Minimalizm i elegancja we wnętrzu

Minimalizm i elegancja we wnętrzu

Minimalistyczne trendy w aranżacji wnętrz już od jakiegoś czasu wyznaczają kierunek współczesnej architektury. Choć w pomieszczeniach dominuje prostota i oszczędność formy, wcale nie oznacza to, że są one niefunkcjonalne i pozbawione charakteru. Wręcz przeciwnie. Dysponując odpowiednią wiedzą i umiejętnościami, można stworzyć przestrzeń niezwykłą, harmonijną i dopracowaną w szczegółach. Już na wstępie należy jednak zaznaczyć, że urządzenie takiego wnętrza wcale nie jest proste. Doskonale wiedzą o tym Japończycy – mistrzowie, którzy do perfekcji opanowali sztukę aranżacji wnętrz niezwykle skromnych i harmonizujących z naturą, a przy tym praktycznych i eleganckich. Wiele pomysłów, pojawiających się w zachodnich mieszkaniach, zaczerpnięto właśnie z japońskiego stylu.

Współczesne, minimalistyczne wnętrza, bardzo popularne od pewnego czasu, charakteryzują się prostymi formami, jasnymi barwami oraz dużymi przestrzeniami. Znaczenie ma tutaj nie ilość, ale jakość. Ograniczono więc znacznie umeblowanie, dodatki oraz dekoracje, pozostawiając tylko te, które są niezbędne w codziennym użytkowaniu oraz pozwalają na uzyskanie niebanalnego stylu wnętrza.

Minimalizm we współczesnych wnętrzach

Minimalizm i elegancja – to dwa kluczowe słowa, które charakteryzują większość współcześnie aranżowanych, nowoczesnych pomieszczeń. Dość powszechnie pokutuje błędne przekonanie, że minimalistycznie urządzone wnętrza powinny być całkowicie pozbawione elementów dekoracyjnych i wszelkich dodatków. W ten sposób stworzylibyśmy wnętrza puste, jałowe, w przypadku których trudno mówić o dobrym samopoczuciu mieszkańców.

Minimalizm we współczesnych wnętrzach oznacza raczej ograniczenie niepotrzebnie zabierających przestrzeń sprzętów, redukcję ilości materiałów wykończeniowych oraz zastosowanie zaledwie kilku barw podstawowych, pojawiających się w różnych elementach wystroju. Minimalistyczne trendy nakazują wyodrębnić jeden motyw przewodni, który przyciągnie uwagę gości i będzie „grać pierwsze skrzypce” na tle innych elementów aranżacji.

Niezwykle ważna jest też konsekwencja w urządzaniu wnętrza. Jeśli zaaranżowane w stonowanych barwach pomieszczenie postanowimy przełamać wyrazistym, pomarańczowym akcentem, to jego pojawienie się w kilku elementach wystroju jest jak najbardziej pożądane. Natomiast wprowadzenie kolejnego, nadmiernie wyrazistego akcentu, nie tylko zepsuje cały efekt wizualny, ale wprowadzi też dysharmonię. Tymczasem minimalistyczne wnętrza powinny być proste i precyzyjnie zaaranżowane, a do tego mają pełnić funkcję azylu, w którym będziemy mogli się wyciszyć po ciężkim dniu.

Recepta na wnętrze idealne

Czy istnieje recepta na stworzenie funkcjonalnego a zarazem minimalistycznego wnętrza? Niektórzy twierdzą, że aby je urządzić, należy usunąć wszystko, bez czego da się mieszkać. Takie stwierdzenie odzwierciedla rzeczywistość tylko w części. Minimalistyczne i równocześnie funkcjonalne pomieszczenia muszą być perfekcyjnie dopracowane. Potrzeba dużego wyczucia smaku i wprawy, by stworzyć przestrzeń skromną, elegancką i ergonomiczną.

Minimalistyczne trendy nakazują, aby w pomieszczeniu znalazły się niezbędne do codziennego, wygodnego funkcjonowania meble oraz nieliczne dodatki. Mają dawać wrażenie elegancji i poczucie komfortu, jednocześnie nie zajmując zbyt wiele miejsca. Nowoczesne wnętrza to przede wszystkim przestronne i jasne pomieszczenia. Pożądane są duże przeszklenia, które pozwolą w ciągu dnia dobrze doświetlić wnętrze. Wieczorem sprawdzą się odpowiednio rozmieszczone lampy, wprowadzające oświetlenie sztuczne. W minimalistycznych, eleganckich wnętrzach doskonale prezentują się duże, wiszące lampy o kształtach nieregularnych figur geometrycznych oraz instalacje świetlne (z oprawami podtynkowymi lub natynkowymi), rozmieszczone w przemyślany sposób. Te pierwsze wiesza się zwykle w strefie przeznaczonej do wypoczynku, drugimi doświetla się całość pomieszczenia.

Kolory we wnętrzu

Ściany o jasnych barwach pomogą w uzyskaniu wrażenia jasnego i przestronnego pomieszczenia. Najlepiej sprawdzą się biele, beże i pastele. Choć warto zauważyć, że przeświadczenie jakoby była to jedyna dozwolona kolorystyka jest błędne. Dla kontrastu wprowadza się m.in. brązy, zielenie, czerwienie lub oranże. Ich użycie musi być jednak uzasadnione i świadome, dla uzyskania z góry określonego efektu wizualnego. Całość ma dawać wrażenie subtelnej elegancji i nienagannego stylu.

Ściany o jasnych barwach można przełamać ciekawym, kolorystycznym akcentem. Może to być fragment ściany lub inny element architektoniczny pomalowany na intensywny czerwony lub grafitowy kolor albo jeszcze odważniej – w biało-czarną szachownicę. Taka aranżacja wspaniale ożywi wnętrze i wprowadzi do niego powiew świeżości. Na śnieżnobiałej ścianie można też, przy użyciu szablonów, namalować dekoracyjny motyw roślinny lub umieścić fotografię, złożoną z wielu fragmentów, umieszczonych w ramkach o zróżnicowanych wymiarach. W obu przypadkach całość będzie prezentować się niezwykle imponująco, doda też wnętrzu nowoczesnego wyglądu i charakteru.

Prosto i komfortowo

Wybierając meble, należy postawić na proste, a zarazem eleganckie formy. Muszą łączyć w sobie funkcjonalność i ładny wygląd. Minimalistyczne i eleganckie wnętrze zobowiązuje. Najlepiej sprawdzą się w nim meble o jednorodnej formie, ale wyróżniające się niebanalnym designem i wysokiej jakości wykonaniem. Nieodpowiednie będą te zbyt ciemne. Wprowadzenie ich do pomieszczenia mogłoby zepsuć efekt przestronności i nadmiernie przytłoczyć wnętrze. Zdecydowanie lepsze będą umiarkowane tonacje. Odpowiednio dobrane, będą wspaniale kontrastować z jasnymi ścianami.

Ponieważ nowocześnie zaaranżowane wnętrza bardzo często łączą w sobie różne funkcje, można wprowadzać do nich meble o różnorodnej kolorystyce. I w tym względzie jest wskazany umiar, który pozwoli utrzymać harmonijny wygląd wnętrza. Przykładem może być pomieszczenie, w którym jasne meble kuchenne z czarnym blatem łączy się z czarnym, skórzanym narożnikiem w salonie, a ustawiony w jadalni stół w kolorze palisandru indyjskiego z komodą w tej samej barwie.

Reasumując

Minimalistyczny trend w architekturze wnętrz to bardzo modny w ostatnich latach sposób aranżacji pomieszczeń. Łączy funkcjonalność z wysoką estetyką i elegancją, ograniczając jednocześnie ilość zastosowanych materiałów wykończeniowych. Pozwala na tworzenie aranżacji niebanalnych, a przy tym lekkich i perfekcyjnych w detalach. Niezwykle istotny jest tutaj właściwy dobór kolorystyki i dodatków, a także umiar, który nie pozwoli na przytłoczenie wnętrza nadmiarem wprowadzonych elementów. Całość ma dawać wrażenie spokojnego i harmonijnego wnętrza, uzupełnionego o kontrastujący detal, który doda charakteru. Jaskrawo pomarańczowe krzesła barowe ustawione w kuchni, czy ułożone na kanapie poduszki w kolorze soczystej zieleni to elementy jak najbardziej pożądane. Pamiętajmy jednak o wyborze jednego elementu przewodniego, wokół którego zostanie zbudowana reszta aranżacji. W poszukiwaniu inspiracji mogą pomóc wnętrza urządzone w stylu skandynawskim lub japońskim.

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.
  • Meblebook

    Bardzo ciekawy artykuł na minimalizmu w aranżacji wnętrz;)

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge