Lampy przestrzenne, czy już prawdziwe rzeźby?

Lampy przestrzenne, czy już prawdziwe rzeźby?

Współcześni projektanci zdobywają się na coraz większą odwagę przy tworzeniu nowoczesnych lamp do naszych wnętrz. Korzystają z różnych materiałów i nadają swoim produktom coraz bardziej rozbudowane i przestrzenne formy. Lampy stają się istotnym elementem dekoracji każdej przestrzeni. Niekiedy zyskują nawet prawdziwie rzeźbiarskie kształty. Jakie są najmodniejsze lampy dekoracyjne, które możemy wprowadzić do naszych domów i mieszkań? O najciekawszych projektach opowiemy Wam w tym artykule.


Czy to jeszcze lampa, czy już rzeźba?

Przyjęło się uważać, że sztuki piękne są w pełni oddzielone od sztuk użytkowych. Proces separacji na szeroką skalę rozpoczął się jeszcze w XIX wieku. Wcześniej artyści rzeźbiarze czy malarze nie raz tworzyli prawdziwe dzieła sztuki, które równocześnie były przedmiotami codziennego użytku. Mistrzem tego typu prac był choćby włoski rzeźbiarz, przedstawiciel manieryzmu, Benvenuto Cellini.

Spośród najbardziej znanych dzieł jego autorstwa można wymienić złotą solniczkę Salierę, eksponowaną w Kunsthistorisches Museum w Wiedniu. Dzieło to padło ofiarą zuchwałej kradzieży w 2003 roku. Odnaleziono je dopiero trzy lata później – zakopane w lesie nieopodal miejscowości Zwettl. Samo życie artysty również należało do niezmiernie burzliwych, ale to już historia na zdecydowanie inny artykuł.

Wróćmy do lamp. Fakt przynależności przedmiotów oświetleniowych do grona typowych sztuk użytkowych, nie budzi większych zastrzeżeń. Obserwując jednak trendy ostatnich miesięcy, można zauważyć, że coraz częściej projektanci pragną nadać swoim lampom niezmiernie dekoracyjną i przestrzenną formę. Stają się one autonomicznymi przedmiotami ozdobnymi. Mogą zostać nawet głównym elementem, wokół którego powstanie cała reszta aranżacji naszego wnętrza. Lampy zyskują coraz ciekawszy charakter i iście artystyczny wyraz. Jeśli mamy w sobie odwagę i chcemy postawić na reprezentatywną lampę, jakie są obecnie najmodniejsze trendy w twórczości światowych projektantów?

Z czego się to robi? Rola materiału w tworzeniu lamp

Podobnie jak w przypadku rzeźb warsztatowych, główną przestrzenią eksperymentów projektantów oświetlenia stał się ostatnio sam materiał, z którego są wytwarzane lampy. Designerzy stawiają przede wszystkim na najwyższą jakość surowców. Skoro mają one decydować o dekoracyjnym charakterze całej kompozycji, muszą być piękne i bez skaz. Jakie materiały są obecnie najpopularniejsze?

Nowoczesność wyrażona tworzywem – materiały sztuczne

Współczesność często kojarzy się nam z nowymi technologiami i coraz bardziej doskonałymi tworzywami. Są one wykorzystywane niemal we wszystkich dziedzinach życia i przemysłu, również w projektowaniu designerskich, przestrzennych lamp. Trudno się dziwić. Ten typ materiału daje olbrzymie możliwości – jest plastyczny, pozwala na stworzenie dowolnie wymyślonej formy. Projektanta ogranicza tylko wyobraźnia.

Dodatkowo coraz precyzyjniejsze metody obróbki (drukarki 3d, cięcie laserowe) sprawiają, że możemy podziwiać projekty, które jeszcze kilka lat temu nie mogłyby powstać. Dzięki nowoczesnym technologiom stworzono choćby niektóre lamp, zaprojektowane przez sztokholmskich projektantów z Front Group. Olbrzymia, śnieżnobiała kula, za sprawą laserowych cięć, stała się ażurowa. Uzyskane w ten sposób gry świateł i cieni sprawiają, że mamy do czynienia z najprawdziwszą instalacją rzeźbiarsko-świetlną.

