Oświetlenie w pracy – co zrobić, żeby było bezpieczne, praktyczne i dekoracyjne?
Oświetlenie jest potrzebne w niemal każdym wnętrzu, z którego korzystamy. Dotyczy to również miejsc pracy, w których niejednokrotnie spędzamy więcej czasu niż w domowym zaciszu.
Warunki świetlne w miejscu zatrudnienia, a zwłaszcza na stanowisku pracy, są ściśle regulowane przez prawo. Jakie zatem powinny być, aby nie tylko spełniać przepisy (Polska Norma PN-EN 12464-1), ale również tworzyć ciekawy i funkcjonalny system?
Do czego potrzebujemy oświetlenia w miejscach pracy?
Lampy w miejscu pracy spełniają nieco inną rolę niż oświetlenie domowe. Oczywiście również w ich przypadku możemy mówić o funkcji bezpieczeństwa, w strefach ogólnych i na każdym stanowisku pracy.
Przede wszystkim ich zadaniem jest zapewnienie całkowitej swobody przemieszczania się we wszystkich służbowych pomieszczeniach.
Służą do tego zazwyczaj lampy główne (lampy sufitowe), montowane na sufitach, wspierane ewentualnie lampami bocznymi takimi, jak na przykład kinkiety lub oczka wpustowe.
Kluczowe jednak w przypadku oświetlenia stanowisk pracy są lampy zadaniowe. Montuje się je na każdym miejscu, a ich typ i natężenie światła musi być w pełni dopasowane do charakteru pracy oraz czasu przebywania w danym stanowisku pracy. Oświetlenie w tym przypadku musi zapewniać pełną swobodę i bezpieczeństwo wykonywania wszelkich czynności zawodowych. Najczęściej do tego typu lamp zalicza się modele stojące, biurkowe. Niekiedy zdarzają się także lampy wiszące o regulowanej wysokości, dzięki którym optymalnie doświetla się całe stanowisko pracy (np. biurko, stół).
Nie zapominajmy również o tym, że oświetlenie w miejscu pracy coraz częściej spełnia też rolę dekoracji. Dotyczy to najczęściej biur i przestrzeni wspólnych, w których przyjmuje się zewnętrznych klientów.
Wszystkie lampy, w tym modele wiszące, lampy stojące i ścienne służą jako wizytówka firmy. Trudno się zatem dziwić, że architekci i właściciele firm dbają o to, żeby wyróżniały się ciekawym wzornictwem i całościową aranżacją. A o stylizacji nie można przecież mówić bez uwzględnienia lamp oraz perfekcyjnego oświetlenia stanowisk pracy.
Oświetlenie miejsca pracy – jakie powinny być lampy na stanowiska pracy?
Planowanie oświetlenia w miejscu pracy jest w pełni uzależnione od przepisów prawa. Wszystkie lampy (plafony, kinkiety, oprawy stojące), które umieszcza się w firmie, mają być bowiem zgodne z wytycznymi z rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 26 września 1997 w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Lampy muszą spełniać Polską Normę PN-EN 12464-1.
Zapewnienie warunków i funkcjonalności światła na stanowisku pracy, o których wspomnieliśmy wcześniej, wymaga maksymalnego wykorzystania dostępnego światła naturalnego oraz wprowadzenia lamp o właściwej formie, ilości źródeł światła i ich natężeniu. Każda z nich musi spełniać restrykcyjne normy określane przez zasady Bezpieczeństwa i Higieny Pracy.
Oprócz tego istnieje jednak szereg kwestii, które można zoptymalizować, żeby sprawić, że oświetlenie w miejscu pracy stanie się znacznie wygodniejsze, w pełni bezpieczne i naprawdę dekoracyjne. Co zrobić, żeby zwiększyć funkcjonalność stanowisk pracy pod względem oświetlenia?
Jak zwiększyć bezpieczeństwo oświetlenia w pracy?
Bezpieczeństwo oświetlenia miejsca pracy jest przede wszystkim związane z wykorzystaniem odpowiedniej ilości opraw, rozmieszczonych w prawidłowy sposób w ramach całego pomieszczenia oraz bezpośrednio w miejscu pracy. Warto zaplanować wszystko kompleksowo – od opraw sufitowych po oczka wpustowe.
