Mała, przytulna sypialnia na poddaszu – oaza spokoju i relaksu
Duża lub mała sypialnia jest najbardziej intymną przestrzeń w każdym domu, w której chcemy zawsze czuć się dobrze i swobodnie. Warto pamiętać, że nie tylko samo wyposażenie wnętrza wpływa na budowę jego nastroju. W głównej mierze zależy on od tego, czy dobierzemy właściwe lampy. Szczególnie trzeba zwracać na to uwagę, gdy nie dysponujemy wielkim pokojem i chcemy stworzyć idealną przestrzeń do wypoczynku na poddaszu. Dobry projekt oświetlenia może być bardzo pomocny w tym, żeby mała sypialnia nabrała przestrzeni i stała się jednym z ulubionych miejsc w domu.
Jakiego oświetlenia wymaga przytulna sypialnia na poddaszu? Praktyczne porady i kilka pomysłów opisujemy w dzisiejszym artykule.
Aranżacje oświetleniowe – trzy rodzaje światła w małej sypialni
Nawet skrajnie mała sypialnia wymaga zróżnicowanego oświetlenia. Aby aranżacja była kompletna, powinny się w niej zatem znaleźć wszystkie trzy rodzaje światła, niezależnie od stylu wnętrzarskiego, na który się decydujemy. Paradoksalnie lampy nawet bardziej niż inne dodatki budują charakter pomieszczenia.
Co musimy zrobić? Aby mała sypialnia była równocześnie przytulna i wygodna, wystarczy tylko dokładnie zaplanować i zaprojektować wszystkie elementy tak, żeby optymalnie spełniały swoje funkcje.
Gdy wyposażamy małą sypialnie w oświetlenie główne, pamiętajmy o zachowaniu stylu korespondującego z całym wyposażeniem, a także o zapewnieniu swobody i bezpieczeństwa podczas przemieszczania się w ciasnych przestrzeniach poddasza.
Zazwyczaj produkt, który oświetla małą sypialnię, przyjmuje formę plafonu lub lampy wiszącej. To drugie rozwiązanie jest szczególnie często wybierane, gdy pojawiają się ostre skosy dachu. Wówczas, kiedy aranżacja sypialni jest nieco utrudniona, lampa wisząca na długim przewodzie, zawieszona w szczytowym miejscu, najlepiej spełnia swoją rolę – doświetlając równomiernie całe wnętrze.
Oświetlenie zadaniowe w sypialni zazwyczaj kojarzy się z lampkami nocnymi lub lampą w kąciku rekreacyjnym.
Lampy nocne są najczęściej stawiane na stolikach po obu stronach łóżka. Mogą przybierać różne formy, w zależności od tego, w jakim stylu jest nasza przytulna i mała sypialnia.
Aby aranżacje były jednak nie tylko przyjemne dla oka, ale też praktyczne, musimy pamiętać, że dolna krawędź kloszy powinna znajdować się na wysokości wzroku osoby siedzącej na łóżku. Wówczas światło nie razi w oczy podczas czytania lub wykonywania innych czynności. Warto postawić na modele z osłonami dającymi rozproszone światło, dzięki czemu pozwolą na przyjemne spędzanie czasu oraz zbudują atmosferę sprzyjającą odpoczynkowi.
W małej sypialni, zwłaszcza na poddaszu, gdzie każdy centymetr podłogi użytkowej jest cenny, stawianie stolików przy łóżku bywa problematyczne. Wówczas lepiej sprawdzają się praktyczne kinkiety, montowane na sufitowych skosach. Dają wystarczającą ilość światła, a przy tym nie zabierają dodatkowego miejsca.
Jeśli natomiast przytulna sypialnia ma też posiadać kącik relaksu z fotelami i stolikiem, świetnym rozwiązaniem są lampy stojące, które idealnie doświetlają całą przestrzeń rekreacyjną, dając wygodę i przyjemność odpoczynku.
Czy mała sypialnia na poddaszu wymaga także oświetlenia dekoracyjnego? Zdecydowanie tak, gdyż to od niego w głównej mierze zależy nastrój pomieszczenia. Współczesne technologie pozwalają użycie rozmaitych produktów. Świetnie sprawdzają się wspomniane już wcześniej kinkiety, dzięki którym podkreślamy pojedyncze detale wyposażenia, dodatki lub ozdobne dzieła sztuki. Można również wybrać nowoczesne taśmy LED, którymi obramowuje się szafki wiszące lub fragmenty sufitu.
Mała, przytulna sypialnia – jakie światło jest nam potrzebne?
Sam rodzaj i kształt lamp to jednak nie wszystko, o czym musimy pamiętać przy aranżacji małej sypialni. Trzeba także zwrócić szczególną uwagę na natężenie i barwę światła, które wprowadzamy do tej przestrzeni.
Główną funkcją tego pomieszczenia jest zapewnienie miejsca do odpoczynku oraz snu. Dlatego nie potrzebujemy zbyt ostrego, zimnego światła. Jakie zatem powinny być jego parametry?
Oświetlenie ogólne nie musi być zbyt intensywne. Pamiętajmy, że przytulna sypialnia ma pomagać w wyciszeniu przed snem. W zupełności wystarczy zatem ogólne natężenie światła na poziomie 200-300 luksów. Nieco mocniejsze powinny być lampki zadaniowe, w przestrzeni do czytania i pisania. W ich przypadku potrzebujemy już 300-500 luksów.
Nie można też zapominać o barwie światła. Aby móc przyjemnie wypoczywać w sypialni, powinniśmy wprowadzić do niej światło ciepło białe, najlepiej o temperaturze barwowej 2700-3000 Kelvinów. Z kolei, jeśli planujemy wydzielić w niewielkiej przestrzeni również miejsce do pracy, zdywersyfikujmy źródła światła i wprowadźmy jedną lampę, która daje światło zimno białe.
Sceny świetlne w małej sypialni – budowanie nastroju i stylu
Zróżnicowanie lamp we wnętrzu sypialni wpływa na całościową aranżację oraz pozwala na dopasowywanie klimatu i atmosfery pomieszczenia do aktualnego nastroju użytkowników. W ten sposób możemy ją wykorzystywać na różne sposoby.
Oprócz zastosowania rozmaitych produktów, dających światło o różnej temperaturze, można też postawić na kilka praktycznych rozwiązań.
Podczas aranżacji sypialni warto zamontować ściemniacze, które gwarantują dostosowanie poziomu natężenia do potrzeb chwili. Zupełnie innego światła potrzebujemy bowiem relaksując się z książką niż pisząc lub rozmawiając z bliskimi. Ściemniacze pozwalają na idealne dopasowanie ilości światła oraz na regularne oszczędzanie energii elektrycznej.
Jeśli jesteśmy zwolennikami nowinek technicznych, możemy także wprowadzić do naszych wnętrz oświetlenie należące do systemu Smart House. W ten sposób, nie dość, że regulujemy natężenie światła, to także budujemy rozmaite sceny świetlne. Polega to na wcześniejszym zaprogramowaniu ustawień poszczególnych lamp, które uruchamiają się łącznie i dają nam preferowane warunki. Jednym kliknięciem, uzyskujemy zamierzone efekty świetlne, bez konieczności każdorazowej regulacji i włączania wszystkich lamp indywidualnie.
Przytulna i mała sypialnia – spełnienie Twoich marzeń o wygodzie i wypoczynku
Aranżacja sypialni, zwłaszcza gdy jest mała, potrafi być wyzwaniem, gdyż wymaga od nas sporo wysiłku, jeśli chcemy, żeby była piękna i funkcjonalna.
W budowaniu praktycznej i stylowej przestrzeni, jaką może się stać mała sypialnia, kluczowym elementem jest właściwy dobór lamp, dających wystarczającą ilość światła, o adekwatnej temperaturze barwowej. Bez względu na to, czy będzie to sypialnia w stylu nowoczesnym, minimalistycznym czy retro, zadbajmy o to, żeby stała się prawdziwym sercem naszego domu, w którym z radością będziemy mogli się zaszyć i odpoczywać.
Zostaw komentarz