George Nelson – opowieść o kreacji, inspirowaniu i dziełach
Trzeba przyznać, że w historii amerykańskiego projektowania George Nelson zajmuje miejsce niezwykłe. Był architektem, felietonistą i twórcą designu, który dzięki olbrzymiej wiedzy, elokwencji oraz wyobraźni na zawsze zmienił sposób, w który Amerykanie tworzą wyposażenie wnętrz. Kim był i co takiego mu zawdzięczamy? O tym opowiemy poniżej.
Niewielu jest ludzi, których wyróżnia wielka pasja, łączona z wiedzą i doświadczeniem. George Nelson skupił te wszystkie cechy i stał się ikoną amerykańskiego designu na wiele dekad.
Urodził się w 1908 roku w miejscowości Hartford w stanie Connecticut. Odbył studia z architektury na prestiżowym Uniwersytecie Yale. Od samego początku odznaczał się wielkim talentem w gronie studentów. Na początku lat 30. wygrał Rome Prize, dzięki czemu otrzymał dwuletnie stypendium w American Academy w Rzymie.
Przebywając w słonecznym Wiecznym Mieście, chłonął tamtejszą sztukę, równocześnie rozwijając swoje zdolności pisarskie. Dla magazynu „Pencil Points” napisał serię artykułów, na potrzeby których przeprowadził wywiady z najznamienitszymi architektami tamtych czasów, między innymi z Le Corbusierem, Ludwigiem Miesem van der Rohe i Frankiem Lloydem Wrightem.
Jego kariera literacka rozwijała się nieustannie nawet po powrocie do Stanów Zjednoczonych. W 1935 roku dołączył do grona redaktorów „Architectural Forum”, z którym był związany przez wiele kolejnych lat. Pisał również książki, w których prezentował swoje koncepcje związane z nowoczesną architekturą oraz wizją przyjaznego domu przyszłości.
Człowiek, który odnalazł design
W 1945 roku dzięki wysokiej jakości publikacji teoretycznych, George Nelson otrzymał stanowisko dyrektora designu w firmie Hermana Millera, produkującej wyposażenie wnętrz. To zdarzenie odmieniło jego życie i spowodowało, że tworzenie przedmiotów użytkowych stało się jedną z ważniejszych dziedzin jego życia zawodowego. Zaprojektował dla Millera niezliczone ilości mebli, dbał o ich wizualną stronę, zarządzał olbrzymim zespołem architektów i projektantów. Z firmą był związany aż do 1972 roku.
Równolegle rozwijał własną praktykę w Nowym Jorku. Wielu współpracujących z nim projektantów szybko pięło się po kolejnych szczeblach kariery, zdobywając coraz większe uznanie i sławę. W George Nelson Associates działali, między innymi: Robert Brownjohn, Gordon Chadwick czy Arthur Drexler.
Dokonania George’a Nelsona zostały szybko dostrzeżone i stał się w krótkim czasie jednym z najważniejszych designerów swojej epoki w USA. Powierzono mu między innymi rolę głównego projektanta podczas Narodowej Wystawy Amerykańskiej, która odbyła się w 1959 roku w Moskwie. Wydarzenie to stanowiło odpowiedź na bliźniaczą wystawę radziecką, którą zorganizowano nieco wcześniej w tym samym roku w Nowym Jorku. Obie prezentacje miały za zadanie ocieplić relacje dwóch wielkich mocarstw i rywali okresu zimnej wojny. Podczas moskiewskiej wystawy wiceprezydent Richard Nixon spotkał się z pierwszym sekretarzem Nikitą Chruszczowem. Rozmowa ta przeszła do historii jako „kuchenna debata”.
George Nelson był wówczas u szczytu sławy jako projektant.
Człowiek, który tworzył i inspirował
George Nelson jest znany przede wszystkim z wprowadzenia ciekawych i funkcjonalnych rozwiązań. Do najważniejszych jego dokonań należą przede wszystkim nowoczesne, ponadczasowe i skrajnie minimalistyczne meble. Koronnym ich przykładem jest Coconut Chair (Krzesło Kokos) zaprojektowane w 1946 roku. Wycinek kuli, służący za siedzisko, opiera się na skrajnie prostej konstrukcji z chromowanego metalu.
Innym rozwiązaniem, które przyniosło mu sławę i wciąż jest powszechnie kojarzone z jego nazwiskiem, jest Ball Clock – zegar, w którym zamiast cyfr pojawiły się kule. Nawiązywał dość mocno do nurtów minimalistycznych, o silnie zgeometryzowanej formie, bawiącej się konwencjami i koncepcją użytkowego designu, zapowiadającego nurt pop.
Spośród produktów oświetleniowych, do koronnych dzieł jego pracowni należy natomiast seria lamp Bubble, które znalazły się nawet w kolekcji Museum of Modern Art w Nowym Jorku.
Czym się wyróżniają jego lampy? W przypadku serii Bubble mamy do czynienia ze skrajną prostotą – metalowy szkielet pokryto tworzywem sztucznym. Całość zainspirowano tradycyjnymi lampionami, wykonanymi z papieru. Produkty te zyskały od razu sporą popularność, która utrzymuje się aż do dziś, od końca lat 40. XX wieku.
W innych, autorskich projektach oświetlenia, które stworzył George Nelson, przykuwa uwagę równie minimalistyczne podejście do przedmiotu. Pojawia się metal i szkło, w formie przenikających się brył prostych, charakterystycznych dla eleganckiego designu okresu powojennego.
Człowiek, który przeszedł do historii
Proste, kuliste bryły pojawiają się choćby w naszych lampach z serii Ball, a tkaniny w abażurach są znakiem rozpoznawczym kolekcji Sidney oraz Princessa, które łączą minimalistyczne kształty z elegancją subtelnych materiałów.
George Nelson to człowiek, który przeszedł do historii nie tylko, dzięki swoim projektom. Zrewolucjonizował pracę i podział obowiązków w firmach, zajmujących się produkcją wyposażenia wnętrz, edukował i szkolił kolejne pokolenia, a przy tym cały czas dbał w swojej publicystyce o upamiętnienie dziedzictwa architektonicznego wcześniejszych i jemu współczesnych twórców. To prawdziwy człowiek orkiestra, który słusznie jest uznawany za jedną z ikon światowego designu.
1 Comment
Malgorzata31
Ikona, która na długie lata zapadnie w pamięci. Design niepowtarzalny, nietuzinkowy i oryginalny.