Oświetlenie rozproszone – jak je wykorzystać we wnętrzach mieszkalnych?
Budowanie warunków oświetleniowych w domowych wnętrzach wymaga prawidłowego zaplanowania całej przestrzeni, z określeniem funkcji, jakie mają spełniać konkretne punkty świetlne. Trzeba również dopasować źródła światła, a także sam sposób rozprowadzania światła. Przydatne może się okazać oświetlenie rozproszone lub oświetlenie skupione.
Kiedy przydaje się rozproszone światło, a kiedy lepiej zdecydować się na mocniejszy strumień światła skupionego? O tym przeczytacie w dzisiejszym artykule.
Najważniejsze parametry światła – natężenie światła, temperatura barwowa, temperatura barwowa
Gdy wybieramy produkty oświetleniowe do domu, trzeba zwracać uwagę na wiele parametrów. To od nich bowiem zależy dopasowanie źródła światła do oprawy oświetleniowej, a także do konkretnych potrzeb użytkowników. Pozwala to stworzyć wygodne warunki, poprawić bezpieczeństwo oraz wpłynąć na estetykę przestrzeni mieszkalnej.
Jeśli chce się znaleźć właściwy rodzaj światła, trzeba zwrócić uwagę na kluczowe parametry techniczne danych produktów. Liczy się choćby rodzaj gwintu, kształt żarówki i klosza, a także to, jakie jest generowane światło przez daną żarówkę lub zintegrowane źródło światła LED.
Ważne są choćby:
- natężenie światła (luksy),
- strumień świetlny (lumeny),
- barwa światła – zimne, neutralne lub ciepłe światło (Kelwiny),
- współczynnik oddawania barw w skali Ra (CRI).
Co jeszcze? Warto zadbać o to, by konkretny punkt świetlny pozwalał na to, by właściwie rozprowadzać światło. Na to, czy uzyska się skupione światło, czy światło rozproszone, wpływa kilka czynników, w tym kąt rozprowadzania światła.
Światło rozproszone i światło skupione – czym się różnią?
W domowych wnętrzach potrzebujemy zarówno światła rozproszonego, jak i skupionego (bezpośredniego). Wykorzystuje się je oczywiście do zupełnie innych celów.
Światło rozproszone oświetla najczęściej dużą powierzchnię, zapewniając delikatne, równomierne doświetlenie i miękkie kontury, bez wyrazistego modelunku światło-cieniowego. Zazwyczaj takie produkty wykorzystuje się w przypadku oświetlenia ogólnego (lampy sufitowe, lampy wiszące).
Znacznie mniejsze rozproszenie światła pojawia się w przypadku światła skupionego, którego zadaniem jest wyraziste oświetlanie niewielkich powierzchni. Jest to ostre światło, przedmioty przez nie wydobyte są wyraźne. Pozwala na znacznie dokładniejszą regulację kąta padania światła (określić obszar do oświetlania). Najczęściej stosuje się je do oświetlenia punktowego i lamp zadaniowych, przeznaczonych do precyzyjnych zadań wzrokowych.
Oświetlenie rozproszone a światło skupione – światło w konkretnych domowych przestrzeniach
Jak korzystać w domu ze światła rozproszonego i skupionego? Jak już wspomnieliśmy zazwyczaj w pomieszczeniach stosuje się zarówno jeden, jak i drugi typ światła. Do zapewnienia ogólnych warunków wykorzystuje się światło rozproszone (główne lampy). Używa się go także przy lampach do budowania nastrojowego, przytulnego klimatu – sprzyja ono bowiem relaksowi i wyciszeniu. Z pomocą światła da się też wpływać na odbiór wnętrza. Odpowiednie oświetlenie, o większym kącie padania światła (najczęściej oświetlenie ogólne) sprawia, że pomieszczenie wydaje się np. optycznie większe.
Jeżeli natomiast potrzeba, by sam strumień świetlny był mocniejszy i wyraźniejszy, stawia się na światło skupione. Wybiera się je na przykład do lampek na biurko w gabinecie lub pokoju dziecka, oświetlenia lustra w łazience, a także w przypadku punktowego doświetlenia przedmiotów ozdobnych bądź detali architektonicznych (oczka wpustowe, reflektory do domu).
Jak uzyskać światło rozproszone we wnętrzu – idealne lampy w danym pomieszczeniu
Co pomaga w rozproszeniu światła? Najważniejszy jest kąt rozprowadzania światła danych żarówek – im jest większy, tym bardziej rozpraszają światło. Jeśli natomiast wybierze się produkt o mniejszym kącie świecenia, uzyskuje się skupione oświetlenie.
Na skupienie światła wpływa ponadto kształt żarówki i oprawy oświetleniowej. Do mocnego rozproszenia przydają się lampy z osłonami okrągłymi (np. w formie kuli LED), najlepiej wykonane z mlecznobiałego światła lub tkaniny. Jeżeli zależy nam na skupieniu strumienia światła, lepiej wybrać oprawy o podłużnych kloszach z nieprzezroczystego materiału, otwartych tylko z jednej strony. Nie zapominajmy też o tym, że im mniejsza powierzchnia do oświetlenia, tym bardziej skupione światło się uzyskuje.
Idealne warunki świetlne w każdej przestrzeni
Stosowanie różnych rodzajów światła w domowych pomieszczeniach pozwala stworzyć idealne warunki do pracy i koncentracji lub błogiego wypoczynku. Warto korzystać z rozproszonego światła i skupionego oświetlenia, generowanych przez odpowiednie źródła światła, umieszczone we właściwych oprawach. Tak tworzy się idealnie oświetloną przestrzeń.
Zostaw komentarz