Oświetlenie akcentowe – do czego się przydaje?
W domowych wnętrzach stosuje się różne produkty oświetleniowe. Oprócz standardowych rozwiązań warto zdecydować się na opcje typowo dekoracyjne, nie pozbawione jednak walorów praktycznych. Do tej grupy zalicza się również oświetlenie akcentowe.
Czym jest oświetlenie akcentowe i w jakich wnętrzach można go użyć? Jakie lampy stosuje się do tego celu? O tym przeczytacie poniżej.
Oświetlenie akcentowe – co to jest i jak działa?
Jak sama nazwa wskazuje, oświetlenie akcentowe przydaje się wówczas, gdy chcemy zwrócić uwagę na konkretny fragment wnętrza. Najczęściej wykorzystuje się je do podświetlania szczególnie ciekawych detali. Bywają to elementy architektury (sufity podwieszane, nisze w pomieszczeniu), części wystroju, meble, dzieła sztuki czy cenne pamiątki. Podkreślają wagę przedmiotów, wydobywając ich ciekawe walory wizualne.
Oświetlenie punktowe potrafi doświetlić wybraną strefę (np. zaciemnione miejsca), podnosząc jej walory estetyczne i funkcjonalność. Wpływa na odbiór pokoju i komfort codziennego korzystania z niego. Wystarczy tylko dobrać oprawy i odpowiednio je rozmieścić w przestrzeni.
Do czego przydaje się oświetlenie akcentowe – oprawy, które budują nastrój wnętrza
W jakim jeszcze celu stosuje się oświetlenie akcentowe? Taka forma oświetlenia niejednokrotnie sprawia, że przestrzeń wydaje się większa. Dobre oświetlenie punktowe pozwala poprawić wizualnie kształt pomieszczeń.
W jaki sposób można wykorzystać produkty z kategorii oświetlenia akcentowego? Równomierne oświetlenie sprawia, że pokój wydaje się większy. Jeśli wykorzystamy lampy ścienne skierowane w górę możemy optycznie podnieść sufit. Zastosowanie opraw poziomych natomiast sprawi, że pomieszczenie wyda się szersze.
Umieszczając oświetlenie punktowe w danym wnętrzu, budujemy klimat i zwiększamy wygodę przebywania w danym miejscu.
Oświetlenie punktowe – jakich lamp używa się do oświetlenia akcentowego?
Jak wprowadzić oświetlenie akcentowe w domowych wnętrzach? Trzeba wybrać dobre modele lamp, wyposażone w niewielkie źródła światła o właściwym natężeniu i temperaturze barwowej (warto stawiać na produkty LED). Ten rodzaj oświetlenia najczęściej wiąże się z praktycznymi i niewielkimi oprawami, jak:
- oprawy wpuszczane sufitowe (oczka LED sufitowe),
- kinkiety,
- reflektory,
- taśmy LED.
Montuje się je na ścianach lub na sufitach (również tych podwieszanych warstwowych). Warto zastosować też w ramach pomieszczenia produkty na szynoprzewodach – ich montaż jest prosty i wygodny, da się łatwo przesuwać obiekty i ustawiać je tak, by światło padało w idealnym kierunku. Takie rozwiązania nadają się do zastosowania i ramach dużych wnętrz reprezentacyjnych, i ciasnych korytarzy, w których pełnią rolę światła ogólnego i punktowego równocześnie.
Gdzie umieszcza się lampy punktowe – kilka słów o oświetleniu akcentowym w domowych wnętrzach
Lampa dająca światło punktowe może zostać użyta w ramach niemal każdego pomieszczenia. Oświetlenie tego typu trafia do salonu – podświetlając nisze i półki z ozdobnymi przedmiotami, a także kącik telewizyjny (w tym sam ekran). W kuchni może doświetlać przeszklone witrynki, a także równomiernie rozświetlać blaty do pracy przy ścianie (oświetlenie podszafkowe). Ciekawie prezentują się produkty użyte do podkreślenia modnej wyspy kuchennej (zabudowanej lub ażurowej).
W sypialni doskonale sprawdzają się jako oświetlenie akcentowe kinkiety po bokach łóżka. Niekiedy używa się taśmy LED do dekoracyjnego oświetlenia krawędzi ramy łóżkowej, półek garderoby, a w nowoczesnych pomieszczeniach jako oświetlenia liniowego na podłogach czy ścianach.
Pamiętajmy jednak, że z takiego akcentowego oświetlenia korzysta się także w mniej reprezentacyjnych częściach domu i mieszkania. Idealnie sprawdza się do podświetlania korytarzy (oczka wpustowe lub taśmy LED wzdłuż ciągów komunikacyjnych) czy na klatkach schodowych (podkreślenie poszczególnych stopni).
Zdarza się nawet, że takich lamp używa się na zewnątrz, by ciekawie podkreślić walory estetyczne elewacji budynku – należy tylko zdecydować się na solidne lampy o wysokim współczynniku ochrony przed wilgocią i zalaniem wodą.
Oświetlenie akcentowe w salonie, kuchni czy sypialni – sposób na nastrojowy klimat we wnętrzach
Dostępne w naszej ofercie rozwiązania punktowe do oświetlania domu i mieszkania nadają się do użycia w zasadzie we wszystkich modnych wnętrzach. Stosuje się je w pomieszczeniu w stylu retro, klasycznym, skandynawskim. Wystarczy tylko postawić na oprawy utrzymane w odpowiednim nurcie.
Większość z lamp, stosowanych jako oświetlenie akcentowe, to praktyczne i uniwersalne rozwiązania. Oczka wpustowe, kinkiety, reflektory – każda z lamp sprawdzi się w modnych wnętrzach, doświetlając wybrane fragmenty przestrzeni, ukrywając mankamenty i podkreślając atuty. Z ich pomocą dopełnia się system oświetleniowy oraz wzbogaca kompleksową aranżację.
Zostaw komentarz