Oświetlenie balkonu – jak rozjaśnić nawet małą przestrzeń?
Nawet mały balkon można zaprojektować tak, żeby był idealną przestrzenią do wypoczynku. Trzeba zadać o odpowiednie wyposażenie oraz od razu wprowadzić do niego funkcjonalne i dekoracyjne oświetlenie. Dzięki temu będziemy mogli wygodnie korzystać z balkonu o każdej porze dnia lub nocy.
Jak dobrać właściwe produkty oświetleniowe dla każdego balkonu? Co się najlepiej sprawdza na małych balkonach, na których każdy centymetr przestrzeni użytkowej jest szczególnie cenny? O tym, jakie oświetlenie balkonu sprawdza się najlepiej, napiszemy w dzisiejszym artykule.
Oświetlenie balkonu – jakie powinno być i do czego może się przydać?
Balkony stanowią oazę do relaksu w miejskiej dżungli. Są szczególnie cenione w apartamentowcach i blokach, w których często stanowią jedyną szansę dla mieszkańców, aby przyjemnie odpocząć poza czterema ścianami mieszkania.
Ostatnie miesiące pokazały, jak wiele można zyskać właśnie dzięki balkonom. Przymusowa izolacja związana z epidemią koronawirusa zamknęła nas wszystkich w domach. Balkon dla sporej grupy ludzi stał się jedyną szansą na zaczerpnięcie świeżego powietrza.
Podczas kwarantanny lub poza nią – balkon to idealne miejsce do rekreacji i odpoczynku. Jego funkcjonalność w pełni zależy jednak od jego powierzchni.
Na przestronnych balkonach łatwo zmieścimy spory zestaw mebli wypoczynkowych, co pozwala na przyjmowanie gości oraz spożywanie rodzinnych posiłków na świeżym powietrzu.
Małe balkony sprawiają nieco więcej kłopotów aranżacyjnych – zazwyczaj z trudem mieścimy na nich niewielki stoliczek kawowy oraz dwa krzesła. Nie oznacza to jednak, że nie da się stworzyć w tym miejscu przyjemnej przestrzeni do odpoczynku.
Oświetlenie balkonu spełnia w tym niezmiernie ważną rolę. Przede wszystkim zapewnia bezpieczeństwo. Prawidłowo rozmieszczone punkty świetlne chronią przed upadkami i potknięciami. Równocześnie lampy na balkon budują atmosferę oraz sprawiają, że na tych kilku metrach kwadratowych robi się naprawdę przytulnie.
Czym muszą wyróżniać się lampy na balkon?
Mały balkon to wyzwanie, z którym jednak można sobie poradzić bez większych trudności. Trzeba tylko postawić na praktyczne, funkcjonalne i estetyczne rozwiązania.
Takie właśnie muszą być lampy na balkon. Skoro nie mamy zbyt wiele miejsca, powinniśmy zastosować rozwiązania niewielkie i kompaktowe, niepozbawione jednak ciekawego, przyjemnego dla oka designu, wpisującego się w kompleksowy wystrój.
Sama estetyka to jednak nie wszystko. Balkony to zazwyczaj otwarte przestrzenie, w których występuje realne ryzyko zalania oświetlenia wodą. Deszcze w naszym klimacie nie należą przecież do zjawisk sporadycznych, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym.
Z tego względu, gdy wybieramy lampy na balkon, zadbajmy o to, żeby wszystkie miały wysoki współczynnik wodoszczelności.
Jako oprawy montowane pod dachem użyjmy lamp z IP44. Produkty narażone na bezpośrednie zalanie, muszą mieć już współczynnik wyższy, najlepiej IP46 lub więcej.
Jakie lampy wprowadzić na mały balkon? Oczka wpustowe i kinkiety na balkon
Jakie lampy na balkon sprawdzają się najlepiej? Niektórzy decydują się na lampy solarne, choć większość użytkowników wybiera jednak produkty włączone do domowej instalacji elektrycznej.
Skoro lampy powinny być niewielkie, warto wykorzystać oczka wpustowe. Są naprawdę dyskretne i małe. W większości chowają się w powierzchni ściany lub sufitu. Dzięki temu nie zajmują cennego miejsca. Wielu klientów i dekoratorów decyduje się na wykorzystanie większej ilości opraw. Montuje się je w rzędach lub dekoracyjnych układach, oświetlając wszystkie zakamarki balkonu.
Innym sposobem na praktyczne i eleganckie oświetlenie balkonu są kinkiety. Nie zajmują cennej powierzchni użytkowej, gdyż montuje się je do ściany. Szeroki wybór modnych i ciekawych lamp tego typu, dostępnych w naszej ofercie, sprosta wszystkim nawet najwyższym wymaganiom. Kinkiety najczęściej montuje się po kilka sztuk tak, aby równomiernie oświetlić cały balkon.
Sterowanie lampami na balkonie – jak zwiększyć funkcjonalność oświetlenia?
Nawet mały balkon może być znacznie bardziej funkcjonalny, jeżeli wykorzystamy na nim odpowiednie sterowanie wszystkimi rodzajami oświetlenia.
Może się ono odbywać na kilka różnych sposobów. Najbardziej tradycyjne są oczywiście przyciskowe włączniki. Nie oznacza to jednak, że nie mamy innych opcji.
Coraz więcej osób decyduje się na wprowadzenie w domach inteligentnych systemów do zdalnego sterowania urządzeniami elektrycznymi, w tym oczywiście instalacjami oświetleniowymi. Dotyczy to również lamp na balkonie, oświetlenia na tarasie oraz bezpośrednio w ogrodach.
Azzardo Smart pozwala na wygodne zarządzanie wszystkimi lampami na balkonie przy pomocy praktycznej aplikacji, którą zawsze mamy przy sobie.
Dzięki temu rozwiązaniu bez trudu uruchomimy poszczególne lampy należące do oświetlenia balkonu, zmienimy natężenie światła, a w przypadku zastosowania produktów LED niejednokrotnie dostosujemy nawet kolor oświetlenia, dobierając go do naszych aktualnych potrzeb lub nastroju.
Inteligentne sterowanie oświetleniem zwiększa wygodę i funkcjonalność, poprawia estetykę nawet małego balkonu, a przy tym pozwala obniżyć domowe rachunki za energię elektryczną, bez ograniczania komfortu oświetleniowego.
Oświetlenie balkonu – mnogość rozwiązań, czyli jaka lampa na balkon sprawdza się najlepiej?
Oświetlenie balkonu przybiera rozmaite formy. Obecnie równolegle obowiązuje przynajmniej kilka różnych tendencji stylistycznych. Można stawiać na oprawy klasyczne, nowoczesne lub retro. Niektóre są bardziej dekoracyjne, inne wyróżnia minimalizm.
Bez względu na to, czy zastosujemy lampy solarne, czy standardowe (również w wariancie LED), szukajmy oświetlenia dopasowanego do całościowej aranżacji przestrzennej, wpisującego się w nasze upodobania estetyczne. Równocześnie nie zapominajmy też o tym, że produkty stosowane na zewnątrz muszą być trwałe i wodoszczelne, aby bez trudu posłużyły nam przez długie lata.
Dzięki temu zapewnimy sobie optymalne warunki na balkonach – wprost idealne do przyjemnego wypoczynku i relaksu, nawet na bardzo małej przestrzeni.
Zostaw komentarz