Plafon do kuchni zamiast lampy wiszącej

Design lat 50-tych to geometryczne plafony. Popularne przede wszystkim ze względu na praktyczne funkcje. Czy było w nich coś iście dekoracyjnego? Być może, ale ten aspekt z pewnością schodził na dalszy plan. Dzisiejsze plafoniery znacząco różnią się od swoich pierwotnych wersji. W poprzednikach trudno było uświadczyć rozmaitości kształtów, form, zastosowanych materiałów. Co więcej, dawne plafony wpisywały się głównie we wnętrza obiektów publicznych.

Dziś mamy możliwość wyboru spośród designerskich konstrukcji, ale i klasycznych projektów, które jednak idą z duchem czasu. Obecnie plafon do kuchni spełniać będzie funkcje praktyczne, na równi jednak stanowić będzie również ozdobę miejsca, które jest sercem domu.

Plafon zamiast żyrandola

Elegancja i wyjątkowy efekt wizualny to elementy, których nie można odebrać żyrandolom. Te jednak w przestrzeniach kuchennych stają się mocno niepraktyczne. Choć wyglądają ładnie, to zwykle zajmują sporo miejsca, a ich utrzymanie w nienagannej czystości, zajmuje dużo czasu. Nie jest to również łatwe zadanie. Tym bardziej, jeśli naszym gustom bliskie są kryształki, bogato zdobione lampy i swego rodzaju przepych.

W kuchni mamy do czynienia z gorącymi oparami i tłuszczem, który szybko osiadają na wszystkich elementach wnętrza. Tłuste i matowe kryształki, niewielkich rozmiarów części, szybko ulegają zabrudzeniu i są trudne do wyczyszczenia. Efekt końcowy na pewno nie zadowala.

Plafon do kuchni jest rozwiązaniem bardzo praktycznym. Jest to rodzaj oświetlenia, który łatwo utrzymać w czystości. Ponadto przeciętna kuchnia nie grzeszy metrażem, stąd rozwiązanie minimalistyczne w swoich rozmiarach, jest chętniej wybieranym.

Plafon do kuchni może stanowić zamiennik oświetlenia centralnego. Nie zawisa prosto nad głowami domowników, nie ma zatem ryzyka uderzenia się głową, chociażby podczas wstawania od stołu. O ile ten ostatni znajduje się akurat centralnie pod plafonem. Taka skromna, ale dobrze oświetlająca lampa, nie przytłacza niewielkich pomieszczeń kuchennych.

Do wyboru jest ogrom wykonań, materiałów, kształtów czy kolorystyki. Dzięki tak dużej palecie, plafon do kuchni można wybrać niezależnie od przyjętej stylistyki. Plafoniery goszczą w kuchniach urządzonych w stylu vintage, klasycznych, jak i dość zwyczajnych, przeciętnych, które mają być na pierwszym miejscu praktyczne. Z powodzeniem wpisują się również w klimat kuchni nowoczesnych, a także luksusowych czy też futurystycznych. W zależności od wybranego modelu, plafon do kuchni stanowić będzie uzupełnienie wystroju industrialnego.

Charakterystyczne plafony sufitowe

Zalety, jakie plafon do kuchni jest w stanie wnieść, to nie tylko oszczędność przestrzeni czy łatwość utrzymania w czystości. Plafon daje łagodne światło, które nie razi w oczy. Mogą być w nim zamontowane zwykłe żarówki bądź LED-owe diody. Dzięki tym ostatnim możliwe jest uzyskanie barwnego światła i odpowiednie ukierunkowanie go. Kolorowe światło zyskuje na elastyczności i pozwala kreować kuchenną przestrzeń. Z aspektów praktycznych, o których warto pamiętać – LED-y to propozycja energooszczędna.

Rozwiązanie opatrzone diodami LED pozwala uzyskać pożądany klimat. Subtelne, różowe oświetlenie kuchenne, daje poczucie nastrojowości. Kuchnia staje się przytulna, ciepła i przyjazna, a nawet romantyczna. Chłodne barwy pasować będą do przestrzeni nowoczesnych.

Plafon do kuchni – zalety

Plafoniery idealnie sprawdzają się do niskich wnętrz, ponieważ nie zabierają zbędnie i tak już ograniczonej przestrzeni. Do tego lepiej przepuszczają światło i niwelują niepożądane cienie. Dużym atutem jest ich prosty montaż. Pomieszczenie zostaje doskonale oświetlone, ponieważ od sufitu odbija się światło, a do tego tworzy się delikatna poświata. Na koniec – wielofunkcyjność. Plafon do kuchni swoje miejsce może znaleźć nie tylko na suficie. Małe plafoniery umieszczone nad blatem, zlewozmywakiem czy kuchenką, doświetlą miejsca robocze. Poza tym nie gorzej sprawdzają się umocowane na ścianach, zamiast tradycyjnych kinkietów.

Takie nowoczesne lampy, niekoniecznie w geometrycznych kształtach i prostych wydaniach, są coraz chętniej wybierane przez użytkowników domostw.

Jak wybrać PLAFON DO KUCHNI?

W kuchni panują specyficzne warunki. Mechanizm elektryczny wybranej lampy musi być zabezpieczony należycie przed wilgocią i parą wodną. Plafon do kuchni należy dobrać pod względem rozmiaru. Niewielki, wtapiający się w tło, nie sprawdzi się w dużych kuchniach, ponieważ zginie w całej aranżacji i nie zapewni dobrego oświetlenia. Zbyt duży z kolei bądź zbyt ozdobny, przytłoczy niską i malutką kuchnię.

Do wyboru mamy dwie kategorie plafonów. Klasyczne, płaskie i geometryczne formy. Koła, owale czy czworokąty, które zostają wpisane w dekoracyjne oprawy. Takie plafony są stosunkowo płaskie, niekiedy wzbogacane o wymiar grubości. Drugą kategorię stanowią wieloelementowe zestawy, które mocowane są na szynach ruchomych punktów świetlnych. Tutaj zaletę stanowi możliwość ukierunkowania strumienia światła.

Niełatwy wybór stanowić będą zastosowane materiały czy też kolorystyka. Stal, chrom czy aluminium to materiały, które sprawdzają się w plafonach stosowanych do kuchni nowoczesnych, przede wszystkim surowych wnętrzach industrialnych. Jasna kolorystyka, elementy drewniane – to kompozycje wpisujące się w charakter stylu angielskiego bądź tradycyjnego. Skandynawskie kuchnie potrzebują łagodnych barw, klasycznych kształtów i estetyki wysuwającej się na pierwsze miejsce.

Kolorystyka wpływać zaś będzie na barwę światła, jaką emituje wybrany plafon do kuchni. W ten sposób tworzy się atmosfera wnętrza. Mleczne szkło daje światło ciepłe i tworzy przytulny, przyjazny klimat. Białe plafony doskonale oświetlają, ale nieco ochładzają wnętrze.

Dynamicznie i zjawiskowo

Nasze gusta to dopiero początek poszukiwań idealnej plafoniery. Podczas zakupów nie należy zapominać o źródle światła, jego barwie, rozmiarach wybranej konstrukcji i stylistyce. Barwie szkła i trwałości opraw dekoracyjnych, które zmagać się będą z wymagającymi warunkami, jakie panują w kuchni.

Mamy jednak szansę temu specyficznemu wnętrzu nadać dynamizmu i temperamentu. Bądź kuchenną aranżację uładzić i sprawić, by była stonowaną oraz harmonijną. Efekt finalny zależy od naszych oczekiwań i wymaga wzięcia pod uwagę powyższych czynników.

Rating: 4.0/5. From 2 votes.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.
  • Marek

    Plafon w kuchni? Jakoś nie jestem do tego przekonany. Przyzwyczajony jestem do tradycyjnej lampy w kuchni więc na nowe chyba nie otworzę się. Wpis ciekawy, lecz pomimo to nie zamienię lampy na plafon.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge