Lampy zewnętrzne na dom

Lampy zewnętrzne na dom – nie tylko dekoracja

Lampy zewnętrzne na dom najczęściej wybieramy, kierując się tym, co nam się najbardziej podoba. To spory błąd, bo warunki atmosferyczne szybko weryfikują taki zakup. Czy to oznacza, że zewnętrze domu ma być brzydkie, bo liczyć się będą tylko aspekty praktyczne? Niekoniecznie! Kluczowym aspektem staje się znalezienie złotego środka. Kompromis między tym, co funkcjonalne i będące w stanie przetrwać wiatr, deszcz czy śnieg, a tym, co dopełnia architektury domostwa.

Lampy zewnętrzne na dom – najważniejsze parametry

O trwałości i odporności na czynniki zewnętrzne oświetlenia, jakie stanowią lampy zewnętrzne na dom, świadczy parametr IP. Im wyższy, tym lepiej, bo lampy zmagać się będą z różnorodnymi opadami, silnym wiatrem i promieniami słonecznymi.

Wspomniany parametr w pewnym stopniu zależny będzie od miejsca umocowania oświetlenia zewnętrznego. Najbardziej odporne i trwałe muszą być lampy zewnętrzne ścienne, które nie będą niczym osłonięte. Tutaj liczy się również zastosowanie konstrukcji stabilnych, których „nie porwie” wiatr przy pierwszym, silniejszym podmuchu. Na nieco więcej fantazji można sobie pozwolić, gdy wybieramy oświetlenie mające zagościć tuż pod daszkiem, nad drzwiami wejściowymi.

Zastosowane materiały, sposób ich łączenia i precyzja wykonania, to kolejne elementy wpływające na zadowolenie z użytkowania. Do tego kolorystyka – tylko teoretycznie dowolna. Silne promieniowanie słoneczne z czasem może wpłynąć na blaknięcie kolorów, a także niszczenie materiałów. Stawiamy zatem na wykonania wysokie jakościowo i przede wszystkim wybór oświetlenia, które wedle zaleceń producenta jest przystosowane do stawiania czoła warunkom atmosferycznym.

Lampy zewnętrzne ścienne – praktycznie i efektownie

Lampy zewnętrzne będą prezentować się odmiennie, w zależności od wielu aspektów, które weźmiemy pod uwagę. Co musimy uwzględnić, by było zarówno dekoracyjnie, jak i z zachowaniem bezpieczeństwa, a także komfortu użytkowania całej przestrzeni naokoło domostwa?

Musimy przemyśleć poszczególne strefy oświetlenia. Najłatwiej będzie wtedy, gdy pomyślimy o nich już na etapie budowy domu. Do głównych stref oświetleniowych, w których będziemy umieszczać lampy zewnętrzne ścienne, należą furtka, drzwi wejściowe, chodniki, ścieżki, schody, taras, fasada, garaż wraz z podjazdem oraz ogród i rośliny. Każde z tych miejsc możemy oświetlić w inny sposób. Chociażby po to, by lampy zewnętrzne ścienne zostały dopasowane do architektury i roli, jakie będą spełniać na pierwszym miejscu.

Barwa światła i kierunek jego strumienia. To czynniki decydujące o estetyce, efekcie wizualnym i dopasowaniu stylistycznym. Domy nawiązujące do dawnych lat, takie których fasady są klasyczne czy też przypominają klimatyczne dworki, najlepiej prezentują się w ciepłym świetle. Nowoczesne i inteligentne domy, świetnie będą się komponować z propozycjami, jakie stanowią lampy zewnętrzne na dom, ale oferujące barwę chłodną.

Z kolei kierunek padania światła zadecyduje o efektach dekoracyjnych. Na ścianach domu mogą zawisnąć lampy, które będą podkreślać ciekawą fakturę, strukturę, zastosowany materiał bądź zewnętrzne dekoracje. To samo tyczy się oświetlenia stosowanego w ogrodzie.

Oszczędnie, bezpieczne i komfortowo!

Każdy z nas przypomina sobie sytuację, kiedy to wracając wieczorem do domu potknął się na nieoświetlonym chodniku. Innym razem pod osłoną mroku ciężko nam było znaleźć klucze w torebce lub siatce z zakupami. Rozwiązanie wydaje się być oczywiste – oświetlenie wszystkich ścieżek, podjazdów, bramy wejściowej, jak i drzwi wejściowych. Niestety to wciąż propozycja połowiczna pod względem komfortu czy bezpieczeństwa. Gdy mamy bowiem zajęte ręce, trudno szukać włączników poszczególnych światełek, głównie w okolicach drzwi wejściowych lub garażu. Najlepszą propozycją na tę okoliczność są lampy zewnętrzne z czujnikiem ruchu i zmierzchu.

Oszczędnie, bezpiecznie i komfortowo, czyli wprost idealnie! Czujniki ruchu i zmierzchu sprawiają, że lampy włączają się tylko w momencie, gdy w wyznaczonym obszarze zostanie zarejestrowany ruch. I tu uwaga – trzeba umiejętnie rozmieścić takie lampy, by nie włączały się za każdym razem, gdy przebiegnie kot, pies bądź inny zwierzak.

Lampy zewnętrzne ścienne powinny być oszczędne i tu świetnie sprawdzą się LED-y, których wytrzymałość i trwałość jest najwyższą spośród dostępnych propozycji, a do tego można liczyć na niewielki pobór mocy, w stosunku do tradycyjnych rozwiązań.

Bezpieczeństwo takich systemów jest niepodważalne. Nie potkniemy się więcej podążając od bramy wejściowej do domu czy też w okolicy garażu. Poza tym – jak już doskonale wiemy – światłem kreujemy nie tylko wnętrza, ale i przestrzenie naokoło domu. Lampy zewnętrzne na dom pozwalają wydobyć to, co najpiękniejsze. Nadać niektórym elementom charakteru jeszcze bardziej dekoracyjnego bądź uczynić je luksusowymi, zamiast zwyczajnymi. Nie odbierzemy im również roli maskowania niedoskonałości architektonicznych, które zdarzają się stosunkowo często.

Zapoznajmy się z dostępnymi propozycjami i sprawmy, by lampy zewnętrzne ścienne spełniały wszystkie nasze oczekiwania, a także dodawały charakteru całej posesji.

Ekskluzywne lampy stołowe nie tylko do wyrafinowanych wnętrz

Lampa sufitowa ma za zadanie oświetlić całe wnętrze. Zapewnić komfort jego użytkowania, możliwość sprawnego sprzątania. Jej zadaniem jest również dostarczanie światła sztucznego, które imituje naturalne – dostępne tylko za dnia. Nie jest to jednak wystarczające źródło światła, dlatego warto uzupełnić je o ekskluzywne lampy stołowe. Dlaczego ekskluzywne? Bo ich wydanie zmienia się. Propozycje zaskakują, a projekty sprawiają, że każde pomieszczenie staje się wyrafinowane, gustowne i eleganckie, niezależnie od przyjętej aranżacji.

oświetlenie sufitowe w salonie

Oświetlenie sufitowe w salonie – mnogość rozwiązań

Oświetlenie sufitowe w salonie to zagadnienie, któremu trzeba poświęcić trochę więcej czasu. Salon jest pomieszczeniem spełniającym funkcje reprezentacyjne. Nawet jeśli największy pokój w małym mieszkaniu zostaje podzielony na strefy, część ze stołem i krzesłami oraz wersalką to przestrzeń stworzona z myślą o relaksie, ale i gościach. Oświetleniem będziemy wydobywać piękno salonu, podkreślać je lub dopełniać. Poza tym to właśnie światłem można maskować mankamenty architektoniczne. Podglądamy propozycje z rynku oświetleniowego i sprawdzamy, jakie oświetlenie sufitowe w salonie przyniesie pożądane efekty.

Lampy wiszące do kuchni nad stół

Lampy wiszące do kuchni nad stół – komfort spożywania posiłków

Na przyjemność spożywania posiłków i spędzania czasu przy jedzeniu wpływ ma wiele czynników, w tym oświetlenie. Lampy wiszące do kuchni nad stół to typ oświetlenia, który zwykle wybieramy do naszych kuchni czy jadalni. Wybór nie powinien być jednak przypadkowy, ponieważ może okazać się nieciekawą aranżacją, jak i oświetleniem, które nie pomaga, lecz przeszkadza.

Kinkiety do łazienki nad lustro

Kinkiety do łazienki nad lustro – klasyka i funkcjonalność

Kinkiety do łazienki nad lustro to typ oświetlenia, na który chętnie stawiamy. W swojej formie zawsze pozostają klasyczne, ale to detale decydują o stworzeniu indywidualnego charakteru łazienki. Można umieszczać kinkiety pojedynczo, w parach bądź w grupie, decydować się na wyraziste kolory lub barwy stonowane i subtelne. Materiały naturalne, nowoczesne, a może połączenie jednych i drugich? Przyglądając się dostępnym propozycjom zauważymy, że nie sposób spotkać dwie identyczne łazienki mimo zastosowania tego samego typu oświetlenia, jakim są kinkiety.

Lampy na przedpokój

Lampy na przedpokój – bezpieczne korytarze

Poruszanie się po nieoświetlonych korytarzach może zakończyć się potknięciami, upadkami i urazami. Dość poważnie może ucierpieć nasze zdrowie, jeśli korytarz łączy się ze schodami. Mamy więc do czynienia z przestrzenią, którą w pierwszej kolejności należy wyposażyć w należyte oświetlenie. Lampy na przedpokój zapewnią bezpieczne poruszanie się po korytarzach, a do tego z powodzeniem mogą stanowić dekorację każdego domu. Jak je wybierać?

Nowoczesne lampy do sypialni

Nowoczesne lampy do sypialni. Zaaranżuj strefę spoczynku

Sypialniana przestrzeń cechuje się wyjątkowym klimatem, a przynajmniej taki staramy się stworzyć, wybierając nowoczesne lampy do sypialni. Kierujemy tu swoje kroki w porze wieczornej czy nocnej, gdy po całym dniu pracy i obowiązków wreszcie możemy położyć się spać. Innym razem sypialnia przywita nas z otwartymi ramionami, gdy będziemy chcieli uciąć sobie krótką drzemkę w ciągu dnia, z dala od dźwięków nieustannie nam towarzyszących. Do takiego regenerującego snu potrzebna nam jest nie tylko atmosfera, ale i subtelne światło, przy którym będziemy powoli odpływać w krainę sennych marzeń. Postawić na design czy źródło światła, którego obecność zdradza jedynie delikatna poświata?

Oświetlenie LED do kuchni podszafkowe

Oświetlenie LED do kuchni podszafkowe – oszczędnie i ciekawie

27Świetnym pomysłem na praktyczną aranżację i stworzenie uporządkowanej, a jednocześnie oryginalnej przestrzeni, jest oświetlenie LED do kuchni podszafkowe. To rozwiązanie wpisujące się w potrzeby właścicieli, którzy chcą, by ich domostwa były modne. To również sposób na oszczędności i doświetlenie tych miejsc, do których nie jest w stanie dotrzeć światło centralne. Same zalety? Jeśli tylko rozplanujemy umiejscowienie LED-ów, sposób oświetlenia, liczbę źródeł i kierunek światła, możemy liczyć niemalże na same korzyści. Przyjrzyjmy się tej propozycji.

Żyrandole do salonu klasyczne

Żyrandole do salonu klasyczne, w aranżacji współczesnej i nie tylko

Choć żyrandole nie muszą już gościć w naszych wnętrzach, to wciąż chętnie je wybieramy. Żyrandole do salonu klasyczne zwracają na siebie uwagę. Mają funkcje praktyczne, są też wyjątkową ozdobą. Mają w sobie charakter, tak specyficzny i nie do podrobienia, że trudno uzyskać podobne efekty końcowe z innego rodzaju oświetleniem. Możemy liczyć na bardzo szeroki wybór żyrandoli, które dziś wpisywać się będą nie tylko w klasyczne i tradycyjne wnętrza.

lampy do łazienki nad lustro

Lampy do łazienki nad lustro – światło ON!

Wśród wynalazków cywilizacyjnych lustro jest jednym z najstarszych. Choć rozpatrywać będziemy tematykę, jaką stanowią lampy do łazienki nad lustro, zatrzymajmy się na krótko przy historii tegoż zwierciadła. Początkowo jego funkcję spełniały szlifowane kamienie, które pochodziły z epoki paleolitu. W starożytności korzystano z luster z polerowanego metalu. Ich popularność nie była mniejsza niemalże przez całe średniowiecze. I wiek naszej ery przyniósł technologię wytwarzania luster szklanych, odkrytą przez Rzymian. I tak rozpoczęła się historia luster, która trwa do dziś. Co więcej, mamy do czynienia ze zwierciadłami, które spełniają swoje praktyczne funkcje, ozdabiają wnętrza, ale i potrzebują dobrze dobranego oświetlenia.