Lampy ze ściemniaczem – gdzie je zamontować?
Dla uzyskania optymalnych warunków w każdym z domowych wnętrz, trzeba wykorzystać odpowiednie lampy i źródła światła. Obok standardowych rozwiązań warto rozważyć montaż produktów ze ściemniaczem.
Czy rzeczywiście takie rozwiązania oświetleniowe przydają się w domach? Gdzie ich użyć, by zapewnić sobie i domownikom pełen komfort oświetleniowy? Jaką lampę wykorzystać? Więcej na temat lamp z funkcją ściemniania napiszemy poniżej.
Lampa ze ściemniaczem – kiedy się przydaje możliwość ściemniania oświetlenia?
W zależności od funkcji danego wnętrza stosuje się nieco inne produkty oświetleniowe, zapewniające wystarczające natężenie oraz odpowiednią temperaturę barwową światła. Zdarzają się jednak pomieszczenia, które w zależności od pory lub okoliczności służą do różnych celów. Często oznacza to konieczność zmiany warunków świetlnych. W takich momentach bardzo przydatne okazują się lampy ze ściemniaczami.
Czy lampa ze ściemniaczem sprawdzi się w każdym pomieszczeniu? Tego typu produkty da się wykorzystać we wszystkich typach wnętrz. Najczęściej jednak trafiają do przestrzeni, w których regularnie pojawia się potrzeba zmiany natężenia światła i warunków oświetleniowych. Dotyczy to przede wszystkim reprezentacyjno-rekreacyjnej części domu (jadalnia, salon), a także miejsc do wypoczynku – lampy tego typu idealnie sprawdzają się na przykład w sypialni.
Które oprawy miewają ściemniacz? Zazwyczaj stosuje się go w przypadku oświetlenia głównego (lampa sufitowa lub wisząca), by zapewnić bezpieczne i komfortowe warunki do realizacji rozmaitych zadań, a także by zbudować nastrojowy klimat do relaksu w danej przestrzeni wieczorową porą. Zdarza się również, że wykorzystuje się takie rozwiązanie przy lampach zadaniowych, na przykład oprawach stojących w salonie lub sypialni.
Klasyczne lampy ze ściemniaczem – tradycyjne rozwiązania (lampy sufitowe, wiszące)
Ściemnianie światła nie jest nowym rozwiązaniem. Od lat wykorzystywano opcje pozwalające na regulowanie natężenia oświetlenia w domowych wnętrzach. Na rynku dostępne były bowiem nie tylko produkty, które uruchamiało się z pomocą zwykłego włącznika (włącz/wyłącz). Zdarzały się także tradycyjne żarówki i halogeny z wbudowanymi ściemniaczami (np. modele stojące podłogowe). Dodatkowo bez trudu dało się skorzystać z zewnętrznego modułu, który pozwalał na kontrolowanie warunków świetlnych w pomieszczeniu.
Klasyczny ściemniacz montuje się na stałe na ścianie zamiast zwyczajnego włącznika. Można zdecydować się na model:
-
obrotowy (wyposażony w pokrętło),
-
dotykowy.
Dzięki niemu da się wygodnie sterować oświetleniem w pomieszczeniu. Podobne rozwiązania warto również wykorzystać, jeśli w domowych wnętrzach postawiło się na źródła światła i lampy LED.
Nowoczesne technologie a lampy ze ściemniaczem – produkty LED dla domu
Należy pamiętać, że nie wszystkie produkty LED da się wyposażyć w ściemniacze. Jeśli chce się zatem skorzystać z takiej opcji, zawsze należy sprawdzić oznakowanie na konkretnym źródle światła lub lampie, czy umożliwiają zmianę natężenia światła emitowanego. Równocześnie dane produkty mogą wymagać użycia specyficznego rodzaju ściemniacza LED.
Co może się zdarzyć, jeśli nie zwróci się na to uwagi? Dla przykładu klasyczne rozwiązania LED współpracujące z konkretnymi urządzeniami z możliwością ściemniania światła, mogą okazać się nieodpowiednie dla inteligentnych żarówek. Używanie żarówki LED ze źle dobranym ściemniaczem potrafi doprowadzić do migotania światła, a finalnie do uszkodzenia źródła światła.
Co więcej, nowoczesne zintegrowane produkty LED zazwyczaj posiadają wbudowaną funkcję ściemniania światła (w obudowie lub źródle światła). Ułatwia to modernizację systemu i kontrolowanie warunków oświetleniowych.
Jak sterować oświetleniem z funkcją ściemniania?
Sterowanie natężeniem światła w domowych wnętrzach może się odbywać na wiele sposobów. W przypadku energooszczędnych lamp i źródeł światła LED można oczywiście korzystać z przełączników ściennych. Inną opcją jest sterowanie lampą, w której znalazła się żarówka LED, za pomocą pilota zdalnego sterowania. Wiele modeli umożliwia nie tylko regulowanie natężenia, ale też temperatury barwowej i koloru światła (LED RGB).
Osoby stawiające na komfort i integrację mogą natomiast wybrać lampy, które da się ściemniać przy pomocy aplikacji mobilnej na telefon lub tablet. Za jej pośrednictwem dopasowuje się bieżące warunki oświetleniowe, sprawdza statystyki zużycia energii, a nawet tworzy sceny świetlne z wykorzystaniem różnych barw.
Praktyczne oświetlenie i regulowane natężenie światła w domowych wnętrzach
Natężenie światła w domu da się regulować poprzez wbudowany ściemniacz lub rozwiązanie zewnętrzne. Dzięki niemu światło w pomieszczeniu jest zawsze optymalnie dopasowane do konkretnych potrzeb i nastroju domowników.
Warto wykorzystywać praktyczne rozwiązania, dzięki którym domowe oświetlenie staje się jeszcze praktyczniejsze, bardziej energooszczędne i bezpieczne dla użytkowników. Takie możliwości dają właśnie nowoczesne lampy z funkcją ściemniania.
Zostaw komentarz