Złoto we wnętrzach
Aranżacje wnętrz z udziałem złoconych elementów z jednej strony kojarzą się z przepychem i luksusem, z drugiej bywają postrzegane jako totalny kicz i dowód na brak gustu projektanta. Choć samo złoto jest przecież szlachetnym i cenionym materiałem, niekoniecznie lubimy je we wnętrzach. Być może za taki stan rzeczy należy winić trendy ostatnich lat, gdzie w aranżacjach dominują pomieszczenia skromne, minimalistyczne, pozbawione nadmiaru zdobień i dodatków. W tym miejscu warto jednak wspomnieć, że złoto wprowadzane do wnętrz z umiarem będzie prezentować się bardzo dobrze. Co ciekawe, dotyczy to nie tylko pomieszczeń urządzonych w stylu glamour, ale także tych minimalistycznych, skromnych, skandynawskich, a nawet industrialnych, gdzie nikogo nie zdziwi złota rama, czy złota tapeta na jednej ze ścian salonu.
Złoto współcześnie
Aranżacje z udziałem złota niekoniecznie muszą ociekać przepychem lub kojarzyć się z pomieszczeniami rodem z epoki wiktoriańskiej. Materiał wprowadzony do wnętrza w umiarkowany i wyważony sposób, może stać się doskonałym uzupełnieniem aranżacji i nadać jej charakteru. Wnętrze nadal pozostanie przy tym skromne, bez nadmiernego blichtru.
Pamiętajmy, że złoto we wnętrzach to przecież nie tylko złote krany, okazałe, dekoracyjne żyrandole i bogato zdobione ramy obrazów lub świeczniki. To również proste w swojej formie wykończenia i dodatki, małe figurki, złota tapeta lub taka, gdzie kolor wprowadzono tylko w delikatnym wzorze. Będzie to element subtelny, nie rzucający się w oczy, a przy tym efektowny oraz delikatny, stanowiący uzupełnienie niezatłoczonych, przestronnych i prosto urządzonych wnętrz.
W takiej właśnie postaci złoto jest jednym z trendów nachodzących sezonów w aranżacjach wnętrz. Nie jest już symbolem bogatych, pełnych przepychu pomieszczeń, ale materiałem, który coraz częściej będzie wiązany także ze stylami oddanymi prostocie, minimalizmowi i ascetyczności.
Złoto i czerń
Jednym z najczęstszych i najbardziej efektownych połączeń z udziałem złota, jest wiązanie go z czernią. To wysublimowane zestawienie często jest symbolem dobrego gustu projektanta i stanowi o elegancji oraz wysokim standardzie wnętrza. W takim połączeniu złoto bardzo często pojawia się we współcześnie aranżowanych nowoczesnych pomieszczeniach.
Pozłacana lampa ustawiona na czarnym stoliku, złota tapeta z czarnym tłem, wiszące na czarnej ścianie złote, charakteryzujące się prostą formą ramy na zdjęcia to tylko nieliczne przykłady tego wykwintnego, a zarazem skromnego zestawienia. Dołączone do tego duetu jasne barwy – białe meble lub ściany w kolorze ecru – sprawią, że wnętrze nie wyda się ciemne i przytłaczające, a projektantowi uda się subtelnie wyeksponować niektóre elementy pomieszczenia, nadając mu wyrazu i indywidualnego charakteru.
Rozświetlone wnętrza
Wprowadzając złoto do współczesnych wnętrz, warto myśleć o nim przede wszystkim jako dodatku – skromnym detalu, który będzie stanowić jedynie mały akcent i nie zdominuje wnętrza. Rozpatrując ten materiał w takich kategoriach, możemy wykorzystać go jako subtelny element dekoracyjny, który rozświetli wnętrze i zamiast przydawać mu patetyczności, wprowadzi do niego atmosferę przytulności i nastrojowy klimat.
Złoto bardzo często bywa wprowadzane do wnętrz jako element wykończenia oświetlenia. Nie chodzi tu wcale o imponująco dekoracyjne żyrandole, ale raczej nowoczesne lampy w stylu glamour, industrialnym albo skromne, klasyczne lampy – stojące lub wiszące, gdzie złoto często jest łączone z czernią. W ten sposób złote dodatki rozświetlają wnętrze zarówno za sprawą wpadającego przez duże przeszklenia światła słonecznego, jak i oświetlenia sztucznego.
Złoto a samopoczucie użytkowników
Warto pamiętać, że kolory zastosowane w aranżacji mają niebagatelny wpływ na samopoczucie oraz nastrój przebywających we wnętrzach osób. Dlatego zrodziły się takie dziedziny jak chromoterapia i psychologia koloru. Choć nie każdy wierzy w to, że barwy mogą mieć uzdrawiającą moc, wielu z pewnością miało okazję doświadczyć, że niektóre z nich wpływają na nas drażniąco, inne wręcz przeciwnie – uspokajają. Złoty należy do tych kolorów, które na większość ludzi oddziałują w korzystny sposób. Jego kojący wpływ pomaga zwalczyć depresję, lęki i obniżenie nastroju. Warto wprowadzać go do wnętrz, które za dnia są często użytkowane. Sprawdzi się w salonie, ale i w sypialni, gdzie pomoże zasnąć.
To jednak nie jedyne jego działanie. Kolor złoty poprawia kreatywność, pobudza umysł i dodaje energii. Powinniśmy zatem pamiętać o wprowadzeniu go do takich pomieszczeń jak gabinet czy biuro. Doskonale sprawdzi się tu złota tapeta, rama obrazu, donica lub złota figurka. Warto wspomnieć w tym miejscu, że w połączeniu z kolorem czarnym złoty będzie działać uspokajająco i wyciszać nasze emocje.
Czy na pewno złoto?
Choć wprowadzanie złotych dodatków do współczesnych wnętrz nadal wywołuje u wielu osób obawy, warto zauważyć, że przy odpowiedniej aranżacji nie ma mowy o uzyskaniu efektu kiczu, a jedynie stylowej przestrzeni. Niezależnie od tego, czy wprowadzamy je do wnętrz klasycznych, retro, nowoczesnych czy industrialnych, złoto może prezentować się bardzo efektownie, pozostając jednocześnie zaledwie skromnym dodatkiem. Pamiętajmy też, że w aranżacjach wnętrz może pojawiać się w różnych odsłonach – błyszczące, matowe, postarzane. To gwarantuje możliwość komponowania go z różnymi stylami architektury wnętrz.
3 komentarze
Wood
Złot jest bardzo porządanym kolorem w szczególności wśród ozdób i dekoracji. Nadaje wnętrzu bogaty wygląd i prestiż. Sam zastanawiam sie nad kupnem kilku drobiazgów w tym kolorze.
Asia Skrzypczak
Od zawsze uwielbiałam złoto. Czy to biżuteria czy właśnie dekoracje - moim zdaniem wygląda to super.
Wood
Dodam tylko, że zakupiłem sobie złote figurki i taki duży liść w złotym kolorze. Bardzo dobrze skomponowały się z platynowym złotym pledem. Teraz myśle o zasłonach w kolorze złota. Zastanawiam się czy chromowane elementy zastąpić takimi w kolorze złota.