Ledy w podłodze – nowoczesne oświetlenie do domowych wnętrz
Oprócz głównych produktów oświetleniowych w domowych wnętrzach, często sięga się także po rozwiązania uzupełniające. Najczęściej w tej grupie wymienia się kinkiety, montowane na ścianach. Da się jednak stworzyć inne opcje, w tym oryginalne i praktyczne oświetlenie podłogi.
Jak powstaje podświetlana podłoga i co wykorzystać, by zbudować trwałe i skuteczne rozwiązanie na lata? Jakich produktów użyć, by uzyskać niepowtarzalny klimat? O tym wszystkim napiszemy poniżej.
Oświetlenie podłogowe – walory praktyczne i estetyczne
Kiedy przydaje się podświetlana podłoga? Wiele osób zwraca uwagę na to, że takie rozwiązanie pełni przede wszystkim funkcję dekoracyjną, budując niepowtarzalny klimat w domowej przestrzeni. Subtelnie podświetla ściany i podłogę oraz znajdujące się w pobliżu elementy wyposażenia. Jeśli dobrze się je zaprojektuje, zyskuje się dodatkowy walor estetyczny, sprawiający, że wnętrze prezentuje się pięknie również w porze nocnej.
Podświetlenie podłogi to jednak nie tylko kwestia wizualna, a także wiele często praktycznych korzyści. Wykorzystanie lamp wpuszczanych w powierzchnię podłogi lub wprowadzenie innych rozwiązań (np. oświetlenie LED z użyciem taśmy) poprawia komfort i bezpieczeństwo korzystania z danego wnętrza. Nie trzeba bowiem włączać głównej lampy, by swobodnie przemieszczać się w przestrzeni, bez obaw o bolesny upadek. Podświetlenie podłogi to także idealna opcja dla najmłodszych, by zachować delikatne oświetlenie we wnętrzu, które rozpędzi nocne strachy, a przy tym będzie na tyle subtelne, że nie podrażni oczu.
Podświetlane podłogi – rozwiązania klasyczne i ledy w podłodzie
Podświetlana podłoga to tak naprawdę nic nowego. Już od pewnego czasu wielu projektantów wnętrz promuje takie rozwiązania do rozmaitych przestrzeni. Chętnie stosuje się choćby lampy wpustowe, montowane wzdłuż krawędzi ścian, na przykład na schodach lub korytarzach.
Innym sposobem na nowoczesne oświetlenie podłogowe może być jednak panel LED z taśmą LED we wnętrzu. Takie produkty wprowadza się choćby w listwy przypodłogowe, bądź montuje w specjalnych osłonach bezpośrednio w płytkach podłogowych lub panelach. Tak tworzy się ciekawe oświetlenie liniowe, dające spektakularny efekt dekoracyjny oraz podnoszące funkcjonalność przestrzeni.
Podświetlenie LED przypodłogowe – co je wyróżnia?
Dlaczego warto zastosować taśmę LED a nie pojedyncze diody LED? To prosty sposób na skuteczne oświetlenie większej części wnętrza. Taśmy LED są bardzo proste i wygodne w montażu. Można wykorzystać je na wiele oryginalnych sposobów, by osiągnąć spersonalizowany system oświetleniowy, odpowiadający indywidualnym upodobaniom użytkowników. Jeśli na dodatek postawi się na taśmę LED RGB, zyskuje się niemal nieograniczoną możliwość modyfikowania parametrów światła emitowanego przez pojedyncze diody LED. Da się bowiem zwiększyć lub zmniejszyć natężenie, dopasować temperaturę barwową, a nawet ustawić kolor światła, zgodnie z aktualnymi potrzebami. A tym wszystkim steruje się zdalnie, na przykład za pośrednictwem aplikacji Azzardo Smart.
Nie zapominajmy również o tym, że technologia LED to sposób na spore oszczędności, dzięki mniejszemu poborowi energii elektrycznej i sporej żywotności diod.
Jak jest skonstruowane oświetlenie podłogowe LED, czyli taśmy LED a dekoracyjne rozwiązania oświetleniowe
Przy oświetleniu podłogowym zazwyczaj wykorzystuje się taśmy LED, montowane w specjalnych profilach (najczęściej jest to trwały profil aluminiowy). Dzięki temu produkt jest w pełni odporny na uszkodzenia mechaniczne.
Może być bezpiecznie użyty bezpośrednio w podłodze, jak i jako solidna listwa przypodłogowa podświetlana, która chroni ścianę przed zabrudzeniem oraz uderzeniami różnych przedmiotów (np. odkurzacza, butów lub dziecięcych zabawek).
Jak wykorzystać taśmę LED do oświetlenia podłogi –praca nad oświetleniem LED krok po kroku
Jak stworzyć oświetlenie przy podłodze lub bezpośrednio w jej powierzchni? Potrzebna jest oczywiście taśma LED, odpowiednie profile aluminiowe (do montażu w podłodze lub jako listwy przypodłogowe) wraz z osłonami na taśmę, klej montażowy, taśma dwustronna lub sprężynki montażowe oraz piła kątowa.
Profile docina się do potrzebnej długości ściany lub podłogi. Przy łączeniach prostych tnie się pod kątem 90 stopni. W przypadku narożników ścian – pod kątem 45 stopni. W listwie nawierca się otwór do poprowadzenia przewodów zasilających taśmy LED.
Gdy sprawdzi się, że wszystkie elementy pasują do siebie, przystępuje się do montażu. Łączy się poszczególne listwy, by trafiła do nich taśma LED. Całość montuje się między płytkami podłogowymi lub na ścianie (listwy przypodłogowe). Po przytwierdzeniu listew, podpina się zasilanie do taśmy. Na koniec zakłada się jeszcze osłony akrylowe, rozpraszające światło.
Efektowne oświetlenie LED w domowych wnętrzach – gdzie najlepiej sprawdzi się podświetlana podłoga?
Nowoczesne rozwiązania oświetleniowe, wykorzystujące na przykład taśmy LED, pozwalają zbudować we wnętrzach niepowtarzalny klimat. To idealne produkty, które przydają się jako dodatkowe oświetlenie w salonach i sypialniach, czyli pomieszczeniach typowo rekreacyjnych. Warto jednak wprowadzić je także do kuchni, jadalni lub pokoju dziecięcego. Da się ich użyć w przedpokoju lub na klatce schodowej, by doświetlić główne ciągi komunikacyjne w domu. Wodoszczelne systemy sprawdzają się natomiast w roli dekoracyjnego oświetlenia w łazience.
Taśmy LED mają naprawdę szerokie zastosowanie. Może nadszedł czas, by sprawdzić, czy nie nadadzą się także do oświetlenia Waszych domowych wnętrz?
Zostaw komentarz