Jak przygotować mieszkanie pod wynajem? 11 cennych wskazówek
Wolność finansowa? To możliwe! Wystarczy przeanalizować swoje wydatki, by przekonać się, ile pieniędzy tak naprawdę jest nam potrzebnych na co dzień. A co z pomysłem na dochód pasywny? To opcja dla każdego, kto stawia na intratne inwestycje. Pomysłem jest wynajem nieruchomości. Dziś skupimy się na 11 wskazówkach, jak przygotować mieszkanie pod wynajem. W końcu od tego etapu zależy ostateczna wycena i zainteresowania odbiorców. Zaczynamy!
1. Określenie grupy docelowej
Jednym z kluczowych etapów przygotowania mieszkania pod wynajem jest określenie grupy docelowej. Bez tego ani rusz! Nasi klienci mogą być różni. Będą mieli odmienne wymagania względem standardu i wyposażenia. Te elementy wpłyną finalnie na cenę, jaką będziemy w stanie uzyskać. Musimy się zastanowić, czy planujemy przygotować mieszkanie na wynajem dla singli, studentów, rodzin z dziećmi, czy może biznesmenów? Grupa docelowa będzie determinować, w jaki sposób wyremontujemy, urządzimy i przygotujemy mieszkanie przed wystawieniem ogłoszenia.
2. Remont to podstawa!
Nie obejdzie się bez remontu. Chodzi nie tylko o to, by odświeżyć mieszkanie, ale i uczynić je funkcjonalnym oraz wysoce estetycznym. Standardem jest malowanie ścian. Jaki wybrać kolor? O tym dowiecie się później. Poza tym nie wyobrażamy sobie przygotowania pod wynajem mieszkania, w którym występują jakiekolwiek usterki. Nie ma znaczenia czy jest to lokum wcześniej użytkowane i dopiero teraz podjęliśmy decyzję o jego wynajmie, czy też do naszych rąk trafiają klucze do świeżo wyremontowanej i urządzonej nieruchomości. Nawet drobne usterki mogą zniweczyć cały plan działania i sprawić, że wynajem stanie się nieopłacalny, bądź trudno będzie znaleźć zainteresowanych odbiorców.
3. Nowe instalacje
Wymiana instalacji to etap, nad którym warto się dłużej pochylić. Każdy pragnie mieszkać w otoczeniu możliwie bezpiecznym. Nie chcemy, by co chwila wysiadał prąd, a podłączenie jakiegokolwiek urządzenia elektrycznego do gniazdka powodowało, że czujemy swąd spalenizny. Jeśli dopiero zaczynamy remont w mieszkaniu, jest to idealna okazja, by zadbać o nowoczesne i najwyższej jakości materiały do wykonania poszczególnych instalacji. Z kolei mieszkania mające już swoje lata, mogą być obarczone większymi kosztami wymiany różnorodnych systemów, ale to pieniądz, który zwraca się z nawiązką.
4. Standard wykończenia
Standard wykończenia nierozerwalnie wiąże się z grupą docelową, którą określamy na samym początku. Jeśli mieszkanie ma trafiać w gusta singla, powinno być funkcjonalne, estetyczne, z zadbaną kuchnią i łazienką. Student zaś będzie potrzebował przestrzeni urządzonej funkcjonalnie, gdzie nie zabraknie podstawowych sprzętów AGD. Dla rodziny z dzieckiem kolosalne znaczenie będzie mieć brak usterek, czystość i również funkcjonalnie zorganizowane wnętrza. Biznesmen, dla którego lokum stanie się głównie miejscem do odpoczynku nocą, ewentualnie pracy za dnia, zwróci z całą pewnością uwagę na wysoką jakość zastosowanych materiałów, detale i standard bliższy luksusowi.
5. Kolorystyka ścian
Nie od dziś wiemy, że kolory wpływają na komfort użytkowania poszczególnych pomieszczeń. Mogą nas pobudzać, relaksować, odprężać, ale źle dobrane, niestety zaczną przytłaczać. Zarówno ściany, jak i wyposażenie powinny być w kolorze możliwie neutralnym. Dopasowanie do własnych gustów najczęściej kończy się tym, że wystrój odpowiada tylko właścicielom mieszkania, ale nie najemcom. Ciekawym pomysłem jest wystosowanie ogłoszenia o wynajmie mieszkania, w którym najpoważniejsze prace remontowe zostały już wykonane, a właściciel oferuje malowanie w kolorze, który zostanie wybrany przez potencjalnego lokatora. Taka propozycja przyciąga uwagę i może być dla wielu nie lada okazją.
6. Dekoracje i oświetlenie
Z dekoracjami jest podobnie jak z kolorami ścian. Nie wiemy przecież, jaka osoba zostanie przyszłym lokatorem. Jeśli postawiliśmy mimo wszystko na konkretny wystrój, detale i dekoracje powinny być dopasowane również pod tym względem. Spójny charakter wnętrza ma znaczenie. Należy pamiętać jednak, by nie przesadzić z elementami ozdobnymi, bo trafienie w czyjeś gusta graniczy z cudem.
Jeśli chcemy bardziej zainteresować odbiorców, dać im coś dekoracyjnego, ale jednocześnie funkcjonalnego, warto postawić na dobrze skomponowane oświetlenie. Trudno wyobrazić sobie mieszkanie przygotowane pod wynajem, w którym nie znajdują się żadne lampy. To wręcz niemożliwe. Dobrym pomysłem jest zastosowanie energooszczędnych LED-ów. Mówimy o oszczędności zarówno dla właściciela, na etapie remontu, jak i dla najemców, którzy będą starać się o to, by płacić możliwie niskie rachunki za prąd.
Pośród propozycji opraw oświetleniowych można wybrać z powodzeniem te, które będą w należyty sposób oświetlały każde pomieszczenie, ale i wpiszą się w wystrój wnętrz. Właściciele powinni instalować oświetlenie raczej proste, bez zbędnych detali i niekoniecznie w niecodziennych kształtach, bo tak jak w przypadku kolorów na ścianach, trafienie w gusta potencjalnych najemców jest bardzo trudne. Lepiej nabyć oświetlenie wykonane z odpowiednich materiałów, wysokiej jakości, estetyczne i trwałe.
7. Wanna czy prysznic?
Między kabiną prysznicową a wanną jest jedna różnica i to kolosalna – ilość zużywanej wody. Prysznice pod tym względem są oszczędniejsze. Sprawdzać się będą w malutkich łazienkach, w mieszkaniach wynajmowanych studentom czy singlom, a także biznesmenom, dla których lokum jest niemal jak hotel, bo dzień wypełnia mnóstwo obowiązków. Jeśli jednak grupę docelową stanowić będą rodziny z dziećmi, musimy postawić na wannę. Kompromisem jest natomiast wanna z opcją zasłony prysznicowej.
8. Umeblowane czy do własnej aranżacji?
Z meblami sprawa się delikatnie komplikuje. Znów nie wiemy, czego może oczekiwać przyszły lokator lub lokatorzy. Na co zatem postawić? Niezależnie od grupy docelowej na jaką postawiliśmy, zawsze i wszędzie będą się sprawdzać zabudowane, pojemne szafy. Student najpewniej nie zabierze ze sobą żadnych mebli z domu i nie będzie chciał wydawać swoich skromnych funduszy na nieumeblowane mieszkanie. Dla niego niezbędne staje się łóżko, biurko, stolik i krzesła, podręczne szafki czy komódki. Rodziny z dziećmi często szukają mieszkań, które będą mogli umeblować wedle własnego uznania. Biznesmen przeważnie zwróci uwagę na jakość, elegancję, estetykę, stąd niekoniecznie postawi na dużą liczbę mebli, ale na pewno zainteresuje go ich jakość, reprezentatywność i zastosowane materiały.
9. Sprzęty kuchenne i wyposażenie łazienki
Na kuchnię i łazienkę każdy będzie zwracał uwagę w pierwszej kolejności. To pomieszczenia, z których korzystamy najczęściej. Nawet najdroższy sprzęt, elektronika, fantazyjne detale czy bogato urządzone pokoje nie zrekompensują nijakiej kuchni, ze zbyt małą liczbą szafek i wiekowym wyposażeniem lub niefunkcjonalnej łazienki.
10. Wykończenie, czyli?
Nie wykończymy finansowo swojego portfela, jeśli zadbamy o odpowiednie wykończenie mieszkania pod wynajem. Co się pod tym kryje? To właściwie małe podsumowanie niektórych z powyższych punktów. Kolory, dekoracje, detale – zasłony i firanki, dywaniki czy nawet uchwyty w szafkach kuchennych i łazienkowych. Niby drobiazgi, ale dopełniają wrażenia komfortowego, estetycznego i pięknego mieszkania. Są w stanie sprawić, że ogłoszenie przyciągnie uwagę, ale i już podczas oglądania, potencjalni lokatorzy docenią wysiłek włożony w wykończenie mieszkania na wynajem.
11. Ogłoszenie frontem do odbiorców
Ostatnia inwestycja, jaką trzeba poczynić, to skomponować spójne i ciekawe ogłoszenie. Można w nim zawrzeć coś, co będzie wyróżniać je na tle innych – i nie mamy na myśli jedynie atrakcyjnej ceny za wynajem. Całość – podobnie jak wystrój mieszkania – musi być spójna, czytelna i pełna konkretów. Nie obiecujmy gruszek na wierzbie, nie pomijajmy najważniejszych faktów i nie zapominajmy o doskonałych zdjęciach. Całość ma być merytoryczna, bez lania wody i rozwlekania się, bo odbiorca nie ma czasu i nierzadko chęci, na czytanie naszych poezji.
Uwzględniając powyższe wskazówki, mieszkanie pod wynajem możemy uczynić świetną inwestycją. Pamiętajmy jednak o tym, że to my – właściciele nieruchomości – musimy w pierwszej kolejności poczynić inwestycje, by z wynajmu uczynić sensowny dochód pasywny.
1 Comment
Core Technologies
Porządnie przygotowany artykuł. Wszystko oczywiście zależy od specyfiki naszego najmu oraz stanu mieszkania. Faktycznie często wypada zrobić większy remont czy wymnienić instalacje elektryczne, ale trzeba również mierzyć siły na zamiary ;)