Oświetlenie ściany z cegły – jak dobrać praktyczne i efektowne lampy?
Obecnie architekci wnętrz cenią różnorodność i nietuzinkowe rozwiązania. Stawia się na naturalne surowce wykończeniowe, które nie tylko mogą zdobić podłogi, ale stanowić także ozdobę stylowych ścian. Coraz częściej można na przykład zobaczyć efektowne i ciekawe ściany z cegły, które sprawiają, że wnętrze nabiera wyrazu i staje się przytulniejsze.
Żeby takie rozwiązanie prezentowało się szczególnie dekoracyjnie, trzeba zadbać o odpowiednie podświetlenie ściany z cegły. Jak to zrobić najlepiej? Jak oświetlić ścianę, do której wykonania została użyta biała cegła, stara cegła w naturalnym kolorze lub zastosowano okładzinę z kamienia dekoracyjnego? Lepiej zamontować kinkiety, lampy natynkowe czy taśmy LED do oświetlenia ściany? O oryginalnych i stylowych sposobach oświetlenia ściany napiszemy poniżej.
Dlaczego warto wprowadzić do wnętrza ścianę z kamienia dekoracyjnego lub cegły?
Ściana z cegły lub kamienia zyskała olbrzymią popularność w ostatnim czasie. Skąd zainteresowanie takim rozwiązaniem? Efektowna ściana z cegły w sypialni, kuchni lub salonie buduje nastrój pomieszczenia, porządkuje przestrzeń, a przy tym dodaje nieco więcej charakteru. Dzięki niej rozbija się monotonię gładkich, jednolitych ścian, wprowadzając nietuzinkowy element dekoracyjny, który sprawdza się w rozmaitych aranżacjach.
Jeśli na dodatek zadba się o odpowiednie oświetlenie ściany z cegły lub z kamienia, zyskuje się przytulną przestrzeń o sporych walorach ozdobnych.
Oświetlenie ceglanej ściany lub podświetlenie ściany z kamienia – do jakich aranżacji wprowadzić ściany z cegły?
Ściany z cegły lub kamienia występują w różnych stylach wnętrzarskich. Naturalny kamień i surowa cegła to oczywiście jedne z podstawowych surowców, wykorzystywanych we wnętrzach industrialnych i loftowych. Nie oznacza to jednak, że nie sprawdzą się też w pomieszczeniach zaaranżowanych zgodnie z estetyką innych nurtów.
Gdzie umieścić kamień i cegłę? Ciekawe efekty daje wprowadzenie takiego rozwiązania do wnętrz w minimalistycznym stylu skandynawskim, w którym chętnie stosuje się naturalne surowce, choć można też pokusić się o pomalowaną na biało cegłę. Zdecydowanie częściej spotyka się jednak ceglaną ścianę z czerwonej cegły. Dobrze zaplanowane oświetlenie ściany z cegły lub kamienia w takiej aranżacji daje wrażenie większej przytulności i dekoracyjności, co idealnie sprawdza się w salonie lub sypialni.
Ściany z takich surowców da się również wprowadzić do innych wnętrzach. Wszystko zależy oczywiście od surowca (rodzaj kamienia, użycie białej cegły lub naturalnej) oraz sposobu podświetlenia ich. Ceglane i kamienne ściany występują w wielu projektach w stylu retro, prowansalskim lub nowoczesnym. Wszystko zależy od pomysłu oraz zastosowania odpowiednich dodatków. Można zdecydować się na użycie cegły na całej szerokości ściany bądź postawienie na ten materiał na wybranym jej fragmencie. Ściany z cegły świetnie sprawdzą się zwłaszcza w połączeniu z odpowiednim oświetleniem.
Praktyczne czy dekoracyjne oświetlenie ściany z kamienia lub cegły
Oświetlenie ściany z kamienia dekoracyjnego lub cegły powinno łączyć dwa aspekty – wysoką funkcjonalność i ozdobność.
Warto stawiać na lampy, które nie tylko podkreślają naturalne piękno surowca, użytego do wykonania ściany. Oświetlenie może bowiem podświetlać umieszczone na ścianie obrazy lub fotografie oraz równocześnie zapewniać światło do przyjemnego relaksowania się w strefie wypoczynku w salonie lub sypialni. Nawet, gdy po prostu chce się oświetlić ścianę z cegły, najlepiej od razu myśleć kompleksowo i zaplanować cały system oświetleniowy do wnętrza.
Gdy chcemy oświetlić ścianę z cegły, trzeba pamiętać też o kilku dodatkowych kwestiach. Nie zapominajmy o tym, że lampy, które trafiają na ceglaną ścianę, same w sobie bywają stylową dekoracją, wpisującą się w konkretny styl aranżacyjny i pięknie zdobiącą wnętrze. Jakie zatem powinno się wybrać oświetlenie ściany ceglanej?
Podświetlenie kamienia na ścianie lub dekoracyjnych cegieł – jakie lampy wybrać?
Czym zatem oświetlić ścianę z cegły lub kamienia? Najlepiej sprawdzają się do tego niewielkie lampy, służące jako oświetlenie boczne lub czysto dekoracyjne. Stylistycznie powinny uzupełniać lampy główne, czyli najczęściej modele sufitowe lub lampy wiszące.
Do oświetlenia cegły na ścianie idealnie nadają się:
- oczka wpustowe,
- kinkiety,
- taśmy LED.
Ciekawym rozwiązaniem do oświetlania ściany (lub podświetlenia cegły ledami) są oczka wpustowe i kinkiety. Zazwyczaj umieszcza się po kilka sztuk, by stworzyć równomierne oświetlenie ściany z kamienia lub cegły. Kinkiety są większe i bardziej dekoracyjne. Lampy wpustowe to bardzo dyskretne i proste oprawy. Można montować je w jednym rzędzie lub zaszaleć i stworzyć bardziej rozbudowane układy. Dzięki temu ceglana ściana zyskuje dodatkowy efekt dekoracyjny, gdy światło rozprasza się na jej powierzchni, podkreślając kolor i nierówną fakturę.
Oświetlenie ściany z cegły z pomocą taśmy LED to także niezmiernie praktyczna opcja. Takie produkty oświetleniowe są proste w montażu i pozwalają ciekawie wyeksponować wybrane elementy ściany, a przy tym obniżają wysokość rachunków za prąd, ponieważ nowoczesne oświetlenie LED jest naprawdę energooszczędne. Takie oświetlenie cegły jest praktyczne i estetyczne zarazem.
Jak oświetlić ścianę z cegły – oświetlenie LED i zdalne sterowanie a modna ściana z cegły w każdym pomieszczeniu
By oświetlić kamienie lub cegły na ścianie, warto zastosować produkty LED (lampy ścienne, lampy wiszące lub taśmy LED). Pozwalają na optymalne dopasowanie kluczowych parametrów, jak temperatura barwowa lub kolor (barwa światła). Dzięki temu oświetlenie jest zgrane z rodzajem wykończenia ściany (np. powierzchnia z piaskowca lub białej cegły), ale również wpisuje się w specyfikę i funkcję konkretnego pomieszczenia. Pamiętajmy też o tym, że często kąt padania światła na ceglanej ścianie ma znaczenie – pozwala ciekawie podkreślić strukturę ściany. Warto zatem stawiać na produkty z opcją regulacji.
Funkcjonalne oświetlenie LED kamiennej lub ceglanej ściany można również wpisać w system Smart House. To sposób na jeszcze wygodniejsze, zdalne sterowanie oświetleniem w pomieszczeniu, na przykład przy pomocy naszej aplikacji Azzardo Smart. Do dekoracyjnego podświetlenia ściany można wykorzystać wcześniej zapisane sceny świetlne, dopasowane do bieżących potrzeb. Nic nie stoi bowiem na przeszkodzie, aby ściana z cegły w ciągu dnia była tylko subtelnie podświetlona białym światłem, a wieczorem, podczas romantycznej kolacji, zyskała więcej kolorów.
Oświetlenie ściany z cegły – efektowne rozwiązania do różnych wnętrz?
Modna ściana z naturalnego materiału i oświetlenie na ceglanej ścianie powinny być spójne, praktyczne i stylowe. Jeśli pragnie się oświetlić ceglaną ścianę (z klasycznej lub białej cegły) albo chce się dekoracyjnie wyeksponować ścianę z kamienia, odpowiednio dobrane lampy to podstawa.
Bez względu na to, czy wybierze się kinkiety, modele wpustowe czy taśmy LED, warto stawiać na produkty wysokiej jakości, wyposażone w trwałe źródła światła. Bez względu na to, czy mamy na myśli oświetlenie główne czy oświetlenie punktowe oświetlenie ściany z cegły. To od lamp bowiem zależy odpowiednie podkreślenie pięknej, ceglanej ściany, a przez to również zbudowanie nastroju w każdym modnym wnętrzu. Odpowiednio dobrane oświetlenie LED sprawi, że pomieszczenie nabierze klimatu i stanie się jeszcze wygodniejsze.
1 Comment
Cegła
Czerwona cegła w salonie nadaje mu wyrazistego, a zarazem wyrazistego klimatu - fenomenalne dopełnienia aranżacji :D