Mario Bellini – ponadczasowa nowoczesność oświetlenia
Istnieją designerzy, którzy tworzą produkty zupełnie poza czasem. Ich dzieła z powodzeniem pojawiają się we wnętrzach różnych pokoleń, nieustannie budząc zachwyt. To forma najwyższego możliwego sukcesu projektanta – gdy kreuje swój własny styl, inspirujący kolejne generacje klientów i architektów wnętrz. Postacią tego typu stał się Mario Bellini, mediolański twórca, odznaczony nagrodą za całokształt dokonań podczas tegorocznego Salone del Mobile. Kim jest i co wnosi do europejskiego designu oświetleniowego? O tym opowiemy w dzisiejszym artykule.
Mario Bellini ‑ artysta ponad czasem
Bellini ukończył studia architektoniczne w Mediolanie w 1959 roku. Przez znaczną część swojej kariery zajmował się projektowaniem produktowym. Przez długie lata pracował dla Olivetti, zajmującego się elektroniką, przez pewien czas współpracował też przy tworzeniu samochodów Renault oraz z innymi globalnymi markami takimi, jak: Kartell, Rosenthal, Fuji czy Heller.
Projektowaniem produktów i elementów wyposażenia wnętrz zajmował się głównie do lat 80. XX wieku. Wówczas powstały jego najbardziej znane meble i lampy, które doceniono jako prawdziwe dzieła sztuki, eksponując je w renomowanych instytucjach na całym świecie. W 1987 roku w Museum of Modern Art w Nowym Jorku otwarto indywidualną wystawę, prezentującą jego dokonania w zakresie projektowania wyposażenia wnętrz. Warto również przypomnieć o innych samodzielnych ekspozycjach: w Royal Institute of British Architects (1996) oraz wystawie w National Gallery of Victioria w Melbourne (2003), które ugruntowują jego ogólnoświatową renomę i niegasnącą sławę jako projektanta.
Od lat 80. poświęcił się głównie architekturze. Obecnie z powodzeniem dzieli czas na mniejsze i większe projekty, wciąż pozostając aktywny, pomimo iż w styczniu bieżącego roku skończył 84 lata.
Artystyczny styl – najważniejsze realizacje Mario Belliniego
Bellini projektował rozmaite produkty – od maszyn do pisania, przez aparaty fotograficzne aż do mebli. Dla nas najciekawsze są oczywiście jego autorskie rozwiązania oświetleniowe. Część z nich przeszła do historii światowego designu. Dziś przedstawimy trzy przykłady: lampę Chiara, Area oraz Nuvola. Każda z nich jest unikatowa, łączy aktualne tendencje w projektowaniu z indywidualnością twórcy, a przy tym świetnie odzwierciedla jego podejście do designu i roli oświetlenia we wnętrzu.
Lampa Chiara została zaprojektowana w 1969 roku. Wykonano ją z jednego arkusza stali nierdzewnej w formie cylindra, zwieńczonego wyoblonym kapturem. Jej niewątpliwą zaletą jest skrajna prostota i geometryzacja, które zbliżają przedmiot do stylu epoki Zimnej Wojny, gdy większość designu otrzymywała mocno futurystyczne formy.
Równie prosta jest lampa Area, powstała w 1974 roku. Do jej stworzenia użyto metalu oraz usztywnionej tkaniny. Ramię wygina się w prosty i subtelny łuk, zwieńczony lekkim kloszem, który delikatnie i subtelnie rozprasza światło, pozwalając uzyskać intrygujące efekty wizualne. Produkt nawiązuje do okresu w twórczości projektanta, gdy bliskie mu były elementy sztuki materii – w jego dziełach tkaniny grają wówczas rolę głównych elementów dekoracyjnych. Innym produktem z tego okresu jest choćby lampa Circo.
Zdecydowanie bardziej współczesnym dokonaniem jest projekt Nuvola, wykonany z tworzywa sztucznego i należący już do nowego millenium. Rozbudowaną formę oprawy stworzono całościowo jako odlew z tworzywa sztucznego, który składa się z zespołu kul o różnych średnicach, łączących się w jedną całość.
Ponadczasowe cechy lamp Marco Belliniego
Choć z pozoru są zupełnie różne, wszystkie lampy, które stworzył Marco Bellini wyróżnia zespół podobnych cech. Artysta dążył do skrajnej syntezy i minimalizmu, które są widoczne we wszystkich etapach poszukiwań twórczych. Jego lampy są skrajnie funkcjonalne oraz nawiązują do naturalnych kształtów, poprzez odwołania do znanych z przyrody form i materiałów.
Bellini stawia na prostotę i pewną surowość, które stanowią ich główny element dekoracyjny. Dzięki temu jego produkty powstałe nawet w latach 60. ubiegłego wieku są wciąż nowoczesne i opierają się presji czasu.
Marco Bellini ceni surowy minimalizm, który idealnie wpisuje się w style nowoczesne. Podobnie dzieje się z niektórymi spośród produktów Azzardo. My również stawiamy na skrajnie proste bryły geometryczne, idealne dla współczesnych mieszkań.
Jak w przypadku Nuvoli, nasza lampa Azzardo Noble opiera się na kompozycji z połyskujących sfer, które mogą pięknie ozdobić każdą przestrzeń – nowoczesną, minimalistyczną lub klasyczną. Zastosowanie szkła oraz metalu, tworzy zróżnicowane efekty świetlne, sprawiając, że Noble to produkt bardzo elegancki i dekoracyjny, przy zachowaniu prostoty formy.
Cenimy ponadczasową nowoczesność i design, które mogą wpisać się w różne gusty, zachowując przy tym subtelną elegancję, klasę oraz wysoki poziom funkcjonalności oświetlenia.
W uzasadnieniu przyznania nagrody za całokształt twórczości dla Mario Belliniego, kapituła Salone del Mobile napisała: Za jego niezmordowane pragnienie udoskonalania i przesuwania granic oraz nieustannego dialogu ze światem projektów.
Bellini tworzy projekty syntetyczne, z pozoru proste, ale z wielkim ładunkiem emocjonalnym. Jego dzieła są estetyczne, przyjemne dla oka i możliwe do wpisania w niemal każdą przestrzeń. Stanowią klasę samą w sobie, dzięki czemu lampa z lat 60. wciąż wygląda idealnie, nawet w skrajnie nowoczesnej przestrzeni.
Zostaw komentarz