Jak wykorzystać elementy w stylu boho i globalnego nomady do zbudowania przytulnej przestrzeni w domu?
Chłód na zewnątrz zaczyna nam powoli doskwierać. Gdy pogoda staje się coraz bardziej przejmująca i nieprzyjemna chętnie kryjemy się w ciepłych i przyjaznych wnętrzach, które zachęcają do spędzania w nich, jak najwięcej czasu.
Aby przestrzeń była prawdziwie przytulna, trzeba zastosować szereg sprawdzonych metod i porad wnętrzarskich, które świetnie realizuje styl boho w domu i mieszkaniu.
Na czym warto się skupić, żeby wnętrza nabrały charakteru, były modne a przy tym komfortowe i przyjazne dla użytkowników? Czy stawiać na nowe wyposażenie, czy może praktyczniejsze będą same dodatki? Jeśli chcecie znaleźć inspiracje i pomysły, zachęcamy do lektury dzisiejszego artykułu.
Styl boho we wnętrzach – ciepło i atmosfera ponad wszystko
Styl boho oraz wywodzący się od niego nurt zdobywający coraz większą popularność, czyli globalny nomada, to dwie tendencje wprost stworzone do budowania przytulnych aranżacji w dobrym guście. W obu przypadkach w centrum każdej przestrzeni znajduje się człowiek i jego potrzeby. Dzięki temu, wnętrza stają się przyjazne, a my aż chcemy spędzać w nich każdą wolną chwilę na relaksie, regeneracji siły czy spotkaniach ze znajomymi.
Szczególnie styl globalnego nomady stosuje maksymalną eklektyczność wyposażenia, w tym również rozmaite dodatki i dekoracje boho, ale też elementy modern vintage, stylu skandynawskiego i klasycznego. To wszystko wzbogaca dużą ilością akcesoriów i pamiątek, które pokazują prawdziwy charakter domu i zamieszkujących go osób.
Jeśli chcemy stworzyć szczególnie przytulne wnętrze boho, w którym każdy będzie się czuł jak w domu, warto stosować się do sprawdzonych zasad. Poniżej zamieszczamy kilka z nich jako wsparcie w budowaniu indywidualnej i ciepłej przestrzeni do codziennego funkcjonowania.
Inspiracje na wnętrze w stylu boho – przedmioty, dodatki i dekoracje, które budują przytulność
Podstawową cechą wszystkich przytulnych przestrzeni jest zapewnienie maksymalnego komfortu i wygody do relaksu i wypełniania codziennych obowiazków. Pod tym względem protoplastą dla boho i nomady jest styl skandynawski. Meble są proste, ale wygodne, bez nadmiaru niepotrzebnych dekoracji.
Charakter przestrzeni tworzą jednak dodatki, które powodują, że wnętrze staje się skrajnie przyjazne i spójne wizualnie. Dzięki nim, czujemy się dobrze i chcemy pozostawać w takim pomieszczeniu jak najdłużej.
Oświetlenie w roli głównej, czyli jak stworzyć przytulną aranżację światłem?
Nie możemy zapominać, że głównym elementem aranżacji, który wpływa na odbiór przestrzeni jest oczywiście światło. Lampy boho powinny być wykonane z naturalnych surowców, jak drewno, metal i szkło.
Jeśli zależy nam na stworzeniu przyjemnego i przytulnego wnętrza, powinniśmy postawić w głównej mierze na lampy, dające rozproszone światło o barwie ciepłobiałej. Świetnie w tej roli sprawdzają się produkty z tekstylnymi abażurami, jak rodzina lamp Zyta lub subtelna i delikatna lampa Penelopa Table, którą wyróżnia prosty i minimalistyczny styl, nie pozbawiony dozy dekoracyjności.
Ponieważ w większości domowych przestrzeni zazwyczaj wykonujemy wiele różnych czynności, warto postawić na dywersyfikację produktów oświetleniowych i zbudowanie spójnego systemu oświetleniowego, dopasowującego rodzaj światła do aktualnych potrzeb.
Niezmiernie przydatne okazują się lampy z opcją regulacji natężenia światła lub produkty wpisane w inteligentny system Smart House, pozwalający na tworzenie i zapisywanie funkcjonalnych scen świetlnych.
Kolory – neutralność kluczem do sukcesu
Przytulność we wnętrzu to także zastosowanie odpowiednich barw. We wnętrzach w stylu boho lub globalnego nomady stawia się najczęściej na kolory neutralne, uzupełnione jedną lub dwiema dominującymi barwami, które stanowią klucz do aranżacji.
Mogą to być intensywne kolory, jak czerwień, żółć albo niezmiernie modne w tym sezonie butelkowa zieleń i fiolety, które zdobią pojedyncze dekoracje i dodatki.
Pamiętajmy, że przytulność przestrzeni do wypoczynku najlepiej budować z pomocą w barw jasnych i ciepłych, uzupełnionych tylko pojedynczymi akcesoriami w zdecydowanych, ciemnych kolorach.
Tekstylia w roli dodatków – tkaniny do budowania wnętrza w stylu boho i nie tylko
Na jakość wypoczynku i komfort wnętrza wpływają także odpowiednie tkaniny. W omawianych stylach eklektycznych najczęściej są to wszechobecne poduszki na meble, dywany oraz grube zasłony, wykonane z naturalnych tkanin. Ocieplają fizycznie przestrzeń, przeciwdziałając stracie ciepła oraz pozwalają odczuwać dane wnętrze jako bardziej przytulne.
W aranżacjach w stylu boho, lub nomady, często występują gładkie tkaniny skontrastowane z pojedynczymi akcentami w geometryczne wzory w czerni i bieli. Daje to przyjemne dla oka efekty kompozycyjne i ciekawy sposób na budowanie spójnej i wyrazistej przestrzeni.
Natura – przyroda, która tworzy dom
Wykorzystanie żywych roślin we wnętrzach w roli efektownych dodatków to jeden z najważniejszych trendów tego sezonu. Sprawdza się także w stylu boho. Rośliny zielne, kwiaty, a nawet mchy, które stosuje się do dekoracji lub jako element wykończenia wnętrza i mebli, sprawiają, że czujemy się w przestrzeni niemal jak na łonie natury, bez względu na to, czy mieszkamy poza miastem, czy w centrum betonowej dżungli. Dom staje się naturalnym przedłużeniem ogrodu.
Globalny nomada i styl boho w mieszkaniu – ciepło i przytulność dla każdego
Boho i wszystkie pochodzące od niego tendencje to prosty sposób na wprowadzenie przytulności i przyjemnej atmosfery do domowego zacisza. Inspiracje można czerpać z różnych źródeł, gdyż w tym stylu nie ma ścisłych restrykcyjnych norm, dominuje za to swoboda i indywidualność. Każdy może budować wnętrze według własnego gustu oraz indywidualnych emocji lub wspomnień.
Zatem bawmy się przestrzenią, dobierajmy wygodne meble, stawiajmy na kolor i dodatki, żeby stworzyć ciekawą aranżację. Grunt to czuć się dobrze w swojej prywatnej twierdzy i sprawić, że nasi goście zawsze będą chcieli do nas wracać, wiedząc, że są mile widziani.
1 Comment
Dobrogoszcz
faktycznie przytulnie, aż chce się zamieszkać. WPis bardzo dobry, dlatego wysoka ocena: 5 gwiazdek.