Doświetlanie roślin doniczkowych – jakich źródeł światła używać?
Domowe roślin, jak i rosnące na zewnątrz okazy flory, do optymalnego wzrostu potrzebują konkretnych warunków. Jednym z kluczowych parametrów jest bez wątpienia odpowiednia ilości światła. We wnętrzach niekiedy stworzenie idealnego środowiska bywa trudne, zwłaszcza w jesienno-zimowe dni. Wówczas z pomocą przychodzą nowoczesne sposoby na doświetlanie roślin doniczkowych.
Jakie są najlepsze żarówki do doświetlania roślin? Czy sztuczne światło dla roślin jest na pewno dobre? O tym wszystkim napiszemy poniżej.
Jak doświetlić rośliny – dlaczego rośliny doniczkowe wymagają dodatkowego oświetlenia?
Dla roślin dostęp do światła jest niezbędny do życia. To właśnie dzięki niemu, w procesie fotosyntezy, woda i dwutlenek węgla przekształcają się w glukozę, czyli jeden z kluczowych składników odżywczych, pozwalających na wzrost rośliny. Składnikiem ubocznym tego procesu jest życiodajny tlen, pierwiastek tak ważny dla organizmów żywych.
W okresie jesienno-zimowym w naszym kraju niestety nie można liczyć na zbyt wiele światła naturalnego. Pogoda bywa kapryśna, a dzień staje się coraz krótszy. Co zatem zrobić, by uzupełnić światło słoneczne i dać roślinom szansę na lepszy wzrost również w tym czasie? Jeśli tylko istnieje taka szansa, można ustawić je przy południowo-wschodnich oknach. Oprócz tego, warto zainstalować w domu doświetlanie roślin zimą, co pomaga zniwelować niedobory światła dziennego, a co za tym idzie dostarczyć im wszystkich substancji potrzebnych do wzrostu.
Sposoby doświetlania roślin a barwa światła – światło czerwone i światło niebieskie
Aby rośliny w zimie mogły dobrze rosnąć, trzeba zadbać o prawidłowo dopasowane sztuczne oświetlenie. Niestety, zwykłe światło białe, nawet najbardziej zbliżone do światła słonecznego, nie wpływa korzystnie na rośliny doniczkowe.
Jak zatem powinno przebiegać doświetlanie roślin? Warto do tego wykorzystać specjalne produkty, emitujące:
-
światło czerwone,
-
światło niebieskie.
W zależności od wybranego rodzaju oświetlenia uzyskuje się nieco inne rezultaty. Wykorzystanie światła niebieskiego pobudza rozwój liści, a przy tym wyhamowuje wzrost pędów. Natomiast światło czerwone pobudza roślinę do intensywniejszego i dłuższego kwitnienia, a także wspiera zawiązywanie owoców, poprawiając przy tym ich smak.
Z tych też względów, należy odpowiednio dobrać typ oświetlenia do potrzeb konkretnej rośliny, by zapewnić jej jak najlepsze warunki.
Doświetlanie roślin LED – nowoczesne produkty uzupełniające niedobory światła słonecznego
Światło niebieskie i czerwone może być emitowane przez różne źródła światła, zainstalowane w rozmaitych oprawach. Najczęściej stosuje się lampy wiszące (doświetlanie dużych roślin lub wielu doniczek) oraz stojące (sztuczne oświetlenie dla małych roślin).
Doświetlanie roślin doniczkowych przeprowadza się najczęściej przy pomocy:
-
lamp sodowych (HPS),
-
lamp fluorescencyjnych (CFL),
-
lamp LED.
Lampy sodowe dostarczają światło zbliżone do światła dziennego. Równocześnie jednak emitują sporo ciepła, dlatego nie nadają się do wykorzystania przy wszystkich gatunkach roślin, a także wymagają dobrej wentylacji we wnętrzu.
Lampy do doświetlania roślin CFL są tanie, proste w obsłudze. Nie pobierają zbyt wiele energii elektrycznej. Nie zaliczają się przy tym jednak do najtrwalszych produktów, a przy tym nie gwarantują optymalnego wzrostu doświetlanym roślinom doniczkowym.
Lampy LED to najnowocześniejsze i najbardziej energooszczędne produkty do oświetlenia domu i doświetlania roślin. Dzięki nim da się zapewnić optymalne warunki przy znaczącym obniżeniu rachunków za oświetlenie. Rozwiązania są trwałe, wyróżniają się sporą żywotnością, znacznie przewyższającą inne rodzaje lamp, dostępne na rynku.
Lampy do doświetlania roślin ozdobnych i owocujących – praktyczne produkty i rozwiązania
Gdy w zimie rośliny w domu cierpią z powodu niedoboru światła słonecznego, warto je wspomóc, stosując proste i wygodne doświetlanie roślin ozdobnych. Wykorzystuje się do tego odpowiednie oprawy i źródła światła. Dzięki nim w warunkach domowych lub przy większych uprawach roślin przez cały rok da się zapewnić sadzonkom idealne oświetlenie do optymalnego wzrostu.
Zostaw komentarz