Lampa do toalety – co wybrać?
Każde z domowych wnętrz wymaga odpowiedniego oświetlenia, dopasowanego do konkretnej funkcji i upodobań domowników. Dotyczy to również tak specyficznych pomieszczeń, jak toalety.
Jaka lampa do ubikacji będzie najlepsza? Co zrobić, by stworzyć wygodne oświetlenie w małym WC? Czy lepiej zdecydować się na kinkiet do toalety, czy lampy sufitowe? Tego dowiecie się z dzisiejszego tekstu.
Wygodne oświetlenie WC – odrębne pomieszczenie lub część łazienki
Jak powinna być prawidłowo oświetlona toaleta? Wszystko zależy od samego wnętrza. Zawsze warto jednak zadbać o to, by całe pomieszczenie było oświetlone równomiernie, by zapewnić doświetlenie całej podłogi, bez pozostawiania cieni i mrocznych zakamarków.
Światło do toalety i związana z tym kwestia doboru oprawy oświetleniowej, która do niej trafi, wynika również z funkcji samego wnętrza. Jeśli bowiem toaleta współdzieli przestrzeń z łazienką, należy w niej umieścić oświetlenie główne (pozwalające na bezpieczne korzystanie z wnętrza). Oprócz tego potrzebne jest oświetlenie po obu stronach lustra (najczęściej praktyczne kinkiety łazienkowe) i niekiedy w przestrzeni nad wanną lub kabiną prysznicową.
Jeżeli natomiast w niewielkim pomieszczeniu w ramach całego wyposażenia została wprowadzona toaleta i co najwyżej mała umywalka, wówczas oprawy oświetleniowe również bywają zredukowane do jednej-dwóch lamp, co mimo to pozwala równomiernie rozjaśnić całą przestrzeń.
Jakie oświetlenie do WC – praktyczne lampy do toalety (oświetlenie LED)
Oświetlenie w toalecie jest tak samo ważne, jak w innych pomieszczeniach. Z jednej strony zapewnia bezpieczeństwo i komfort korzystania z tej istotnej przestrzeni. Z drugiej niejednokrotnie to właśnie oprawa oświetleniowa stanowi najważniejszą dekorację we wnętrzu.
Jakie oświetlenie wybrać? W ramach takich miejsc, jak łazienka czy toaleta coraz częściej przydaje się technologia LED, wyróżniająca się olbrzymią funkcjonalnością. Lampy i żarówki LED to produkty energooszczędne, o dużej żywotności. Zapewniają optymalny poziom doświetlenia i zużywają znacznie mniej prądu niż klasyczne żarówki. Co więcej występują w wielu wersjach. Można znaleźć modele z niemal wszystkimi popularnymi gwintami, a także lampy ze zintegrowanym modułem LED, by zyskać nietuzinkową formę estetyczną i niezmiernie praktyczne rozwiązanie oświetleniowe. Dobrym pomysłem są listwy LED, przykryte mlecznobiałą, akrylową osłoną, rozpraszającą światło. Montuje się je na ścianach, podłogach i sufitach, jako lampy liniowe. Nie zajmują miejsca, a przy tym ozdobnie doświetlają pomieszczenie.
Jak jeszcze ułatwić sobie korzystanie z przestrzeni? Można zdecydować się na lampy z czujnikiem ruchu, które uruchamiają się od razu, gdy wykryją obecność użytkownika. Zwiększa to komfort i bezpieczeństwo domowników i gości, a także ogranicza wydatki związane z oświetleniem – lampa jest uruchomiona bowiem tylko wtedy, kiedy jest potrzebna. Z takiego rozwiązania szczególnie chętnie korzysta się zwłaszcza w toaletach publicznych i w lokalach usługowych, gdzie zapominalscy klienci często nie wyłączają światła po skorzystaniu z pomieszczenia.
Funkcjonalne oświetlenie w małej toalecie (oświetlenie górne i ścienne) – co zastosować w ramach małego pomieszczenia?
W ramach małego pomieszczenia najczęściej całość systemu oświetleniowego w toalecie ogranicza się wyłącznie do lampy głównej, która ma równomiernie doświetlać całe wnętrze.
W tej roli idealnie sprawdza się oświetlenie górne, a zwłaszcza pojedyncze plafony na suficie (lampa sufitowa) lub kilka oczek wpustowych. Niekiedy stosuje się dodatkowe źródła światła na ścianach, które doświetlają toalety. Zdarza się jednak, że kinkiety, umieszczone na ścianach, stanowią nie tylko oświetlenie uzupełniające i elementy dekoracyjne, wpisujące się w aranżację. Czasami zastępują lampy główne w postaci plafonu.
A co zrobić, by optycznie powiększyć małą toaletę? Warto oprzeć jej wystrój na jasnych kolorach. Lampy powinny być maksymalnie proste, geometryczne, a także wykonane z połyskujących materiałów, które odbijają światło. Interesującym pomysłem jest lampa do toalety w postaci reflektorów z możliwością regulowania kąta padania światła, co ułatwia dopasowanie warunków do konkretnych potrzeb.
Źródła światła w toaletach – na co się zdecydować, by funkcjonalnie oświetlić pomieszczenie?
Jak stworzyć idealne oświetlenie do toalety? Lampy to nie jedyny istotny element. Bez względu na to, czy użyło się opraw sufitowych, czy plafonów, trzeba jeszcze zatroszczyć się o dopasowanie właściwych źródeł światła.
Jakie oświetlenie sprawdza się w toalecie? Warto stawiać na energooszczędne źródła światła LED, dające delikatne, rozproszone światło, nie przekraczające 100 lx. Jako oświetlenie boczne można użyć taśm LED, które wykorzystuje się, gdy w nocy nie chce się uruchamiać głównej lampy. Równocześnie takie produkty wpisują się w ogólną formę aranżacji, zwłaszcza gdy urządza się pomieszczenie minimalistyczne, geometryczne i nowoczesne.
Funkcjonalne i komfortowe wnętrza, czyli nowoczesna lampa do toalety
Lamp w łazience lub toalecie to niezbędny element, którego wymaga każda aranżacja. Bez względu na to, czy planuje się doświetlenie małego WC czy toalety połączonej z łazienką, trzeba zadbać o właściwe rozmieszczenie produktów oświetleniowych w pomieszczeniu (lampa główna, oprawy nad lustro nad umywalką. Stanowią praktyczny element wyposażenia oraz efektowne dekoracje.
Zachęcamy do poznania naszej pełnej oferty plafonów, kinkietów czy reflektorów, w której znajdziesz modele industrialne, klasyczne, skandynawskie i glamour, czyli wszystko to, czego szukasz.
Zostaw komentarz