Światło i styl, czyli o aktualnych trendach w oświetleniu wnętrz
Jak w każdej dziedzinie, tak i w oświetleniu wnętrz są trendy, dłuższe mody oraz międzypokoleniowe style. Jak wyglądają tendencje w światowym designie? Czy pojawili się projektanci, którzy stworzyli współczesne dzieła, które weszły już do klasyki? W poniższym artykule skupimy się na kilku ponadczasowych, choć stworzonych aktualnie, nurtach stylistycznych.
Wybór odpowiedniego oświetlenia do naszych domów to ważna sprawa, ponieważ jest to zakup na lata. Warto oczywiście kierować się bieżącymi trendami, które mogą być dla nas drogowskazem i wskazówką, nie zapominając jednak, że z tym konkretnym przedmiotem będziemy żyć pod jednym dachem przez dłuższy czas. Jakie kierunki warto obrać? Jakie są współczesne ikony stylu?
Stylistyka wnętrz ostatnich dwóch dekad pozwala na sporą dowolność w aranżacji. Równolegle powstają i utrzymują się różne trendy. Internet i powszechność informacji sprawiają, że designerzy mogą zainspirować się produktami z całego świata w znacznie większym stopniu niż było to jeszcze w latach 80. i 90. XX wieku. Ponadto olbrzymi wpływ na projektowanie ma rozwój nowoczesnej technologii i odkrycie nowych, syntetycznych materiałów. Wzory potrafią łączyć naturę, klasyczne formy z połowy ubiegłego stulecia z elementami high techu. Współczesny design to zabawa formą i surowcem. W jakim kierunku może ona pójść?
Uniwersalna prostota
Klasyka w nowoczesnym wydaniu potrafi zaskoczyć! Wydawać by się mogło, że powiedziano o niej już wszystko, a jednak kolejne pokolenia projektantów tworzą lampy, zarówno wiszące, stojące, jak i podłogowe, które wciąż nawiązują do klasycznego stylu. Bez nich trudno wręcz wyobrazić sobie wnętrze minimalistyczne czy skandynawskie.
Niby nic skomplikowanego – prosty, cylindryczny klosz lub abażur, zgeometryzowana forma samej lampy. To już przecież było. Narodziło się w czasach art déco, żeby święcić triumfy na całym świecie podczas boomu na syntetyczny design użytkowy w latach 50. i 60. W tej „zwykłości” tkwi jednak wielka siła, która przypadła do gustu też współczesnym twórcom i klientom. Projektanci eksperymentują z nowoczesnymi materiałami, żeby stworzyć zaskakujące wykończenie przedmiotów. Często zdarza im się łączyć tworzywa sztuczne z drewnem, szkłem lub tkaniną.
Mistrzem takiego design jest niewątpliwie Marc Sadler, tworzący niezapomniane projekty dla marki Foscarini. Jak sam twierdzi, uwielbia połączenia tradycyjnych materiałów z nowoczesnymi technologiami. Tworzy z pasją oraz ciekawością historii i otaczającego go świata. Jego minimalistyczna lampa stojąca Twiggy to kwintesencja elegancji. Subtelnie zarysowany długi łuk ramienia i lekki abażur pozwalają idealnie doświetlić każdą przestrzeń – zarówno w salonie, jak i sypialni. W naszej ofercie niektóre produkty również wpisują się w tę stylistykę. Warto choćby wspomnieć delikatną lampę podłogową Aruba, o wąskim pierścieniu abażuru, oraz bardziej wyrazistą lampę podłogową Ariana, która precyzyjnie doświetli każde wnętrze lub stworzy wydzieloną strefę funkcyjną.
Antyk z nowoczesnym pazurem
Współcześnie coraz więcej osób, szukających inspiracji do urządzenia swojego wnętrza, sięga po antyki. Rodzi się nowa moda na starocie. Mogą to być pojedyncze przedmioty lub większe zespoły, dzięki którym przełamuje się czysto nowoczesny charakter wnętrz. Nasze czasy to rzeczywistość kreatywnego eklektyzmu. Wiedzą o tym również designerzy. Sięgają więc po nieoczekiwane koncepcje – łącząc nowoczesne materiały z historycznymi ornamentami.
W nowych produktach dużą popularnością cieszy się wykorzystanie barokowych akantów, muszli czy też rokokowych rocaille’ów. Daje to wrażenie bogactwa i elegancji. Jasne, często lekko prześwitujące tworzywa, z których wykonano nowoczesne lampy, idealnie balansują całość, żeby granica dobrego smaku i przesady nie została przekroczona.
Nurt ten obecny jest na całym świecie, a w ofercie Azzardo widać go w pięknym projekcie akrylowej lampy stojącej Bella Clear. Ten wzór w stylu retro daje subtelne światło, grające i mieniące się na karbowanej powierzchni klosza. Bogactwo designu budzi skojarzenia głównie ze stylem glamour, jednak można ją z powodzeniem i nutą przewrotności umieścić w nowoczesnym wnętrzu, jako pojedynczy, przykuwający uwagę akcent.
Zabłyśnij oryginalnością
Współczesnych projektantów ogranicza wyłącznie wyobraźnia. Dzięki temu zrodził się nurt oświetlenia spektakularnego, zbudowanego z wielu elementów. Projekty często czerpią z natury oraz tradycji rzeźby kinetycznej XX wieku. Tak powstają niesamowite dzieła autorstwa Georgii Scott, która buduje oświetlenie dla wielkich i małych przestrzeni – zawsze dopasowane do konkretnych warunków. Opiera się na prostych materiałach: metalu, szkle, drewnie. Z wielu mniejszych, połączonych elementów tworzy całość. Ptaki poruszają się delikatnie. Łódki płyną w powietrzu. Lampa tworzy spektakl wizualny, dla którego jest równie istotne doświetlenie miejsca, co stworzenie magicznej i przytulnej atmosfery. Przykładem niech będzie realizacja dla Mercure Grange Hotel w Bristolu (formy liści oraz papierowych ptaków), gdzie każda instalacja świetlna to dzieło sztuki w ciągłym ruchu. Oprócz samej formy przedmiotu, tworzy niesamowitą grę świateł i cieni wokół niej. Podobnie bajkowy i romantyczny efekt dają dwie lampy wiszące Azzardo Birds oraz Comet, w których mnogość metalowych elementów sprawia, że przestrzeń wibruje blaskiem i odbłyskami światła. W tego typu projektach lampa przestała być wyłącznie przedmiotem użytkowym – stała się dziełem sztuki, przełamującym wszelkie konwenanse.
Współczesność jest nowoczesna, szuka pionierskich rozwiązań. Równocześnie kocha tradycję i prowadzi z nią nieustanny dialog. Łączy, tworząc nowe, ponadczasowe jakości. Obecne klasyki dają wiele możliwości aranżacyjnych, a ich różnorodność sprawia, że każdy może znaleźć stylistykę odpowiednią dla siebie – czy bardziej tradycyjną, czy nietuzinkowo łączącą różne elementy, czy wreszcie sięgającą po połączenie oświetlenia i wieloelementowej, poruszającej się rzeźby. Bawmy się oświetleniem, kreujmy przestrzenie i… niech stanie się światłość!
1 Comment
Marek
To teraz takie na czasie, te odblaski światła od metalowych elementów? Jesli tak to skusze się chyba na taki lampę.