kinkiet na pilota

Kinkiet na pilota lub aplikację – zdalne sterowanie oświetleniem

W wielu wnętrzach nie tylko dobór odpowiednich opraw oświetleniowych ma olbrzymie znaczenie. Liczy się też sposób sterowania źródłami światła. Wpływa to na komfort i bezpieczeństwo, ułatwia zbudowanie nastrojowego klimatu. Dotyczy to podstawowych punktów świetlnych, ale też oświetlenia dodatkowego, w tym lamp ściennych. Dla większej wygody można bowiem zdecydować się na takie produkty, jak kinkiety na pilota lub sterowane przez aplikację mobilną.
Czym wyróżnia się kinkiet na pilota? Dlaczego warto stawiać na zdalne sterowanie lampami? O tym przeczytacie poniżej.

Sposoby zdalnego sterowania oświetleniem

Zdalne kontrolowanie warunków oświetleniowych stosuje się coraz częściej w różnych przestrzeniach (przy oświetleniu wewnętrznym i zewnętrznym). Służą do tego rozmaite produkty. Najczęściej można spotkać lampy kontrolowane za pośrednictwem:

  • pilota,
  • aplikacji mobilnych na telefon,
  • komend głosowych (współpraca z asystentami głosowymi).

Niekiedy wspomaga się takie systemy specjalnymi sensorami, jak czujniki zmierzchu i ruchu, które pozwalają na automatyzację pracy oświetlenia.
Postawienie na rozwiązania typu zdalnego to nie tylko sposób na włączanie i wyłączanie lamp, gdy są potrzebne. Tak reguluje się też kluczowe parametry, np. natężenie czy barwa światła, by łatwo i wygodnie uzyskać optymalne warunki, a przy tym zoptymalizować wykorzystanie lamp.

Kinkiet na pilota – dlaczego warto go wykorzystać?

Obecnie kinkiety sterowane zdalnie to zazwyczaj produkty LED. Mogą być wyposażone w wymienne źródła światła lub mieć wbudowane diody LED. Warto wówczas dobrze dopasować rozwiązanie i sprawdzić, jakie funkcjonalności zapewnia dany moduł LED (moc żarówki, opcja ściemniania, regulacji koloru czy temperatury barwowej światła).
Dlaczego w ogóle warto zdecydować się na kinkiety sterowane pilotem czy aplikacją? To przede wszystkim olbrzymia wygoda użytkowania. Włącza się światło bez podnoszenia się z kanapy, reguluje się jego natężenie bez odrywania się od pracy albo uruchamia się konkretne lampy boczne, by zbudować klimat w dowolnym momencie. Wiele opraw tego typu pozwala na precyzyjne regulowanie warunków oświetleniowych, a także sterowanie kilkoma lampami w danym pomieszczeniu, mieszkaniu czy domu. To wielka zaleta dla użytkowników z ograniczoną mobilnością. Tego typu rozwiązania są proste w obsłudze i intuicyjne, dzięki czemu poradzą sobie z nimi osoby starze czy dzieci.

W jakich wnętrzach wykorzystać lampy ścienne sterowane zdalnie?

Kinkiety na pilota nadają się do używania w niemal każdym pomieszczeniu. W zależności od potrzeb trzeba jednak wybrać odpowiedni model.
Tego typu rozwiązania stosuje się chętnie w:

  • sypialniach (oświetlenie nocne, lampka do czytania),
  • pokojach dziecięcych (wygodne oświetlenie nocne),
  • salonach (dodatkowe źródło światło, doświetlenie obrazów i detali architektonicznych, światło nastrojowe),
  • przedpokojach i korytarzach.

Warto zadbać o to, by oprawa wpisywała się w konkretną przestrzeń pod względem praktycznym i estetycznym. W aranżacjach minimalistycznych przydaje się oprawa wyróżniająca się dzięki prostym liniom stylistycznym i neutralnej kolorystyce (często jest to produkt w kolorze czarnym lub białym). Kinkiet wykonany z drewna (lub z elementami drewnianymi) to idealne rozwiązanie do wnętrz skandynawskich. W przestrzeniach glamour można natomiast wykorzystać model o niepowtarzalnym kształcie, chromowany, z efektownymi kryształkami.

Jak wybrać idealną lampę na pilota?

Dobry kinkiet ścienny musi być funkcjonalny. Jak znaleźć ideał? Poniżej przedstawiamy kilka podstawowych zagadnień, które warto wziąć pod uwagę:

  • zasięg pilota: czy zasięg wystarczy do używania w konkretnym pomieszczeniu;
  • funkcjonalność urządzenia: czy pilot pozwala na regulację parametrów oświetleniowych, stosowanie harmonogramów świetlnych lub obsługę kilku lamp;
  • rodzaj źródła światła: warto stawiać na produkty LED (wymienne lub zintegrowane LED);
  • zasilanie lampy: do dyspozycji są oprawy zasilane przewodowo, ale też bezprzewodowe (np. mające wbudowany zasilacz);
  • jakość wykonania: im wyższej klasy produkt się wybierze, tym dłużej będzie spełniał swoją funkcję.

Szczególnie wymagające są kinkiety zewnętrzne lub lampy do łazienki. W ich przypadku trzeba wybierać opcje o dużej odporności na czynniki pogodowe i trudne warunki pracy. Kluczem są trwałe materiały (np. powłoka malowana proszkowo, szkło, tworzywa sztuczne), które nie pokrywają się korozją. Nawet jeśli podstawą oprawy jest metal, materiał dodatkowy również musi być w pełni odporny na zalanie wodą czy działanie wilgoci. Ponadto, należy zwrócić uwagę na takie parametr, jak klasa szczelności oglądanego produktu – w łazienkach i na tarasach nie powinna być niższa niż IP44.

Kinkiet ścienny funkcje we wnętrzu domu – podsumowanie

Pilot coraz częściej bywa wykorzystywany do kontrolowania warunków oświetleniowych w danej przestrzeni. Z jego pomocą da się włączać i wyłączać lampy, a także dodać miejscu wyjątkowego charakteru. Przed zakupem kinkietów sterowanych w ten sposób warto zwrócić uwagę na parametry przedmiotu, czy nadaje się do pracy w danym miejscu, jak wygląda. Kluczowe są wysokiej jakości materiały (metal, szkło, tworzywo sztuczne), kolor, design, a także funkcjonalność pilota. Biorąc to wszystko pod uwagę, da się znaleźć idealne oświetlenie do każdego wnętrza.

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge