Krótki przegląd najczęściej wybieranych stylów aranżacji wnętrz

Kolorystyka, materiały, meble, dodatki – każdy z tych elementów wpływa na wygląd wnętrza i jego funkcjonalność. O ile jednak jeszcze trzydzieści lat temu większość mieszkań była do siebie podobna, o tyle dziś są znacznie bardziej zróżnicowane, niepowtarzalne, wyjątkowe. Każde z nich odzwierciedla gust swoich lokatorów, co nadaje mu indywidualny charakter. Choć stylów aranżacji, zgodnie z którymi można urządzić wnętrze, jest bardzo dużo, Polacy szczególnie upodobali sobie kilka z nich. Poniżej przedstawiamy ich krótki przegląd.

Styl skandynawski

Aranżacja domu w stylu skandynawskim jest jednym z najpopularniejszych sposobów urządzania wnętrz w naszym kraju. Choć ostatnio stracił nieco na popularności na rzecz innych aranżacji, nadal spotykamy go w wielu polskich domach. Jego najbardziej rozpoznawalne cechy to przestronne, jasne pomieszczenia, ekologiczne materiały, minimalizm oraz funkcjonalność.

We wnętrzach dominuje biel, która miesza się z szarością, błękitem oraz nielicznie pojawiającą się czernią. Meble i dodatki są wykonane z naturalnych materiałów. Najczęściej spotykane jest drewno (zwykle sosnowe), ale możemy zobaczyć także wełnę, bawełnę i len. Jasne, przestronne i skromnie urządzone pomieszczenia sprawiają wrażenie optycznie większych, niż są w rzeczywistości. Styl skandynawski doskonale sprawdza się w polskich realiach, gdzie wiele mieszkań ma stosunkowo niewielki metraż, a możliwość ich „powiększania” jest mile widziana.

Styl industrialny

Aranżację domu w stylu industrialnym najłatwiej wyobrazić sobie, poznając jego genezę. Pojawił się w Stanach Zjednoczonych w drugiej połowie ubiegłego wieku i był odpowiedzią na potrzebę zagospodarowania starych, opuszczonych fabryk. Zajmowali je główne artyści w nowojorskich dzielnicach Soho, Chelsea i Brooklyn. Słynnym przykładem industrialnego wnętrza jest atelier Andy’ego Warhola.

Charakterystyczne cechy stylu to otwarte pomieszczenia, duże przeszklenia, surowość i minimalizm. Duże znaczenie we wnętrzach odgrywa przestrzeń i światło – zarówno naturalne, wpadające przez ogromne okna, jak i sztuczne. W tym drugim przypadku spotkamy się z zawieszonymi na kablach żarówkami, lampami typu „kwoka” albo metalowymi w kształcie odwróconej misy, z którychej bezceremonialnie wystaje żarówka. Oświetlenie we wnętrzach industrialnych jest proste, minimalistyczne i, podobnie jak samo wnętrze, surowe. Lampy mogą być wykonane z betonu, miedzi, szkła, aluminium.

Styl industrialny często wykorzystuje elementy typowe dla starych fabryk stalowe belki konstrukcyjne, ceglane ściany, beton, szkło i drewno. Aranżacja domu nie przewiduje wielu mebli i dodatków. Te, które się pojawiają, cechuje prostota i niewyszukany design. Współczesne industrialne wnętrza, często nazywane loftami, mają wyjątkowy klimat. Surowość przenika się w nich z nowoczesnym designem, co pozwala na stworzenie minimalistycznych, a zarazem ekstrawaganckich aranżacji.

Styl klasyczny

Bezpieczny i przyjazny styl klasyczny nie poddaje się modzie. Pozostaje niezmienny od lat i nadal cieszy się niesłabnącą popularnością wśród wielu Polaków. Dużą rolę odgrywają w nim antyki, stylowe komody, stoły z litego drewna i tapicerowane meble. Pojawiają się też zdobione świeczniki wykonane z mosiądzu, obrazy i lustra w rzeźbionych ramach, a także efektowne dodatki, jak np. kryształowe wazony.

Styl klasyczny jest znacznie mniej powściągliwy niż skandynawski i industrialny we wprowadzaniu do wnętrza dodatków. Nie oznacza to jednak, że aranżacja domu sprawia wrażenie przesadzonej lub przeładowanej. Cechami charakterystycznymi stylu pozostaje umiar i harmonia. Wszystkie wprowadzone do wnętrza elementy muszą ze sobą współgrać i tworzyć razem spójną całość. Duże znaczenie odgrywa w nich symetria, a także takie materiały jak: kamień, skóra i szlachetne gatunki drewna. Na podłogach pojawiają się dywany, a w oknach firany oraz zasłony. Aranżację tworzy się w oparciu o takie barwy jak: biele, beże, brązy, szarości.

Ponadczasowa aranżacja domu w stylu klasycznym to wyjątkowa atmosfera wnętrza z odrobiną luksusu. Elegancja pomieszczeń przyciąga wielu Polaków, którzy decydują się na zastosowanie stylu klasycznego we własnych domach.

Styl prowansalski

Lekki, słoneczny, optymistyczny tak pokrótce można scharakteryzować styl prowansalski. Często jest kojarzony z Prowansją, skąd się wywodzi i lawendowymi polami. Motyw tej rośliny, jak i ją samą możemy zresztą odnaleźć w prowansalskich wnętrzach.

Styl prowansalski często określany jest jako romantyczny. I nic w tym dziwnego lekkie meble w jasnych barwach, jasne pomieszczenia, pastelowe róże, fiolety i błękity oraz liczne dodatki z roślinnymi motywami dekoracyjnymi mogą sprawiać takie właśnie wrażenie.

Aranżacja domu w stylu prowansalskim kojarzona jest ze spokojem, harmonią, sielskim klimatem. Urządzone zgodnie z nim pomieszczenia są jasne i przestronne, a zarazem przytulne. Duże znaczenie odgrywają w nich jasne, najczęściej białe meble, na których zaznaczył się już upływ czasu albo zostały specjalnie postarzone. Do aranżacji stosuje się naturalne materiały – przede wszystkim drewno, kamień, a w przypadku tkanin len i bawełnę. W kolorystyce dominuje biel, beż oraz, wspomniane już wcześniej, pastelowe barwy w odcieniach różu, błękitu i fioletu.

Styl rustykalny

Styl rustykalny nawiązuje klimatem do wiejskiej chaty albo staropolskiego dworku. Jest swojski, sielski, miły dla oka. To odniesienie do ludowej tradycji i klimatu wnętrzarskiego sprzed kilku dekad. Aranżacja domu nabiera wyrazu po wprowadzeniu do wnętrza charakterystycznych dodatków. Znajdziemy wśród nich ludowe figurki, bieżniki oraz tkaniny z ludowymi, często roślinnymi motywami dekoracyjnymi albo kraciastymi lub pasiastymi wzorami.

W tworzeniu aranżacji znaczenie mają naturalne materiały: drewno z widocznymi słojami, ceramika, a także miedź i żelazo. Nieco rzadziej we wnętrzach pojawia się kamień. Dominujące barwy to kolor biały, beż oraz brąz. W umeblowaniu widać prostotę i nawiązanie do wiejskiego klimatu. Cechą charakterystyczną są ciężkie i proste w formie meble, najlepiej pozostawione w stanie surowym lub pomalowane na biało. We wnętrzu doskonale sprawdzą się wykonane w starym stylu kredensy, komody oraz szafy. Może się na nich pojawić ornamentyka z motywami wsi lub mocne przetarcia.

Poza najczęściej spotykanymi w polskich domach stylami architektury wnętrz istnieje jeszcze cały szereg innych możliwości. Tworzą je znacznie mniej popularne u nas aranżacje. Dla przykładu można tu podać styl kolonialny, chic, art deco czy orientalny. Istnieje też możliwość łączenia różnych stylów, czym charakteryzuje się eklektyzm.

Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.
  • Marek

    Zaprezentowany na zdjęciu sty klasyczny jest pełen pozytywnych odczuć aż chce się codziennie zasypiać w tak urządzonej sypialni. Wpis bardzo ciekawy ukazujący róznorodność stylów i pomysłów na własny dom.

  • Marek

    Styl klasyczny jest bardzo elegancki, można powiedzieć takie luksusowe wnętrze, które nigdy nie znudzi się. Wpis pokazał mnie różnorodnośc stylów o których niekoniecznie musiałem wczesniej wiedzieć.

  • Tadeusz

    Według mnie najlepiej wypada styl klasyczny połączony ze stylem nowoczesnym i oczywiście muszą być w kolorze czarno-białym, najlepsza paleta kolorów, dotąd nie widziałem jeszcze lepszej kompozycji wymyślonej przez człowieka niż kontrast pomiędzy czernią a bielą, to coś pięknego. Do tego dochodzi styl nowoczesny łączący w sobie innowacyjne zastosowania oraz klasyczny mający w sobie grację oraz szyk.

  • O ja...moje serce skradł styl industrialny. Kupując własne mieszkanie/dom na pewno będę kierować się tym stylem. Lofty to niebanalne rozwiązanie dla osób nie mających zbyt dużej ilości mebli i innych bibelotów. Akurat kwalifikuje się do tej kategorii. Bardzo lubię takie czyste, przejrzyste przestrzenie, które nie są zawalone zbędnymi rzeczami, ozdobami. Dodatkowo o wiele łatwiej i chętniej sprząta się takie wnętrza.

  • Basia

    ja bardzo lubię styl prowansalski jest bardzo ciepły i przytulny

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge