Japońskie akcenty w polskich domach
Wnętrza inspirowane orientalnymi klimatami cieszą się sporym uznaniem w polskich domach. Chętnie stawiamy na minimalizm, harmonię i naturalne materiały, czyli elementy, które doskonale wpisują się w japoński styl. Nasze aranżacje mogą dawać poczucie równowagi, być bardzo komfortowe w codziennym użytkowaniu, dzięki doskonałemu wykorzystaniu przestrzeni. A do tego dochodzą cudowne dodatki, jak lampy papierowe, porcelana, grafiki czy małe fontanny. Przyjrzyjmy się klimatycznym wnętrzom, wykorzystującym japońskie elementy.
Minimalizm i harmonia to podstawa
W polskich domach urządzanych wedle japońskich inspiracji, powinny dominować minimalizm oraz harmonia. Zagęszczenie ludności i domostw w Japonii sprawia, że również w swoich czterech kątach mieszkańcy próbują maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń. Dodatki zachwycają wyjątkową urodą, ale wciąż najważniejsza jest ich praktyczność. Liczy się wygoda użytkowania każdego pomieszczenia, przestrzeń, wyraziste i kontrastowe kolory, a wszystko to skomponowane w taki sposób, by zachować harmonię i równowagę.
Pomieszczenia nie mogą być zagracone, a centrum każdego pokoju stanowią nie przestrzeń czy ciągi komunikacyjne, ale meble. Powinny być one niskie, skromne i wielofunkcyjne. Wybiera się niewysokie ławy lub stoliki kawowe, ustawione w centralnym miejscu, na przykład na puszystym i wygodnym dywanie. Tkaniny na podłodze mają o tyle znaczenie, że przy niskiej ławie, która niemalże nie ma nóżek, siada się zwykle na miękkich poduchach, a nie na typowych, wysokich i masywnych krzesłach.
Tuż nad ławą, pełniącą funkcję stołu, gdzie można celebrować tradycyjny rytuał parzenia herbaty, może zawisnąć papierowa lampa, dodająca lekkości całej aranżacji. Ława czy stolik mogą mieć różnorodne szufladki i schowki, by całość była również praktyczna.
Do oświetlenia przestrzeni wybieramy nie tylko papierowe lampy. Z tradycyjnego oświetlenia sprawdzają się skromne oprawy, z ciepłą barwą światła, równomiernie rozpraszanego po całym pomieszczeniu. W takim wnętrzu mogą zagościć również szklane elementy, który są charakterystyczne dla japońskich wystrojów.
Meble i zastosowane materiały
Japońskie akcenty, które zwracają na siebie uwagę, to nie tylko ława postawiona niemalże na gołej na ziemi, ale i niskość wszystkich zastosowanych mebli oraz ich geometria. Wybiera się komódki o niewielkiej wysokości, a dla zachowania charakteru i spójności wnętrza, w myśl orientalnych klimatów, można na nich ustawić nadstawki bądź tak zwane pagody.
Regały także powinny być niskie, mogą posiadać asymetrycznie ułożone półki, o jeszcze bardziej wyrazistych detalach. Ponadto mogą być one ażurowe, dzięki czemu zachowuje się wrażenie przestrzenności, przy zachowaniu podziału pomieszczenia na różne strefy. Podobną funkcję spełniają elementy dzielące przestrzenie – ścianki przesuwne lub parawany, dodatkowo ozdobione japońskimi wzorami.
W japońskich klimatach nie może zabraknąć naturalnych materiałów. Stawia się na drewno, bambus, kamień, jedwab oraz bawełnę. Idealnie sprawdzają się plecione trawy i papier ryżowy. Niektóre z takich materiałów odnajdą się w elementach oświetlenia.
Światło naturalne na prowadzeniu
Polskie domy, które urządzane są zgodnie z założeniami japońskich wystrojów, powinny być oświetlane maksymalnie wykorzystując światło naturalne. Nasz klimat nie pozwala jednak na korzystanie tylko i wyłącznie ze światła wpadającego przez okna. Wspieramy się oświetleniem sztucznym, ale i ono przecież z powodzeniem może wpisywać się w japońskie klimaty.
Zacznijmy jednak od okien. Zrezygnujmy ze zbędnych przysłon, ciężkich zasłon i firanek. Ich miejsce niech zastąpią duże okna, ewentualnie z delikatnymi żaluzjami lub roletami, które nawet zasłonięte, wpuszczają światło słoneczne, subtelnie doświetlając wnętrze.
Przy wyborze lamp postawmy na te, które są maksymalnie proste, minimalistyczne, bez zbędnych ozdób. Powinna je charakteryzować precyzja wykonania i zastosowanie wysokiej jakości naturalnych materiałów. Światło zaś powinno być ciepłe, równomiernie rozproszone, łagodzone przez matowość bądź całkowitą mleczność kloszy. Dla zachowania spójności i równowagi we wnętrzu, wybiera się lampy, które wyglądają, jakby stanowiły komplet, a przynajmniej powinny być do siebie podobne, by nie zniszczyć wrażenia uporządkowania.
Kolory w japońskich aranżacjach
Stajemy również przed wyborem kolorystyki do tak charakterystycznych wnętrz. Barwy powinny oscylować wokół kolorów ziemi. Ma być naturalnie, ale oczywiście z wyrazistą nutą. Sprawdza się wyrazista czerń i kontrastująca z nią biel. W kulturze japońskiej pozytywne znaczenie ma również czerwień, symbolizująca życie i energię. Obok niej pojawiają się barwy pobudzające, jak purpura, fiolet oraz róż. Ściany powinny być możliwie jasne, natomiast dodatki najlepiej komponują się z orientalną aranżacją, jeśli są jednobarwne.
Harmonijne, minimalistyczne, funkcjonalne i bardzo komfortowe – takie są polskie wnętrza urządzane w japońskich klimatach. Wiele zależy od tego, co przypada nam do gustu. Nasze pomieszczenia nie muszą być „od stóp do głów” japońskie. Czasami orientalne akcenty połączone z nutą nowoczesności i uporządkowanym domostwem wystarczą, by było i wygodnie, i po japońsku, jednak wciąż z indywidualnym wyrazem.
5 komentarzy
Barbara Michalska
Mi osobiście bardzo podobają się takie japońskie akcenty - nadają wnętrzu wyjątkowego charakteru :) Sama kultura i ludzie Japonii mnie fascynują także ten wpis jak najbardziej ląduje w zakładkach :) Pozdrawiam!
Marek
Azjatyckie klimaty są mnie coraz bliższe. Wprawdzie nie mam jeszcze japońskich mebli, ale zacząłem kupować azjatycką odzież. Styl z Japonii jest do przyjęcia a już na pewno ich kultura, która jest wysoko rozwinięta i bardzo rygorystyczna. Coraz bardziej przekonuje sie do produktów z Azji i tamtejszej kulutry. Chciałbym być Japończykiem.
Marek
Wnętrze na głównym zdjęciu jest obłędne. POmarzyć można o takim. Ciekaw jestem gdzie kupuje się takie meble.
Wood
Oprócz drzewka Bonsai nie mam w mieszkaniu japońskich akcentów. Juz prędzej dam się namówic na ubiór modny w Japonii aniżeli wystroję mieszkanie bądź któryś z pokoi na styl z Azji.
Wood
Wyjątkowe wnętrza w japońskim stylu to jedno z moich wielu marzeń. Czerpiąc inspirację z innych kultur wzbogacamy się. Chętnie urządziłbym wnętrze w tym stylu.