Lastryko - materiał z lat 70 powraca jako trend wnętrzarski

Lastryko – materiał z lat 70 powraca jako trend wnętrzarski

Lastryko, czyli materiał powstający z mieszaniny cementu, grysu, pigmentów oraz wody, niegdyś był kojarzony głównie z klatkami schodowymi i płytami nagrobnymi. Przez wiele lat nie był darzony szczególną sympatią ze względu na te skojarzenia oraz nieciekawy wygląd… przynajmniej w tamtych latach. Dzięki możliwości dodawania pigmentów, a co za tym idzie uzyskiwania ciekawych kompozycji kolorystycznych oraz dzięki niebanalnym wzorom, od 2017 roku materiał ten na nowo zaczął gościć w naszych wnętrzach. To trend, który trwa i któremu zdecydowanie warto się przyjrzeć.

Pierwszy raz w nowym mieszkaniu

Pierwszy raz w nowym mieszkaniu, czyli urządzamy wymarzone gniazdko z głową

Momentu, w którym odbieramy klucze do nowego, własnego i wymarzonego mieszkania, nie jest w stanie zapomnieć chyba nikt z nas. To niesamowita radość i poczucie nowego etapu w życiu. Pozytywne emocje potęguje fakt, że możemy również urządzić wszystkie pomieszczenia dokładnie tak, jak sobie wymarzyliśmy. I tu zaczyna się droga pod górkę, bo z powodu nadmiaru emocji nierzadko dokonujemy złych wyborów. W jakim sposób zacząć urządzać nowe lokum, by nie wpaść w pułapkę kupowania wszystkiego, co nam się podoba, a potem braku satysfakcji z posiadania rzeczy, które do niczego nie pasują?

Wall art na ścianach - obrazy, które zmieniają postrzeganie wnętrza

Wall art na ścianach – obrazy, które zmieniają postrzeganie wnętrza

Wall art, czyli sztuka urządzania wnętrz, ze sztuką na ścianach. Coraz chętniej przyozdabiamy domowe przestrzenie rozmaitymi obrazami. Warto zaznaczyć, że nie muszą to być oryginalne dzieła sztuki (choć mogą!), bo świetnie sprawdzają się również reprodukcje. Innym razem mogą to być naścienne napisy, futurystyczne malunki, geometria wyrażona w ciekawy sposób czy też motywujące hasła, cytaty i wyrażenia włożone w ładną oprawę. Możliwości jest wiele, a od wyboru rozmiaru, koloru, umiejscowienia zależy jaki efekt końcowy uzyskamy.

Betonowe wnętrza

Betonowe wnętrza – niekoniecznie w stylu industrialnym

Beton kojarzy się przede wszystkim z materiałem konstrukcyjnym. Spotykamy go jednak coraz częściej we wnętrzach, gdzie gości głównie na ścianach, podłogach czy jako blaty kuchenne. Idąc o krok dalej, poza beton konstrukcyjnym, w aranżacji wnętrz swoje miejsce znalazł również beton architektoniczny. Plastyczny i trwały, a do tego z możliwością barwienia na stosunkowo szeroką (jak na beton) paletę kolorów. W jaki sposób zaaranżować ciekawe, ale i ciepłe wnętrze z betonem architektonicznym?

Shabby chic - kabriolowe nogi i stylistyka inspirowana Toskanią

Shabby chic – kabriolowe nogi i stylistyka inspirowana Toskanią

Upływający czas, który z wieloma rzeczami obchodzi się wręcz bezlitośnie, metryczka, która niestety nie kłamie, to elementy, jakich zwyczajnie nie lubimy. Postarzanie, starość, staroć – mało komu pozytywnie kojarzą się takie pojęcia. Jest jednak taki styl wnętrzarski, który można rzec, wręcz bazuje na starości, a do tej pory zyskał już wielu zwolenników. Styl shabby chic, bo o nim mowa, jest połączeniem starego z nowym. Ma walory i urok, które dziś wpisują się w naszą potrzebę aranżacji unikalnych, przytulnych, ciepłych, a nierzadko również romantycznych.

