Lampy hotelowe do pokoju dla gości – najważniejsze informacje
Oświetlenie pokoi hotelowych powinno łączyć to, co najlepsze w nowoczesnych i praktycznych rozwiązaniach, z ciekawym designem, dzięki któremu możemy się poczuć w danym miejscu przyjemnie i komfortowo. Lampy hotelowe wpływają bowiem na odbiór wnętrza oraz stają się kluczowym elementem jego wystroju.
Jakie produkty koniecznie muszą pojawić się w pokoju hotelowym? Czym się kierować podczas dobierania elementów systemu oświetleniowego? Jakie źródła światła wykorzystać? O tym napiszemy poniżej.
Lampy hotelowe – podstawowe znaczenie oświetlenia hotelu
Gdy projektuje się oświetlenie w pokojach hotelowych, trzeba skupić się na wielu zróżnicowanych aspektach. Z jednej strony chce się bowiem stworzyć w pełni funkcjonalne wnętrza, przeznaczone do różnych celów (część z biurkiem do pracy, miejsce do rekreacji i snu, łazienka etc.). Każda z tych stref wymaga zastosowania odpowiednich produktów oświetleniowych, jak w domu. Z drugiej strony lampy do hotelu odpowiadają również za aranżację i pierwsze wrażenie gości, po przekroczeniu progu pokoju. To one również budują poczucie bezpieczeństwa, komfortu i przytulności, tak ważne w zacisznych pomieszczeniach prywatnych dla osób odwiedzających obiekt.
W pełni praktyczny system do hotelu musi zatem składać się z trzech typów oświetlenia: ogólnego, zadaniowego i dekoracyjnego, które wzajemnie się uzupełniają i tworzą spójny zespół opraw, odpowiadających potrzebom konkretnej przestrzeni.
Funkcjonalne oświetlenie hotelowe do pokoju gościnnego – lampy sufitowe, lampa wisząca
Na oświetlenie hotelowe składają się różne produkty i szereg rodzajów lamp. Jakich opraw zdecydowanie nie może zabraknąć? Podstawą są oczywiście rozwiązania dające światło ogólne. W tej roli najczęściej stosuje się lampy wiszące (również żyrandole). Jeśli jednak nie pozwala na to metraż, bywają one zastępowane przez lampy sufitowe, które zajmują mniej miejsca, a potrafią równie skutecznie doświetlić całe wnętrze. Uzupełnia się je często o oświetlenie boczne w postaci kinkietów, które mogą przydać się jako nastrojowe oświetlenie wieczorne, sprzyjające wyciszeniu i wypoczynkowi przed snem.
W przestrzeni hotelowego pokoju nie może zabraknąć lamp zadaniowych. Stosuje się choćby nocne lampki hotelowe stojące przy łóżku oraz oświetlenie lustra w łazience (praktyczne kinkiety, oczka wpustowe, reflektory). To one zapewniają mocniejsze światło i pozwalają wykonywać bardziej precyzyjne zadania wzrokowe (czytanie przed snem, makijaż lub misterna fryzura).
Uzupełnieniem takiego systemu bywają lampy podłogowe, które ustawia się w pobliżu stolika kawowego i miękkich, głębokich foteli, tworząc nastrojowe miejsce do relaksu.
Ciepła barwa światła czy światło chłodne – jakie źródła światła wybrać do hoteli?
Oświetlenie hotelowe musi być praktyczne. Dlatego chętnie w jego ramach wykorzystuje się energooszczędne źródła światła LED. Zużywają mniej prądu niż klasyczne żarówki, a także odznaczają się znacznie większą żywotnością, co przynosi komfort dla gości i oszczędności dla właścicieli hotelu.
Oprócz odpowiedniego natężenia światła, dopasowanego do specyfiki konkretnego produktu oświetleniowego, trzeba wybrać właściwą temperaturę barwową. W większości lamp powinno się zastosować produkty emitujące światło jak najbardziej neutralne i zbliżone do naturalnego światła dziennego. Ma to zwłaszcza kluczowe znaczenie w łazience w strefie lustra, gdzie dodatkowo powinny się znaleźć żarówki o wysokim współczynniku oddawania barw.
Dla zbudowania nastroju pomieszczenia można jednak pozwolić sobie na to, by barwa światła była inna. Jak stworzyć przytulne w odbiorze pokoje? Jako oświetlenie boczne lub dekoracyjne warto wykorzystać produkty oświetleniowe dające rozproszone światło ciepło białe, które pozytywnie wpływa na wyciszenie w godzinach wieczornych. Chłodniejsze tony są dość surowe, przez co częściej wybiera się je do ultra nowoczesnych aranżacji, którym dodają ciekawego charakteru.
Oświetlenie pomieszczeń hotelowych, czyli w jakie lampy wyposażyć pokoje w hotelu?
W pokojach hotelowych stosuje się całe spektrum lamp, w tym modele wiszące, stojące, kinkiety, by zapewnić gościom przyjemne warunki do spędzania czasu w podróży. Dobrze doświetlona przestrzeń zyskuje funkcjonalność i klimat, przez co wystrój we wnętrzu staje się pełniejszy i bardziej spójny. Wystarczy bowiem precyzyjnie zaplanować cały system w jednorodnym stylu oraz dopasować do niego właściwe źródła światła, by klienci czuli się dobrze w obiekcie, co przekłada się na jego renomę, popularność, a na przyszłość przynosi kolejne rezerwacje i pozytywne opinie od zadowolonych odwiedzających.
Zostaw komentarz