LED miga po włączeniu

LED miga po włączeniu – co zrobić?

Diody LED zaliczają się obecnie do popularnych rozwiązań oświetleniowych, które zapewniają optymalne oświetlenie sztuczne w domach, biurach czy instytucjach publicznych. Sprawdzają się świetnie pod warunkiem, że dobierze się odpowiednie produkty, trwałe, solidne i działające poprawnie. Nawet jednak w przypadku tego typu rozwiązań potrafią pojawiać się problemy. Do szczególnie uciążliwych zalicza się migotanie diody LED.
Dlaczego produkty LED migają po włączeniu? Jakie bywają tego przyczyny i jak sobie z tym poradzić? Więcej na ten temat można przeczytać poniżej.

Lampa LED a mniejsze zużycie energii elektrycznej – produkt dla wymagających

Dlaczego warto zdecydować się na produkty LED? Bez względu na to, czy sięga się po taśmy LED, czy po lampy (wyposażone w zintegrowane źródła światła bądź wymienne żarówki) zyskuje się rozwiązanie o wysokiej trwałości i energooszczędności. W ten sposób można liczyć na utrzymanie dobrych warunków oświetleniowych, przy równoczesnym obniżeniu wysokości rachunków za prąd. Technologia LED współpracuje też z innymi zaawansowanymi rozwiązaniami. Do dyspozycji są rozwiązania z regulacją kluczowych parametrów światła (temperatury barwowej, natężenia), ale też smart instalacje z opcją automatyzacji oraz zdalnego sterowania.
Nawet stawiając na najlepsze produkty, nie zawsze da się uniknąć jednak rozmaitych problemów. Zaliczają się do nich między innymi migające ledy.

Dlaczego taśma LED miga – migotanie diod LED (migotanie taśmy LED)

Oświetlenie LED może migać chwilowo lub ciągle, co potrafi być niezmiernie irytujące. Może oznaczać uszkodzenie źródła światła bądź szereg innych problemów technicznych. By je wyeliminować, trzeba dokonać odpowiedniej diagnostyki. Wówczas da się zrozumieć, z jakiego powodu LED mruga i sprawnie usunąć usterkę.

Migające ledy a problemy ze sprzętem

Dlaczego żarówki LED migoczą? Przyczyn bywa wiele. Podstawową kwestią są oczywiście problemy techniczne wynikające z uszkodzeń poszczególnych elementów instalacji świetlnej. Niekiedy pojawia się uszkodzenie zasilacza, taśmy LED, sterownika, kondensatorów. Zdarza się, że zniszczenia są widoczne gołym okiem. Innym razie ich lokalizacja wymaga sprawdzenia systemu przez elektryka.

Migotanie światła a dobór produktów do instalacji oświetleniowej

Co bywa problemem w przypadku produktów LED i może prowadzić do migotania źródeł światła? Zdarza się, że żarówki LED migają ponieważ zostały dobrane nieodpowiednie komponenty, jak za słaby zasilacz LED lub nieodpowiedni dla danej taśmy sterownik LED (migotanie układające się w stały wzór może oznaczać większe zapotrzebowanie na moc w systemie niż sterownik jest w stanie zapewnić). Niedostosowanie taśmy do sterownika oznacza zazwyczaj większe zapotrzebowanie na moc czy nieodpowiedni sposób zasilania.
Taśma LED mruga też, jeżeli podepnie się ją pod niewłaściwe ściemniacze. Należy zawsze stawiać na ściemniacze LED, zwłaszcza te współpracujące z technologią PWM – rozwiązania w starszych technologiach potrafią płatać figle i uniemożliwiać wygodne korzystanie z oświetlenia.

Co sprawia, że LED migocze – dodatkowe elementy

Kolejną kwestią bywają zewnętrzne problemy techniczne, jak choćby wadliwa instalacja elektryczna. Trudności potrafią pojawiać się także, jeżeli występują za słabe bądź nieodpowiednie połączenia i mocowania w instalacji LED.
Dużym problemem bywa także niestabilne napięcie zasilania. Jeżeli jest ono zmienne, potrafi doprowadzić do migania LED po włączeniu. Niekiedy wynika to z przeciążenia obwodów w instalacji, słabej jakości zasilaczami (które nie radzą sobie z regulacją napięcia), ale też z problemów po stronie lokalnego dostawcy energii. Pamiętaj – diody LED migają, jeżeli zmienia się ich moc świetlna – reagują na zasilanie od razu, bez opóźnień znanych z tradycyjnych systemów oświetleniowych

LED miga po włączeniu – diody LED i lampa LED: co zrobić?

Jak poradzić sobie z migającymi ledami? Jeżeli dochodzi do tego przy nowej instalacji, warto sprawdzić dobranie zasilacza do produktów LED, a także przeanalizować połączenia pomiędzy poszczególnymi komponentami (czy nie ma np. luźnych przewodów). Sposobem na poradzenie sobie z problemem bywa zastosowanie kondensatorów, pomocnych głównie przy długich taśmach LED. Jeżeli w instalacji pojawiają się ściemniacze, trzeba sprawdzić, czy są one przystosowane do pracy z urządzeniami LED. Warto także sprawdzić samą taśmę LED i inne elementy systemu – w razie odkrycia uszkodzeń najlepiej wymienić je na nowe. W niektórych przypadkach, gdy nie udaje się samodzielnie odkryć źródła problemu, powinno się skontaktować z elektrykiem czy specjalistą od oświetlenia LED.

Z jakich powodów LED mruga – jak naprawić migoczącą żarówkę LED?

Migotanie LED w domu może wynikać z niestabilnego napięcia zasilania lub źle dobranych, niekompatybilnych elementów instalacji. Zawsze trzeba dobrze zaplanować cały system i znaleźć do niego odpowiednie elementy. Wówczas zmniejsza się ryzyko późniejszych problemów, jak choćby właśnie miganie LED po włączeniu.

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge