Feng shui – stwórz wnętrze, które sprzyja szczęściu…
Czy istnieje sposób na to, aby przyciągnąć do domu szczęście? Według wierzeń starożytnych Chińczyków dobrobyt, miłość i zdrowie można zapewnić sobie dzięki zastosowaniu we wnętrzach zasad feng shui. Tę wywodzącą się sprzed setek lat wiedzę stosuje się w aranżacjach mieszkań również współcześnie. Nie wiąże się z tym żadna religia ani tym bardziej magia. Chodzi tu o wierzenie, że na człowieka i jego otoczenie silnie oddziałuje energia chi. Poprzez odpowiednią aranżację wnętrza można modelować przepływ chi i zapewnić sobie szczęście w różnych sferach życia, bez nadmiernych starań w tym kierunku.
Zasady feng shui w praktyce
Słowa feng shui to w dosłownym tłumaczeniu „woda” i „wiatr”. Tak określa się sztukę planowania przestrzeni zewnętrznej i pomieszczeń. Jej celem jest osiągnięcie zgodności z naturą. Aranżacje wnętrz, w których zostały wprowadzone zasady feng shui, umożliwiają swobodny przepływ pozytywnej energii i sprzyjają zdrowiu, miłości i bogactwu. Co to oznacza w praktyce?
Wnętrze urządzone w zgodzie z zasadami feng shui cechuje się odpowiednio dobraną kolorystyką, oświetleniem oraz prawidłowo działającą wentylacją. Meble i dodatki powinny zostać ustawione w taki sposób, by energia chi mogła swobodnie opływać przestrzeń, zapewniając wszystkim domownikom szczęście i pomyślność.
Podstawą aranżacji zgodnie z zasadami feng shui jest tworzenie wnętrz harmonijnych i uporządkowanych. Nie może być mowy o pozostawieniu bałaganu czy elementów zakłócających układ. Nie są to jednak jedyne zasady, którymi należy się kierować.
Zadbaj o swoje szczęście
Zasady feng shui nakazują usunięcie z mieszkania wszystkich zbędnych i niechcianych przedmiotów. Oczyszczenie przestrzeni wpływa pozytywnie na przepływ energii oraz na mieszkańców. Konieczne jest także zadbanie o czyste powietrze (sprawna wentylacja, częste wietrzenie pomieszczeń) oraz odpowiednie światło, zarówno naturalne, jak i sztuczne. Istotne są duże przeszklenia, dające dostęp do światła słonecznego oraz dobrze doświetlające wnętrza lampy. Mieszkanie powinno być jasne i stwarzać wrażenie przestronnego.
Aranżację poszczególnych pomieszczeń można wykonać w oparciu o siatkę bagua. To energetyczna mapa, która po nałożeniu na plan mieszkania pokaże, które jego części odpowiadają za konkretne sfery życia mieszkańców. Zgodnie z zasadami feng shui siatka bagua dzieli dom na osiem równych części. Każda z nich wpływa na jedną z następujących sfer: kariera, wiedza i rozwój duchowy, rodzina, bogactwo i dobrobyt, sława i reputacja, miłość, dzieci i przyszłość, podróże i życzliwi ludzie.
Symbole szczęścia
Zasady feng shui wskazują symbole, które przyciągają do domu szczęście i bogactwo. Sprzyjają temu rozstawione w różnych częściach mieszkania figurki, talizmany, a nawet kwiaty odpowiednich gatunków. Przykładem jest miniaturowa fontanna, która powinna znaleźć się we wschodniej części domu. Symbolizuje stałe zmiany w życiu człowieka, a jej zadaniem jest wpływ na zwielokrotnienie dochodów mieszkańców. Podobne działanie ma pieniężna żaba. Figurka tego płaza z monetą w pyszczku może przynieść dostatek i bogactwo. Należy jednak pamiętać, by ustawić ją w kierunku wnętrza domu i koniecznie w innym pomieszczeniu niż łazienka i kuchnia.
Szczęście mogą przynieść także powieszone przy drzwiach wejściowych dzwoneczki, podkowa oraz uprawa określonych gatunków roślin. Warto zadbać o to, by w domu znalazł się aloes, bambus lub drzewko szczęścia (grubosz drzewiasty). Okrągłe i mięsiste liście roślin zrównoważą przepływającą przez dom energię.
Niepożądane efekty
A czy jest coś, czego zasady feng shui nakazują unikać? Zdecydowanie tak. W przypadku roślin będą to kaktusy i gatunki karłowate. Niekorzystnie oddziałują też brudne okna, kurz i bałagan, unieruchomione zegary oraz cieknące krany. Te ostatnie symbolizują uciekające z domu bogactwo. Działanie luster może być różne, w zależności od tego, gdzie zostaną powieszone. Ich zadaniem jest wzmacnianie pozytywnej energii, jeśli jednak odbija się w nich bałagan, będą zaburzać jej przepływ. Umieszczone w sypialni lustro, w którym widać postać leżącej osoby, może zaburzać spokojny sen. Zawieszone w przedpokoju, naprzeciw drzwi wejściowych, będzie odbijać wpływającą do domu energię i negatywnie oddziaływać na jej przepływ.
Absolutnie niedozwolone jest przechowywanie na wierzchu noży, nożyczek oraz innych ostrych przedmiotów. Ich niebezpieczne krawędzie wpływają niekorzystnie na energię. Warto zadbać natomiast o pojemne szafki, które pomieszczą nie tylko wszystkie noże, ale także inne sprzęty kuchenne.
Feng shui w mieszkaniu
Urządzenie mieszkania zgodnie z zasadami feng shui bardzo często jest zbieżne z tym, co dziś nazywamy ergonomią pomieszczeń. To wprowadzenie do domu ładu, harmonii oraz czystości. Sposób aranżacji należy uzależnić od przeznaczenia pomieszczeń oraz uwzględnić w nim siatkę bagua. Warto jednak pamiętać, że feng shui to przede wszystkim równowaga i swobodny przepływ energii. Wprowadzanie na siłę elementów zgodnych z tą sztuką, nawet jeśli nie pasują do wnętrza, może zaburzać chi i harmonię. Taka aranżacja nie tylko będzie niekorzystna, ale także niezgodna z feng shui.
W domowych przestrzeniach najlepiej sprawdzają się zamykane szafki i szafy. Wprowadzają do wnętrza ład i porządek. Pozwalają też ukryć negatywnie oddziałujące, ostre przedmioty. Niekorzystnie na aranżację wpływają natomiast otwarte, wiszące półki. Zakłócają harmonię i często powodują nadmierne zbieranie kurzu. W sypialni należy zadbać o to, by łóżko nie stało pomiędzy drzwiami a oknem, natomiast jeśli montujemy nad nim oświetlenie, powinno być lekkie i delikatne.
Przedpokój jest pomieszczeniem, przez które energia wchodzi do domu. Aby nie zakłócać jej przepływu, powinien być przestronny i uporządkowany. Odpowiedni wystrój przedpokoju będzie sprowadzać do domu szczęście i bogactwo. Warto unikać wieszania w widocznym miejscu kurtek i układania butów. Należy zadbać o dużą szafę, w której odzież znajdzie swoje miejsce.
Według filozofii feng shui kluczowa dla pomyślności domowników jest właściwa aranżacja łazienki. Szczególne znaczenie w tej sztuce ma bowiem woda, która symbolizuje szczęście, zdrowie i bogactwo. Bardzo ważny jest układ pomieszczenia. Najkorzystniejszy będzie taki, który pozwoli na oddzielenie strefy kąpielowej od toalety. Niekoniecznie musi to być ścianka działowa. Czasem wystarczy ustawić parawan albo duży kwiat doniczkowy.
Ogromne znaczenie ma również dobór kolorystyki oraz oświetlenia. Powinny przeważać w niej jasne, pastelowe barwy, które optycznie powiększą pomieszczenie. Dobrze jeśli w łazience jest okno, przez które może wpadać naturalne światło. Jako oświetlenie sztuczne doskonale sprawdzą się kinkiety oraz ledy w obudowie wanny. Oświetlenie główne o odpowiednim natężeniu pozwoli dobrze doświetlić łazienkę.
Zadbane wnętrza, w których zastosowano zasady feng shui, to nie tylko sposób na przyciągnięcie szczęścia, ale przede wszystkim miły dla oka i przyjazny dla użytkowników wystrój.
Zatrute strzały
Nawet jeśli zadbamy o odpowiednią aranżację w domu, pozytywną energię mogą zaburzać elementy znajdujące się poza nim. Prowadząca do domu w prostej linii ścieżka, która sprzyja nadmiernej prędkości energii chi, czy wycelowane w kierunku budynku ostre krawędzie to tylko nieliczne przykłady shars – zatrutych strzał. Te elementy niekorzystne mogą wpływać na pogorszenie jakości życia mieszkańców. Na co należy zwrócić szczególną uwagę?
Najbardziej oczywistym przykładem zatrutej strzały jest narożnik innego budynku skierowany w dom pod kątem 45 stopni. Taka strzała dosięga wszystkiego, co staje na jej drodze. Co można wtedy zrobić? Zasady feng shui głoszą, że zatrute strzały nie działają, jeśli nie są widoczne z okien domu. Warto więc posadzić roślinność, która zamaskuje zatrutą strzałę albo powiesić lustro, które odbije jej negatywną energię. Inne przykłady zatrutych strzał to znajdujące się obok domu anteny, słupy i szyldy reklamowe. Wprowadzają do otoczenia dysharmonię i zaburzają pozytywną energię.
Słowo podsumowania
Choć nie każdy wierzy w działanie zasad feng shui, warto zwrócić uwagę, że wiele z nich pokrywa się z tym, co współcześnie jest określane ergonomią i funkcjonalnością pomieszczeń – przestronne, jasne wnętrza; zamykane półki, które pomagają zachować ład i porządek jasne światło w łazience. Pod większością z tych zasad podpisują się również radiesteci. Niektórzy eksperci twierdzą, że sposób, w jaki otoczenie wpływa na ludzi, znany był również na ziemiach polskich już od dawna. Feng shui jest jedynie jednym ze sposobów przekazywania i realizowania tej wiedzy w praktyce.
1 Comment
Wood
Feng Shui ma wile ciekawych dekoracji i symboli, które chętnie umieszczę w swoim wnetrzu. WPis ciekawy, pełen inspiracji.