Atomic Age Design

Atomic Age Design – atom i Wszechświat w Twoich wnętrzach

Dobre wzornictwo zdecydowanie się nie starzeje i jest w stanie przetrwać próbę czasu. Widać to świetnie na przykładzie aranżacji wnętrz, w której od lat stosuje się pewne powtarzające się motywy. Dobrym tego przykładem jest znów niezmiernie modny styl Atomic Age Design, o którym chcielibyśmy opowiedzieć w dzisiejszym artykule.
Czym wyróżnia się ta tendencja? Jakie są jej najbardziej charakterystyczne elementy, również w oświetleniu? Jeśli chcecie wiedzieć, zapraszamy do lektury.

Atomic Age Design czy Midcentury Modern Design – kilka słów o nazewnictwie

Współcześnie na całym świecie chętnie kompiluje się różne elementy stylów wnętrzarskich, by tworzyć nowe jakości. Tak też stało się z tendencjami powstałymi około połowy XX wieku, gdy design zyskiwał niekiedy bardzo nietuzinkowe formy, czerpiąc inspiracje z rozmaitych przestrzeni.
Wówczas, w dobie powojennej rzeczywistości i okresie zimnej wojny, narodził się Atomic Age Design, a także szereg innych tendencji, które obecnie bywają łączone i określane wspólnym mianem Midcentury Modern Design. W tym pojęciu mieści się na przykład narodzony w Skandynawii styl geometryczny drugiej połowy XX wieku, a także nurt związany z epoką podboju Kosmosu (Space Age Design). Każdy z nich czerpał garściami z nowoczesnych materiałów i form geometrycznych, by stworzyć nowe rozwiązania i wprowadzić ludzi w nową, lepszą rzeczywistość.

The Atomic Age – niespokojne czasy, atom i design

Gdzie szukać początków tego nurtu, który chętnie wprowadza się obecnie do salonów i innych pomieszczeń rekreacyjnych w naszych domach? Rodził się on głównie w USA i Europie okresu zimnej wojny (zwłaszcza przełom lat 50. i 60.), gdy Stany Zjednoczone i Związek Radziecki prowadziły zacięty wyścig zbrojeń, szukając możliwości stworzenia coraz groźniejszej broni dalekiego zasięgu. Cały świat z obawą patrzył na działania związane z rozwojem technologii atomowej, której śmiercionośnych efektów doświadczyła Japonia w Hiroszimie i Nagasaki.
Wyścig militarny to jednak nie jedyny obszar rywalizacji. Oba mocarstwa dążyły do uzyskania przewagi również w innych obszarach, jak polityka, technologia, przemysł. To wówczas miała miejsce walka o pierwszeństwo w eksploracji Kosmosu – od wysłania pierwszego satelity, po spacer po powierzchni Księżyca. A to paradoksalnie wpłynęło też na wiele innych aspektów życia, w tym na ukształtowanie wzornictwa użytkowego i dekoracyjnego, określanego jako Space Age Design, o czym opowiemy więcej poniżej.

Styl Atomic Age i Space Age Design – czym wyróżniała się przestrzeń mieszkalna?

Zarówno Atomic Age, jak i Space Age Design wiele łączy. W obu przypadkach mówimy bowiem o geometrycznym wzornictwie, które zostało zainspirowane przez nowoczesne technologie i świat nauki. Dosłownym przykładem takich rozwiązań jest Atomium, czyli olbrzymi model kryształu żelaza – symbol Wystawy Światowej w Brukseli z 1958 roku, czyli pierwszej ekspozycji tego typu po II wojnie światowej. Monument ten miał symbolizować osiągnięcia nauki i techniki ówczesnych czasów.
Można je także zauważyć we wzornictwie użytkowym. Odznaczało się ono z jednej strony geometryzacją i skrajnym uproszczeniem form, o obłych brzegach, bez ostrych krawędzi i narożników. Zachowywano jednak harmonię nawet pomimo lekkiej asymetrii (w proporcjach czy kolorach). Fascynacja podbojem Kosmosu objawiała się w stosowaniu dosłownych odniesień, jak choćby futurystyczne rakiety, elementy kosmiczne. Ważne były też intensywne, często kontrastowo łączone kolory (zbliżone do modnego nieco później nurtu pop), które przyciągały wzrok i nadawały całości nowoczesny wygląd. Takie zestawienia były ponadto widoczne w przypadku innych elementów wystroju, jak tekstylia czy tapety.

Kultowe wzory z okresu Atomic Age Design – jakie projekty przetrwały próbę czasu?

Projektanci Atomic Age Design tworzyli rozwiązania futurystyczne, niepozbawione jednak najwyższej funkcjonalności i ponadczasowej formy.
Szczególnie istotnym projektantem stylu atomistycznego był George Nelson, autor takich produktów, jak sofa Marshmallow czy zegar Ball. Kanapa składała się z niewielkich okrągłych elementów w różnych, kontrastowo zestawianych kolorach. Zegar natomiast zbudowano z kul połączonych cienkimi prętami – przywodzących na myśl cząsteczkę. Podobny efekt widać przy niezmiernie popularnym wieszaku Hang it Out, którego autorami byli bracia Ray i Charles Eamesowie.
A co wniósł styl Atomic Age Design do oświetlenia? To choćby ponadczasowa lampa Sputnik, pierwotnie stworzona przez Gino Sarfattiego. W nazwie odnosiła się oczywiście do sztucznego satelity, którego miała też przypominać formą: kulą, do której przymocowano proste ramiona zakończone pojedynczymi źródłami światła (z kulistymi kloszami lub bez). Projekt cieszył się tak wielką popularnością, że doczekał się wielu nowych interpretacji. W naszej ofercie można znaleźć wpisujące się w ten trend lampy wiszące ORBIT. W pewnym stopniu do motywów ery atomowej nawiązują także inspirowane obiektami kosmicznymi, elementami organicznymi i cząsteczkami żyrandole SATELLITE – zbliżone do rozwiązań promowanych przez Nelsona i Eamesów.

Atomic Age – dawne koncepcje uniwersalnego designu

Czasy zimnej wojny, atomu i intensywnego rozwoju nauki połowy XX wieku nie pozostały bez wpływu na takie dziedziny, jak architektura, sztuka czy design. Pojawiały się rozmaite projekty wyposażenia i obiektów artystycznych. Stały się one nie tylko cennymi okazami do kolekcji, które można ustawić w witrynach. Dzięki swej funkcjonalności przeszły też do kanonów wzornictwa – poszukiwanych i inspirujących do dnia dzisiejszego.

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge