Jak oświetlić pokój bez okna – praktyczne wskazówki
Domowe wnętrza potrafią być bardzo zróżnicowane. Niektóre z nich są większe, inne nieco mniej przestronne. Część posiada olbrzymie przeszklenia, które zapewniają naturalny dostęp światła słonecznego. Inne natomiast nie mają nawet najmniejszego okienka i w całości opierają się na systemie sztucznego oświetlenia.
Jak doświetlić pokój, w którym nie ma okien? Jakich lamp użyć i co jeszcze można zrobić, by wprowadzić do wnętrza więcej światła? Kilka wskazówek przekażemy poniżej.
Jak oświetlić pokój bez okna – standardowe wnętrza bez przeszkleń
Wbrew pozorom brak naturalnego światła w domowych wnętrzach nie jest niczym wyjątkowych i dotyczy nawet najbardziej funkcjonalnego budownictwa współczesnego. Niejednokrotnie zdarza się, że nie możemy liczyć na przeszklenia w korytarzach, przedpokojach i na klatkach schodowych. Rzadziej oczywiście taka sytuacja pojawia się w przypadku pomieszczeń reprezentacyjno-rekreacyjnych, m.in. salonu, sypialni, jadalni, gdzie przeważnie architekci dbają jednak o to, by były okna, drzwi ogrodowo-balkonowe etc., dzięki którym do wnętrza wpada sporo światła naturalnego.
Nawet jednak w tych rodzajach wnętrz zdarza się, że dostęp promieni słonecznych jest mocno ograniczony lub wręcz niemożliwy. Wciąż jednak takie przestrzenie mogą być w pełni funkcjonalne – trzeba jednak zadbać o odpowiednią aranżację oraz właściwie dobrane oświetlenie sztuczne.
Wnętrza bez naturalnego światła – jak zaaranżować przestrzeń, jeśli w pomieszczeniu brakuje okna?
Jak urządzić pokój bez okien? Sposobów na to, by takie pomieszczenie stało się wygodną i przytulną przestrzenią jest naprawdę sporo. Podstawowym trikiem jest odpowiedni dobór kolorów ścian, mebli i dodatków. Ciemny pokój naprawdę nie potrzebuje bardzo ciemnego wystroju. Zamiast tego lepiej postawić na jasne kolory oraz powierzchnie odbijające światło (lustra, elementy wyposażenia i dodatków z chromowanych, wypolerowanych materiałów), co sprawia, że przestrzeń wydaje się optycznie większa.
Aranżację pokoju można również wzbogacić o symulację okna. Jak wywołać wrażenie obecności okna na gładkiej ścianie? Wystarczy zawiesić wzdłuż jednej ze ścian niezmiernie modne zasłony, które staną się ozdobą, ocieplą przestrzeń, a także wizualnie nieco powiększą przestrzeń.
Co więcej, jeśli w danym wnętrzu nie możemy liczyć na światło dzienne, zawsze można zadbać o to, by do pomieszczenia wpadało światło z innych pomieszczeń. Czasami da się zrezygnować z drzwi, pozostawiając samą framugę, by doświetlić pokój. Jeśli tylko pozwalają na to warunki techniczne budynku, można zdecydować się na wycięcie otworu, by stworzyć półprzezroczystą ścianę – luksfery znów są niezmiernie modne i ułatwiają wprowadzenie światła do wnętrz bez okien, w tym łazienek, przedpokojów, salonów, sypialni.
Doświetlenie ciemnego pokoju – idealne oprawy oświetleniowe
Jak rozjaśnić pokój bez okien? Jeśli nie możemy liczyć na promienie słoneczne, trzeba zatroszczyć się o to, by w danym pomieszczeniu zastosować odpowiednie oświetlenie sztuczne. W ramach wnętrza wykorzystuje się różne typy lamp, które mają służyć jako:
-
oświetlenie ogólne (lampy sufitowe lub wiszące),
-
oświetlenie zadaniowe (reflektory, lampy stojące, lampy natynkowe),
-
oświetlenie dekoracyjne (taśmy LED, oczka wpustowe, kinkiety).
