Czerń w aranżacji wnętrz – stylowo, elegancko, luksusowo
Czerń to barwa we wnętrzach, na którą decydują się najczęściej osoby odważne. Czemu jednak unikamy barwy tak luksusowej i eleganckiej, skoro w naszej codziennej garderobie bywa jej najwięcej? Mowa o kolorze, który można zestawić praktycznie z każdym innym. Ponadto czerń to nie jednorodna barwa, lecz wiele jej odcieni i sposobów prezentowania, w zależności od wybranego materiału, jak i światła nań padającego. Przyjrzyjmy się czerni stosowanej w domowych aranżacjach.
Magiczna czerń na ścianach
Czarne ściany mogą uspokajać. Choć kolor kojarzy się z czymś ponurym i smutnym, przypisywany jest żałobie, to jednak we wnętrzach, umiejętnie dobrany, na jednej ze ścian, na przykład w sypialni, może na nas podziałać uspokajająco. Musimy rozwiać również jedną wątpliwość odnośnie tego, w jaki sposób postrzegamy przestrzeń, w której pojawia się czerń. Oczywiście w nadmiarze kolor ten sprawia, że malutkie i niewymiarowe pomieszczenia stają się jeszcze bardziej klaustrofobiczne. Jeśli jednak czerń zestawiamy z jasnymi barwami, do tego oświetlimy ciepłą barwą, padającą wprost z eleganckiej lampy, kolor ten, da wrażenie rozmycia krawędzi, a to z kolei optycznie powiększy pomieszczenie.
Czarna ściana może stanowić tło dla białych, kontrastujących mebli i dodatków. Takie połączenie jest uniwersalne i ponadczasowe. Jednocześnie różnorodność detali, które możemy dobrać, sprawia, że otrzymujemy indywidualne w charakterze wnętrza. W sypialni na czarno możemy pomalować ścianę graniczącą z łóżkiem, która podkreśli pięknie rzeźbione wezgłowie bądź klasyczną konstrukcję dużego łoża małżeńskiego. Na tym tle sprawdzą się surowe, białe ramki z lakierowanego drewna bądź, dla uzyskania bardziej nowoczesnego efektu, zdjęcia oprawione w złote i srebrne ramy. Dla równowagi i znów powiększenia przestrzeni, stosuje się duże, gładkie tafle luster.
Czarną ścianę można oświetlić eleganckimi kinkietami. Najlepiej prezentują się z kryształowymi detalami, które w ciekawy sposób aranżują wnętrze, różnorodnie odbijając wiązki padającego przez nie światła. Skromny kinkiet może mieć bazę z matowego metalu. Efekt glamour uzyskamy zaś, jeśli na szafkach nocnych znajdą się niewielkie, typowe lampki nocne, na suficie z kolei zawiśnie potężny żyrandol, niekoniecznie cały w czerni, ale mający elementy w tej barwie.
Im większa przestrzeń salonu czy sypialni, tym więcej czerni można zastosować. Jeśli tradycyjne połączenie z bielą nas nie satysfakcjonuje, nic nie stoi na przeszkodzie, by wystrój urozmaicić innymi kolorami. Jeśli czerń została użyta w niewielkim stopniu, dopełniać ją będą odważne barwy, jak czerwień, bordo czy butelkowa zieleń. Jeśli czarny częściowo jednak zdominował aranżację danego pomieszczenia, jako urozmaicenie sprawdzą się kolory delikatnej lawendy, jasnych szarości, subtelnych żółci.
Luksus łazienki w czerni
Łazienka to dla nas pomieszczenie, w którym spędzamy sporo czasu. Wykonujemy czynności pielęgnacyjne, przygotowujemy precyzyjny makijaż, a po dniu pełnym zmagań z obowiązkami, szukamy wytchnienia, relaksu dla ciała i ducha oraz regeneracji. Łazienka staje się dla nas istnym, domowym SPA. Jeśli w łazienkowej aranżacji postawimy na czerń, uzyskamy wrażenie luksusu i elegancji.
W łazience czerń można także zestawiać z innymi barwami. To uniwersalne rozwiązanie, a jednocześnie dające miejsce dla efektu wyrafinowania i nowoczesności. Jeśli zaś w pewnym momencie stwierdzimy, że dotychczasowy wystrój łazienki przestał nam się podobać, możemy zmienić jedynie detale, wybierając całkowicie odmienne barwy, bądź dokładając akcenty kolorystyczne i odświeżając aranżację.
Czarna barwa w łazience nadaje wyrazu, ale i komponuje się w ciekawy sposób z polerowanym kamieniem, lakierowanym drewnem czy barwionym szkłem. Warto ją podkreślać bardzo eleganckim światłem. Nie muszą to być, a nawet nie powinny, lampy, które swoimi rozmiarami przytłoczą wnętrze, bo nie o taki efekt nam chodzi. Lepiej sprawdzą się: kinkiety w czarnej oprawie, umieszczone w strefie umywalkowej, po obu stronach dużego lustra bądź nad nim; LED-owe, delikatne podświetlenie szczelin i półek, a nawet podłogi; punktowe źródła światła nad wanną, by stworzyć prawdziwą strefę relaksu, a na suficie lampa wisząca, niewielka, ale ze szklanymi elementami, które stworzą grę świateł tak na suficie, jak i na ścianach.
Wskazówki podczas doboru czerni we wnętrzach
Możliwości wykorzystania czarnej barwy we wnętrzach są ograniczone tylko i wyłącznie naszą wyobraźnią. Każdy jest w stanie tak zaaranżować wybrane pomieszczenie bądź całe domostwo, by uzyskać podziwiane wnętrza w stylu glamour, które są luksusowe i eleganckie, ale nie epatują zbędnym przepychem. Czego jednak nie robić, by z wystroju luksusowego nie wpaść we wnętrza kiczowate, ponure lub smutne?
Przede wszystkim unikajmy nadmiaru czerni w naprawdę małych i wąskich pomieszczeniach, także tych o niskich stropach. Tutaj możemy pozwolić sobie jedynie na subtelne dodatki, które dodadzą charakteru. Czerń nie sprawdza się także wokół okien, ponieważ ta strefa zawsze pozostaje zacieniona i faktycznie budzi uczucie ponurego, smętnego wnętrza.
Barwę tę zestawiajmy z kolorami kontrastowymi, ale trzymając się zasady, że im więcej czerni, tym z jaśniejszej palety barw wybieramy pozostałe kolory. Ponadto pamiętajmy o oświetleniu. To ono podkreśla charakter, łagodzi wnętrze zdominowane przez czarne ściany czy meble, ale nie pozwala przyćmić ich luksusu. Nie bójmy się barwy, która na co dzień towarzyszy nam w wielu sytuacjach. We wnętrzach sprawdza się równie dobrze i czyni nasze domostwa naprawdę wyjątkowymi, estetycznymi i harmonijnymi, jeśli tylko nie brakuje wokół niej pięknych lamp, równoważących aranżację dodatków, jak i dobrych jakościowo materiałów, z których zostały wykonane meble, podłogi, dekoracje.
4 komentarze
architekt
moim zdaniem troszkę za ciemna jednak z tą czernią
Marek
Ciemny kolor na ścianach dodaje elegancji jesli do tego wystrój wnętrza jest należyty to efekt całości jest nieziemski. Nie każdemu podobają się ciemne kolory na ścianach. Wprawdzie nie mam ciemnych ścian, a jedynie dodatlki to i tak jest ładnie.
Marek
Chciałbym dodac, że czerń we wnętrzach nadaje takiej jakby ekskluzywności, stylu i prestiżu.
Przytulniej
Właśnie tego mi było trzeba! Rzetelnie napisanego artykułu, który rozjaśnia wątpliwości, a nie sprawia, że będzie ich tylko więcej. Czasami już od samego wstępu czytać się odechciewa… Tutaj na szczęście tak nie jest :)