Kupujesz oświetlenie? Sprawdź, na jakie parametry powinieneś zwrócić uwagę.
Wybierając oświetlenie do domu, należy zwrócić szczególną uwagę nie tylko na stylistykę opraw i możliwość wpisania ich w określoną przestrzeń, ale także na ich parametry, które niejednokrotnie pozwalają lub nie na zastosowanie lampy w określonym pomieszczeniu. Nie wolno zaniedbywać tej kwestii, a parametry oświetlenia, podobnie jak design oprawy oraz jej wielkość, powinny stanowić jeden z kluczowych kryteriów wyboru. W innym przypadku pomieszczenie może stać się niefunkcjonalne, a jego użytkowanie uciążliwe.
Oświetlenie wnętrza jest jednym z najważniejszych elementów aranżacji. Powinno być estetyczne, funkcjonalne i doskonale wpisywać się w stylistykę przestrzeni oraz oczekiwania użytkowników. Dlatego przy jego wyborze należy zwracać uwagę nie tylko na wygląd lampy, ale również jej parametry. I choć pozornie wszyscy o tym wiemy, szeroki wybór opraw oświetleniowych, który oferuje współczesny rynek, wielu inwestorów przyprawia o zawrót głowy i sprawia, że zapominają o tym, by sprawdzić moc światła, jego barwę i inne istotne parametry.
Design oprawy
Styl aranżacji wnętrza i indywidualny gust inwestora to pierwsze i bardzo ważne kryterium selekcji podczas zakupu oprawy. Lampa powinna wpisywać się w wystrój mieszkania, w którym zostanie umieszczona. Nie może stanowić oderwanej od niego części, a powinna doskonale współgrać z całością i być spójna z resztą wystroju. To bardzo istotne dla zachowania estetyki wnętrza i jego harmonijnego wyglądu.
Przypadkowo dobrana oprawa, która nie będzie pasować do reszty wystroju, może wywoływać wrażenie dysharmonii i psuć cały efekt aranżacyjny. Prawdopodobnie sprawi też, że domownicy nie będą się czuli w takim wnętrzu dobrze. Dlatego design oprawy jest równie ważny, jak parametry źródła światła, i na równi z nimi powinien być brany pod uwagę podczas zakupu oświetlenia.
Przeznaczenie oświetlenia
Zanim przejdziemy do omówienia konkretnych parametrów, zwróćmy uwagę na jeszcze jedną, istotną kwestię. Na wybór oświetlenia znaczny wpływ ma jego przeznaczenie. Zamontowane zostanie w kuchni, przedpokoju, a może w ogrodzie? Nie ulega wątpliwości, że w każdym przypadku wybór padnie na inny rodzaj opraw oraz źródła światła.
W zależności od tego, czy lampa będzie rozświetlać przestrzeń wypoczynkową, czy też pomieszczenie przeznaczone do pracy albo nauki, a także czy będzie pełnić funkcję oświetlenia ogólnego, funkcyjnego czy dekoracyjnego, może mieć szereg różnych cech oraz odmienne parametry.
Rodzaj gwintu
Poszczególne źródła światła są zróżnicowane pod względem technologii wykonania, parametrów świetlnych oraz sposobu montażu w oprawach. Dlatego przy wyborze konkretnej żarówki znaczenie ma zastosowany w niej trzonek. Pod uwagę bierzemy zarówno jego wielkość, jak i kształt. Trzonek powinien zostać dostosowany do konkretnej oprawy. Osoby, które o tym zapominają, mogą nawet uszkodzić lampę.
Standardowe oprawy mają trzonki oznaczone symbolami: E10, E14, E26, E27 oraz E40. W oznaczeniu żarówek litera pochodzi od nazwiska wynalazcy żarówki, Thomasa Edisona; a następujące po niej cyfry informują o średnicy gwintu i są wyrażone w milimetrach (mm). Najczęściej spotykanym typem trzonka jest E27, który stosuje się z różnymi oprawami. Spotkamy się z nim w tradycyjnych żarówkach, a także w żarówkach LED, halogenowych, metalohalogenkowych i sodowych o niewielkiej mocy.
W niektórych żarówkach LED oraz halogenowych stosuje się inny rodzaj gwintu, np. GU10, G9, GU5,3 itd.
Moc światła
Obecnie obowiązujące przepisy wymagają od producentów oświetlenia, by na opakowaniu zostały umieszczone informacje o jego parametrach. Jest to szczególnie istotne w dobie, kiedy na rynku są dostępne różne źródła światła, o zróżnicowanej budowie oraz sposobie działania. Zwracajmy zatem szczególną uwagę na oznaczenia na opakowaniach.
W czasach kiedy tradycyjne żarówki coraz częściej są zastępowane energooszczędnymi, dla wielu inwestorów problemem staje się przeliczenie ich mocy. W tym celu należy posłużyć się odpowiednim przelicznikiem, którego oznaczenie powinno znaleźć się na opakowaniu. Przykładowo, jeśli wybieramy żarówki LED, to moc żarówki dzielimy przez współczynnik o wartości 6.
Strumień świetlny
Na opakowaniach żarówek umieszcza się też informację o strumieniu świetlnym. To parametr, który pozwala na miarodajne porównanie ilości światła emitowanego przez różne źródła światła. Doskonale sprawdza się tam, gdzie porównywanie żarówek na podstawie ich mocy może być mylące (np. porównanie tradycyjnych żarówek z energooszczędnymi). Problem przy porównywaniu mocy żarówek polega na tym, że nawet jeśli dwa różne źródła światła mają identyczną moc, to które wykazuje się większą sprawnością (energooszczędne oświetlenie), będzie świeciło znacznie jaśniej.
Strumień świetlny jest wyrażany w lumenach (lm) i pozwala na porównanie tradycyjnych żarówek z energooszczędnymi (zależność pomiędzy mocą a strumieniem świetlnym). Pod uwagę bierzemy jednak nie tylko wartość strumienia świetlnego, ale również to, czy żarówka emituje światło skupione czy rozproszone.
Barwa światła
Na funkcjonalność oświetlenia w ogromnym stopniu wpływa jego barwa. Informuje o niej temperatura barwowa światła, którą podaje się w Kelwinach (K). Przy niskiej wartości tego parametru światło przyjmuje barwę żółtą, przy wyższych wartościach barwę białą. Temperatura barwowa oświetlenia ma istotny wpływ na funkcjonalność pomieszczeń. Wnętrza o różnym przeznaczeniu wymagają zastosowania światła o zróżnicowanej temperaturze barwowej. Przykładowo, w strefach przeznaczonych do wypoczynku zaleca się montaż oświetlenia o barwie żółtej (zbliżonej do światła emitowanego przez żarówki wolframowe) albo ciepłobiałej, w przypadku pomieszczeń przeznaczonych do nauki lub pracy zdecydowanie lepiej sprawdza się oświetlenie o zimnym, białym świetle.
Powyżej wymieniono najważniejsze parametry oraz cechy oświetlenia, na które warto zwracać uwagę podczas zakupu. Poza nimi należy też sprawdzić wskaźnik odwzorowania kolorów oraz rodzaj zasilania źródła światła. Choć artykuł zawiera szczegółowe informacje, nie wyczerpuje zupełnie tematu. Dlatego zalecamy pogłębić wiedzę w tym zakresie, co pomoże wybrać funkcjonalne oświetlenie do domu.
2 komentarze
Wood
Nie wiedziałem, że przy wyborze oświetlenia trzeba tyle parametrów wziąć pod uwagę. Teraz jestem mądrzejszy i spokojniejszy. Wiem już, że nie popełnię błędu.
Alicja
Człowiek codziennie uczy się czegoś nowego - dzięki :)