Co zamiast luksferów – praktyczne rozwiązania
Domowe przeszklenia wcale nie muszą ograniczać się do standardowych okien. Wiele osób decyduje się też na zastosowanie luksferów. Wciąż jednak nie jest to jedyne rozwiązanie, na które można się zdecydować.
Opcji jest wiele – w dzisiejszym artykule przedstawimy kilka oryginalnych pomysłów. Jeśli zatem chcesz dowiedzieć się, jak zaaranżować otwór okienny, by był praktyczny i piękny równocześnie, zachęcamy do lektury.
Luksfery zamiast okna: luksfery bezbarwne i barwione – zalety rozwiązania
O tym, że warto rozważyć wprowadzenie do swojego domu luksferów pisaliśmy już kilkukrotnie. Zapraszamy do lektury artykułu: „Okno z luksferów – co warto o nim wiedzieć i gdzie je wykorzystać?”. Dlaczego zastosowanie luksferów jest korzystne?
W głównej mierze to szansa na wprowadzenie sporej ilości światła do wnętrza – ze względu na dużą przepuszczalność pustaków szklanych. Równocześnie można jednak zachować pewien poziom prywatności – nie są one w pełni przejrzyste (w zależności od wybranego modelu). Co więcej, luksfery są ognioodporne, a także w większości przypadków pomagają zaoszczędzić ciepło. Zwłaszcza dobrej jakości modele mają współczynnik przenikania ciepła na takim poziomie, że pozwalają zmniejszyć straty i ograniczyć wysokość wydatków. Bez trudu da się też znaleźć produkty wpisujące się w rozmaite aranżacje – z uwzględnieniem takich parametrów, jak styl czy wymiary luksferów.
Nie zapominajmy także o tym, że luksfery bywają dobrą opcją, a ich użycie potrafi mieć uzasadnienie prawne. Mowa o odległości ścianek działowych z oknami od granicy działki. Przy standardowych oknach ten dystans nie może być mniejszy niż 4 metry (takie regulacje zawiera polskie prawo budowlane). Luksfery nie są jednak traktowane jako zwyczajne okna – da się zatem umieścić je w ścianie znajdującej się bliżej granicy, zapewniając dostęp do światła, bez konieczności murowania otworu.
Wciąż jednak luksfery to nie jedyny sposób na piękne wykończenie przestrzeni i zapewnienie sobie dostępu do światła we wnętrzach.
Co zamiast luksfer: dlaczego warto zdecydować się na inne opcje niż szklane pustaki?
Luksfery montuje się chętnie w łazience, na korytarzach czy klatkach schodowych, a także jako ścianki we wnętrzu zapewniające dostęp do światła w niezbyt dobrze doświetlonych częściach domu. Jeśli jednak chce się zachować dobre oświetlenie i ozdobić wnętrze, da się postawić też na inne rozwiązania, które łączą najwyższą funkcjonalność z ciekawą estetyką w ramach domowego pomieszczenia.
Można zdecydować się na witraże, panele szklane czy żywe ściany z roślin. Podczas dobierania opcji koniecznie trzeba zwrócić uwagę na to, czy dane rozwiązania dają rozproszone światło, jak przebiega ich montaż, czy są odporne na wilgoć oraz czy prawo pozwala na ich montaż w odległości mniejszej niż standardowe cztery metry w ścianie przy granicy.
Wielką zaletą takich opcji jest to, że bez trudu da się dobrać je do konkretnej przestrzeni i preferowanej estetyki – występują bowiem w wielu wariantach i wpisują się w zasadzie w każdą aranżację.
Co zamiast luksferów: witraże, szkło matowe, szkło z nadrukiem
Jakie sposoby doświetlenia wnętrza wybrać? Zamiast ściany z luksferów w pomieszczeniu można zdecydować się na ponadczasowe witraże. Choć kojarzy się je głównie z dawnym wystrojem klatek schodowych i budowli sakralnych, wciąż zdarza się, że niektórzy chcą zastosować takie formy przeszklenia w swoich domach. Pozwalają na uzyskanie ciekawej gry świateł i cieni oraz skuteczne rozjaśnienie wnętrz.
Miłośnicy bardziej nowoczesny rozwiązań w duchu minimalizmu mogą natomiast zdecydować się na szkło matowe i satynowe, czasami dodatkowo podświetlone z pomocą takich rozwiązań, jak lampy LED. Da się zamontować je we wnętrzu, ale też jako przeszklenie zewnętrzne, choćby do łazienki czy na klatkę schodową. Takie produkty zapewniają przyjemne i delikatne rozproszone światło we wnętrzu, a także gwarantują wysoki poziom prywatności. Alternatywą dla takich przeszkleń są ponadto kolorowe szkła z nadrukami cyfrowymi, dające szansę na wprowadzenie tafli z niemal dowolnym printem, dobranym do indywidualnych potrzeb.
Nie tylko pustaki szklane: panele szklane LED
Chcesz doświetlić przestrzeń i sprawić, że będzie wyglądała nowocześnie, bez zastosowania klasycznego okna z szybą? Ciekawe możliwości dają szklane panele LED. To solidne tafle szklane, w które wbudowano doświetlenie w formie taśm LED. W efekcie uzyskuje się efekt imitujący przenikanie naturalnego światła. Takie rozwiązanie jest nie tylko energooszczędne (zużywają mniej prądu niż klasyczne żarówki), ale też może wpisać się w niemal dowolną aranżację. Można dynamicznie zmieniać natężenie i kolor światła (zwłaszcza gdy wybierze się inteligentne produkty LED), przez co ściany wyglądają zdecydowanie ciekawiej. Do dyspozycji są opcje gładkie, z nadrukami i rozmaitymi zdobieniami.
Natura w domu – ściany z roślin
Nie masz ochoty na luksfery ani klasyczne okna, a wciąż chcesz wprowadzić nieco światła do danego wnętrza? Jeżeli zabudowujesz zewnętrzne ganki lub chcesz przedzielić przestrzeń wewnętrzną świetnym rozwiązaniem zamiast luksferów mogą okazać się zielone ściany składające się z różnych roślin. Nie tylko wprowadzają element natury do pomieszczeń mieszkalnych, ale też przepuszczają nieco światła (w zależności od poziomu gęstości kompozycji), a przy tym stanowią piękną dekorację, budując poczucie prywatności.
Efektowne i praktyczne sposoby na wpuszczenie światła do domu
Nie wszystkie zabudowania mogą mieć ściany z oknami w dowolnym miejscu. Czasami odpowiednie ich usytuowanie jest ograniczone przez nadzór budowlany i przepisy prawa, jakim powinny odpowiadać budynki, czasami wpływają na niego względy estetyczne elewacji czy rozplanowania przestrzeni wewnątrz. Na szczęście jednak można postawić na inne rozwiązania. Niektórzy sięgają po luksfery, inni decydują się na witraże, żywe ściany czy podświetlone tafle LED. Ważne, by dobry pomysł odpowiadał prywatnym oczekiwaniom i potrzebom.
Zostaw komentarz