Lampa dająca dużo światła – jakie rozwiązanie wybrać?
Niemal każdy wie, że aby zapewnić właściwe warunki świetlne, trzeba zadbać o prawidłowe rozmieszczenie punktów oświetleniowych. Warto o tym pomyśleć już na etapie aranżacji wnętrza i planowania wszystkich elementów wystroju czy instalacji. Również wtedy należy dopasować właściwe produkty oświetleniowe, które zapewnią nam tyle światła, ile potrzebujemy w danej przestrzeni.
Jakie lampy dają najwięcej światła? W jakich miejscach powinno się je wykorzystać? Jak dobrać kąt padania światła? Jakie żarówki dają najwięcej światła i jakie źródła światła wybrać? O tym wszystkim przeczytacie w dzisiejszym artykule.
Gdzie przydaje się lampa dająca dużo światła?
Jaka lampa powinna trafić do każdego domowego pomieszczenia? Wszystko zależy od jego specyfiki i pełnionej funkcji. Inaczej dobiera się źródło światła w małym mieszkaniu niż w przestronnym domu. Są też takie przestrzenie, które wymagają zastosowania specjalnych produktów, emitujących mocniejszy strumień światła.
Mowa tu przede wszystkim o wnętrzach, gdzie wykonuje się precyzyjne zadania wzrokowe. Jak lampy oświetlające kuchnię, rozwiązania do jadalni. Przydaje się też produkt do salonu, dający więcej światła w miejscu do rekreacji. W tym przypadku mówimy o doświetlaniu większych przestrzeni – wybranych stref w domu lub mieszkaniu. Takie produkty (jak żyrandole czy lampy sufitowe dające dużo światła) stają się dekoracją, a także pomagają nieco rozjaśnić ciasne i ciemne wnętrza, w których brakuje naturalnego światła.
Innym typem przestrzeni, gdzie warto zdecydować się na lampy dające więcej światła, są biurka i inne stanowiska do pracy. Wówczas rozjaśnia się mniejszą powierzchnię (stołu lub blatu), by móc swobodnie skupić się na realizowanych zadaniach.
Jakie oprawy oświetleniowe wybrać – które lampy dają najwięcej światła (żyrandole, lampy wiszące i lampy sufitowe)?
Jakie oświetlenie wprowadzić do poszczególnych pomieszczeń – w pokoju dziennym, salonie czy kuchni? Które lampy zapewnią najwięcej światła?
Do oświetlenia wybranej strefy idealnie sprawdzają się okazałe lampy sufitowe, dające sporo światła. Bywają to większe plafony i płaskie modele sufitowe, które nie zajmują cennego miejsca i są wyposażone w kilka źródeł światła. Ciekawym sposobem na mocne oświetlenie stają się ostatnio lampy na szynoprzewodach (reflektory, oprawy liniowe). Gwarantują swobodę dopasowywania warunków do indywidualnych potrzeb.
Inną opcją na dobranie odpowiedniego oświetlenia niż dyskretna lampa sufitowa bywają rozbudowane żyrandole, posiadające kilka punktów świetlnych na długich ramionach. Lepiej sprawdzą się w dużych wnętrzach reprezentacyjnych, gdzie dekoracyjne i dobre oświetlenie bywa szczególnie cenne. Taka lampa wisząca lub żyrandol (jego forma zależy od wybranego stylu wnętrza) trafia nad zestaw mebli w salonie, łóżko w sypialni. Niekiedy umieszcza się ją także nad wyspą kuchenną.
Gdy dobiera się źródło światła do pracy przy biurku przydają się natomiast nieco inne typy lamp. Tam, by uzyskać dużo światła, trzeba zastosować lampy stołowe lub lampy podłogowe, najlepiej z regulacją kąta padania światła. To szansa na skuteczne doświetlenie całej przestrzeni roboczej.
Lampy sufitowe dające dużo światła – kilka opraw zamiast jednego źródła światła
A co zrobić, jeśli jeden plafon daje za mało światła? Nie zawsze specyfika i układ wnętrza pozwalają zapewnić oświetlenie na odpowiednim poziomie z pomocą pojedynczych produktów. Niekiedy trzeba zastosować kilka lamp.
W tej sytuacji przydają się ponownie praktyczne szynoprzewody. Poza nimi warto stosować mniejsze oprawy natynkowe, wyposażone w kilka punktów świetlnych. Dzięki temu udaje się uzyskać równomiernie rozproszone światło i dobre doświetlenie wszystkich zakamarków.
Lampa wisząca czy lampa sufitowa – o czym pamiętać, by rozjaśnić pomieszczenie?
Jeśli potrzebujesz we wnętrzu uzyskać mocniejsze światło, zwróć uwagę na kilka kluczowych kwestii. Podstawą jest oczywiście to, jak wybierzesz oprawy – lampy sufitowe z iloma źródłami światła trafią do Twojej kuchni, salonu lub jadalni.
Kolejnym tematem są osłony żarówek. Wpływają one na natężenie i rozproszenie światła. Jeśli zależy Ci na mocniejszym świetle, lepiej wybierz przepuszczające oprawy. Dobre oświetlenie dają lampy bez osłon, które preferuje się choćby w loftach (styl industrialny). W pomieszczeniach, gdzie chce się uzyskać mocniej rozproszone światło, lepiej zdecydować się na mlecznobiałe szklane klosze, które spotkamy w aranżacjach klasycznych, skandynawskich i nawet w stylu glamour.
A jak uzyskać lepsze doświetlenie wnętrza przy niższych wydatkach na oświetlenie? Świetnym rozwiązaniem są źródła światła z diodami LED. Zużywają znacznie mniej energii niż klasyczne żarówki, występują w wielu wariantach, co ułatwia zastosowanie ich w większości modnych lamp. Co więcej nowoczesne modele umożliwiają zdalną regulację kluczowych parametrów, jak natężenie i barwa światła.
Żyrandole i lampy sufitowe dające najwięcej światła a dodatkowe źródła oświetlenia rozjaśniające wnętrze
System oświetleniowy we wnętrzu zawsze powinien składać się z kilku produktów. Jeśli zależy nam na tym, by natężenie światła było duże, warto umieścić w centrum pomieszczenia lampy na suficie (plafony) lub lampy wiszące, które dają dużo światła. To w nich umieszcza się żarówki, które dają najwięcej światła. Jeszcze większe natężenie musi trafić do lamp zadaniowych (lampy stołowe lub lampa podłogowa) na biurko. W ich przypadku trzeba dobrać mocniejszy strumień światła o chłodniejszych tonach, co sprzyja skupieniu.
We wnętrzu powinny się jednak znaleźć również inne punkty świetlne, a nie tylko lampy podłogowe i stołowe czy sufitowe, dające dużo światła. Niebagatelny wpływ na klimat wnętrza maja choćby reflektory sufitowe, oczka wpustowe, zapewniające oświetlenie punktowe, a także kinkiety ścienne czy lampa podłogowa do oświetlenia bocznego. Najczęściej takie uzupełniające produkty dostarczają bowiem ciepłe światło, które sprzyja wyciszeniu i rekreacji wieczorową porą.
Skuteczne oświetlenie do domu – lampy dające dużo światła
Dobra lampa sufitowa czy żyrandol to produkty dające dużo światła. Stosuje się je w większości pomieszczeń, również tych o charakterze reprezentacyjno-rekreacyjnym. Rodzaj oświetlenia powinien jednak zawsze zależeć od tego, jaki efekt chcesz osiągnąć i czy potrzebujesz faktycznie mocnego światła w danym miejscu.
Nawet w małym pomieszczeniu warto postawić na żyrandole lub sufitowe lampy dające dużo światła, a później uzupełnić je o dodatkowe punkty świetlne (wyposażone w żarówki mające inne natężenie i barwę światła). Tak tworzy się elastyczny system, dostosowany do różnych potrzeb użytkowników.
Zostaw komentarz