Lampa industrialna i wiktoriański salon – czy można je ze sobą pogodzić?
Lampa industrialna niezbyt kojarzy się w pierwszej chwili z wnętrzami w stylu wiktoriańskim. Mimo to istnieje pewne połączenie między tymi pozornie tak różnymi elementami. Jakie? O tym opowiemy więcej w dzisiejszym tekście.
Przepych, luksus i elegancja. Czym tak naprawdę wyróżnia się styl wiktoriański?
Styl architektoniczny i wnętrzarski swoją nazwę zawdzięczają oczywiście królowej Wiktorii, jednej z najdłużej zasiadających na tronie władców w historii. Panowała od 1837 aż do 1901 roku.
W przypadku architektury wnętrz od samego początku styl ten wyróżniał się porządkiem, intensywnym kolorem i wprowadzeniem rozmaitych ornamentów (najchętniej roślinnych, często mocno stylizowanych) do każdej przestrzeni. Wszytkie elementy mają za zadanie stwarzać nastrój przytulności i komfortu.
Czasy wiktoriańskie to okres surowości obyczajowej i ortodoksyjnego ładu. Widać to również w architekturze tego czasu, w której każde z pomieszczeń ma konkretnie zaplanowaną funkcję, podkreśloną odpowiednim doborem mebli i dodatków.
Wnętrza z epoki wiktoriańskiej wyróżnia przede wszystkim intensywny i dość ciemny kolor, również w pełni podporządkowany funkcji pomieszczenia. Halle i klatki schodowe zazwyczaj malowano na neutralne odcienie szarości, aby nie konkurowały z innymi, bardziej reprezentacyjnymi pomieszczeniami. W gabinetach angielskich dżentelmenów często pojawiała się soczysta zieleń butelkowa, a w salonach, w których przyjmowano gości stawiano na czerwienie, ciepłe brązy i złociste beże. Najpopularniejszymi barwami, które pojawiały się w domach były głębokie czerwienie, purpura, błękity oraz zielenie.
Często stosowano również boazerię w intensywnych kolorach naturalnego (najczęściej orzecha i mahoniu), ciemnego drewna oraz marmur, między innymi na posadzkach, pozwalając aby jego niezmiernie bogata i zróżnicowana faktura idealnie dopełniała stylizacji.
W przypadku mebli i elementów wyposażenia najczęściej adaptowano i modyfikowano modele w stylu gothic lub rococo revival, tak modnych w drugiej połowie XIX wieku w Wielkiej Brytanii. W pomieszczeniach pojawiało się sporo tekstyliów – zarówno tapicerowanych mebli, jak i zasłon czy ozdobnych tkanin na ścianach. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się: aksamit, adamaszek oraz jedwab.
Pozostaje jeszcze zagadnienie oświetlenia we wnętrzach wiktoriańskich. Powinno ono dawać dużo, ciepłego światła. Najczęściej oryginalne projekty wykonywano ze stali lub mosiądzu. Pojawiały się również okazałe i dekoracyjne żyrandole połyskujące i skrzące się milionem refleksów, odbijających się na powierzchni delikatnych kryształków.
Elegancka industrialność we wnętrzu
Można w tym momencie zadać narzucające się pytanie: gdzie w tym buduarowym przepuchu i komforcie miejsce dla lamp industrialnych? Wbrew pozorom były one od samego początku wpisane w ten dostojny krajobraz architektoniczny.
Czasy królowej Wiktorii to moment intensywnego rozwoju techniki, nazywany powszechnie rewolucją przemysłową. Razem z industrializacją kraju pojawiała się fascynacja nowoczesnymi materiałami takimi, jak choćby stal, która z wolna wkraczała również na salony.
Spowodowało to pojawienie się metalowych opraw w formie kinkietów lub lamp wiszących we wnętrzach nawet najbardziej snobistycznych domów. Łączyły one minimalistyczną elegancję z modą na nowoczesność oraz funkcjonalnością, pozwalając rozświetlić niemal każdą przestrzeń.
Nowoczesne wnętrza wiktoriańskie z charakterem
Współcześnie moda na styl wiktoriański znów zaczyna powoli powracać, stanowiąc świetną przeciwwagę dla minimalistycznych stylów skandynawskich. Pozwala stworzyć wnętrza komfortowe i przytulne, nastawione na wygodę domowników i gości.
Na co zwracać uwagę, aranżując przestrzeń w tym retro stylu?
Przede wszystkim należy odpowiednio dobierać kolory. Bawmy się intensywnymi zestawieniami barwnymi, w odcieniach najszlachetniejszych minerałów, jak rubin, szmaragd czy jadeit. Wprowadzajmy też sporo naturalnych surowców, jak drewno oraz kamień. Trzeba również pamiętać o tkaninach, zwłaszcza wzorzystych, które budują ostateczny wyraz każdego pomieszczenia.
A jak wybrać oświetlenie?
Idealne lampy do salonu w stylu wiktoriańskim
Jeśli lubimy eksperymenty, pragniemy uzyskać przestrzeń komfortową oraz być w zgodzie z aktualnymi trendami, warto przearanżować nasze wnętrza, stawiając na luksusowość w duchu królowej Wiktorii.
Oprócz tradycyjnego żyrandola z tysiącem kryształków, można zastanowić się nad rozwiązaniami, czerpiącymi z epoki rewolucji przemysłowej. Warto bowiem pamiętać, że lampa industrialna może być również dekoracyjna. Dzięki niej dodatkowo nadajemy wnętrzu ciekawego i indywidualnego charakteru.
Do aranżacji tego typu idealnie nadają się produkty z naszej oferty, między innymi lampa Azzardo Clare, do której stworzenia wykorzystano tak powszechne i znamienne dla epoki wiktoriańskiej ciepły w kolorze metal i bezbarwne szkło. Oprawa w piękny sposób łączy elegancję i prostotę stylu z industrialnymi w wyrazie materiałami, z których ją wyprodukowano. Choć najczęściej bywa używana do przestrzeni minimalistycznych, jako kontrast pięknie wpisze się również w mocno dekoracyjne wnętrza.
Innym ciekawym rozwiązaniem, które polecają projektanci z całego świata w przypadku nowoczesnych interpretacji wnętrz wiktoriańskich, są oprawy, w których żarówkę okrywa wyłącznie cienka, ażurowa konstrukcja wykonana z metalu. Świetnym tego przykładem są choćby lampy: Azzardo Carron i Azzardo Ranch.
Współczesność przynosi wiele często nieoczywistych rozwiązań. Tak jest również w przypadku połączenia lamp określanych jako industrialne z dekoracyjnymi przestrzeniami wiktoriańskim. Warto jednak pamiętać, że już w czasach panowania dostojnej monarchini pojawiały się projekty, w których szczególną rolę powierzano podkreśleniu i szczególnemu wyeksponowaniu samego metalu. Obecnie takie rozwiązanie może prowadzić do nowoczesnych interpretacji modnego stylu wiktoriańskiego, ale także do bardziej awangardowych pomysłów w stylu steam punk. Wszystko zależy od naszej kreatywności i odwagi aranżacyjnej.
Zostaw komentarz