Lampy do piwnicy – jak prawidłowo oświetlić wnętrze?
W domach pojawiają się również takie pomieszczenia, które nie mają dostępu do światła dziennego. To właśnie w nich trzeba szczególnie zadbać o właściwe zaplanowanie oświetlenia, by zapewnić pełną funkcjonalność oraz zadbać o aranżację przestrzeni. Do takich miejsc zaliczają się choćby piwnice.
Jaka lampa do piwnicy sprawdzi się najlepiej? Czym się kierować podczas dobierania produktów oświetleniowych? O tym wszystkim napiszemy poniżej.
Oświetlenie piwnicy, oświetlenie garażu – najważniejsze funkcje lamp do pomieszczeń gospodarczych
W wielu domach piwnice wykorzystuje się do celów magazynowych. W takich pomieszczeniach gospodarczych można stworzyć choćby prywatną spiżarnię na warzywno-owocowe przetwory i produkty, które wymagają przechowywania w stałej, niskiej temperaturze. Niektóre pomieszczenia zostają przystosowane do pełnienia roli piwnicy na wino, w której panują optymalne warunki do przechowywania nawet bardzo cennych roczników. W innych aranżuje się domową pralnię. Często na najniższym poziomie budynku organizuje się warsztat, miejsce do majsterkowania lub siłownię. Niekiedy w odpowiednio zaadaptowanej piwnicy powstają również pomieszczenia mieszkalne.
Funkcje, jakie może pełnić ta część budynku, jak widać, bywają bardzo różne. Oznacza to zatem, że również oświetlenie we wnętrzach będzie mocno urozmaicone i dopasowane do konkretnych potrzeb.
W miejscach służących wyłącznie do przechowywania przedmiotów, stosuje się przede wszystkim oświetlenie ogólne, zapewniające bezpieczeństwo przemieszczania się i swobodę korzystania z przestrzeni.
Jeśli jednak w piwnicy chce się wykonywać bardziej precyzyjne zadania wzrokowe, trzeba zadbać o zainstalowanie lamp zadaniowych (np. przy stole warsztatowym lub nad blat roboczy). Natomiast, jeżeli w piwnicach tworzy się pokoje mieszkalne, wówczas trzeba wprowadzić do nich system oświetleniowy (lampy główne, zadaniowe i dekoracyjne), wpisujący się w specyfikę danego miejsca.
Jakie warunki panują w piwnicach, czyli lampy hermetyczne do piwnicy
Często zdarza się, że w piwnicach panują mocno niesprzyjające warunki. Najczęściej bywają to wnętrza pozbawione dostępu do naturalnego światła lub takie, gdzie jest on mocno ograniczony. Ponadto niejednokrotnie są to pomieszczenia nieogrzewane lub ogrzewane okazjonalnie, przez co temperatura jest znacznie niższa niż w pozostałych częściach domu. Sprzyja to pojawieniu się wilgoci, co wpływa na kondycję całego wyposażenia oraz samego wnętrza.
Trudno się zatem dziwić, że najczęściej w piwnicach stosuje się lampy wykonane z trwałych materiałów. Często spotyka się oprawy techniczne z tworzywa sztucznego, metalu, niekiedy wzbogacone o szkło (klosze i osłony źródeł światła) odpornych na wilgoć i rozwój korozji. Takie oświetlenie do piwnicy przetrwa bez szwanku długi czas, a nierzadko wyróżnia się też ciekawym wzornictwem.
O czym jeszcze pamiętać, gdy wybiera się lampy do piwnicy? Jeśli we wnętrzach panuje wysoka wilgotność, lepiej wybrać hermetyczne modele. Są to produkty o wysokim współczynniku IP. Ograniczają ryzyko dostania się do wnętrza wody, co poprawia bezpieczeństwo korzystania z lamp w tak wymagającej przestrzeni.
Lampy LED a nowoczesne oświetlenie w piwnicy – funkcjonalna lampa do LED piwnica
Czym jeszcze powinno się wyróżniać oświetlenie piwnicy? Warto wybierać produkty solidne i trwałe, wyposażone w wysokiej jakości źródła światła. O ile jeszcze kilka lat temu dominowały świetlówki, o tyle obecnie najczęściej stawia się na energooszczędne oświetlenie LED. Dlaczego warto wybrać lampy ledowe do piwnicy? Zużywają one znacznie mniej prądu niż klasyczne żarówki, są bardziej żywotne. Można znaleźć produkty o niemal dowolnej mocy, temperaturze barwowej i kolorze, a niektóre rozwiązania, jak nasze źródła światła LED RGB, pozwalają na modyfikowanie parametrów oświetlenia według indywidualnych potrzeb.
Niejedna lampa do piwnicy LED może być sterowana zdalnie, a zwolennicy automatyzacji mogą wykorzystać lampy do piwnicy z czujnikiem ruchu, by oświetlenie włączało się samoczynnie zawsze wtedy, gdy jest potrzebne.
Lampa sufitowa do piwnicy czy może lampy ścienne – jak oświetlić pomieszczenie?
Wybór lamp, które mają stanowić oświetlenie w piwnicy, zależy oczywiście od typu pomieszczeń i charakteru samego wnętrza. Zazwyczaj są to jednak dość niskie przestrzenie, w których jako główne źródło światła najlepiej sprawdzają się lampy sufitowe LED do piwnicy. Zapewniają równomierne oświetlenie całego pomieszczenia, a przy tym nie zajmują miejsca i nie utrudniają przemieszczania się, jak choćby zbyt duże lampy wiszące. Idealnym rozwiązaniem są plafony, które płasko przylegają do sufitu, a także reflektory i lampy na szynoprzewodach, pozwalające na to, by światło docierało do wszystkich zakamarków.
Jeśli jedna lampa główna w piwnicy to za mało, niekiedy montuje się kilka opraw sufitowych lub dodatkowo wprowadza produkty ścienne, jak kinkiety i plafony. Doświetlają zakamarki oraz pomagają znaleźć potrzebne przedmioty na regałach, podobnie jak lampy do garażu. Niezmiernie praktycznym rozwiązaniem jest wprowadzenie do wnętrza taśmy LED, która nie tylko dekoruje przestrzeń (np. półki na wino), ale też subtelnie podświetla wybrane strefy, ułatwiając wykonywanie prostych czynności, bez konieczności uruchamiania lampy głównej.
Jeśli piwnica służy do celów mieszkaniowych, należy wprowadzić do niej oprawy dopasowane oczywiście do funkcji konkretnego pokoju.
Oświetlenie do piwnicy a tworzenie miejsca do pracy – nowoczesne oświetlenie i źródła światła a pomieszczenie do majsterkowania w piwnicy
A co jeśli chce się wykorzystać pomieszczenia w piwnicy do majsterkowania lub innych zbliżonych działań? Samo oświetlenie sufitowe wówczas nie wystarczy. Oprócz wstawienia do piwnicy odpowiedniego wyposażenia, jak blat roboczy, krzesło, akcesoria, trzeba też zaplanować zadaniowe oświetlenie piwnicy.
Kluczem do sukcesu są odpowiednie stołowe lampy do piwnicy, które intensywniej doświetlają przestrzeń do pracy. Jakie rozwiązania wybrać? W takim pomieszczeniu najlepiej sprawdzają się oprawy z możliwością regulowania wysokości i kąta padania światła. Pamiętajmy, by równomiernie doświetlić całe stanowisko pracy – bez odbłysków lub zacienionych fragmentów.
Dodatkowo, taka lampa powinna być wyposażona w źródło światła do piwnicy o wystarczającej mocy, pozwalającej na bezproblemowe wykonywanie konkretnych czynności. Co wybrać? W pomieszczeniach, gdzie realizuje się bardzo precyzyjne czynności, niezbędne może się okazać źródło światła LED, emitujące światło o natężeniu nie mniejszym niż 600-700 lx. Jeśli planuje się wykorzystywać przestrzeń do bardzo zróżnicowanych celów, warto zdecydować się na zastosowanie produktu, dzięki któremu da się regulować oświetlenie piwnicy, w zależności od aktualnych potrzeb.
Funkcjonalne oświetlenie do piwnicy – odpowiednie światło i lampy do pomieszczenia
Odpowiednie oświetlenie na suficie i ścianach w piwnicy zapewnia bezpieczeństwo przemieszczania się oraz pozwala wygodnie wykonywać wszelkie czynności, do których chcemy wykorzystać pomieszczenie. Mamy nadzieję, że informacje zawarte w tym artykule pomogą Wam zbudować idealny system oświetleniowy – praktyczny, bezpieczny i naprawdę wygodny.
1 Comment
Przytulniej
Właśnie tego mi było trzeba! Rzetelnie napisanego artykułu, który rozjaśnia wątpliwości, a nie sprawia, że będzie ich tylko więcej. Czasami już od samego wstępu czytać się odechciewa… Tutaj na szczęście tak nie jest :) Przytulniej ostatnio opublikował...Jak udekorować ścianę w salonie? [Inspiracje]