Lampy na taras – jak wybrać najlepsze rozwiązania?
Nadeszła wiosna, dni robią się coraz dłuższe i przyjemniejsze. Trudno się zatem dziwić, że domowe życie opuszcza cztery ściany pokoju dziennego, żeby przenieść się na taras, czyli do przydomowej strefy relaksu i wypoczynku. Nabiera to szczególnej wagi w okresie pandemii, gdy wszyscy przymusowo spędzamy czas w domowej izolacji. Taras i ogród stanowią zatem szansę na kontakt z naturą. Przynoszą codzienną dawkę kontaktu ze światem zewnętrznym.
Dla zapewnienia optymalnego komfort domowników trzeba oczywiście postarać się o odpowiednie wyposażenie na taras. Jednym z jego kluczowych elementów jest dobrze dobrane oświetlenie.
Jakie muszą być lampy na taras, żeby zapewniać wygodę oraz tworzyć przyjemną dla oka przestrzeń, w której aż chce się być na co dzień? Jeśli chcecie wiedzieć, zapraszamy do lektury.
Idealne lampy na taras – do czego ich potrzebujemy?
Lampa na taras należy do najważniejszych części wyposażenia każdego tarasu – trudno to kwestionować. Dzięki niej możemy się swobodnie i bezpiecznie przemieszczać się, a także spędzamy przyjemnie czas na zewnątrz nawet po zapadnięciu zmroku. Przydomowa strefa wypoczynku staje się użyteczna i dostępna 24 godziny na dobę, a to wielka zaleta, zwłaszcza w ciepłe, wiosenne i letnie wieczory, gdy po prostu nie chcemy kończyć odpoczynku lub spotkań towarzyskich wraz z nastaniem ciemności.
Oświetlenie tarasu przynosi także szereg funkcji typowo dekoracyjnych. Z pomocą lamp podkreśla się bowiem kluczowe elementy aranżacji. Tworzymy spójną wizualnie przestrzeń, co ewidentnie wpływa na komfort użytkowania oraz przyjemność spędzania czasu w tej przydomowej strefie.
Nie zapominajmy o tym, że dobrze dobrane i dopasowane do charakteru przestrzeni światło buduje atmosferę oraz sprawia, że taras robi się przytulny i przyjazny dla osób przebywających na nim. W takim miejscu po prostu chce się odpoczywać i regenerować siły.
Oświetlenie tarasu – co brać pod uwagę, wybierając lampy?
Oprawy oświetleniowe, które pragniemy umieścić na zewnątrz, przede wszystkim muszą odznaczać się wysoką trwałością. Z tego względu najlepiej postawić na trwałe konstrukcje metalowe (np. ze stali, żeliwa lub aluminium), odporne na działanie korozji lub powleczone specjalną warstwą antykorozyjną. Stanowi to klucz do tego, żebyśmy nie byli zmuszeni regularnie wymieniać produktów zniszczonych przez szkodliwe warunki atmosferyczne.
Trwała konstrukcja produktów oświetleniowych to gwarancja bezpieczeństwa. Lampy na taras muszą wyróżniać się najwyższym współczynnikiem ochrony IP oraz klasą ochronności. Co to takiego?
Współczynnik IP informuje nas, jak mocno dany produkt elektryczny zabezpieczono przed szkodliwym działaniem pyłów, wilgoci lub zachlapania wodą. Pierwsza z cyfr współczynnika dotyczy ciał stałych, druga informuje, jak bardzo dana lampa jest odporna na dostanie się do jej wnętrza wody. W ogrodach i na tarasach powinno się montować produkty oświetleniowe, w których współczynnik wynosi minimum IP44. W miejscach odsłoniętych, narażonych na bezpośredni kontakt z wodą, warto jednak wykorzystać lampy o wyższym współczynniku, np. IP46 lub IP48.
A czym jest klasa ochrony oprawy oświetleniowej? Informuje nas, czy produkt jest zabezpieczony przed wystąpieniem porażenia prądem elektrycznym. Wyróżnia się cztery klasy ochrony (0-III). W przypadku opraw zewnętrznych należy wybierać wyłącznie produkty klasy III, dla zapewnienia bezpiecznego użytkowania przez długie lata.
Jeśli zależy nam na połączeniu maksymalnej funkcjonalności z oszczędnością, wybierzmy produkty dostosowane do używania ich z nowoczesnymi żarówkami LED. Z ich pomocą zmniejszamy zużycie energii elektrycznej. Produkty LED są trwalsze i bezawaryjne oraz wpisują się do domowego systemu Azzardo Smart, dzięki któremu zarządzamy wszystkimi domowymi i ogrodowymi punktami oświetleniowymi zdalnie – za pomocą aplikacji w telefonie.
Budowanie systemu oświetleniowego – typy lamp na taras
Na tarasach pojawiają się rozmaite produkty oświetleniowe. Najczęściej królują na nich jednak praktyczne i estetyczne kinkiety. To uniwersalne rozwiązanie, które zawsze się sprawdza oraz pozwala na kompleksowe oświetlenie całej przestrzeni.
Modne i ciekawie wizualnie kinkiety występują we wszystkich popularnych obecnie stylach aranżacyjnych, co tylko ułatwia znalezienie optymalnego produktu.
Miłośnicy klasyki, którzy dysponują zadaszonym tarasem, mogą natomiast zdecydować się na lampy wiszące, imitujące przytulną, domową przestrzeń. Chętnie montuje się je w centrum tarasu – nad zestawem mebli wypoczynkowych lub nad wysokim stołem do rodzinnych posiłków.
Jako oświetlenie uzupełniające na taras warto wykorzystać piękne girlandy (lampki na taras) lub stojące lampy stołowe. Budują nastrój, sprawiają, że taras staje się przytulny i zaprasza do wypoczynku.
Idealne oświetlenie na taras – myślenie kompleksowe
Oświetlenie tarasu wymaga od nas skrupulatnego planowania. Trzeba bowiem równocześnie brać pod uwagę kwestie bezpieczeństwa, trwałości produktu oraz równie ważne walory estetyczne. Lampa powinna wytrzymać niesprzyjające warunki pogodowe, pięknie się prezentować, wpisywać w kompleksową aranżację oraz budować nastrój sprzyjający odpoczynkowi.
Kinkiety i lampy wiszące powinny tworzyć spójny wizualnie, praktyczny system oświetleniowy, który gwarantuje swobodę przemieszczania się oraz ozdabia taras. Skoro ma to być nasz wakacyjny salon, zadbajmy o to, żebyśmy czuli się tam nawet lepiej niż we wnętrzu naszego domu.
Zostaw komentarz