Spoty, kinkiety, plafony, lampy wiszące – sprawdź, kiedy stosować poszczególne oprawy.

Oświetlenie stanowi niezbędny element wyposażenia każdego pomieszczenia. Jednak w zależności od jego przeznaczenia i funkcji może przybierać różną formę. Kolejna sprawa to zróżnicowany design opraw oświetleniowych, który wynika z konieczności dostosowania ich do stylu, w jakim zaaranżowano wnętrze. W konsekwencji na rynku pojawia się szeroki asortyment opraw oświetleniowych, urozmaiconych pod względem gabarytów, formy oraz funkcji.

Każdy okres w historii rządził się swoimi prawami, dostosowując aranżacje wnętrz do wymagań ówczesnych użytkowników oraz dostępnych technologii. Za tymi trendami podążało też oświetlenie. W efekcie jego ewolucja przebiega równolegle ze zmianami innych elementów wystroju, co dostrzeżemy, robiąc przegląd różnych stylów architektury wnętrz, które następowały po sobie na przestrzeni kolejnych lat.

Różne style – różne możliwości

Styl boho, industrialny, nowoczesny, a może japoński? Każdy z nich reprezentowany jest przez inny typ opraw. Różnice dotyczą designu oraz zastosowanych do produkcji oświetlenia materiałów. Niektóre z nich są diametralnie odmienne, inne zbliżone pod względem formy. O podobieństwach możemy mówić między innymi w przypadku oświetlenia w stylu nowojorskim oraz glamour, a także lamp wpisujących się w styl industrialny, nowoczesny oraz wabi-sabi.

Futurystyczne formy

We współczesnych wnętrzach coraz częściej mamy do czynienia z lampami o nietuzinkowym, zaskakującym designie. To niezwykłe oprawy, które z jednej strony odznaczają się prostą formą, która unika nadmiaru zdobień i elementów dekoracyjnych, z drugiej mają abstrakcyjne, futurystyczne kształty. Wyjątkowe są nie tyle zastosowane do ich produkcji materiały, które przecież wykorzystuje się również w nowoczesnym wzornictwie, ale też sposób ich zastosowania.

Futurystyczne lampy unikają kątów ostrych i odznaczają się delikatną, płynną linią, co pozwala na uzyskanie niezwykłej formy. Bardzo często są też asymetryczne i pomimo tego, że w pewnym stopniu nawiązują do minimalizmu lamp nowoczesnych i industrialnych (brak zdobień i motywów dekoracyjnych), w ich przypadku trudno mówić o skromnym kształcie. Futurystyczne oprawy najczęściej możemy spotkać w kategorii lamp wiszących.

Funkcja

Forma oprawy zależy przede wszystkim od jej funkcji. To ona wymusza konkretną budowę lampy, dzięki której można przypisać ją do danej kategorii. I tak lampy wiszące, nawet jeśli zdecydowanie różnią się między sobą designem, który wynika przecież z panujących w danym okresie trendów, wykazują szereg cech typowych dla tej kategorii opraw oświetleniowych. Podobnie jest w przypadku plafonów, kinkietów oraz lamp podłogowych. Forma lampy, niezależnie od rodzaju zastosowanego materiału oraz ilości zdobień i elementów dekoracyjnych, zawsze wynika z jej funkcji.

Współczesne oświetlenie

Współczesne lampy są znacznie bardziej zróżnicowane niż te, z którymi mogliśmy się spotykać we wnętrzach 30-40 lat temu. Większe zróżnicowanie to również więcej możliwości. Dzięki temu są tworzone rozmaite aranżacje z oświetleniem w roli głównej albo takie, gdzie jego obecność została zaledwie zaznaczona (skromne oprawy oświetleniowe lub niemal niewidoczne dla użytkowników spoty wpuszczane w sufit). Szeroki asortyment opraw oświetleniowych to niewątpliwa korzyść dla projektantów wnętrz, którzy w przemyślanych aranżacjach lubią bawić się oświetleniem, zarówno w kontekście zastosowanych opraw, jak i tworzonego przez światło efektu.

Spoty

Ten typ opraw najczęściej pojawia się we wnętrzach zaaranżowanych w stylu nowoczesnym, choć można je spotkać także w innych, współczesnych aranżacjach. Spoty emitują snop światła, który idealnie sprawdza się do podświetlania wybranych przestrzeni we wnętrzu i eksponowania ich na tle całej aranżacji. Znajdują zastosowanie w oświetleniu dekoracyjnym. Dodatkowym atutem jest możliwość użycia spotów o ruchomym źródle światła, które pozwalają na zmianę kąta padania snopa światła.

Spoty sprawdzą się też do aranżacji oświetlenia ogólnego we wnętrzu. W tym celu trzeba użyć większą ilość opraw, które pozwolą na równomierne oświetlenie całego pomieszczenia. Z taką funkcją spotów spotkamy się między innymi w kuchni, salonie i przedpokoju.

Plafony

Nazwa „plafon” powstała na długo przed tym, gdy w naszych domach pojawiła się elektryczność. Początkowo odnosiła się do obecnych na sufitach komnat pałacowych motywów dekoracyjnych. Zazwyczaj były to freski, malowidła i sztukaterie. Dziś mówiąc o plafonach, znacznie częściej przychodzą nam na myśl montowane płasko do sufitu lampy. Ich forma może być bardzo zróżnicowana – od bogato zdobionej do skromnej i minimalistycznej. Plafony znajdują zastosowanie w różnych pomieszczeniach. Znajdziemy wśród nich lampy, które doskonale sprawdzą się w salonie lub sypialni oraz modele idealne do montażu w łazience oraz kuchni.

Plafony mogą być również zamontowane na ścianie. Przylegając płasko do jej powierzchni, efektownie ją podświetlają. Plafony mogą oświetlać całe wnętrze, dzięki czemu doskonale sprawdzają się w roli oświetlenia ogólnego.

Kinkiety

Kinkiety dobrze sprawdzają się w roli oświetlenia uzupełniającego. Można montować je w miejscach, które trzeba nieco rozjaśnić albo wtedy, kiedy chcemy stworzyć klimatyczny nastrój we wnętrzu. Kinkiety są stosowane między innymi: w roli oświetlenia funkcyjnego po obu stronach lustra w łazience, do budowania klimatu w salonie oraz jako funkcjonalne oświetlenie przy łóżku w sypialni. Mogą również służyć do oświetlania ciągów komunikacyjnych oraz schodów, gdzie zwiększają bezpieczeństwo użytkowników.

Lampy wiszące

Z największym zróżnicowaniem zarówno pod względem formy, jak i funkcji, spotkamy się przy lampach wiszących. Dowodem niech będzie możliwość montażu tego typu lamp jako oświetlenia ogólnego: w salonie nad strefą wypoczynkową, nad wyspą kuchenną, nad stołem w jadalni, a także w przedpokoju oraz w pokoju. Jeśli dodatkowo weźmiemy pod uwagę różnorodne materiały (od betonu, poprzez metal i szkło, po ptasie pióra) oraz wzornictwo to zrozumiemy skąd tak duże bogactwo form.

Choć w niektórych przypadkach lampy wiszące śmiało mogłyby zostać zastąpione przez inne oprawy, nadal chętnie są stosowane we wnętrzach. W aranżacjach pełnią wiele różnych funkcji i cieszą się dużym zainteresowaniem konsumentów. Te o dekoracyjnych formach dodają wnętrzu charakteru i decydują o wyglądzie całego pomieszczenia. Mogą też ocieplać wnętrze.

Szeroki wybór opraw oświetleniowych to gratka dla projektantów wnętrz. Rynek oświetleniowy jest w stanie sprostać różnym wymaganiom, upodobaniom i gustom. Dostępność różnorodnych form, kolorów, kształtów i rozmiarów zdecydowanie ułatwia to zadanie.

Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.
  • Marek

    Lampy wiszące - u mnie w mieszkaniu sa nadal tylko takie. Jedynie w łazience sa plafony, ale to z konieczności.

  • Marek

    Byłem ostatnio w salonie lamp i muszę przyznać, że nowoczesny wygląd jest naprawdę odlotowy. Być może skusze sie, lecz to tylko mam nadzieję chwilowa słabość.

  • ferrdeksz

    Szykuje mi się mały remoncik, jak i dla mnie jak i mojej żonie bardzo spodobała się seria BURN z waszego sklepu. Na 90 % zamówimy lampy i kinkiety.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge