oświetlenie pokoju na poddaszu

Oświetlenie pokoju na poddaszu – jakie lampy wybrać?

Adaptacja poddasza do celów mieszkaniowych to sposób na zbudowanie dodatkowego poziomu w domu lub stworzenie przytulnego mieszkania. Wymaga to jednak dobrego planu ze względu na specyficzne warunki w tego typu przestrzeniach. Warto zadbać o meble i dekoracje, ale też właściwie dobrane lampy. Bez nich bowiem żadne pomieszczenie na poddaszu nie może się obyć.
Jakie lampy powinny trafić na poddasze? Gdzie je umieścić? Ile opraw powinno przypadać na pomieszczenie? Więcej na ten temat przeczytacie poniżej.

Oświetlenie pokoju na poddaszu – lampy wiszące, lampy sufitowe, podłogowe i inne na poddaszach

Jak zbudować oświetlenie poddasza? Warto przemyśleć je odpowiednio wcześniej i uwzględnić w ramach projektu, by od razu wykonać takie elementy, jak instalacja elektryczna, czy zadbać o rozmieszczenie wszystkich kluczowych punktów.
Jako oświetlenie na poddaszu stosuje się bowiem niemal wszystkie typy opraw oświetleniowych, w tym:

  • lampy sufitowe,
  • lampy wiszące,
  • lampy stołowe,
  • lampy podłogowe,
  • lampy ścienne.

Jeśli tylko pozwalają na to warunki, sięga się nawet po oświetlenie szynowe, zamontowane zazwyczaj na podwieszanych sufitach lub belkach przysufitowych z wygodną możliwością regulacji kąta padania światła i rozmieszczenia opraw na listwie.
Gdy chce się dobrze zaplanować oświetlenie, trzeba zastanowić się, jakie źródła światła wykorzystać oraz ile powinno ich być. Wpływa na to wiele czynników, takich jak rodzaj pomieszczenia, ilość światła naturalnego wpadającego przez okna i świetliki, ale też wielkość i kształt wnętrza czy wykorzystany typ aranżacji.

Różne lampy a typ pomieszczenia na poddaszu

Poddasza użytkowe bywają wykorzystywane na wiele sposobów – podobnie jak inne piętra w domach. Można urządzić tam przytulną strefę prywatnego wypoczynku, z sypialniami i garderobami lub stworzyć kompleksową przestrzeń mieszkalną.
Od typu pomieszczenia, które chce się stworzyć na poddaszu, zależy oczywiście to, jak dobrać oświetlenie. Może bowiem być potrzebne oświetlenie łazienkowe, lampy do sypialni lub salonu. A funkcja wnętrza mocno determinuje to, jakie oprawy (żyrandole, lampy ścienne czy podłogowe) powinny znaleźć się w danym miejscu.

Właściwie dobrane oświetlenie niskiego poddasza czy wysokich wnętrz

Gdy chce się oświetlić pokoje na poddaszu, zwraca się baczną uwagę na wielkość pomieszczenia. Liczą się nie tylko jego szerokość i długość, ale też wysokość. Trzeba oczywiście zwrócić uwagę na wielkość skosów, które determinują funkcjonalność przestrzeni i wpływają mocno na to, jakie lampy da się umieścić w pokoju – bez względu na to, czy planuje się oświetlenie łazienki, sypialni czy kuchni na poddaszu.
Najczęściej największym wyzwaniem jest to, jaka lampa stanie się głównym źródłem światła. W niskich pomieszczeniach raczej wybiera się oświetlenie sufitowe. Takie lampy nie przytłoczą całej aranżacji, nie zajmą zbyt wiele cennego miejsca ani nie utrudnią swobody przemieszczania się.
W wysokich pokojach można pokusić się o użycie lamp wiszących – również żyrandoli. Ten rodzaj oświetlenia – okazały, wyposażony w wiele źródeł światła – staje się piękną dekoracją. Trzeba tylko zadbać o zawieszenie go w odpowiednim miejscu. Bardzo przydatna bywa pod tym względem możliwość regulacji wysokości zawieszenia – znika wówczas ryzyko każdorazowego potrącania lampy głową przy przemieszczaniu się.

Odpowiednie oświetlenie ogólne, zadaniowe i dekoracyjne (oświetlenie punktowe, liniowe) – planowanie systemu lamp

Gdy planuje się oświetlenie na poddaszu, stosuje się te same zasady, co w innych częściach budynku. Niezbędne jest zatem:

  • główne źródło światła (oświetlenie centralne lub strefowe: lampy wiszące, lampy sufitowe),
  • oświetlenie zadaniowe (do czynności precyzyjnych, w tym lampy stojące podłogowe i stołowe),
  • oświetlenie boczne (dodatkowe źródło światła, np. kinkiety),
  • oświetlenie dekoracyjne (oświetlenie punktowe poddasza lub liniowe lampy, np. taśmy LED).

Klarowny podział i wzięcie pod uwagę wszystkich elementów już na starcie, pomaga zbudować system, który jest nie tylko bardzo praktyczny i wygodny w użytkowaniu, ale też odznacza się szczególnie ciekawymi walorami estetycznymi.

Różne style wnętrzarskie a oświetlenie poddasza

Wybierając lampy do oświetlenia poddasza, nie sposób nie uwzględnić kwestii aranżacji i stylu wnętrzarskiego. To od nich w dużej mierze zależy to, jakie lampy trafią do poszczególnych wnętrz. Pokoje na poddaszu urządza się bowiem w zgodzie ze wszystkimi modnymi trendami i wymaga to postawienia na nieco inne lampy.
Już niejednokrotnie pisaliśmy przecież o tym, że innego oświetlenia używa się w reprezentacyjnym salonie w duchu glamour niż w minimalistycznej łazience czy skandynawskiej sypialni.

Skuteczne i modne oświetlenie poddasza – podsumowanie

Jak powinno wyglądać oświetlenie poddasza? Musi łączyć najwyższą funkcjonalność z bezpieczeństwem i komfortem użytkowania. Warto stawiać na oświetlenie LED (lampy sufitowe, lampy stojące, wiszące, ścienne). Dzięki temu zmniejsza się znacznie zużycie energii i zapewnia większą swobodę w kształtowaniu warunków.
Oświetlenie na poddaszu trzeba dobrze przemyśleć, dbając o poprowadzenie przewodów i rozmieszczenie wszystkich punktów w przestrzeni. Tak zaplanowane oświetlenie wpisze się w funkcję danego wnętrza oraz zapewni warunki do przyjemnego codziennego funkcjonowania.
Jeśli zastanawiasz się jeszcze, jakie oświetlenie wybrać do swoich wnętrz na poddaszu, koniecznie sprawdź naszą ofertę – znajdziesz w niej wiele inspiracji i ciekawych produktów do każdego typu pomieszczeń.

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge