London Design Festival – światowe święto designu
Istnieje naprawdę wiele powodów, by odwiedzić Londyn. Dla miłośników designu na najwyższym poziomie jednym, a może nawet najważniejszym z nich, jest bez wątpienia London Design Festival.
To wielkie święto designu oraz samego miasta. Burmistrz Londynu Sadiq Khan powiedział, że festiwal to niesamowite wydarzenie, w którym wspólnie występują najlepsi projektanci z całego świata oraz miasto, stolica kreatywnego przemysłu. Londyn jego zdaniem jest otwarty na kreatywność, innowacyjne pomysły oraz najnowsze trendy od wiodących twórców z różnych krajów. London Design Festival to miejsce, w którym można poznać najświeższe projekty, mające szansę stać się światowymi bestsellerami, wyznaczającymi nowe ścieżki dla wzornictwa na przyszłość.
Corocznie odbywająca się impreza przyciąga miłośników wzornictwa i pięknych przedmiotów z całego świata. W jej ramach odbywa się szereg zróżnicowanych wydarzeń, których wspólnym mianownikiem jest pasja do przedmiotów pięknych. Na czym polega idea festiwalu i co będzie można zobaczyć w trakcie tegorocznej edycji?
London Design Festival – historia i główne założenia imprezy
Początki festiwalu sięgają roku 2003, gdy sir John Sorrell (projektant oraz założyciel fundacji The Sorrell Foundation na rzecz rozwoju kreatywności u młodych ludzi) oraz Ben Evans (charyzmatyczny designer) postanowili stworzyć nowe wydarzenie, którego zadaniem byłoby promowanie Londynu, jako miejsca artystycznego i pełnego designu najwyższej klasy.
Impreza ta od samego początku miała gromadzić w jednym miejscu projektantów, artystów, pedagogów, uczniów i fascynatów, tworząc najprawdziwsze święto przedmiotów pięknych i użytkowych. W jakim innym miejscu mogłoby pojawić się tego typu wydarzenie, jeśli nie tu, w kraju, w którym narodził się ponad 100 lat temu nurt
Arts & Crafts?
Pierwsza edycja odbyła się w Bloomberg i została okrzyknięta wielkim, międzynarodowym sukcesem. Każda kolejna odsłona budowała coraz większą renomę wydarzenia, rozrastając się, pęczniejąc i przyciągając liczniejsze grono odbiorców, złaknionych dobrego designu. Liczby nie kłamią. W zeszłym roku London Design Festival odwiedziło niemal 590 000 ludzi z 75 różnych krajów. To wynik naprawdę imponujący!
Jak powiedział założyciel i dyrektor festiwalu, Ben Evans: Miasto Londyn i design idą razem, ręka w rękę. To część naszej historii. Londyński Festiwal Designu to miejsce do zaprezentowania tysięcy opowieści o designie. Każdą z nich chce poznać wielotysięczna widownia, spragniona świetnych projektów, na najwyższym, światowym poziomie.
Mnogość projektowych możliwości – różne elementy opowieści o designie
Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 14-22 września. Jak już zapowiadają organizatorzy, będzie się na nią składać kilkadziesiąt mniejszych ekspozycji, rozsianych w różnych zakątkach miasta. Każdy z nich będą wyróżniać wielorakie charaktery i cele. Będzie można wziąć udział w typowych targach designu, wybrać się na jedną z wielu wystaw, odbywających się w różnych przestrzeniach, a także zobaczyć instalacje, łączące projekty użytkowe ze sztukami pięknymi. Każdy znajdzie coś dla siebie. Poniżej omówimy kilka spośród zaplanowanych imprez, które szczególnie przykuwają uwagę.
designjunction – przestrzeń czystego designu
Jednym z najpopularniejszych wydarzeń festiwalu, szczególnie nam bliskim, jest bez wątpienia designjunction, czyli wystawa pokazująca najnowsze dokonania światowego designu, również z zakresu współczesnego oświetlnia wnętrz. Jest to idealna przestrzeń, w której łączy się sztuka, projektowanie i nowoczesne technologie.
W tym roku ekspozycja powraca do kultowych przestrzeni Kings Cross, w których zaprezentuje się ponad 200 międzynarodowych marek, kreujących światowe trendy. O wielkim zainteresowaniu tym eventem świadczy fakt, że podczas zeszłoroczonej edycji, ekspozycję odwiedziło ponad 27 tysięcy ludzi.
W zeszłorocznych prezentacjach niepodzielnie królowała ascetyczna geometria i prostota brył. Można było zobaczyć wiele projektów, wpisujących się w tak wciąż popularną filozofię minimalizmu, który wyróżnia choćby wszystkie style skandynawskie. Subtelne odcienie drewna były zestawiane z wyrazistymi i żywymi kolorami podstawowymi, przywodząc na myśl geometrię lat 60. XX wieku, która znów staje się trendem, obowiązujących w światowej aranżacji wnętrz.
W przypadku oświetlenia postawiono na klasykę. Pojawiały się lampy, wykonane ze szkła i metalu, w kolorystyce nawiązującej do elementów meblarskich. Królowały biele, błękity, czerwienie i żółcienie oraz wszelkie odcienie metali, również tych kolorowych.
Trendy te wyróżniają również projekty, znajdujące się w ofercie Azzardo. Świetnym przykładem mogą być choćby klasycznie proste i eleganckie lampy Alexis – o metalicznym, błyszczącym wnętrzu oraz rodzina produktów Ida, o stożkowatym kształcie, które idealnie dopełniają wszystkie minimalistyczne przestrzenie.
Elektroanalogowe show – wystawa prac Toma Dixona
W przestrzeniach Coal Drops Yard powstanie niezwykła ekspozycja, tworzona w ścisłej współpracy pomiędzy Bill Amberg Studio, Teenage Engineering, specjalistami od muzyki i dźwięku, czyli Yuri Suzukiego oraz nietuzinkowym projektantem lamp Tomem Dixonem, o którym wspominaliśmy już w artykule: Szwedzki nowy design a światowe trendy.
Jego ostatnim dziełem jest kosmicznie nieziemska seria lamp Melt. Wcześniejsze dokonania, zwłaszcza rodzina produktów Beat Light, wpisywały się w dominujące nurty na rynku (matowe wykończenie zewnętrza oprawy, wnętrze z silnym połyskiem), których najciekawszym przykładem w ofercie Azzardo jest lampa Chink.
Podczas wystawy Electroanalogue szczególny nacisk ma zostać położony na stymulację różnych zmysłów (wzorku, słuchu i dotyku), które wspólnie mają odbierać instalację, przygotowaną przez wspomnianą grupę artystów. Ten rodzaj synestezji sztuk coraz częściej pojawia się w różnorakich projektach z pogranicza designu i sztuk pięknych, pokazując, że prawdziwy artyzm wykracza ponad poszczególne dziedziny, wchodząc w bardziej realną i bliższą nam przestrzeń, której możemy doświadczać na rozmaite sposoby.
Powrót do natury – w jaki sposób dom wpływa na nasze zdrowie?
Jednym z wiodących ostatnio nurtów architektonicznych jest eko architektura, której również nie mogło zabraknąć podczas światowego świeta designu w Londynie. Dzięki współpracy Another Country i Ekkist powstanie ekspozycja, która pokaże w jaki sposób wyposażenie domu może wpływać na ludzką kondycję i zdrowie.
Ekkist już od pewnego czasu zajmuje się tworzeniem mebli, które mają oddziaływać na człowieka. Tak było już w przypadku Ori House. Głównym założeniem i misją firmy jest tworzenie produktów, które mają poprawiać jakość naszego życia, wpływać pozytywnie na kondycję fizyczną i psychiczną oraz zwiększać poziom szczęścia.
Od dawna są prowadzone badania, pokazujące jak nasze bezpośrednie otoczenie oddziałuje na ludzkie funkcjonowanie. Szczególnie mocno bywa podnoszony niedobór światła lub jego złe dopasowanie, które mogą prowadzić do spadku nastroju, rozdrażnienia, a w skrajnych przypadkach nawet do depresji.
Ciekawe, czy wrześniowa ekspozycja podczas festiwalu, będzie w stanie zarazić uśmiechem, optymizmem i entuzjazmem zwiedzających?
London Design Festival to olbrzymie wydarzenie, co roku przyciągające olbrzymie rzesze odwiedzających z całego świata, wśród których są miłośnicy sztuki i designu, architekci i osoby, szukające inspiracji dla swoich wnętrz. Pośród tak wielu prezentacji, każdy jest w stanie znaleźć coś dla siebie, sprawdzić aktualne trendy i przyjrzeć się nowościom. Może się okazać, że któraś z wystaw stanie się powodem do małej rewolucji w wyposażeniu Waszych domów? Czytajcie uważnie nasz blog – postaramy się zrelacjonować dla Was najciekawsze trendy i zjawiska, które pojawią się w trakcie tegorocznej edycji tego prestiżowego wydarzenia.
Zostaw komentarz