatkowe oświetlenie sypialni, które ma sprzyjać atmosferze odpoczynku, ale i być funkcjonalnym, chętnie wybieramy lampki, które zostają zaopatrzone w giętkie ramię z niewielkim źródłem światła. W jakim celu takie rozwiązanie? Główny element konstrukcji, czyli baza, na której umieszczony jest klosz lub abażur, odpowiada za rozproszone, łagodne światło przy łóżku. Nadające pożądanej atmosfery. Z kolei ten niewielki punkcik na elastycznym ramieniu, jaki oferują nowoczesne lampki nocne do sypialni, jest rozwiązaniem bardzo praktycznym. Możemy go dowolnie ukierunkować, by zapewnić sobie komfort czytania tuż przed snem. Jednocześnie nie męcząc wzroku i nie oślepiając osoby śpiącej obok.

Wisząca czy stojąca?

Mamy już wybraną konstrukcję. Teraz przychodzi nam zadecydować w jaki sposób umiejscowić bądź zamontować tego typu nowoczesne lampy. Lampka nocna do sypialni nie musi przecież stać na stoliku obok łóżka. Równie dobrze może znaleźć swoje miejsce na wezgłowiu bądź ścianie bocznej.

Najbardziej tradycyjne i jednocześnie bezpieczne rozwiązanie, to lampka nocna do sypialni umieszczona na stoliku nocnym. Co jednak, gdy brakuje nam miejsca na stolik nocny? Lub też aranżacja nie przewiduje akurat takiego mebla w naszej sypialni. Alternatywą są lampy podłogowe. Pod względem wykonań, zastosowanych materiałów czy kolorystyki, możliwe do dopasowania, do każdego wnętrza, niezależnie od przyjętej aranżacji.

Gdy chcemy zaoszczędzić miejsce na podłodze, nocną lampkę można zamontować na ścianie bocznej bądź bezpośrednio na wezgłowiu. Pamiętając o tym, że światło nie może razić w oczy. Do tego niezbędnym jest zachowanie wysokości montażu lampki. W taki sposób, aby nie zawadzać głową o jej konstrukcję podczas siadania czy wstawania z łóżka. Pamiętać kolejno należy o sposobie włączania i wyłączania. Nowoczesne lampki nocne do sypialni oferują różne sposoby ich codziennej eksploatacji. Metodę włączania/wyłączania dobierzmy do własnych potrzeb oraz uwzględniając miejsce, w jakim swoje miejsce znalazła lampka nocna do sypialni.

Atmosfera z odpowiednim źródłem światła

Za sobą mamy konstrukcję, wybrany klosz czy też abażur. Zdecydowaliśmy, gdzie stanie lub zawiśnie nasza lampka nocna. O czym zapomnieliśmy? O źródle światła! Najpowszechniej stosowane rozwiązanie to energooszczędne żarówki. Dobieramy je nie tylko ze względu na moc, ale i barwę oraz kształt. Dzięki temu możemy podnieść walory nie tylko użytkowe, ale i estetyczne wybranej konstrukcji.

Ciekawym rozwiązaniem jest lampka nocna do sypialni zasilana ledami. Rozwiązaniem nowoczesnym, energooszczędnym. Pozwalającym na uzyskanie światła chłodnego, które nie razi w oczy, a jednocześnie gwarantuje odpowiednie oświetlenie.

Wszystkie powyższe elementy wpłyną na atmosferę i klimat panujący w sypialni. Zadbajmy zatem o to, by światło przy łóżku spełniało swoje funkcje użytkowe i zyskało na ciekawej, gustownej oprawie.

Wybieramy oświetlenie pod szafki kuchenne

Wybieramy oświetlenie pod szafki kuchenne

Blaty robocze, zlewozmywak i kuchenka to okolice, w których musimy zapewnić sobie doskonałe oświetlenie. Światło centralne nie da nam takiej możliwości. Nawet duża lampa, z której uzyskujemy rozproszone światło, będzie powodować tworzenie się cieni, gdy ustawimy się do niej plecami. Takie rozwiązanie nie sprzyja komfortowemu przyrządzaniu posiłków i sprzątaniu.

Oświetlenie led do kuchni

Oświetlenie led do kuchni. Czy tylko dekoracyjne?

W kuchni spędzamy sporo czasu każdego dnia. Przygotowujemy posiłki dla siebie i bliskich. Pozwalamy sobie na kulinarne eksperymenty i kosztowanie w smakach pochodzących z różnych regionów świata. Tak użytkowana kuchnia wymaga doskonałego oświetlenia. Dla zapewnienia maksymalnego bezpieczeństwa podczas pracy z produktami spożywczymi i ostrymi narzędziami, jak i dla możliwości dokładnego sprzątania.

Lampy kuchenne wiszące - nad stołem

Lampy kuchenne wiszące – nad stołem i nie tylko

Światło w kuchni spełnia dwie role: użytkową i dekoracyjną. W zależności od wybranych lamp różnego rodzaju, jesteśmy w stanie zmienić postrzeganie kuchni. Jej aranżacji i przestrzeni, jaką dysponujemy. To ponadto baza do odnoszenia sukcesów kulinarnych, komfort sprzątania i klimat, który pozwala cieszyć się czasem spędzanym w sercu domu. Podstawą jest oświetlenie centralne, a a na tę okoliczność najczęściej wybieramy lampy kuchenne wiszące.

Plafon do kuchni zamiast lampy wiszącej

Design lat 50-tych to geometryczne plafony. Popularne przede wszystkim ze względu na praktyczne funkcje. Czy było w nich coś iście dekoracyjnego? Być może, ale ten aspekt z pewnością schodził na dalszy plan. Dzisiejsze plafoniery znacząco różnią się od swoich pierwotnych wersji. W poprzednikach trudno było uświadczyć rozmaitości kształtów, form, zastosowanych materiałów. Co więcej, dawne plafony wpisywały się głównie we wnętrza obiektów publicznych.

Dziś mamy możliwość wyboru spośród designerskich konstrukcji, ale i klasycznych projektów, które jednak idą z duchem czasu. Obecnie plafon do kuchni spełniać będzie funkcje praktyczne, na równi jednak stanowić będzie również ozdobę miejsca, które jest sercem domu.

Oświetlenie łazienkowe

Oświetlenie łazienkowe – istota kreowania wnętrza

Nasze łazienki przeważnie nie grzeszą metrażem. Nierzadko brak im dostępu do światła naturalnego, co wymusza konieczność skorzystania ze światła sztucznego. To z tego względu tak istotnym etapem jest planowanie elementu, jaki stanowi oświetlenie łazienkowe.

Barwa, moc, kolor. Rozmieszczenie poszczególnych opraw i ich stylistyka. To czynniki wpływające na odbiór wnętrza. Komfort użytkowania łazienki oraz estetykę. Światłem możemy wykreować łazienkową przestrzeń, jak i zbudować w niej pożądaną atmosferę.

oświetlenie salonu

Oświetlenie salonu. Olśniewające, ale… bez efektu olśnienia!

20Salon spełnia wiele funkcji. Może być pomieszczeniem typowo reprezentacyjnym, w którym przyjmujemy gości. Jednocześnie miejscem naszej pracy bądź relaksu. Nierzadko to właśnie w salonie lubimy jadać posiłki bądź organizować skromne spotkania ze znajomymi, przy ulubionym trunku. Od roli, jakie dla nas będą najważniejsze względem tego pomieszczenia, zależne staje się oświetlenie salonu. Sztuką jest osiągnięcie równowagi, harmonijnego wnętrza. Olśniewającego, ale nie powodującego odczuwanie skutków pewnego procesu widzenia, jakim jest olśnienie.

oświetlenie sypialni

Oświetlenie sypialni – śpij spokojnie

Łóżko to główny i najważniejszy element każdej sypialni. Bez niego pomieszczenie zwyczajnie przestaje funkcjonować i raczej nie zasługuje na miano sypialni. Z drugiej strony to zbyt mało, by przestrzeń stała się funkcjonalną, klimatyczną i służącą należytemu odpoczynkowi. Te ostatnie zadania spełniać będzie oświetlenie sypialni. Inaczej niż w przypadku pozostałych pomieszczeń, skupiamy się na oświetleniu bocznym, a nawet dekoracyjnym. Centralne źródło światła tym razem nie musi, a jedynie może zostać zastosowane, w zależności od naszych upodobań.

jakie wybrać oświetlenie kuchenne

Oświetlenie kuchni. Apetyczne czy ekstrawaganckie?

Mięso, które wygląda mało apetycznie, sałata wydająca się być nieświeżą. Niski komfort pracy przy blacie roboczym, a do tego mało przyjazna atmosfera przy stole kuchennym. To elementy, które chcemy zdecydowanie zlikwidować. Na które nie ma miejsca w kuchennych wnętrzach. Jak uniknąć takich efektów? Planując i świadomie wybierając oświetlenie kuchenne. Stawiając na funkcjonalność, energooszczędność i dopasowanie do stylistyki wnętrza.