Jak oświetlić salon – lampy do dużego pokoju dziennego
W pokoju dziennym każdego dnia spędzamy sporo czasu. Dlatego też powinna być to jedna z najlepiej zaaranżowanych przestrzeni w każdym domu lub mieszkaniu. Warto zadbać o to, by było w nim przytulnie, wygodnie i stylowo. Jednym z kluczowych elementów takiej aranżacji zazwyczaj staje się system oświetleniowy.
Jakie powinno być odpowiednie oświetlenie salonu? Dobór opraw zazwyczaj jest podyktowany upodobaniami estetycznymi użytkowników. Nie zapominajmy jednak o tym, że prawidłowo zbudowane oświetlenie do salonu musi być także dopasowane do wielkości pomieszczenia. Nawet bowiem w dużym salonie bez dobrego planu lampy nie będą spełniać swoich funkcji.
Jak zatem powinno wyglądać oświetlenie dużego pokoju dziennego? Jakich produktów użyć i gdzie je umieścić, by uzyskać optymalne rezultaty (oświetlenie ogólne i dodatkowe oświetlenie)? Czy lepiej postawić na lampy wiszące czy podłogowe? Tego dowiecie się z dalszej części tekstu.
Jak oświetlić pokój dzienny – do czego przydają się lampy w salonie?
Jak zaprojektować oświetlenie do pokoju dziennego? Jeśli szuka się idealnego sposobu na to, by oświetlić salon, trzeba zastanowić się na początek nad tym, do czego pomieszczenie jest tak naprawdę wykorzystywane. W zależności od jego funkcji, powinno się bowiem wybrać nieco inne oprawy (lampy sufitowe, stojące lub ścienne) oraz zadbać o odpowiednie rozplanowanie ich w przestrzeni. Warto zastosować zarówno mocniejsze punkty świetlne, jak i lampy dające delikatne światło. Taka aranżacja oświetlenia jest szczególnie praktyczna.
W wielu domach duży salon pełni przede wszystkim funkcję reprezentacyjną. To w nim przyjmuje się gości, organizuje spotkania towarzyskie. Oprócz tego często jest to miejsce do rekreacji dla całej rodziny. W pokoju dziennym odpoczywa się po całym dniu pracy, bawi z dziećmi, razem ogląda ulubione programy i filmy albo gra w gry.
Z tych też względów oświetlenie w salonie z jednej strony powinno zapewniać komfort i bezpieczeństwo wykonywania codziennych czynności, a z drugiej stanowić jedną z najważniejszych dekoracji przestrzeni, wpływającą na odbiór całego wnętrza.
Zatem jak oświetlić pokój dzienny? Krok pierwszy: planowanie trzeba zacząć od określenia indywidualnych potrzeb i oczekiwań.
Jak oświetlić salon – kompleksowe planowanie stylowego oświetlenia
Gdy już podejmie się decyzję, czy salon to bardziej miejsce rekreacyjno-wypoczynkowe, czy strefa do pracy lub też pokój, który w zależności od potrzeb chwili zmienia swoje przeznaczenie, wówczas należy kompleksowo zaplanować cały system oświetleniowy – rozpoczynając od głównej lampy sufitowej (oświetlenie ogólne, które rozjaśnia całe pomieszczenie), kończąc na mniejszych elementach dekoracyjnych, jak oczka wpustowe (ozdobne oświetlenie salonu w ramach np. sufitów podwieszanych).
Warto zrobić to od razu na etapie wykańczania lub remontowania pokoju dziennego. Dlaczego? Wówczas zyskuje się większą swobodę w doborze poszczególnych elementów i dopasowaniu ich do przestrzeni. Łatwiej też wykonać całą instalację oraz ukryć przewody, na przykład do lamp montowanych w suficie podwieszanym lub do oświetlenia podłogowego.
Nie zapominajmy także o tym, że wszystkie oprawy oświetleniowe powinny być spójne wizualnie oraz wpisywać się w całościową aranżację. Duża przestrzeń sprawia, że chętniej decydujemy się na okazałe, modne oprawy. Warto jednak sprawdzić, czy na pewno wszystkie elementy będą do siebie pasować i nie sprawią, że salon stanie się przytłaczający i mało przytulny.
Tak tworzy się miejsce o dużych walorach funkcjonalnych i estetycznych, które staje się prawdziwą wizytówką domu. Taki pokój dzienny jest naprawdę stylowy i wygodny.
Praktyczne oświetlenie salonu – najczęściej wybierane rodzaje opraw do dużego pokoju dziennego
Jak oświetlić salon, w którym ma się naprawdę sporo miejsca? Należy kierować się kilkoma wytycznymi. Przede wszystkim, gdy buduje się oświetlenie do salonu, warto podzielić je na strefy funkcjonalne i dopasować do nich konkretne oprawy pod względem rodzaju i kształtu.
Liczy się także wielkość lampy. Pamiętajmy bowiem, że zbyt małe oprawy w pokoju dziennym, nie dość, że są zupełnie niewidoczne, to na dodatek nie spełniają swoich funkcji. Podstawą dla doboru właściwych produktów oświetleniowych są proporcje. We wszystkim trzeba bowiem zachować umiar, kierować się względami praktycznymi i zdrowym rozsądkiem. Tak powstaje oświetlenie salonu, które zachwyca oraz buduje przyjazną dla użytkowników przestrzeń.
Kolejnym krokiem do tego, by dobrze oświetlić salon, jest znalezienie odpowiednich opraw.
Oświetlenie górne – klasyczne żyrandole w stylu glamour i lampy wiszące czy nowoczesne lampy sufitowe?
Podstawą każdego systemu są najczęściej lampy sufitowe lub lampa wisząca, które pozwalają na równomierne oświetlenie całego wnętrza. Można skorzystać z kilku rozproszonych opraw lub jednej dużej – wszystko zależy od specyfiki pokoju dziennego oraz upodobań użytkowników.
Jeśli szuka się sposobu na to, jak oświetlić salon o szczególnie dużym metrażu, rozwiązaniem może się okazać efektowna lampa wisząca. Bywa to klasyczny żyrandol albo nowoczesna lampa designerska – wszystko zależy od wybranego stylu aranżacyjnego w pokoju dziennym.
Z drugiej strony nawet w dużych salonach lampa sufitowa potrafi się okazać dobrym rozwiązaniem. Zwłaszcza gdy postawi się na bardziej rozbudowane i dekoracyjne modele, których spory wybór można znaleźć na naszej stronie. Takie produkty, dopasowane do tego, jaki mamy wystrój salonu, sprawdzają się zarówno we wnętrzach w stylu skandynawskim (lampy wyposażone w materiałowe abażury), w stylu klasycznym (lampy ze szklanymi kloszami), jak i glamour (chrom i kryształki).
Coraz większą popularnością cieszą się obecnie oświetlenie szynowe (systemy szynowe) – to zestaw lamp wiszących lub reflektorów na wspólnej listwie. Są wygodne w montażu i pozwalają na szybką zmianę warunków. Przydaje się to do oświetlenia ogólnego i strefowego, zadaniowego czy dekoracyjnego (np. punktowo podświetlone dzieła sztuki) – również w salonach z aneksem kuchennym.
Nastrojowe oświetlenie ścienne – stylowe kinkiety i oczka wpustowe do salonu
Jak dobrać oświetlenie w pokoju dziennym? Salon powinien być przytulny i nastrojowy. Dlatego, jeśli tylko pozwala na to przestrzeń, warto rozważyć zamontowanie w nim oświetlenia bocznego. Najczęściej są to niewielkie oczka wpustowe i kinkiety, nawiązujące wizualnie do stylu, w którym utrzymano lampy wiszące i lampy sufitowe.
Takie oprawy przydają się zwłaszcza wieczorową porą, gdy pragnie się stworzyć nastrojowy klimat we wnętrzu, bez konieczności włączania oświetlenia głównego. Nowoczesne kinkiety mogą też posłużyć do efektownego podświetlenia dekoracji na ścianach, w tym zdjęć i obrazów. Wówczas wykorzystuje się je jako ciekawe oświetlenie ozdobne. Używa się ich również do subtelnego doświetlenia, którego potrzebuje strefa wypoczynkowa do oglądania telewizji (w tym miejscu niekiedy zastępuje je lampa podłogowa).
Praktyczne oświetlenie zadaniowe – nowoczesne lampy podłogowe i nie tylko w aranżacji salonu
Jeśli szukamy sposobu na to, jak oświetlić salon, nie można zapominać o lampach zadaniowych. W pokojach dziennych najczęściej są to lampy podłogowe, ustawiane w pobliżu zestawu mebli wypoczynkowych. Dzięki nim można przyjemnie spędzić czas na lekturze albo innych zajęciach.
Pokój dzienny, który bywa wykorzystywany także do celów zawodowych, warto dodatkowy wyposażyć w inne oprawy, na przykład lampy stołowe, które pozwalają na wygodną i bezpieczną dla wzroku pracę. Dzięki lampom zadaniowym oświetlenie salonu staje się jeszcze praktyczniejsze.
Lampy dekoracyjne – modne oświetlenie dużego salonu
Projektując oświetlenie do salonu, warto zadbać o to, by znalazły się w nim oprawy wpisujące się w założenia konkretnej aranżacji wnętrz. Oprócz klasycznych produktów (lampa sufitowa, lampa wisząca, lampy stojące), wspomnianych powyżej, które spełniają konkretne role praktyczne, można także zastosować efektowne oświetlenie dekoracyjne.
Jak oświetlić pokój modnie i stylowo? Aranżacje oświetlenia salonu wymagają dobrego planowania. Rozwiązań jest naprawdę wiele i łatwo znaleźć produkty do większości popularnych aranżacji.
Ciekawą opcją jest choćby nowoczesne oświetlenie meblowe, wykonane przy pomocy oczek wpustowych lub praktycznej taśmy LED, która świetnie sprawdza się również do podświetlenia sufitu lub telewizora. Dużą sympatią użytkowników w ostatnim czasie cieszy się efektowne oświetlenie LED liniowe, montowane w podłodze w nowoczesnym salonie. W tym przypadku listwy LED umieszcza się w specjalnych profilach między elementami parkietu lub płytkami ceramicznymi.
Co jeszcze można zrobić w ramach aranżacji wnętrza, by dekoracyjnie oświetlić pokój dzienny? Oczka wpustowe stosuje się jako oświetlenie punktowe do podświetlania mebli lub przedmiotów dekoracyjnych. Dzięki nim dopełnia się aranżację i tworzy przytulny nastrój we wnętrzu.
Jak dobrać rodzaj żarówki i barwę światła, by prawidłowo oświetlić salon?
Na dobre oświetlenie salonu składa się także kwestia doboru odpowiednich źródeł światła. Jak zatem oświetlić duży salon?
Najlepiej zdecydować się na produkty LED, wyróżniające się wysoką energooszczędnością i żywotnością, przewyższającą tradycyjne żarówki – w wariancie klasycznym lub dekoracyjnym. Technologia pozwala nie tylko na wprowadzenie oszczędności w budżecie, ale też wygodniejsze sterowanie oświetleniem, choćby za pośrednictwem aplikacji mobilnej.
Jak oświetlić pokój? Najlepiej zdecydować się na rozwiązania pozwalające uzyskać efekt jak najbardziej zbliżony do światła naturalnego. Gwarantuje to swobodne korzystanie z pomieszczenia i pomaga stworzyć optymalne warunki do działania.
Oprócz tego, w strefie przeznaczonej do rekreacji warto wprowadzić produkty dające światło rozproszone, najlepiej ciepło białe. Taki kolor światła sprzyja bowiem odprężeniu i wyciszeniu, co przydaje się zwłaszcza przed snem. W tej roli idealnie sprawdzają się lampy podłogowe lub lampy ścienne (światło punktowe lub rozproszone światło). Dzięki użyciu dobrej barwy światła oraz temu, że stosuje się skuteczne połączenie światła pośredniego dekoracyjnego z innymi produktami, oświetlenie w salonie staje się bardziej klimatyczne.
Jeśli salon bywa używany do pracy, powinna się w nim znaleźć także przynajmniej jedna lampa podłogowa lub stołowa emitująca światło zimno białe. Tak zaplanowane oświetlenie zwiększa funkcjonalność przestrzeni.
Oświetlenie sufitowe, lampy ścienne i efektowne rozwiązania dekoracyjne – jak oświetlić pokój dzienny?
Wybierając oświetlenie do dużego salonu, trzeba wziąć pod uwagę funkcjonalność i kształt pomieszczenia, a także przyzwyczajenia i potrzeby użytkowników. Wówczas da się dobrać idealne oprawy (lampę wiszącą, stojącą czy ścienną) oraz źródła światła, dzięki którym wnętrze nabiera klimatu, a przy tym salon jest w pełni bezpieczny i naprawdę wygodny. To wszystko da się osiągnąć z pomocą oświetlenia. Warto stawiać na zróżnicowanie i wybrać takie rozwiązania, jak lampa sufitowa lub lampa wisząca, lampy ścienne, a nawet taśmy LED – wpisujące się w całościową aranżację. Spory wybór lamp znajdziecie na naszej stronie.
Zostaw komentarz