Lampka nocna do sypialni. Estetyka i poczucie intymności
Oświetlenie naszych wnętrz spełnia funkcje estetyczne oraz użytkowe. Proporcje obydwu będą się zmieniać, w zależności od pomieszczenia. Możemy je również modyfikować względem naszych potrzeb. Kolejno uwzględniając metraż sypialni oraz fakt czy jest to typowa sypialnia, w której spędzamy czas tylko i wyłącznie na spoczynku, czy też mamy do czynienia z otwartymi przestrzeniami lub małym mieszkaniem i sypialnia stanowi jedynie wydzieloną strefę. Koniec końców musimy zadbać o światło przyjazne dla oczu. Pozwalające skupić się na książce tuż przed snem, a jednocześnie dające poczucie, że nasza sypialnia jest osobistym azylem.
Lampka nocna do sypialni – oświetlenie niezbędne
Oświetlenie dodatkowe jest niezbędne w sypialni. Trudno wyciszyć się przed snem, korzystać z uroków ulubionej lektury bądź oglądając telewizję, gdy w oczy razi mocne światło płynące wprost z sufitu. Tym bardziej nie ma mowy o kameralnej i przytulnej atmosferze, a przecież takiej wymaga sypialnia.
Lampka nocna do sypialni powinna dawać delikatne, nieco przytłumione światło. Znaczenie ma zatem jej konstrukcja, ale i wybierane klosze czy abażury. Klosze powinny być mleczne bądź półprzeźroczyste. Otwarte ku dołowi, by nie razić w oczy. Światło musi płynąć skupionym strumieniem, by oświetlać wybrane fragmenty sypialni, chociażby łóżko, w którym czytamy. Z drugiej strony musi być na tyle subtelne, a jego kierunek tak zaplanowany, aby osoba śpiąca obok miała zapewnione warunki do spoczynku.
Lampka nocna do sypialni może zostać zaopatrzona w abażur. To dobre rozwiązanie, ponieważ światło sączące się przez materiał abażuru jest delikatniejsze, ale wciąż wystarczająco wyraziste. Poza tym taka konstrukcja z abażurem sprawia, że sypialnia staje się bardzo przytulna, ciepła w odbiorze, nawet romantyczna. Jeszcze jedną zaletą jest możliwość wymiany abażuru. Dzięki temu odświeżymy nieco wnętrze lub nadamy innego wyrazu stylistyce, jeśli dawna aranżacja nieco nam się znudziła.
Istotą będzie miejsce, w którym zagości lampka nocna do sypialni. Powinna znajdować się odpowiednio blisko łóżka. Także ze względu na to, by swobodnie dosięgnąć do jej wyłącznika. Wskazówka – krawędź abażuru powinna znajdować się na wysokości 50 cm licząc od poziomu łóżka.
Na dodatkowe oświetlenie sypialni, które ma sprzyjać atmosferze odpoczynku, ale i być funkcjonalnym, chętnie wybieramy lampki, które zostają zaopatrzone w giętkie ramię z niewielkim źródłem światła. W jakim celu takie rozwiązanie? Główny element konstrukcji, czyli baza, na której umieszczony jest klosz lub abażur, odpowiada za rozproszone, łagodne światło przy łóżku. Nadające pożądanej atmosfery. Z kolei ten niewielki punkcik na elastycznym ramieniu, jaki oferują nowoczesne lampki nocne do sypialni, jest rozwiązaniem bardzo praktycznym. Możemy go dowolnie ukierunkować, by zapewnić sobie komfort czytania tuż przed snem. Jednocześnie, nie męcząc wzroku i nie oślepiając osoby śpiącej obok.
Wisząca czy stojąca?
Mamy już wybraną konstrukcję. Teraz przychodzi nam zadecydować w jaki sposób umiejscowić bądź zamontować tego typu nowoczesne lampy. Lampka nocna do sypialni nie musi przecież stać na stoliku obok łóżka. Równie dobrze może znaleźć swoje miejsce na wezgłowiu bądź ścianie bocznej.
Najbardziej tradycyjne i jednocześnie bezpieczne rozwiązanie, to lampka nocna do sypialni umieszczona na stoliku nocnym. Co jednak, gdy brakuje nam miejsca na stolik nocny? Lub też aranżacja nie przewiduje akurat takiego mebla w naszej sypialni. Alternatywą są lampy podłogowe. Pod względem wykonań, zastosowanych materiałów czy kolorystyki, możliwe do dopasowania, do każdego wnętrza, niezależnie od przyjętej aranżacji.
Gdy chcemy zaoszczędzić miejsce na podłodze, nocną lampkę można zamontować na ścianie bocznej bądź bezpośrednio na wezgłowiu. Pamiętając o tym, że światło nie może razić w oczy. Do tego niezbędnym jest zachowanie wysokości montażu lampki. W taki sposób, aby nie zawadzać głową o jej konstrukcję podczas siadania czy wstawania z łóżka. Pamiętać kolejno należy o sposobie włączania i wyłączania. Nowoczesne lampki nocne do sypialni (lampy podłogowe, stołowe lub ścienne) zapewniają różne sposoby ich codziennej eksploatacji. Metodę włączania/wyłączania dobierzmy do własnych potrzeb oraz uwzględniając miejsce, w jakim swoje miejsce znalazła lampka nocna do sypialni.
Atmosfera z odpowiednim źródłem światła
Za sobą mamy konstrukcję, wybrany klosz czy też abażur. Zdecydowaliśmy, gdzie stanie lub zawiśnie nasza lampka nocna. O czym zapomnieliśmy? O źródle światła! Najpowszechniej stosowane rozwiązanie to energooszczędne żarówki. Dobieramy je nie tylko ze względu na moc, ale i barwę oraz kształt. Dzięki temu możemy podnieść walory nie tylko użytkowe, ale i estetyczne wybranej konstrukcji.
Ciekawym rozwiązaniem jest lampka nocna do sypialni zasilana ledami. Rozwiązaniem nowoczesnym, energooszczędnym. Pozwalającym na uzyskanie światła chłodnego, które nie razi w oczy, a jednocześnie gwarantuje odpowiednie oświetlenie.
Wszystkie powyższe elementy wpłyną na atmosferę i klimat panujący w sypialni. Zadbajmy zatem o to, by światło przy łóżku spełniało swoje funkcje użytkowe i zyskało na ciekawej, gustownej oprawie.
1 Comment
Marek
Lampki nocnej jeszcze nie mam, ale myslę, że w ramach własnego prezentu pod choinke kupię sobie jedna.