oświetlenie sypialni na poddaszu

Oświetlenie sypialni na poddaszu – jakie lampy wybrać?

Co zrobić, żeby sypialnia stała się naprawdę przytulna i klimatyczna? Trzeba zastosować w niej odpowiednie lampy, w odpowiednich miejscach. Pewnym wyzwaniem bywa to w przypadku oświetlenia do nietypowych pomieszczeń – bardzo małych lub dużych pokoi sypialnianych albo wnętrz urządzonych na poddaszu ze skosami.

I to właśnie na tych ostatnich dziś się skupimy, pokazując, jakie lampy mogą się przydać w sypialniach na ostatniej kondygnacji budynku.

Odpowiednie oświetlenie sypialni na poddaszu ze skosami – największe wyzwania

 

Jak stworzyć funkcjonalne oświetlenie w sypialni na poddaszu, równocześnie dbając o komfort i dobre samopoczucie domowników korzystających z pomieszczenia? Choć pokoje do spania na najwyższych kondygnacjach uchodzą za dość trudną przestrzeń aranżacyjną, jeśli jednak ma się dobry plan, da się je urządzić tak, by były idealnym miejscem do błogiego wypoczynku.

Jakie bywają największe problemy podczas tworzenia systemu oświetleniowego na poddasze? Kluczową kwestią jest dobranie lamp do konkretnego miejsca, często o nietypowym kształcie. Na poddaszach użytkowych niejednokrotnie pojawiają się bowiem skosy albo nie można liczyć na nadmiar światła naturalnego, jeśli nie zadbano o wprowadzenie okien połaciowych w sypialni. W efekcie trzeba dobrze przemyśleć wszystkie punkty świetlne już na etapie projektowania przestrzeni do snu. Ograniczenie kubatury skosami sprawia ponadto często, że na poddaszu uzyskuje się formę małej sypialni, gdzie trzeba umieścić odpowiednie lampy, które nie przytłoczą, a przy tym dobrze doświetlą całe wnętrze.

Równie ważna jest odpowiednio zaprojektowana instalacja elektryczna – wykonywana często na etapie adaptacji najwyższej kondygnacji do celów mieszkalnych. Warto również od razu pomyśleć o funkcjonalności, wybierając energooszczędne oświetlenie LED, dostępne na naszej stronie. To sposób na optymalne warunki świetlne, a przy tym zmniejszenie wysokości rachunków za prąd w domu.

 

Lampy wiszące czy lampy sufitowe – główne źródło światła

 

Jak dobrze oświetlić poddasze użytkowe? W tym przypadku zasady postępowania są podobne, jak w każdym innym typie sypialni. Podstawą systemu musi być oświetlenie główne. W zależności od wysokość wnętrza i typu skosów w tej roli stosuje się lampy wiszące lub lampy sufitowe. Jeśli pomieszczenie jest wysokie, można zdecydować się na żyrandole jako oświetlenie centralne lub strefowe, by podkreślić wybrany punkt (jak choćby oczywiście łóżko!). Zawsze warto montować oprawy tak, by nie utrudniały przemieszczania – zadbaj o dobrą wysokość zawieszenia, by za każdym razem nie potrącać lampy głową.

Jeśli sypialnia jest naprawdę niewielka, a dach nie pozwala na zawieszenie lampy na suficie, doskonale sprawdzają się lampy ścienne – wzdłuż całego wnętrza. Dzięki nim da się stworzyć warunki do bezpiecznego przemieszczania się czy wykonywania prostych czynności.

 

Budowanie klimatu i funkcjonalności – dodatkowe oświetlenie sypialni na poddaszu

 

Samo oświetlenie ogólne to jednak za mało, by w sypialni na poddaszu zrobiło się przytulnie i klimatycznie. Oprócz tego przydają się lampy do zadań specjalnych. Jakie? Choćby lampki nocne, oprawy do oświetlenia szafy lub garderoby oraz oprawa na toaletkę.

Co warto wykorzystać? Wszystko zależy od konkretnych potrzeb. Jako lampki nocne stosuje się na poddaszach lampki stojące stołowe lub podłogowe (umieszczone stosunkowo blisko ściany). Innym rozwiązaniem bywają kinkiety na ścianie, najlepiej z możliwością regulacji. Lampy stołowe to także idealnie oświetlenie toaletek i biurek czy strefy telewizyjnej, jeśli wprowadziło się ekran do sypialni.

 

A może trochę dekoracji – jakie oświetlenie poddasza w wersji ozdobnej?

 

Jak dobrze oświetlić pokoje? Przydaje się oświetlenie dekoracyjne, które paradoksalnie pełni niezwykle ważną funkcję w pomieszczeniu. To od niego zależy finalny klimat przestrzeni. W tej roli stosuje się chętnie:

  • oświetlenie punktowe (oczka wpustowe, reflektorki, kinkiety),
  • oświetlenie liniowe (taśmy LED, lampy liniowe).

Z ich pomocą doświetla się sufity podwieszane lub skosy. Montuje się je na ścianach, np. by podkreślić detale architektoniczne lub ozdobne elementy wykończenia. Świetnie sprawdzają się na podłogach lub jako wykończenie powierzchni mebli, dodając im nowoczesnego wyrazu.

 

Styl wnętrza a oświetlenie na poddasze – oświetlenie funkcjonalne i modne

 

Światło w sypialni wpływa na komfort i bezpieczeństwo korzystania z wnętrza, tworzy odpowiedni klimat i przytulność, sprzyjając wyciszeniu i regeneracji sił. Dlatego w ramach nastrojowego poddasza trzeba umieścić właściwie dobrane oprawy oraz pomyśleć o odpowiednim ustawieniu ich, by komponowały się ze wszystkim elementami wystroju.

W AZzardo wiemy, że sypialnia na poddaszu potrafi być piękna. Zwróć tylko uwagę na to, jakie lampy do niej trafią. Uwielbiasz minimalizm i prostotę? Może zatem zdecyduj się na takie modele, jak lampa wisząca lub stojąca o geometrycznej formie, wykonana z metalu i szkła, utrzymana w neutralnej czerni lub bieli, jak efektowna i prosta lampa Stig BK. Potrzebujesz czegoś bardziej w stylu glamour? Może lepszym rozwiązaniem będą nasze kinkiety Florence Wall, łączące złoty odcień metalu z odbijającym światło szkłem kryształowym. Preferujesz skandynawski surowy styl funkcjonalny? Lampy stojące z abażurami, jak nasza oprawa podłogowa OLAV AZzardo sprawdzą się wręcz idealnie.

 

Piękna i przytulna sypialnia na poddaszu – podsumowanie

 

Urządzenie sypialni na poddaszu bywa doskonałym wyborem do zbudowania przytulnej i wygodnej przestrzeni do wypoczynku. Trzeba tylko zadbać o właściwe lampy, które znajdą się zarówno na sufitach i ścianach, jak i na szafce nocnej. W dużym stopniu wpływają na odbiór wnętrza oraz wygodę korzystania z niego. Na szczęście wybór oświetlenia na naszej stronie pozwala na zbudowanie systemu na każdym poddaszu.

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge