Lampy w stylu kolonialnym – co je wyróżnia?
Choć czasy kolonialne minęły już dawno, to jednak pozostawiły po sobie styl, po który chętnie sięgają miłośnicy pięknych wnętrz na całym świecie. Mowa oczywiście o nurcie kolonialnym, znów niezmiernie modnym w aranżacji przestrzeni mieszkaniowych.
Styl kolonialny stanowi połączenie kilku tendencji, które wspólnie tworzą nową jakość – wyróżniającą się dekoracyjnością, luksusowością z nutą orientalności. Świetnie widać to na przykładzie modnych i efektownych opraw oświetleniowych.
Co wyróżnia lampy w stylu kolonialnym? Jak stworzyć oryginalne aranżacje i wprowadzić produkty oświetleniowe w tym nurcie do eleganckich wnętrz? O tym opowiemy poniżej.
Lampy w stylu kolonialnym a sam styl kolonialny – skąd pochodzi?
Styl kolonialny wiąże się oczywiście z czasami zamorskich podbojów Imperium Brytyjskiego. Zamożni Anglicy, którzy osiedlali się w XVIII i XIX wieku w posiadłościach w Azji (zwłaszcza w Indiach) i Afryce, pragnęli wprowadzić do swoich wnętrz luksusowe, wygodne wyposażenie, które łączyło znany im wcześniej komfort z miejscowym wzornictwem i egzotycznymi materiałami.
Tak powstały meble wysokiej jakości, które zyskały popularność na całym świecie. Z biegiem czasu styl kolonialny ewoluował, uniezależniając się całkowicie od brytyjskich posiadłości. Jego popularność nie wygasła nawet po rozpadzie Imperium i uzyskaniu przez kolonie niezależności. Zaczęto nawet adaptować styl do bardziej nowoczesnych elementów wystroju. Tak powstały choćby eleganckie i ciekawe lampy kolonialne, które cieszą się zainteresowaniem użytkowników prywatnych oraz dekoratorów wnętrz od wielu lat.
Wnętrza w stylu kolonialnym – naturalne materiały i barwy
Zanim przejdziemy do omówienia samych lamp kolonialnych, warto poznać podstawowe cechy stylu. Co go wyróżnia?
W aranżacjach w stylu kolonialnym zazwyczaj stawia się na barwy ziemi – zgaszone beże, brązy i zielenie, odcienie pomarańczu, a także czerń i biel. Niekiedy przełamuje się ciemne zestawienia bardziej żywym odcieniem, nadając przestrzeni orientalny wyraz.
Styl kolonialny stawia na naturalne surowce. Niemal każda szafa lub półka jest wykonana z solidnego drewna w naturalnym kolorze. Chętnie sięga się po gatunki egzotyczne, jak mahoń, heban lub palisander. Z drewna wykonuje się nawet osłony źródeł światła do produktów oświetleniowych. Tak powstają lampy wiszące, stojące i praktyczne kinkiety.
Równie popularne są meble i lampy z plecionek o szczególnie dekoracyjnym charakterze. Można je wykonać z rattanu lub wikliny. Przydają się we wnętrzach, a w wielu przypadkach chętnie wykorzystuje się je także na przytulnych tarasach i w ogrodach w stylu kolonialnym.
Współcześnie styl kolonialny najczęściej stosuje się do urządzania pomieszczeń reprezentacyjno-rekreacyjnych. Szczególnie dobrze sprawdza się w salonach, sypialniach lub kuchniach. Zapewnia komfort i luksusowy wystrój, a także buduje przytulny nastrój.
Lampy kolonialne do mieszkania lub domu – podstawowe cechy stylu kolonialnego
Ciekawy design i piękne wykonanie sprawiają, że lampy kolonialne stają się funkcjonalną ozdobą wielu wnętrz. Są efektowne i praktyczne, zwłaszcza gdy postawi się na modele o kolonialnej formie, ale zbudowane według zasad tworzenia nowoczesnych opraw oświetleniowych. Wiele lamp wzorowanych na stylu kolonialnym współpracuje choćby z energooszczędnymi żarówkami LED. Można je także wpisać w system Smart House.
Jakie jednak są wizualnie lampy kolonialne? To praktyczne i estetyczne produkty, wpisujące się w całościową aranżację. Również w ich przypadku stawia się na naturalne materiały oraz barwy ziemi. Oprawy często są wykonane z drewna lub rattanu, powleczonego wyłącznie impregnatem, jeśli tylko wymaga tego specyfika materiału. Nie zapominajmy, że niektóre gatunki drewna egzotycznego zawierają bowiem tak duże ilości olejków, że nie potrzebują dodatkowego zabezpieczenia, nawet jeśli używa się ich na balkonach i tarasach w stylu kolonialnym.
Lampa wisząca lub stojąca wykonana z drewna, z osłoną dokładnie zasłaniającą źródła światła, daje przyjemne, mocno rozproszone światło, wprost idealne do swobodnego wypoczynku.
W stylu kolonialnym pojawiają się również mocno rozbudowane i ozdobne konstrukcje. Sięga się po okazałe żyrandole, łączące drewno, mosiądz i tekstylne abażury. Taka lampa wisząca staje się podstawową dekoracją całego wnętrza.
Oprócz oświetlenia głównego, należy również zadbać o lampy boczne i dekoracyjne w stylu kolonialnym. Można wybrać ciekawe modele stojące oraz kinkiety, które dopełniają przestrzeń, budują jej klimat i sprawiają, że staje się ona jeszcze bardziej funkcjonalna i elegancka.
Urządzanie modnych pomieszczeń według zasad stylu kolonialnego
Wnętrze kolonialne urządza się na długie lata. Podstawę stanowi ciężkie i rozbudowane wyposażenie z drewna oraz efektowne, a przy tym praktyczne lampy kolonialne. Oprócz nich warto postawić na ciekawe elementy dekoracyjne.
Co się sprawdza w aranżacjach w stylu kolonialnym? Mogą to być ciekawe tekstylia, w etniczne wzory. W ten sposób można nawiązać do korzeni tej tendencji, wywodzących się z Azji i Afryki. Przestrzenie kolonialne pozwalają na wykorzystanie rozmaitych pamiątek z podróży – mogą to być zdjęcia, dekoracyjne mapy lub grafiki – dekorujące oraz opowiadające historię gospodarza pomieszczenia. Wnętrza kolonialne są bowiem przytulne i mocno spersonalizowane, podobnie jak aranżacje w modnym obecnie stylu boho.
Nowoczesne lampy wiszące i lampy stojące w stylu kolonialnym, czyli efektowne oświetlenie w salonie lub sypialni
Czy lampy kolonialne sprawdzają się jako modny dodatek do różnych wnętrz, nie tylko w stylu kolonialnym? O ile ciężkie meble kolonialne stanowią dość wymagający element wystroju, to lampy w stylu kolonialnym są zdecydowanie bardziej praktyczne.
Są lekkie, subtelne i dekoracyjne, a przy tym wnoszą nieco luksusowości do pomieszczeń rekreacyjnych. Trudno się zatem dziwić, że chętnie wykorzystuje się je w wielu aranżacjach, w tym we wnętrzach klasycznych i minimalistycznych, by dodać im nieco przytulności i życia.
Warto zatem wykorzystać wysokiej jakości produkty oświetleniowe ze stylu kolonialnego (drewniane lub metalowe), by rozświetlić pomieszczenie, stworzyć przytulną atmosferę i klimat oraz nieco zabawić się trendami. Nowoczesne lampy w stylu kolonialnym to bowiem produkty, które łączą klasyczną formę, która przetrwała wieki, z nowoczesnymi technologiami, które wprowadzają wysokie standardy do praktycznego oświetlenia.
Zostaw komentarz