Styl japandi – co to takiego?
Miłośnicy funkcjonalnego minimalizmu w obecnym sezonie zyskali nowy trend, który zdobywa wnętrza na całym świecie. Mowa o intrygującym nurcie japandi, który coraz chętniej wykorzystuje się w modnych i efektownych aranżacjach, stawiających na wygodę i komfort domowników.
Czym jest styl japandi i jak zgodnie z jego założeniami zaplanować praktyczne wnętrza? Więcej na ten temat napiszemy poniżej.
Styl japandi – hybryda wabi sabi i nurtów skandynawskich
Styl japandi stanowi prawdziwą mieszankę dwóch ważnych tendencji minimalistycznych, które wykorzystuje się z powodzeniem w aranżacji wnętrz od dawna. Mowa oczywiście o stylu japońskim oraz skandynawskim, co znalazło odzwierciedlenie w samej nazwie „japandi”.
Co wyróżnia nową tendencję, czyli styl japandi? Czerpie to, co najciekawsze z obu rozwiązań, by stworzyć nową jakość o skrajnie prostej, ascetycznej formie i zamiłowaniu do geometryzacji przestrzeni.
W japandi podstawą jest harmonia. Dąży się zatem do optymalizacji miejsca do życia i ograniczenia niepotrzebnych przedmiotów. Również każdy z elementów wystroju (mocno zgeometryzowane meble, proste oprawy oświetleniowe) powinien mieć odpowiedni kształt i wielkość, by stworzyć aranżację spójną i sprzyjającą przyjemnemu wyciszeniu.
Japandi to oprócz harmonii wielka miłość do natury, objawiająca się we wprowadzaniu do wnętrz kwiatów i roślin doniczkowych, w czym styl ten zbliża się mocno do globalnych tendencji eko. Równie ważne, gdy planuje się wnętrze w stylu japandi, jest stosowanie naturalnych materiałów, a zwłaszcza drewna, kamienia oraz niesyntetycznych tkanin.
Wabi sabi vs styl skandynawski a modne wnętrza japandi
W aranżacjach japandi znajdujemy wiele ciekawych elementów, łączących tak różne na pierwszy rzut oka filozofie życiowe.
Z japońskiego nurtu wabi sabi styl japandi wziął bowiem poddawanie się chwili, bliskość natury oraz poddawanie się przemijaniu. Objawia się to choćby w dobieraniu dobrej jakości przedmiotów (jak meble i oświetlenie), które zmieniają się na przestrzeni czasu, wciąż jednak zachowując funkcjonalność i stylowe piękno. Z tym nurtem choćby wiąże się ściśle filozofia kintsugi, czyli japońska sztuka artystycznego naprawiania przedmiotów, m.in. ceramiki. Tak przywrócone do życia elementy, nabierają nowej jakości, dzięki uwidocznieniu ich historii.
A jakie elementy ze stylu skandynawskiego odnajdujemy we wnętrzach japandi? Z północnych krajów nurt ten wziął zamiłowanie do skrajnej prostoty i geometryzacji przedmiotów oraz wykorzystanie surowych, naturalnych materiałów, a zwłaszcza drewna lub kamienia.
Przestrzenie w stylu japandi – nowoczesny minimalizm do domu i ogrodu
Wnętrze w stylu japandi jest w pełni funkcjonalne i wygodne, a jego walory estetyczne wynikają z harmonijnego dopasowania wszystkich elementów oraz wysokiej jakości zastosowanych materiałów.
Warto jednak wspomnieć, że japandi nadaje się nie tylko do wnętrza. Idealnie sprawdza się również do tego, by przy jego pomocy zaaranżować praktyczny i minimalistyczny ogród, z elementami stylu zen, o którym pisaliśmy już jakiś czas temu. Wnętrze w stylu japandi wspólnie z pięknym tarasem mogą stworzyć idealną przestrzeń do przyjemnego relaksu dla domowników i zaproszonych przez nich gości.
Jakie materiały wybrać do wnętrza w stylu japandi?
Jak urządzić wnętrze w stylu japandi (połączenie stylu skandynawskiego i japońskiego)? Przede wszystkim trzeba ograniczyć ilość przedmiotów, a także wybrać odpowiednie surowce.
W japandi podstawą są oczywiście naturalne materiały, a zwłaszcza surowe drewno lub kamień, o niejednorodnej powierzchni, z rozmaitymi przebarwieniami, których bynajmniej się nie ukrywa. Uznaje się je za coś naturalnego oraz element, dodający przestrzeni większego uroku.
Japandi styl to drewniane, surowe szafy, niskie stoliki kawowe o drewnianych nogach i marmurowym blacie lub lampy stojące na drewnianych trójnogach z tekstylnymi abażurami. Mile widziane są także tradycyjne plecionki z wikliny lub rattanu. Warto wprowadzić do wnętrza choćby kosze, pufy lub ozdobne osłonki na doniczki.
Kolory do wnętrza w stylu japandi – funkcjonalne podejście do barw
Pomieszczenia w stylu japandi powinny być perfekcyjnie zaplanowane pod względem kolorystycznym. Stawia się na stonowane naturalne odcienie. Japandi styl łączy barwy ziemi i neutralne beże, niekiedy przełamane metalicznym srebrem lub brązem. Przede wszystkim są to barwy jasne, przygaszone, dające wyciszenie i uczucie spokoju.
W kuchni lub salonie w stylu japandi minimalizm obowiązuje również w kwestii dobierania kolorów. Zazwyczaj cała aranżacja powinna się opierać na trzech pokrewnych barwach (wyposażenie, ściany, podłogi, dodatki), które razem współtworzą harmonię i estetykę wnętrza.
Modne i proste lampy do wnętrza w stylu japandi – wykorzystanie naturalnych surowców we wnętrzu
W stylu japandi często rezygnuje się z rozmaitych bibelotów, a dodatki dekoracyjne są sprowadzone do raptem jednego, dwóch drobiazgów. Siłą rzeczy zatem same meble i przedmioty użytkowe powinny być dobrane tak, by ozdabiać przestrzeń.
Wielką rolę w takich aranżacjach odgrywają lampy. Mogą to być efektowne modele w stylu japońskim, o pięknych papierowych lub tekstylnych abażurach, lub proste lampy skandynawskie.
Zazwyczaj warto wprowadzić modele wykonane z naturalnych materiałów, na przykład stojące lampy drewniane, wiszące modele z abażurami lub dyskretne kinkiety, które wspólnie optymalnie doświetlają przestrzeń.
Zazwyczaj stawia się na modele proste i syntetyczne. Wszechobecny jest oczywiście minimalizm w nowoczesnym wydaniu, który przecież charakteryzuje zarówno styl skandynawski, jak i japoński.
Wnętrze w stylu japandi – mniej znaczy więcej
Styl japandi to efektowne wcielenie minimalizmu, który stawia na funkcjonalność i naturalność, ale nie stroni też od subtelnych dekoracji we wnętrzach. Tendencja ta wykorzystuje najciekawsze elementy z dwóch popularnych obecnie nurtów i na ich bazie tworzy nową jakość.
Ogranicza się liczbę przedmiotów, minimalizuje dodatki i dekoracje, by w centrum postawić wysokiej jakości wyposażenie – piękne i proste. To właśnie takie przedmioty pozostają we wnętrzu przez długie lata, dojrzewając i zmieniając się razem z domownikami.
1 Comment
edziek
Bardzo ciekawy wpis. Czytałem z zaciekawieniem. Z chęcią polecę blog znajomym.