Jak dobrać rodzaj światła do domowych wnętrz?
Dobrze oświetlone wnętrze to przestrzeń funkcjonalna i wygodna. Aby uzyskać jednak optymalne warunki, spełniające wszystkie oczekiwania nawet najbardziej wymagających domowników, trzeba dobrze zaplanować całą instalację i wybrać odpowiednie źródła światła.
My wiemy, jak to zrobić sprawnie i tą wiedzą podzielimy się z Wami w dzisiejszym artykule.
Lampy do domowych wnętrz – wygoda, bezpieczeństwo i dekoracja
Prawidłowo zbudowana instalacja oświetleniowa spełnia równolegle kilka funkcji. Przede wszystkim oczywiście zapewnia wystarczającą ilość światła do przemieszczania się i wykonywania rozmaitych mniej lub bardziej precyzyjnych czynności.
Oznacza to, że planowanie instalacji oświetleniowej trzeba rozpocząć od dokładnego określenia miejsca każdego punktu świetlnego, aby lampy równomiernie doświetlały wnętrze i dawały komfort codziennego funkcjonowania.
Lampy odgrywają również istotną rolę jako dekoracja w przestrzeni domowej. Dlatego powinny być dopasowane do pozostałych elementów wystroju, tworząc z nimi przyjemną dla oka i spójną aranżację. Zazwyczaj nie powinno się ograniczać wyłącznie do jednej oprawy. Należy połączyć kilka lamp, w tym choćby lampy wiszące, kinkiety i oprawy stojące, by zbudować optymalne rozwiązanie.
Jak wybrać lampy do domowych pomieszczeń – krótki przewodnik
O czym jeszcze trzeba pamiętać? Przede wszystkim każde domowe pomieszczenie pełni nieco inną rolę. Dlatego należy zadbać o to, żeby oprawy i źródła światła odpowiadały potrzebom użytkowników w kuchni, salonie lub sypialni.
Na co warto zwrócić uwagę, żeby uzyskać dobry efekt i wybrać dobre lampy sufitowe, oświetlenie boczne i oprawy dekoracyjne?
Źródła światła – niech stanie się światło!
Podstawą są same źródła światła. Na rynku można znaleźć mocno zróżnicowane rozwiązania – od klasycznych żarówek, przez świetlówki, aż do nowoczesnych produktów LED.
Szczególnie te ostatnie cieszą się sporym zainteresowaniem klientów. Dlaczego? Źródła światła LED zmniejszają wykorzystanie energii elektrycznej, podnoszą komfort użytkowania, a w wielu przypadkach pozwalają na stosowanie ich w domowym systemie Smart House.
W przypadku każdego źródła światła należy zwrócić uwagę na jego natężenie. To parametr szczególnie kluczowy dla budowania funkcjonalności domowych wnętrz.
Podstawowe natężenie światła w domu, które pozwala na swobodne przemieszczanie się, to około 100 lx. Taka wartość wystarcza w zupełności do oświetlenia przedpokoju lub klatek schodowych. Stanowi również wartość bazową dla pozostałych przestrzeni.
W niektórych strefach wykonuje się także bardziej precyzyjne zadania, np. przygotowywanie posiłków w kuchni, home office w gabinecie lub odrabianie zadań domowych przy biurku w pokoju dziecięcym. Wówczas niezbędne jest wprowadzenie dodatkowych źródeł światła, o natężeniu ok. 500-600 lx. Wartość zależy od charakteru wykonywanych czynności.
Na co jeszcze powinno się zwracać uwagę podczas wybierania źródeł światła do różnych wnętrz? Ważny jest kolor światła. Podstawę oświetlenia stanowi światło neutralne (ok. 4000-4500 K). Dodatkowo stosuje się lampy, które dają światło ciepło białe (ok. 3500 K) lub zimno białe (6000-7000 K).
Jak dobrać temperaturę barwową? Światło ciepłe uspokaja i pozwala się zrelaksować. Stąd sprawdza się najlepiej w pomieszczeniach rekreacyjnych, na przykład w sypialni lub salonie. Z kolei światło zimne dodaje energii i wspomaga koncentrację, stąd stanowi idealne rozwiązanie do lampy na biurko lub nad blat kuchenny.
Typy opraw do różnych pomieszczeń domowych
Domowe wnętrza wymagają różnych typów opraw. Wpływa na to funkcjonalność oraz bieżące trendy. W przestronnych pomieszczeniach rekreacyjnych można pozwolić sobie na okazałe lampy wiszące. Ciekawie prezentują się żyrandole zawieszone nad zestawem mebli wypoczynkowych w salonie. Lampy wiszące bywają również używane jako oświetlenie wysp kuchennych lub strefy wypoczynku w salonie.
W niewielkich wnętrzach stawia się bardziej na oprawy praktyczne. Mogą to być lampy sufitowe lub kinkiety. Dużą popularnością we wszystkich typach pomieszczeń cieszą się oczka wpustowe, które spełniają rolę oświetlenia głównego, uzupełniającego lub dekoracyjnego. Ich funkcja zależy od rozmieszczenia i ilości zastosowanych opraw.
Lampy do wnętrz o podwyższonej wilgoci i z wysokim ryzykiem zachlapania wodą (np. kinkiety do łazienki lub na taras) muszą mieć dodatkowo wysoki stopień wodoszczelności. Warto w takich przestrzeniach stawiać na produkty wysokiej jakości, trwałe i odporne na działanie wody. To gwarancja komfortu użytkowania i bezpieczeństwa dla wszystkich użytkowników.
Styl opraw do domowych przestrzeni
W domowych pomieszczeniach używa się różnych opraw, tworzących całe systemy oświetleniowe. Najlepszym rozwiązaniem jest znalezienie kinkietów, lamp wiszących i stojących zbliżonych do siebie stylistycznie, pod względem kształtu, koloru i materiału, z którego zostały wykonane.
Możliwości jest naprawdę sporo. W naszej ofercie znajdują się lampy nowoczesne, skandynawskie, retro i industrialne, które dają odpowiednią ilość światła i przy tym pięknie wyglądają, wpisując się w światowe trendy wnętrzarskie.
Dzięki temu każdy jest w stanie dobrać idealne rozwiązanie dla siebie i swojego domu lub mieszkania. Trzeba tylko stworzyć dobry plan i wybrać właściwe lampy – z odpowiednimi źródłami światła, trwałe i wpisujące się w styl wnętrza. A takich w naszej ofercie znajdziecie naprawdę sporo.
1 Comment
PawełT
Tym, co początkowo zniechęcało konsumentów do inwestowania w oświetlenie LED, była jego stosunkowo wysoka cena, jednak wraz z systematycznym upowszechnianiem się LED-ów stawała się ona coraz niższa.