Industrialne wnętrze – praktyczna przestrzeń czy sztuka aranżacji wnętrz?
Inspirowane surowością opuszczonych fabryk i starych magazynów, przestronne, dobrze doświetlone. Industrialne wnętrza na dobre zagościły w polskich domach. Niepowtarzalny klimat, jaki tworzą, zdaje się odpowiadać wielu inwestorom. Jasne, przestronne pomieszczenia i surowe materiały, połączone z nowoczesnością współczesnych loftów, wprowadzają do wnętrz nutkę ekstrawagancji i elegancję.
Jak to się zaczęło?
Styl industrialny narodził się w Nowym Jorku w latach 50. ubiegłego wieku. W owym czasie za niewielkie kwoty oferowano do wynajęcia opuszczone pomieszczenia fabryczne, magazynowe i warsztaty. W latach 60. i 70. coraz liczniej zaczęli korzystać z tej możliwości nowojorscy artyści. Aranżowali pomieszczenia magazynowe i opuszczone fabryki na swoje pracownie i mieszkania. W ten sposób powstawały pierwsze lofty (loft ang. – strych, poddasze).
Choć industrialne wnętrza narodziły się z konieczności – potrzeby zagospodarowania pomieszczeń pofabrycznych – szybko stały się synonimem wolności, luksusu i ekstrawagancji. Niezwykłe wzornictwo do dziś jest kojarzone z nowoczesnością i dobrym gustem.
Przestrzeń i światło
Najważniejszymi cechami, które wyróżniają industrialny styl, są duże, otwarte przestrzenie i wysokie sufity. Nierzadko podłogę od stropu dzieli 4, a nawet 5 metrów. Prekursorzy tego stylu unikali dzielenia ścianami poszczególnych pomieszczeń, co potęgowało wrażenie przestronności. Rezygnowano też z wyraźnego wyodrębniania stref funkcjonalnych. W efekcie powstawał salon połączony z kuchnią i sypialnią, sypialnia przenikająca się z łazienką itd. Możliwości aranżacyjnego łączenia poszczególnych pomieszczeń mogą być różne. Najważniejsze jednak, by pomieszczenia były duże, przestronne i dawały poczucie nieskrępowanej wolności.
Duże przestrzenie łakną światła. Autentyczne, industrialne wnętrza powstały w starych pofabrycznych pomieszczeniach. Nic zatem dziwnego, że w naturalny sposób były wyposażone w ogromne okna sięgające nierzadko od podłogi do sufitu. Pozwalało to na wpuszczenie dużej ilości światła i dobre doświetlenie wnętrza. Te ogromne okna stały się cechą charakterystyczną stylu i jednym z najważniejszych elementów wystroju.
Typowo industrialne wnętrza wyróżnia brak dekoracji okiennych. Wieszanie firan po pierwsze ograniczyłoby ilość wpadającego do środka światła, po drugie nie do końca pasowałoby do charakteru wnętrza. We współczesnych loftach, gdy mieszkańcy chcą ukryć się przed wścibskim wzrokiem sąsiadów, umieszczają w oknach industrialne rolety lub żaluzje.
Duże industrialne wnętrza nie mogłyby istnieć bez rozbudowanego systemu sztucznego oświetlenia. O ile bowiem za dnia pomieszczenia dobrze doświetla wpadające przez okna światło dzienne, o tyle po zmroku przestrzeń muszą rozjaśnić lampy. Najczęściej spotyka się te wykonane z metalu lub aluminium. Są solidne, trwałe i dobrze komponują się z wnętrzem. Stylistyką muszą nawiązywać do pomieszczeń fabrycznych. Mogą zostać pomalowane na czarno lub pokazywać naturalną barwę materiału. W tej roli nierzadko zobaczymy lampę w kształcie odwróconej misy, popularną niegdyś „kwokę” lub niczym nieosłonięte żarówki wiszące na „gołych” kablach. Jako oświetlenie uzupełniające dobrze prezentują się lampy kreślarskie.
Dużą przestrzeń pomieszczenia doskonale podkreśla zastosowana kolorystyka. Optycznie powiększa wnętrze i daje wrażenie przestronności. Najczęściej spotkamy się ze ścianami w odcieniach czystej bieli i szarościach. Pozostałe obecne we wnętrzu barwy wynikają zwykle z naturalnych kolorów zastosowanych materiałów, mebli i dodatków.
Klimat wnętrza
Typowy klimat industrialnego wnętrza to plątanina kabli i rur oraz nieosłonięte elementy konstrukcyjne. Charakterystyczne są surowe, nieotynkowane ściany z widoczną cegłą lub betonem, stalowe belki i drewniane lub betonowe podłogi. Kluczowe jest eksponowanie we wnętrzu naturalnych materiałów, z których został wzniesiony budynek. Pozwala to na zachowanie jego duszy i niepowtarzalnego klimatu.
Co ciekawe, industrialne wnętrza, które z racji zastosowanych materiałów oraz chłodnej kolorystyki, powinny być zimne i surowe, często sprawiają wrażenie eleganckich, a nawet przytulnych. Dzieje się tak za sprawą pozostawionej na ścianie cegły oraz drewnianych elementów. Te dwie przeciwności – z jednej strony surowość wnętrza, a z drugiej wykorzystanie drewna i cegły – decydują o niepowtarzalnym klimacie pomieszczeń.
Wrażenie przestrzeni w industrialnych wnętrzach potęguje mała ilość mebli oraz dodatków. Te, które znalazły w nich swoje miejsce, cechuje prosta, niewyszukana forma. W roli dodatków doskonale sprawdza się zawieszona na ścianach wielkoformatowa grafika o tematyce urbanistycznej albo dzieło sztuki nowoczesnej.
Industrialne wnętrza są wyjątkowe pod wieloma względami, dlatego wprowadzone do nich meble również nie mogą być całkiem zwyczajne. Najczęściej są to przedmioty mające długą historię. Meble z duszą, które mogłyby niejedno opowiedzieć proste i oryginalne, doskonale pasują do takich wnętrz. Świetnie sprawdzą się metalowe szafki na ubrania, stoły warsztatowe, nadszarpnięte zębem czasu drewniane ławy, krzesła i szafki. Do industrialnych wnętrz nierzadko wprowadza się także samodzielnie wykonane meble z palet. W ten sposób można łatwo stworzyć komplet wypoczynkowy albo łóżko.
Kompletując wyposażenie, warto skorzystać z oryginalnych sprzętów pochodzących ze starych fabryk albo udać się na giełdę staroci. Takie miejsca często kryją wiele skarbów.
Zastosowane materiały
Wnętrza industrialne charakteryzują się surowymi murami, widocznymi elementami instalacji oraz wyposażeniem wzorowanym na starych fabrykach i magazynach. Industrialne wnętrzna powinny zatem nawiązywać do takich miejsc również pod względem zastosowanych materiałów, m.in. metalu. Znajdziemy go w meblach, dodatkach i lampach w stylu industrialnym.
Innym charakterystycznym materiałem jest cegła. Najlepiej jeśli jest to fragment naturalnego, ceglanego muru. Widoczne na nim drobne niedoskonałości, ubytki i przebarwienia są jak najbardziej pożądane. Niejednolita struktura ściany idealnie współgra z charakterem i wystrojem wnętrza.
Bardzo efektownym, stosowanym w industrialnych wnętrzach materiałem jest beton. Spotykamy go zarówno na podłodze, jak i na ścianach. Charakterystyczne dla tego typu wnętrz są też betonowe blaty. Warto pamiętać jednak, by nie przesadzać z ilością tego materiału i przełamać go inną kolorystyką, na przykład naturalną barwą drewnianych podłóg, ceglanych murów lub bielą ścian.
Beton nadaje wnętrzu surowego, a zarazem awangardowego wyglądu. Jest materiałem bardzo nowoczesnym, w znacznym stopniu decydującym o klimacie pomieszczenia. Może występować w postaci naturalnej lub z zatopionymi w nim kawałkami kamieni, szkła lub metalu.
Poza betonem, cegłą i metalem styl industrialny lubi stare drewno oraz szkło. Materiały pozostawione w swojej naturalnej postaci, nieotynkowane ściany, odsłonięte elementy konstrukcyjne budynku to jego typowe cechy.
W polskim stylu
Choć moda na industrialne wnętrza pojawiała się w Polsce stosunkowo późno, bo dopiero około lat 90. ubiegłego wieku, od czasu, kiedy tu zawitała, cieszy się niesłabnącą popularnością. Najszybciej przyjęła się w Łodzi, gdzie pozostało wiele pofabrycznych, niezagospodarowanych pomieszczeń. Pierwsze lofty powstały w pochodzącej z XIX wieku fabryce Karola Scheiblera.
Moda na industrialny styl szybko rozprzestrzeniła się także w innych miastach. Współcześnie jest wykorzystywana w aranżacji zarówno dużych, jak i niewielkich pomieszczeń. Choć charakterystyczne dla tego typu wnętrz są duże przestrzenie, paradoksalnie industrialny styl doskonale sprawdza się również w kawalerkach. Do pomieszczeń o niewielkim metrażu wprowadza wtedy wrażenie przestronności.
Choć w początkowym okresie industrialne wnętrza powstawały z konieczności, dziś stały się synonimem ekstrawagancji, luksusu i elegancji. Na aranżacje w tym stylu decydują się zarówno inwestorzy zajmujący lokale w typowym dla loftów budownictwie, jak i w nowo budowanych mieszkaniach. Wielu deweloperów, znając panujące na rynku trendy, decyduje się na taki układ pomieszczeń, który sprzyjać będzie aranżacji loftów.
Moda na industrialne wnętrza trwa i z pewnością trwać będzie jeszcze długo. Warto pamiętać jednak, że surowe pomieszczenia z prostymi w formie meblami nie są dla każdego. Dobrze poczują się w nich osoby stawiające na indywidualizm, wolność i niewyszukany styl wniesiony do wnętrza za pomocą naturalnych, surowych materiałów.
3 komentarze
Arkadiusz
Mi się najbardziej podobają wnętrza industrialne i loftowe, ponieważ są surowe i pełne "szorstkich" dodatków.
projektant
dużo przestrzeni i światła w tej kuchni, ciekawy i pomysłowy wystruj
Marek
Ogromna przestrzeń aż chce się ją zagospodarowac w nieco inny sposób pomimo to bardzo podoba się mnie i chętnie zagnieździłbym się w tym wnętrzu.