Jak stworzyć modne i funkcjonalne podświetlenie schodów?
Klatka schodowa to przestrzeń newralgiczna. Zazwyczaj zwraca się uwagę na jej funkcjonalność, pomijając kwestię dekoracyjną. A to poważne niedopatrzenie. Klatka schodowa powinna łączyć obie role i stawać się integralną częścią stylowej aranżacji domu lub wielopoziomowego mieszkania.
Dziś chcielibyśmy się skupić na najmodniejszych rozwiązaniach, służących jako podświetlenie schodów. Jedni proponują tradycyjne lampy, inni sugerują nowoczesne i minimalistyczne oprawy LED. Które produkty warto wprowadzić do naszych domowych instalacji świetlnych, żeby spełniały swoją funkcję należycie, a przy tym były ciekawe wizualnie?
Do czego jest potrzebne oświetlenie schodów?
Na oświetlenie klatek schodowych składa się zazwyczaj kilka różnych elementów. Można wśród nich wyróżnić:
- podświetlenie schodów, przede wszystkim samych stopni,
- oświetlenie ścian,
- sufitowa lampa główna.
Oświetlenie schodów buduje się warstwowo, jak w każdym innym pomieszczeniu. W skład całego systemu wchodzi oczywiście oświetlenie główne, punktowe i dekoracyjne.
Oświetlenie główne, czyli zazwyczaj lampy wiszące, pozwala na bezpieczne przemieszczanie się oraz wchodzenie po schodach, bez każdorazowego potykania się na poszczególnych stopniach. Światło punktowe pozwala na podświetlenie schodów lub samych ścian – rozjaśnia przestrzeń, podnosi komfort i bezpieczeństwo jej użytkowania. Równocześnie odpowiednio dobrane lampy sprawiają, że przestrzeń nabiera mocno dekoracyjnego charakteru.
Tradycyjne rozwiązania – klasyczne oświetlenie schodów
Od lat w ramach klatek schodowych stosuje się różne produkty oświetleniowe, które spełniają wszystkie podstawowe funkcje w tej przestrzeni. Przede wszystkim, na klatkach schodowych muszą znaleźć się sufitowe plafony lub lampy wiszące, pozwalające na ogólne oświetlenie całego wnętrza, bez pozostawiania stref cienia.
Co ciekawe, obecny sezon przyniósł powrót mody na żyrandole. Nie muszą one już przybierać wyłącznie tradycyjnych form, z dużą ilością złoceń i kryształków. Nowoczesne konstrukcje mogą być minimalistyczne i oszczędne, przyciągając wzrok ciekawym materiałem oraz mistrzostwem wykonania. Z naszej oferty można wymienić choćby żyrandol Azzardo Snake, występujący w czterech różnych wariantach kolorystycznych, dzięki czemu z łatwością wpisuje się w każdą aranżację.
Zanim zamontujemy jednak lampę wiszącą na schodach, weźmy pod uwagę fakt, że przestrzeń ciągu komunikacyjnego musi pozostać drożna. Żyrandol powinien znaleźć się zatem obok lub na tyle wysoko, aby nikt nie zawadził o niego głową.
Odpowiednio zbudowane oświetlenie schodów, to jednak nie tylko lampy wiszące, ale także szereg oczek wpustowych oraz kinkietów, które doświetlają ściany i przestrzenie przy stopniach. Zwiększają funkcjonalność, a także pozwalają na doświetlenie stopni, wyróżnienie dzieł sztuki lub przedmiotów ozdobnych na ścianach.
Nie można również zapominać, że w ramach domowej instalacji wprowadza się też szereg udogodnień.
Do tradycyjnego schodowego włącznika światła, można zastosować na przykład czujniki ruchu. Pozwalają one na optymalizację zużycia prądu, a także zwiększają komfort użytkowania całej przestrzeni. Nie musimy już bowiem szukać włącznika w ciemności.
Czujnik ruchu, domyślając się naszej obecności, uruchamia odpowiednie oświetlenie schodów. Dzięki temu bezpiecznie pokonujemy wszystkie stopnie. Analogicznie, gdy przez określony przez nas wcześniej czas, czujnik ruchu nie wykrywa żadnej aktywności w danej przestrzeni, wówczas automatycznie wyłącza oświetlenie, oszczędzając dla nas energię elektryczną.
Oświetlenie schodowe LED – nie tylko niższe rachunki
Coraz chętniej w różnych przestrzeniach domu stosuje się oświetlenie LED. Wydaje się ono wręcz stworzone do praktycznego i energooszczędnego oświetlenia klatki schodowej. Jakie produkty można zastosować?
Do najczęściej używanych rozwiązań zalicza się: taśmy LED oraz żarówki LED. Spełniają one rolę oświetlenia głównego, punktowego i dekoracyjnego.
Jakie są zalety technologii LED? Przede wszystkim oświetlenie LED wyróżnia olbrzymia energooszczędność – pobór mocy jest zdecydowanie niższy niż w przypadku tradycyjnych żarówek. Na ograniczenie wydatków wpływa również wydajność produktów – wysokiej klasy artykuły, renomowanych producentów, świecą nawet przez 30 000 godzin, co w sumie daje ponad 2 lata nieustannej pracy.
Każdy produkt oświetleniowy, działający w oparciu o technologię LED, niemal całą pozyskiwaną energię przetwarza wyłącznie na światło. Diody się nie nagrzewają, nie dochodzi zatem do niepotrzebnych strat. Oświetlenie, korzystające z tych rozwiązań, umożliwia również emisję światła w niemal wszystkich barwach, o wysokim nasyceniu i wyrazistości.
Zarówno oświetleniowe oprawy LED, jak i taśmy są odporne na wstrząsy i niekorzystne warunki atmosferyczne, w tym wysoki poziom wilgoci. Można zatem umieszczać je nawet w zewnętrznych klatkach schodowych.
Jakie są ograniczenia, gdy stosujemy oświetlenie schodowe LED? Każdy z produktów, jak taśmy LED oraz wszelkie oprawy LED, które używamy jako np. kinkiety lub lampy wiszące do klatek schodowych, jest mało odporny na problemy z zasilaniem, a w szczególności na tak zwane przepięcia. Warto mieć to w pamięci, kiedy budujemy oświetlenie schodów.
Osoby lubiące nowoczesne technologie, wprowadzające dodatkowy komfort, mogą zamontować czujniki ruchu razem z oświetleniem LED.
Jakie są rodzaje oświetlenia LED na klatkach schodowych?
Do najczęściej stosowanych form, które może przybierać oświetlenie schodowe, należą taśmy LED. Zazwyczaj służą do podświetlania poszczególnych stopni. Dzięki nim schody wyglądają niezmiernie dekoracyjnie, a przy tym stają się zdecydowanie bardziej bezpieczne.
Taśmy LED mogą również pojawiać się na ścianach, jako podświetlenie okien, nisz i elementów dekoracyjnych, na przykład obrazów, plakatów lub zdjęć. Niekiedy montuje się je na suficie, jako ozdobny dodatek do lampy wiszącej.
Oprócz taśmy LED, nowoczesna technologia może być także użyta do oczek wpustowych, które montuje się tuż nad poziomem stopni. Dzięki temu każdy z nich jest dokładnie widoczny, a my jesteśmy w pełni bezpieczni.
Najmodniejsze rozwiązania oświetleniowe na klatce schodowej
Wydawać by się mogło, że schody nie wymagają specjalnej atencji. Wprost przeciwnie. Coraz częściej ich aranżacja zaprząta głowę dekoratorów wnętrz oraz architektów. Ma niezmiennie łączyć bezpieczeństwo z dekoracyjnością. Jakie są najnowsze trendy, dotyczące schodów?
W nowoczesnych i industrialnych przestrzeniach, szczególnie dobrze sprawdzają się minimalistyczne rozwiązania, zwłaszcza proste i geometryczne oprawy LED. Klatki schodowe w modnym obecnie stylu art déco, najlepiej się prezentują, jeśli zastosujemy centralnie umieszczony żyrandol z mosiądzu i szkła, a na ścianach zawiesimy ozdobne kinkiety z tych samych materiałów.
Z kolei, klasyczne wnętrza bez trudu łączą wyżej opisane elementy, tworząc aranżacje dopasowane do indywidualnego gustu domowników.
Oświetlenie schodów LED i nie tylko na miarę naszych potrzeb
Współcześnie dostrzegamy konieczność kompleksowego traktowania aranżacji całego domu, w tym również klatek schodowych. Pozwala to na tworzenie nie tylko bezpiecznych ciągów komunikacyjnych, ale również spójnego i stylowego pomieszczenia, które otwiera się na wszystkie inne przestrzenie domowe, stanowiąc łącznik między nimi a światem zewnętrznym. Zadbajmy zatem, żeby ten element zawsze był funkcjonalny, oszczędny i prezentował się jak najlepiej.
2 komentarze
dom na głowie
Wpis inspirujący. Ważna sprawa podświetlenie schodów, bo o nieprzewidzianą sytuację nie problem.
smartLEDs.pl
Ciekawy artykuł o oświetleniu schodów. Trendem są także efekty dynamiczne przy zapalaniu i gaszeniu oświetlenia schodowego, połączone z automatyką ruchu. Stopnie mogą kolejno i płynnie rozpalać się przy wchodzeniu na schody.