Kiedy użyć plafonu, lampy wiszącej lub żyrandola? Sprawdzone pomysły na aranżację wnętrza
Spójna aranżacja wnętrza kuchni lub salonu nie może się obyć bez odpowiednio zbudowanego systemu oświetleniowego, który spełnia funkcję praktyczną, dekoracyjną i zadaniową, bez względu na styl przestrzeni.
Dziś pragniemy skupić się na tym, według jakich kryteriów wybierać konkretne produkty oświetleniowe, montowane do sufitu, które wpisują się w różne projekty wnętrz, żeby było równocześnie funkcjonalnie i modnie.
Do czego służą we wnętrzu lampy? Nowoczesna aranżacja wnętrz z pomocą oświetlenia
Aranżacja wnętrza wpływa bezpośrednio na funkcjonalność przestrzeni. Widać to szczególnie dobrze na przykładzie właśnie oświetlenia. W domowych wnętrzach najczęściej stosuje się kilka lamp, dzięki którym bezpiecznie przemieszczamy się, bez obijania się o poszczególne elementy wyposażenia, a także wykonujemy szereg precyzyjnych czynności. Najczęściej lampy łączy konkretny motyw lub styl, sprawiający, że oświetlenie daje wrażenie kompleksowej i spójnej przestrzeni.
Oświetlenie w każdym pomieszczeniu pełni bowiem trzy role: główną, zadaniową i dekoracyjną, co koniecznie trzeba brać pod uwagę podczas świadomego tworzenia aranżacji wnętrza. To w głównej mierze od funkcji zależy bowiem, jaka lampa powinna zostać użyta. Niektóre produkty oświetleniowe potrafią nawet spełniać podwójną funkcję.
Jak je zatem dobrać, aby wnętrza były przyjazne, funkcjonalne i po prostu piękne?
Plafony i płaskie lampy sufitowe – aranżacje wnętrz w niewielkich przestrzeniach
Stanowią jedną z najczęściej stosowanych opraw oświetleniowych. Są dyskretne i nie zajmują dużo miejsca, dzięki czemu świetnie sprawdzają się nawet w szczególnie ciasnych przestrzeniach.
Lampy sufitowe dają zazwyczaj stonowane, rozproszone światło i idealnie nadają się do wszystkich domowych wnętrz. W przypadku łazienek i innych pomieszczeń, w których panuje szczególnie wysoka wilgotność, trzeba jednak pamiętać o wyborze produktów, które mają wysoki współczynik odporności na wilgoć (IP). Dzięki temu, zapewnimy sobie bezpieczeństwo, zminimalizujemy ryzyko porażenia prądem, a lampy będą działać bez zarzutu przez naprawdę długi czas.
Plafony to skuteczny sposób na subtelne aranżacje minimalistyczne. Możemy je stosować jako oświetlenie główne w salonach, kuchniach i sypialniach. Bez trudu, wykorzystamy je także w przedpokojach i na klatkach schodowych.
Lampy wiszące – nowoczesne oświetlenie w klasycznej formie
Lampy wiszące uznaje się za produkty dekoracyjne i ingerujące w charakter przestrzeni. Mogą wręcz stanowić jej główny element dekoracyjny, zwłaszcza jeśli zdecydujemy się na szczególnie ostatnio modne oprawy w typie maxi – duże, przykuwające wzrok i ozdobne. Do ich produkcji stosuje się rozmaite materiały. Lampy mogą być zrobione z drewna, metalu lub szkła, a także niezmiernie obecnie modnych plecionek rattanowych i wikliny.
Produkty oświetleniowe tego typu w popularnych aranżacjach wnętrz, najchętniej stosuje się jako oświetlenie zadaniowe, nad konkretną strefą. Często pojawiają się nad stołem w jadalni, blatem roboczym lub wyspą kuchenną, a także przestrzenią rekreacyjną w salonie. Dają sporo światła, które koncentruje się w danym miejscu. Dzięki temu, bez trudu można z ich pomocą wykonywać nawet najbardziej precyzyjne czynności.
Obecnie architekci wnętrz i designerzy często zalecają stosowanie przynajmniej kilku opraw wiszących, montowanych na różnych wysokościach w większych skupiskach. To sprawdzony i praktyczny sposób na stworzenie ciekawej aranżacji świetlnej, która równocześnie świetnie dekoruje wnętrze.
Spośród naszych produktów idealnie do tego celu nadają się minimalistyczne lampy z rodziny White Ball lub zróżnicowane produkty z serii Ida, z których pomocą każda aranżacja zyskuje sporo blasku.
Żyrandole – powrót mody na spektakularną klasykę do każdego wnętrza
Najbardziej okazałą spośród wszystkich lamp wiszących jest bez wątpienia żyrandol, czyli rozbudowany produkt oświetleniowy, o dużym walorze dekoracyjnym, który pozwala na ciekawe zbudowanie każdej przestrzeni.
Żyrandole ponownie stają się coraz popularniejsze, a producenci oświetlenia zadbali o to, żeby mogli się nimi cieszyć nie tylko miłośnicy historyzujących, klasycznych wnętrz.
Nowoczesne żyrandole to bowiem lampy minimalistyczne lub rozbudowane kompozycje w stylu industrialnym. Wpisują się niemal w każdą z powszechnie stosowanych aranżacji wnętrz, a klasyczny mosiądz i duża ilość elementów z kryształu, stanowią tylko jedną, bynajmniej nie dominującą opcję.
Żyrandole, bez względu na styl, zazwyczaj pełnią rolę oświetlenia uzupełniającego do wnętrza, choć czasami sprawdzają się także jako lampa główna. Szczególnie chętnie montuje się je nad stołem w jadalni, przestrzenią rekreacyjną w salonie lub nad łóżkiem w sypialni, dzięki czemu każda aranżacja zyskuje mocny akcent dekoracyjny.
Tegoroczna moda dopuszcza również mniej oczywiste zastosowania i nie jest jej obce wprowadzenie żyrandola do różnych, nietypowych aranżacji wnętrz, na przykład łazienki oraz przedpokoju. Wówczas, należy tylko zadbać, aby lampa spełniała warunki niezbędne dla danej przestrzeni, na przykład była odporna na działanie wilgoci. Trzeba też oczywiście pamiętać o wieszaniu ich na odpowiedniej wysokości, najlepiej poza głównymi ciągami komunikacyjnymi w domu, abyśmy nie zawadzali o nie regularnie głową.
Nowoczesne oświetlenie wnętrz, czyli modna aranżacja i funkcjonalność w jednym
Obecnie panujące trendy wnętrzarskie pozwalają na dużą swobodę. Nie ma czegoś takiego, jak jeden dominujący styl. Dzięki temu, bez trudu znajdujemy odpowiednie rozwiązania do każdej przestrzeni. Lampy zaś stanowią jeden z głównych elementów, na których opiera się każda modna aranżacja.
Warto kierować się opisanymi powyżej wskazówkami, choć można też eksperymentować, pamiętając jednak zawsze o zachowaniu maksymalnej funkcjonalności każdej aranżacji wnętrz.
Dom musi bowiem być piękny, ale też jak najbardziej wygodny – wówczas będzie wręcz wymarzonym miejscem do życia.
Zostaw komentarz