Ich liczba, rodzaj i styl muszą być dopasowane do całościowej aranżacji pokoju. Ciemne pomieszczenie najczęściej potrzebuje jasnych opraw, które optycznie rozjaśnią przestrzeń, jak było w przypadku wyposażenia i dodatków. Powinny to być również elementy zapewniające odbłyski światła, co daje praktyczny i dekoracyjny efekt doświetlenia pokoju. W tej roli idealnie sprawdzają się żyrandole, lampy sufitowe i ścienne z rozmaitymi kryształkami w stylu klasycznym, glamour lub nowoczesnym.
Kluczem do sukcesu są rozwiązania o prostej formie, niepozbawione ozdobności, nieprzytłaczające nadmiernie przestrzeni, co ma kluczowe znaczenie zwłaszcza w przypadku małych wnętrz, szczególnie trudnych w aranżacji ze względu na brak otworu okiennego.
Jeśli zależy nam na tym, by stworzyć praktyczne i estetyczne doświetlenie pokoju, warto stosować żyrandole (designerskie produkty minimalistyczne, klasyczne, proste konstrukcje). Zamiast nich można również postawić na mniejsze oprawy, a zwłaszcza lampy na szynoprzewodach, co ułatwia optymalne rozjaśnienie całego ciemnego pomieszczenia.
Kropką nad „i” bywają produkty uzupełniające podstawowy system, jak oprawy stojące (lampki nocne w sypialni, doświetlenie kącika do rekreacji w salonie), lampy ścienne czy podświetlenie półek z pomocą niewielkich opraw wpustowych lub taśmy LED.
Kompleksowo przemyślane, spójne wizualnie i rozbudowane systemy lamp są w stanie zapewnić właściwe oświetlenie, dzięki czemu brak okna nie będzie aż tak uciążliwy.
Doświetlenie pomieszczeń bez okien – źródła światła
Jeśli chcemy skutecznie doświetlić pomieszczenia pozbawione okien, nie zapominajmy też o kwestii doboru źródeł światła. Bardzo przydatne bywają produkty LED, dzięki którym obniża się wysokość rachunków za oświetlenie, co ma olbrzymie znaczenie w pokoju bez okien, gdzie stale trzeba używać światła sztucznego.
Ponadto trzeba zwracać baczną uwagę na parametry oświetlenia. Najlepszą opcją są rozwiązania o temperaturze barwowej jak najbardziej zbliżonej do naturalnych promieni słonecznych. Warto zatem zdecydować się na to, by choć część lamp emitowała światło o temperaturze w okolicy 5000K, które odtwarza warunki w jasny, słoneczny dzień. Oprócz nich oczywiście można zdecydować się na rozwiązania o cieplejszej temperaturze, zwłaszcza w pomieszczeniach do wypoczynku, jak sypialnia czy salon.
Jak urządzić pokój bez okien i naturalnego światła – podsumowanie
Niedobór naturalnego światła we wnętrzu bywa bardzo kłopotliwy. Z jednej strony sprawia, że przestrzeń jest dość ponura, co negatywnie wpływa na nastrój użytkowników. Z drugiej takie pokoje potrafią być trudne do urządzenia i kłopotliwe pod względem funkcjonalnym – wymagają bowiem tego, by wprowadzić do nich perfekcyjnie dobrane, odpowiednie oświetlenie sztuczne.
Jak dobrze doświetlić pokój? Gdy mamy w domu pomieszczenia pozbawione okien, rozjaśnianie ich trzeba zacząć od właściwej aranżacji. Lepiej wybierać style minimalistyczne i rezygnować z nadmiaru przedmiotów. Podstawą powinny być jasne odcienie (jasne meble, ściany, dodatki). Niekiedy przydają się triki aranżacyjne pozwalające na imitowanie okna, ale także przeszklone drzwi i luksfery, wprowadzające do wnętrza światło z innych pomieszczeń.
Urządzenie pokoju bez okien wymaga użycia przemyślanych opraw oświetleniowych – jasnych, połyskujących, skutecznie doświetlających wszystkie ciemne zakamarki. Ich rozmieszczenie zależy od typu pokoju oraz potrzeb użytkowników. Najlepiej sprawdzą się produkty wyposażone w źródła światła imitujące promienie słoneczne w jasny dzień – wówczas z pomocą lamp jesteśmy w stanie stworzyć dobre warunki w każdym wnętrzu, bez względu na to, czy posiada ono okna, czy też nie.
Zostaw komentarz