styl boho

Styl boho naprzeciw spokojnym i harmonijnym wnętrzom scandi

Chaos, kolory, nieuporządkowanie, przesyt, a nawet lekki kicz. To wszystko charakteryzuje dzisiejszy styl boho, którego nazwy zaczęto używać na początku XXI wieku, w pierwszej kolejności w modzie, a dopiero potem we wnętrzach. Boho ma już za sobą kawałek historii, ale wciąż te wnętrza, tak zupełnie odmienne od wszechobecnego scandi, mają swoje grono miłośników. Co więcej, w tym aranżacyjnym szaleństwie można się zakochać! Czym charakteryzuje się boho i jak urządzać wnętrza, trzymając się tej bezpretensjonalnej konwencji?

Wyposażenie wnętrz i zakupy przez Internet, czyli o tym, jak nie dać się wpuścić w maliny

Wyposażenie wnętrz i zakupy przez Internet, czyli o tym, jak nie dać się wpuścić w maliny

Rozwój branży e-commerce sprawił, że coraz więcej przedsiębiorców przenosi swoje biznesy do Internetu. W dzisiejszych czasach, kiedy ludzie są bardzo zapracowani i zabiegani, handel na odległość stał się odpowiedzią na ich potrzeby. Dziś z dobrodziejstw Internetu korzystają nie tylko ludzie młodzi, zaprzyjaźnieni z nowoczesnymi technologiami, ale też użytkownicy z innych grup wiekowych.

Zakupy internetowe stały się tak powszechne, że obecnie w ten sposób można kupić wiele różnych towarów. Klienci nie ograniczają się już do zabawek czy odzieży, ale nabywają w sklepach internetowych także lekarstwa oraz elementy wyposażenia wnętrz.

Wabi-sabi - nowy trend w architekturze wnętrz

Wabi-sabi – nowy trend w architekturze wnętrz

Skandynawskie trendy, królujące obecnie w wystroju mieszkań, mają nowego, poważnego konkurenta. To pochodzące z Kraju Kwitnącej Wiśni wabi-sabi. Japońska filozofia wywiera duży wpływ na aranżację wnętrz i podobnie jak duńskie hygge czy szwedzkie lagom przenika wiele sfer życia. Przyjrzyjmy się mu bliżej.

Wabi-sabi dla wielu osób jest czymś nowym i nieznanym. Przewiduje się jednak, że rok 2018 należeć będzie właśnie do trendu wywodzącego się z Japonii. To doskonała odmiana po wnętrzach harmonijnych, idealnie dopracowanych w szczegółach. Zwłaszcza dla tych, którzy są już zmęczeni perfekcjonizmem i nienaturalną sterylnością przeniesioną do pomieszczeń mieszkalnych.

Oświetlenie w nowoczesnych wnętrzach

Oświetlenie w nowoczesnych wnętrzach – kilka praktycznych wskazówek

Nowocześnie urządzone wnętrza są bardziej wymagające pod względem oświetlenia od tych, z którymi mieliśmy do czynienia jeszcze pięć dekad temu. Powodów jest kilka. Najistotniejszym z nich jest łączenie przez współczesne wnętrza wielu różnych funkcji. Każda z nich wymaga zwykle odrębnego oświetlenia, które z jednej strony wyznacza przestrzeń tej strefy, z drugiej umożliwia jego komfortowe użytkowanie.

Oświetlenie i kształtowanie przestrzeni w ogrodzie

Oświetlenie i kształtowanie przestrzeni w ogrodzie

Letnie dni sprzyjają spędzaniu czasu na świeżym powietrzu. Tworząc przemyślane ogrodowe aranżacje, mamy szansę na uzyskanie otoczenia przyjaznego za dnia i po zmroku. Dobór odpowiednich opraw oświetleniowych to klucz do wykreowania przestrzeni, która będzie zarazem funkcjonalna, bezpieczna i nastrojowa.