Dzięki temu wszyscy pracownicy mogą się swobodnie przemieszczać, a ryzyko wystąpienia wypadków znacząco spada.
Równocześnie dobrze zaplanowany system oświetleniowy powinien zakładać takie rozmieszczenie elementów, żeby maksymalnie wykorzystać oświetlenie naturalne oraz zapewniać warunki bezpieczne do pracy dla wszystkich osób działających w danej przestrzeni. Warto zatem zainwestować przede wszystkim w wysokiej klasy lampy stołowe techniczne, o regulowanym kącie świecenia oraz wysokości oprawy. Dzięki temu każdy może dopasować lampę do swoich indywidualnych potrzeb na stanowisku pracy.
Wygoda oświetlenia w pracy – nowoczesne technologie
Równie ważna jest także wygoda. Dotyczy ona oczywiście ponownie dobrego zbudowania całej instalacji – z optymalizacją rozmieszczenia punktów świetlnych, dobraniem właściwego natężenia światła oraz dopasowaniem włączników w miejscu pracy.
W coraz większej ilości zakładów stawia się również na rozwiązania inteligentne takie, jak nasze Azzardo Smart, pozwalające na sprawne i komfortowe regulowanie oświetlenia.
Do czego się one przydają przy stanowiskach pracy? Podstawową korzyścią jest oczywiście kwestia zdalnego sterowania wszystkimi źródłami światła z poziomu jednej, wygodnej aplikacji, montowanej na telefonie. Przynosi to korzyści dla wszystkich użytkowników.
Pracownicy mogą bez ciągłego odrywania się od obowiązków regulować oświetlenie stanowiska pracy lub oświetlenia w całym pomieszczeniu, co przydaje się na przykład podczas prowadzenia prezentacji biznesowych, gdy poziom natężenia światła musi być zmienny. Ludzie mogą jednym kliknięciem odpowiednio oświetlić stanowiska pracy i działać dalej. Wpływa to na wydajność pracy oraz ograniczenie ludzkich błędów przy wykonywaniu rozmaitych obowiązków.
Z kolei pracodawcy oprócz zarządzania światłem, uzyskują wgląd w zużycie energii elektrycznej. Mogą sprawdzić, jak działa oświetlenie miejsc pracy oraz którzy pracownicy wykorzystują je nieefektywnie. Dokładne statystyki to kopalnia wiedzy do sprawnego optymalizowania całej instalacji oraz wprowadzania solidnych oszczędności w przypadku oświetlenia stanowisk pracy oraz całej przestrzeni firmowej.
Nowoczesne i oszczędne, a przy tym eleganckie oświetlenie miejsc pracy
Dostępne w naszej ofercie oprawy oświetleniowe, które idealnie sprawdzają się w biurach, jako oświetlenie stanowiska pracy, to nie tylko praktyczne lampy techniczne. W wielu przypadkach to nowoczesne i dekoracyjne lampy sufitowe lub lampy stojące, które dopełniają ciekawej aranżacji biurowej.
Łączą w sobie maksymalną funkcjonalność, trwałość i wysoką jakość wykonania z ciekawym wyglądem. Dzięki temu tworzy się przyjemną dla oka przestrzeń o sporych walorach dekoracyjnych. W takim miejscu właściwie dobrane oświetlenie staje się zatem również ozdobą.
Oświetlenie miejsca pracy – funkcjonalność i styl na stanowisku pracy
Nowoczesne źródła światła, również w miejscu pracy, łączą w sobie olbrzymią funkcjonalność oraz ciekawy design. Dzięki temu są w stanie sprostać nawet najbardziej restrykcyjnym przepisom oraz normom prawnym, jak norma PN-EN 12464-1, a przy tym stanowić ciekawą ozdobę przestrzeni.
Chętnie korzystają z tego biura, w których przecież oświetlenie służy nie tylko do wewnętrznej pracy, ale też do spełniania wielu zadań reprezentacyjnych. Pomieszczenia muszą być zatem idealnie oświetlone.
Zostaw komentarz