Tworzywa bywają również wykorzystywane nie tylko do klasycznych, abstrakcyjnych form opraw oświetleniowych. Mogą też tworzyć najprawdziwsze rzeźby oświetleniowe. Świetnym przykładem są tu projekty autorstwa Charlotte von der Lancken, u której podstawę lampy stojącej stanowią figury zwierząt.

Tradycyjność wciąż w sile – metal i jego odcienie

Oprócz nowoczesnych materiałów projektanci z chęcią sięgają również po klasyczne surowce. Ostatnie miesiące przyniosły olbrzymie zainteresowanie metalami, zwłaszcza tymi kolorowymi. Powracają piękne odcienie mosiądzu i miedzi, które są w stanie ożywić każdą przestrzeń.

W ofercie Azzardo możecie znaleźć przykłady zastosowania barwnych metali w rozbudowanych konstrukcjach, okazałych lamp wiszących. Pięknie lśniący chrom, zdobi lampę Ball z kolekcji Designo, a rozbudowany żyrandol Buzz, jest już od dłuższego czasu ulubieńcem klientów.

Szklane cuda oświetlenia

Równie klasycznym materiałem, który przychodzi nam na myśl w przypadku produktów oświetleniowych, jest oczywiście szkło. Obecnie sposoby jego wykorzystania bywają jednak naprawdę nietypowe i spektakularne.

Mistrzem w tworzeniu przestrzennych, nieregularnych szklanych brył jest pochodzący z Tunezji Tom Dixon, autor niesamowitych produktów z serii Melt. Ich rozjarzona powierzchnia, odbijająca światło, mieni się tysiącami refleksów, a nieregularna forma klosza stanowi znacznych rozmiarów, zjawiskowy element dekoracyjny.

Szkło to jednak nie tylko asymetria i twórczy nieład. Można je również kształtować w bardziej uporządkowane konstrukcje. Tak jest w przypadku znajdującej się w naszej ofercie lampy Antires, przypominającej kielich kwiatu o wielu szklanych płatkach. To pomysł dla osób preferujących spokój i harmonię, niebojących się jednak dużych, dekoracyjnych form.

Nowoczesny powrót do natury

Sporo mówi się ostatnio o konieczności powrotu do korzeni. Ludzie coraz częściej pragną otaczać się naturą, nawet w przestrzeni wielkomiejskiej dżungli. Pisaliśmy o tym więcej w artykule: “Biophilia w designie, czyli nowoczesny powrót do źródeł”.

Dziś pragniemy Wam pokazać projekty niezmiernie artystycznych lamp, w których zaciera się granica między funkcją oświetleniową produktu użytkowego a rzeźbą warsztatową. Paul Foeckler stworzył zupełnie nową koncepcję popularnego nurtu zero waste. Do tworzenia swoich lamp wykorzystuje bowiem znalezione kawałki drewna – m.in. wysuszone gałęzie cyprysów. Projektant tnie je na plastry, które następnie łączy z pomocą metalu.

Pomimo surowości projektów wnoszą one naprawdę wiele ciepła i bardzo pozytywnej energii do wnętrz. Niesamowicie prezentują się zwłaszcza w przestrzeniach skandynawskich i japońskich, ożywiając je. Trudno dojść do tego, czy to jeszcze lampy, czy może fragmenty natury w naszym domu, a może już jednak rzeźbiarska kompozycje?

Rzeźba o różnych twarzach

Podsumowując, warto zaznaczyć, że nie ma jednej, oddzielnej kategorii współczesnych lamp rzeźbiarskich. To raczej szereg cech, które wynikają z ich formy oraz inwencji twórców.

Niezaprzeczalnym faktem jest to, że obecnie bardzo popularne są lampy okazałych rozmiarów. Ich forma została znacząco rozbudowana. Projektanci zyskali olbrzymią swobodę. A to z kolei spowodowało, że możemy dekorować nasze przestrzenie pięknymi abstrakcyjnymi kompozycjami, geometrycznymi konstrukcjami, wyrzeźbionymi figurami o często zaskakującym kształcie, a nawet fragmentami natury, która została dopasowana do naszych potrzeb ręką człowieka.

Cieszmy się sztuką i dajmy jej zagościć na stałe w naszych domach.

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.
  • Snycerz

    Mieć taką lampę w domu... przepięknie się prezentują

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge