Jak wykorzystać nowy Kolor Roku Pantone w modnym wnętrzu?
Skończyło się całoroczne panowanie chłodnych i głębokich fioletów. Na początku grudnia został ogłoszony kolor Pantone, który będzie dominującym trendem w 2019 roku. Tym razem towarzyszyć nam będzie Living Coral. Jak wykorzystać ten kolor najlepiej w Waszych wnętrzach i jak dobrać do niego odpowiednie oświetlenie?
System Pantone i Pantone Color of the Year
Od roku 1963, gdy stworzono system standaryzacji kolorów Pantone, zyskał on olbrzymie znaczenie w świecie druku. Obok skali CMYK i RGB pozostaje najważniejszym sposobem opisu kolorów wykorzystywanych w projektach graficznych, drukarskich, tekstylnych, artystycznych i wnętrzarskich na całym świecie.
W 2000 roku Pantone Color Institute powołał do życia rodzaj corocznego projektu, który ma wyłonić kolor nadchodzącego sezonu. Podczas jego wyboru są brane pod uwagę najróżniejsze kryteria i środowiska: od mody, przez marketing i social media, aż po sztukę, architekturę, a nawet politykę. Coroczny plebiscyt przykuwa uwagę całego świata i kształtuje trendy oraz pomysły projektantów z różnych kontynentów.
Co wnosi Living Coral do wnętrz?
Musimy przyznać, że nowy kolor Pantone to niesamowity powiew świeżości i przytulnego ciepła dla wnętrz każdego domu. O ile wyraziste odcienie Ultra Violet z zeszłego sezonu, budowały wnętrza charakterne i mocne, ale dosyć ciemne, o tyle subtelny koral pozwala na zabawę przestrzenią i wprowadzenie do niej sporej dawki światła. A przy tym jest naprawdę uniwersalny. Wpisze się w kobiece stosy poduszek na salonowej sofie oraz wnętrze typowo męskiej kawalerki.
Koral i co więcej, czyli jakie kolory dogadają się z nowym trendem?
Living coral jest wibrujący i intensywny, dlatego najlepiej komponuje się z prostym designem, gdzie stanowi element dominujący – samodzielnie lub z drugim kolorem. Pozostałe wyposażenie najlepiej wówczas utrzymać w stonowanej bieli, czerni lub beżach. Światowej sławy projektanci włączyli go już do swych realizacji.
Z chęcią zestawiają go z intensywnymi turkusami, zieleniami lub błękitami. Można postawić na jeden, mocny akcent – np. wyrazistą ścianę w modnym odcieniu lub soczystą sofę, która będzie zachęcać do spędzania na niej leniwych chwil. Inne sugestie mówią o zachowaniu wprost odwrotnym – niech cały projekt wypełniają różne gradacje odcieni ciepłego koralu – od delikatnych pasteli na ścianach, przez elementy oświetlenia, aż po miękkie poduszki na kanapie. Kolor doda życia i światła, nawet w ciemnej, monochromatycznej przestrzeni.
Tak soczysty kolor sam w sobie jest dekoracyjny, dlatego bardzo lubi prosty design, również w przypadku oświetlenia. Idealne będą geometryczne klosze i abażury wielu produktów, które w ostatnim roku cieszyły się olbrzymim zainteresowaniem klientów naszego sklepu. Co polecają styliści w przypadku nowego trendu? Królować powinna skrajnie geometryczna prostota jasnej bryły, podkreślona głównie przez kolor wnętrza. Perfekcyjnie będą pasować produkty takie, jak lampy Azzardo Natalia lub Pires.
Ciepłe jak Living Coral?
Kolor Pantone na rok 2019 rozświetla i przykuwa uwagę, równocześnie ocieplając wnętrze i tworząc przyjemną atmosferę w domowych pieleszach. Dlatego, żeby w pełni wykorzystać ten efekt, warto dobrać do niego właściwe światło. Ociepleniu wnętrza i podkreśleniu wybranej gamy barwnej posłuży światło ciepłobiałe, lekko rozproszone w przestrzeni. Niektórzy projektanci oprócz typowych białych kloszy, zdecydowali się na barwne materiały takie, jak te użyte w naszej lampie Azzardo Capo. Odważniejsi mogą nawet pokusić się o niesamowity odcień miedzi, który oferuje Azzardo Buzz.
Z czego to jest zrobione, czyli jakie materiały dobrać do koloru koralowego?
Living Coral zyskał już olbrzymią popularność w realizacjach w Stanach Zjednoczonych oraz w basenie Morza Śródziemnego. To regiony kochające światło i z chęcią wprowadzające je do aranżacji.
Pozostaje pytanie: „Z jakimi materiałami najlepiej komponuje się intensywny koral?”. Ponownie wracamy do omawianej wcześniej prostoty. Nowy kolor świetnie sprawdza się w zestawieniu z naturalnym drewnem, błyszczącymi metalami (również kolorowymi) oraz marmurem, który powrócił jako dodatek jesienią 2018 roku i zapowiada się, że zostanie z nami przez dłuższy czas. Można go zastosować jako blat do stolika kawowego, przy którym postawimy intensywnie barwne, tapicerowane fotele.
Podobnie jest w przypadku oświetlenia. Warto postawić na tradycyjne materiały, jak szkło czy metal (np. lampy Azzardo Kent lub Azzardo Mirage). Nie będą konkurować z kolorem, a subtelnie i z klasą go podkreślą.
W poszukiwaniu stylu
Ustaliliśmy, że Living Coral lubi prostotę, bycie jedyną dominantą lub komponować się z drugim intensywnym kolorem w otoczeniu neutralnych beżów, bieli i czerni. Dobrze sprawdza się z naturalnymi materiałami. W sposób oczywisty można go zatem wykorzystać w minimalistycznych wnętrzach skandynawskim. Ze względu na ciepłe światło i nastrojowość wnętrza warto postawić na ten odcień w sypialni lub przestrzeni do wypoczynku. Może również pojawić się w łazienkach (zarówno na ścianach, jak i w doborze akcesoriów).
Oprócz oczywistego wyboru, architekci sugerują, żeby bawić się trendami i zastosować koral też w aranżacjach boho lub glamour, którym doda sporo przytulności i komfortowej elegancji.
Ogłaszany co roku Kolor Pantone stał się pretekstem do zabawy stylizacjami. Komentowany i wykorzystywany bywa w projektach odzieży najważniejszych projektantów, dominuje w grafikach i drukowanych publikacjach, żeby też zagościć we wnętrzach naszych domów. To trend, który obejmuje wiele aspektów życia. Dajmy się zaprosić do tej wielobarwnej gry, która pozwala na odświeżenie naszej przestrzeni. Niech koral pojawi się w naszych domach, a my zadbajmy o to, żeby odpowiednio go wyeksponować – poprzez dodatki, całościowe ujęcie przestrzeni i… oczywiście odpowiednie oświetlenie.
1 Comment
Marek
Living Coral w sypialnia? Dlaczego nie! Ciepłe i przytulne wnętrze ważnego pomieszczenia w domu lub mieszkaniu powinno być jak najbardziej przyjazne domownikom i bliskie ich gustom.