Lampy do salonu wiszące – przytulne wnętrze
Lampy do salonu wiszące to często niełatwy wybór. Ich konstrukcje są bowiem bardzo różne. Tradycyjne żyrandole, lampy na krótszych bądź dłuższych linkach. Bogato zdobione z możliwością wyeksponowania ciekawych żarówek bądź też minimalistyczne pod względem liczby elementów, ale duże swoimi rozmiarami. Klasyczne czy designerskie? Z transparentnymi kloszami, a może materiałowym abażurem? Sprawdzamy, które z nich sprawdzą się najlepiej. W jaki sposób dobierać je do salonów.
Lampy do salonu wiszące – salon lubi przestrzeń i jasne światło
Architekci planując nasze salony starają się wpuścić, jak najwięcej światła naturalnego do wnętrza. Bez oświetlenia sztucznego nie obejdzie się jednak. To kwestia budowania nastroju i atmosfery. Zachowania kilku ról, jakie spełnia salon, mianowicie reprezentacyjnej, użytkowej i gościnnej. Lampy do salonu wiszące zdecydowanie pomogą nam w tym, by pomieszczenie o tak szerokich możliwościach, było przytulne, charakterystyczne aranżacyjnie i spójne, od podłogi aż po sufit.
Lampy do salonu wiszące są w stanie zmienić postrzeganie pomieszczenia. Gdy będą dość nisko opuszczone, pozwolą optycznie obniżyć zbyt wysoki salon. Te na krótszych linkach sprawdzą się wszędzie tam, gdzie sufit jest na standardowej wysokości i nie chcemy przytłoczyć wnętrza, a jednocześnie lampy do salonu wiszące przemawiają do nas zdecydowanie bardziej niż płaskie plafony.
Odpowiednie oświetlenie salonu to sztuka. Tu liczy się nie tylko konstrukcja, ale i sposób ukierunkowania światła. A na ten ostatni wpłynie rodzaj kloszy, żarówek czy barwa i moc zaoferowanego światła. Lampy wiszące do salonu powinny zostać dobrane ze względu na charakter wnętrza. To dlatego najpierw urządzamy swój salon, planujemy wyposażenie, meble i dekoracje, a dopiero na samym końcu decydujemy o tym, co znajdzie swoje miejsce na suficie.
Ciepłe wnętrze choć chłodna barwa żarówek
Lampy do salonu wiszące oferujące chłodną barwę, idealnie sprawdzą się we wnętrzach nowoczesnych, surowych i minimalistycznych. Zimna barwa nie oznacza jednak, że salon stanie się mało przyjazny. Jeśli światło, choć o chłodnej barwie, będzie padać przez półprzezroczyste bądź matowe klosze, zostanie nieco złagodzone. Będzie sączyć się subtelnie, gwarantując przyjazną atmosferę i ciepły klimat.
Lampy do salonu wiszące powinny z kolei dawać cieplejsze światło, gdy goszczą pośród aranżacji klasycznych. Eleganckich i gustownych. Tutaj sprawdzą się konstrukcje o finezyjnych kształtach, ale niekoniecznie zbliżonych do geometrycznych. Łagodna linia, subtelne zakończenia, a do tego kolorystyka utrzymana w złocie, miedzi bądź srebrze, dadzą wrażenie luksusu, ale z zachowaniem poczucia, że salon jest naszym azylem. Bezpieczną przystanią, która choć zwraca na siebie uwagę, to daje miejsce na odpoczynek, wyciszenie i relaks każdego dnia.
Materiały w zależności od wybranej konstrukcji
Pośród propozycji producentów oświetlenia, znajdziemy lampy do salonu wiszące, które wykonane są z papieru, jedwabiu, drewna czy metalu. Nie brakuje projektów bazujących na tworzywach sztucznych, a także nieodmiennie uwielbianym szkle. Każda propozycja tego typu staje się indywidualnym wykonaniem i swoje miejsce powinna znaleźć, w zależności od stworzonej kompozycji wnętrzarskiej.
Materiałowe lampy do salonu wiszące, to zwykle nie jest szczyt naszych marzeń o oświetleniu. Doskonale jednak spełniają swoje funkcje tymczasowo. Wtedy, gdy kończymy urządzanie salonu i jeszcze nie zdecydowaliśmy o konkretnym projekcie oświetlenia, a nie chcemy mieszkać pod gołą żarówką. Choć nie da się ukryć, że również pośród papierowych wykonań coraz częściej znajdujemy barwne, kształtne i ciekawe zdobione konstrukcje, które idealnie wpisują się do salonów, mających być głównie funkcjonalnymi. Takich, z których nie korzystamy na co dzień, a jedynie okazjonalnie, na przykład przyjmując gości. Jest bowiem prosto, estetycznie i praktycznie.
Pośród aranżacji tradycyjnych, a nawet rustykalnych czy nawiązujących do stylu vintage, idealnie sprawdzają się lampy do salonu wiszące bazujące na drewnie. Mogą być delikatnie przełamane błyskiem metalu bądź diamentową strukturą kryształków. Dla ożywienia całości i znalezienia równowagi pomiędzy dawnym stylem, a współczesną rzeczywistością.
Tworzywa sztuczne są najmniej ciekawe, ale jeśli dobrze poszukać, to i tutaj wybierzemy lampy do salonu wiszące, które zaskoczą. Połączeniem geometrycznych kształtów w jedną całość, barwami z pełnej palety kolorystycznej, jak i bardzo łatwym utrzymaniem w czystości.
By zachować wszystkie funkcje salonu
Salon to wymagające pomieszczenie, biorąc pod uwagę role, jakie spełnia. Sztuczne oświetlenie trzeba zatem najpierw zaplanować. Pamiętając o tym, by lampy do salonu wiszące pasowały do aranżacji, oświetlały całą przestrzeń i przyciągały uwagę. Odpowiadały naszym gustom, ale nie stawały się kiczowatym, źle dobranym rozwiązaniem. Uwagę przykładamy zatem do funkcjonalności, sposobu użytkowania, rozmiarów i zastosowanych materiałów. Źródła światła oraz jego barwy i sposobu kierowania.
Rozważmy różne propozycje, weźmy pod uwagę miejsce, w którym mają zagościć lampy do salonu wiszące. Kształt i rodzaj żarówek oraz kloszy, bo to każdorazowo inny efekt oświetleniowy, ale i aranżacyjny. Światło jest nam niezbędne do codziennego, komfortowego korzystania z salonu. Niech zatem jego wybór urasta do rangi jednego z najważniejszych.
1 Comment
daria
W swoim salonie zdecydowałam się na ozdobną lampę wiszącą w kształcie kwiata, ale dodatkowo pojawiło się również oświetlenie punktowe. Dzięki temu jest jasno i samodzielnie mogę sterować światem.